dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Problem: Budowa Garażu

    Chcę pobudować garaż 4 metry szeroki, 6m długi, wys max 2,5 metra. Dach dwuspadowy niski.
    grubość ścian 18cm (suporex). Jak głębokie muszę zrobić fundamenty i jaki sposób zastosować. Głębokość przemarzania na tym terenie ok 0,8m. Czy muszę przy takiej konstrukcji budować tak głębokie fundamenty.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Wszystkie wątpliwości znikną jak zaglądniesz do projektu tegoż garażu który przyda się przy uzyskaniu pozwolenia na budowę tego garażu.
    Inaczej to samowola budowlna.

  3. #3

    Domyślnie Budowa Garażu

    Panie jajamar. Jeśli wszystkim użytkownikom odpowiada pan w taki sposób to forum to jest nie potrzebne. Bo zgodnie z pana wypowiedzią wszystko powinno być w projektach. Wydaje mi się że forum "Murator" służy do udzielania porad nie tylko fachowcom ale również tzw laikom. Generalnie dla mnie nie ma znaczenia czy to garaż czy budynek gospodarczy budowany na zgłoszenie. choć główną różnicą w ich budowie jest to. że garaż powinien posiadać system wentylacyjny i m in stąd potrzebny projekt. a moje pytanie tyczyło fundamentów gdzie zgodnie z opinią fachowca w jednym i w drugim są takie same. zachowując proporcje budynku. Jeśli jest Pan "najlepszym doradca na tym forum" to oczekiwałbym trochę bardziej kreatywnej odpowiedzi. Tzw RADY do porady którą na tym forum umieściłem.
    Pytanie zadam tak
    Chcę pobudować budynek gospodarczy na zgłoszenie 4 metry szeroki, 6m długi, wys max 2,5 metra. Dach dwuspadowy niski.
    grubość ścian 18cm (suporex). Jak głębokie muszę zrobić fundamenty i jaki sposób zastosować. Głębokość przemarzania na tym terenie ok 0,8m. Czy muszę przy takiej konstrukcji budować tak głębokie fundamenty.

    Jestem ciekaw jakiej odpowiedzi pan jako fachowiec udzieli. Jeśli natomiast pana zamiarem jest udzielanie zdawkowych porad, niech pan się nie wysila.
    Pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    posadawia się cokolwiek ponizej przemarzania między innymi to zeby nie. wysadziło fundamentów po zamarznięciu gruntu wokół nich , na mój chłopski rozum, bardziej narazony na to będzie lekki garaz niż cały dom... ja bym nie kombinował i robił jak trzeba 0,8 lub głębiej

  5. #5

    Domyślnie

    Moim zamysłem jest zalanie betonem b20 wraz z kamieniami ok 1m3kamieni na 5m3 konstrukcji fundamentu w tym ławę chcę wylać z samego b20 zbrojonego 4 prętami 12mm. o szerokości 30cm a wysokości 20cm.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    to z czego je zrobisz nie ma znaczenia , mają być posadowione poniżej przemarzania, co Ci szkodzi wykopać to głębiej .?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, musisz budować tak głęboko.

  8. #8

    Domyślnie

    Ok, głębokości nie obejdę i trzeba będzie to tak wykopać a czy jeśli zmieszam w fundamencie B20 razem z 1m3 kamieni czy osłabi to konstrukcję??
    Mieszanka B20 w m3 to:
    1200kg piasku
    800kg kruszywa 2/8 lub 8/16
    200kg cementu

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    zalezy w czym chcesz zmieszać , w ławie , czy w ścianach fundamentowych , w ławie nie można , ma być monolit ze zbrojeniem, a ściany fundamentowe...niektóre domy mają całe zbudowane z kamienia...

  10. #10

    Domyślnie

    Ale czy wrzucając kamienie do fundamentu w/w proporcjach nie muszę zmienić rodzaju betonu. Fundamenty chcę zalać litym B20

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    niezabardzo wiem co masz na mysli mówiąć fundament, bo ja sobie to wyobrazam tak, że najpierw jest ława , na ławie daje sie izolację, na tym stawia sie ściany fundamentowe , obojętnie z czego , z betonu, bloczków, kamieni , cegieł, itp to wszystko zasypuje się piaskiem zagęczając , na to wylewa sie chudziaka i robi posadzkę , niezabardzo skumałem gdzie chcesz dawać te kamienie .

  12. #12

    Domyślnie

    Zamysł jest taki. kopię otwór po obwodzie prostokąta o wymiarach 4,5x5,5metra
    Szeroki ok 30cm głęboko na 80cm. Na górze umieszczam szalunek o dokładnych w/w wymiarach. Najpierw zalewam ławę wkładając karbowane pręty 12mm, wiązane w przekroju kwadrat. zalewam je na wysokość 20cm. Czekam kilka dni aż zwiążą. Potem resztę otworu wypełniam mieszanką b20 z kamieniami

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    to do poziomu gruntu , a co dalej ? przecież ściana fundamentowa musi wystawać ponad poziom terenu tworząc cokół budynku , przecież nie zaczniesz kopać w trawie, jakiś humus pewnie zdejmiesz, więc ściany fundamentowe musisz wyciągnąć na tyle żeby po zasypaniu tego wszystkiego te 20 - 30 cm wystawa ło ponad docelowy teren , moim zdaniem to zostaw sobie te kamienie do zasypania fundamentu , albo na skalniak , ławę wylej nawet bez szalunków bezpośrednio do gruntu , wykop zafoliuj , wstaw zbrojenie , na jakiś podkładkach dystansowych i lej w to beton , a to co ma być na ławie to wymuruj normalnie z bloczków , nawet jak ma to być tylko garaż to po co robić badziewie , przecież nie oszczędzisz na tym zbyt wiele lub nawet wcale.

  14. #14

    Domyślnie

    chodzi właśnie o to że szalunek który stworzę będzie wystawał ponad grunt wypoziomowany. myślałem również abym w 2 sposobie wylał tak jak mówiłeś równo z gruntem i na to położył warstwę bloczków. W 1 sposobie chodzi o umiejętność wykonania tego, bo robię to sposobem domowym Tzn (wykonuje to sam) a dla mnie łatwiej jest zbudować szalunek na powierzchni, poświęcić więcej czasu na poziomowanie i zamówienie gruszki i zalać to litym betonem na równo z szalunkiem. To jakby ława tylko wysoka. Wydaje mi sie że będzie to wystarczająco mocne aby taki garaż utrzymać i nie powinno raczej odbiegać mocą od bloczków.

  15. #15

    Domyślnie

    Ty się za bardzo nie przejmuj tym fundamentem pod garaż. Przy podanych wymiarach fundamentu, to jakieś 5m3 betonu. Chcąc wrzucić 1m3 kamieni na 5m3 betonu, zaoszczędzisz właśnie owy nieszczęsny 1m3 betonu. Jeden metr sześcienny, czyli jakieś 230złociszy, przez które miewasz koszmary. Moja rada. Zamów te 5m3 betonu B20 jak musisz, zalej wszystko jednolitą masą, a z kamieni zrób podjazd. W końcu zdrowy sen, to rzecz bezcenna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony