dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie Ratunku! Jak zagospodarowac te rabaty?

    Witam, wiem ze takich tematów było wiele ale moja sytuacja jest serio zła. Otóz za ok 2 tygodnie urodze naszego drugiego synka i wtedy to juz moge zapomniec o wymysleniu czegokolwiek na tych rabatach. Dlatego bardzo prosze pomóżcie. Jak czegos nie posadze w tym roku to bede musiala plewic ta ziemie przez nastepny rok - a mam tego juz dosyc.
    Zrobiłam troche fotek i wymierzyłam te rabaty. Wiem ze najlepiej byłoby zatrudnic kogos ale wiecie ile jest wydatków przy małym dziecku. Wolę wiec zdac sie na Was (ja jestem zielona z roślin).

    Co do ziemi to była lekko gliniasta, na nia nawiezlismy ziemie z pieczarkarni i jeszcze trzeba w tym roku wszedzie podsypac z 10 cm.

    Najpierw plan mojego ogrodu.



    Najważniejsze do zagospodarowania to rabata nr. 1 i 2.

    rabata nr. 1
    Plan wyglada mniej wiecej tak.


    A zdjecie w realu



    Jak widac na zdjeciu rosnie sobie tam wierzba ale nie musi tu zostac. Myslałam tu o posadzeniu dookoła małych tui kulistych 'Amber Glow', Danica lub 'Globosa Compacta' obsypanych takimi małymi białymi kamyczkami. W ziemi przed zimą wkopałam tulipany i narcyze 3 doniczki mniej wiecej tak jak na planie i mysle ze mogłyby tu zostac. Wierzbe chyba zamieniłabym na cos iglastego albo małą karłowata stożkową 'choinke' albo na modrzewia europejskiego 'repens' (taki na pniu ze zwisajacymi gałęziami.
    Strasznie podobaja mi sie azalie i rododendrony, problem w tym ze ta rabata jest od strony wsch-poludniowej i jest tam słonce do popołudnia. Nie wiem czy azalie to wytrzymaja. I jeszcze jeden problem co posadzic w tym waskim pasku (ok. 70 cm) miedzy ogordzeniem a brama przesuwna, cos zeby sie zbyt nie rozrosło a ładnie wygladało. Podoba mi sie taka tuja (niestety nazwy nie znalazłam ) jest żółtawa i stożkowa widac ja po prawej stronie na tym zdjęciu.



    rabata nr. 2
    Jest duzo wieksza i znajduje sie obok rabaty nr. 1.





    i moze plan


    jak widac na zdjeciu rabata konczy sie trawa, wieje tu czesto dosyc silny wiatr własnie od zachodu (od trawy) Chce troche przyslonic ta trawe (nasze miejsce do zabaw) bo jest bardzo widoczne z drogi. Myslałam o 3 jałowcach takich słupach, podobaja mi sie tez trawy pampasowe.
    na tej rabacie tez myslałam o kulistych tujach w kamyczku tuż przy kostce, sa tez wsadzone tulipany i jedna wierzba Hakuro-nishiki.
    Nie mam pojecia co tu posadzic. Moze wymienie co jeszcze mi sie podoba a Wy mi podpowiecie czy te rosliny dadza rade na tym nasłonecznionym miejscu.
    Klon palmowy - krzew z bordowymi listkami, azalie, rododenrdon (ten na pniu), wrzosy, moze gdzies tu przesadzic ta wierzbe z rabaty 1. Chciałabym zeby cos tu kwitło ale zebym nie musiała co tydzien tego plewic - na razie nie bede miała na to czasu. Trzeba tez pamietac ze kawałek za ten mur gazowy przesuwa sie brama.

    Rabata nr. 3.
    Jest od strony połnocno zachodniej, tylko po południu jest tam słonce. rabata ma spadek w dół. Mysłałam tu o funkiach, wrzosach, lawendzie, azaliach, rododendronach, rozchodnikach ale boje sie ze z tego misz maszu nic nie wyniknie. Na koncu rabaty jest brzoza i ona tu zostaje - bedzie tylko ładnie przycieta.






    rabata nr 4
    Tu tylko tak sie dopytam czy na tym odcinku 1 metra moge posadzic funkie a przed nimi jakis biały rozchodnik. Musi to byc cos niskiego bo czesto obok parkuja auta i zderzakami moglyby zniszczyc roslinki. Czy lepiej posadzic trawe? - opcja nr 2, i opcja nr. 3 - wrzosy otoczone kamyczkiem białym.




    To pewnie tyle. Ale sie spisałam. Mam nadzieje ze mi pomozecie. Bardzo dziekuje za wszelkie sugestie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tam, gdzie cień idź raczej w laurowiśnie, mahonie, cisy, różaneczniki (pod różaneczniki trzeba zakwasić glebę).

    Rabaty w słońcu:
    masz niezłą glebę pod róże, lilaki, krzewuszki, forsycje i żywotniki - gliny rozluźnione kompostem popieczarkowym.
    Może rabatka różana otoczona żywopłotem z żywotnika danica?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    Wielkie dzieki. A jeszcze zapytam co posadzic zeby odgrodzic ta rabate 2 od trawy i troche ja przysłonic?
    A i jeszcze jedno czy jest sens probowac z azaliami i rododendronami w tym słoncu?
    Jeszcze raz dziekuje

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Azalie w słońcu tak, różaneczniki - niektóre odmiany. Ale w zamian podłoże musi być stale wilgotne.
    Trawa pampasowa - to roślina dla doświadczonych kolekcjonerów.
    Może osłoń trawnik trejażem porośniętym powojnikiem?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    Uff wielkie dzieki - zatem na pewno beda miniaturowe azalie.
    Pozdrawiam

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    miniaturowe? Azalie japońskie, te zimozielone, akurat wymagają półcienia i zacisznych miejsc, bo są dośc wrazliwe.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    No to klapa, na te duze tzn krzewy nie mam zbyt duzo miejsca
    W kazdym razie nie na tej rabacie na ktorej chciałam posadzic te japonskie.
    Dzieki wielkie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie mysl na tym etapie gatunkami!
    Skup sie na kształtach. Narysuj sobie bryły geometryczne i je zestawiaj - stozek, kula, odwrócony stozek, kolumna. A potem dopasowuj gatunki i odmiany.
    Na tym forum jest wiele przykładów gdzie dosc szczegółowo rozrysowywałam rózne rodzaje rabat. Niestety, nie pamietam już nazw watków.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    ok, dzieki bede szukac.

  10. #10

    Domyślnie

    Uwzględnij moim zdaniem magnolię. Doskonale kompunuje się z różanecznikami pod spodem.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    W trakcie porządków znalazłam program muratora do projektowania ogrodu z własnym zdjeciem. Problem w tym ze liczba roslin jest tragiczna. Czasem wstawiałam cos co przypomina dana rośline.

    Rabata 1


    Tu myslałam o posadzeniu stożkowego iglaka w miejsce wierzby Iwy która widac w tle.
    Dookoła zgodnie z załozeniem ma byc danica lub inna kulista forma obsypana białymi kamyczkami.
    Jak juz pisałam sa tam wsadzone 3 doniczki z tulipanami i narcyzami mniej wiecej tak jak widac. Jak przekwitna to w to miejsce moge wsadzac np. astry lub nie wiem co innego. Chce posadzic miedzy nimi azalie(te pomaranczowe) lub rododendrony.
    W waskim pasie gdzie przesuwa sie brama myslałam za rada Elfir o różach rabatowych, moj tato ma sliczne zółte.
    Co myslicie? Co dodac a co usunać.

    Rabata 2


    zdjecie tej rabaty nie jest najlepsze bo skraca teren i nie widac dobrze odległości. Tu tez ma byc danica otoczona białymi kamyczkami i te kamyczki pewnie pójda az pod te jałowce na sam koniec jakim takim kołem.
    Tu tez były wsadzone tulipany i narcyze w doniczkach. Myślałam tu o rododendronach (to te 2 krzaki obok istniejacej wierzby Hakuro-nishiki ) jako wypełnienie lawenda lub wrzosy.
    Obok płotu dałam hortensje choc boje sie ze to juz przegiecie. Obok niej chyba wsadziłabym ta wierzbe iwe z rabaty 1.
    Róże jako kontynuajca przy ogrodzeniu.
    Przed jałowcami myslałam o klonie palmowym (krzew lub drzewko) pod nim tez kamyczki i moze wrzosy lub małe iglaki płożące.
    Jeszcze brakuje czegos obok jałowców w miejscu gdzie widac trawe. Moze jakies zywotniki wschodnie lub kule na pniu, lub modrzew europejski. Choc nie wiem bo tam wieje wiatr. Podobaja mi sie tez takie płożące iglaki z końcówkami w jaśniejszym kolorze.
    Chciałam zeby cos kwitło (na wiosne sa kwitnace tulipany i rododendrony, latem - hortensja i róże, jesien wrzosy.) ale zeby za duzo nie robic przy tej rabacie. Wrzuciłabym jeszcze gdzies jakies trawki.

    Bardzo prosze o opinie. Boje sie ze wyszedł z tego misz masz.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Lawenda, różaneczniki i wrzos maja odmienne wymagania glebowe, wilgotnościowe i dotyczące słońca.

    Nie bój sie dużych drzew. I nie sadz roślin pojedynczo- to klasyczny błąd!

    Tutaj luźna propozycja:

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    wow, dzieki musze przeanalizowac co to za roslinki.
    Nie myslałam tu o duzych drzewach bo rabata jes mała i blisko okna.
    Musze to przemyslec.
    Wielkie dzieki

  14. #14

    Domyślnie

    Elfirku, w jakiej odległosci od siebie i od ogrodzenia sadzi się klony Globosum? Mam do zagospodarowania podobny frontowy obszar mniej więcej o wymiarach 16m x 5m. Podoba mi się Twoja propozycja dla autorki wątku...Czy pod takim klonami lepiej jest wysypać korę, czy zrobić żwirowisko - mam na myśli te stosy liści na jesieni...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kora. Liści bym jakoś specjalnie nie usuwała - rozłożą się i wzbogacą glebę w kompost. W mojej propozycji, pod klonami znajduje się żywopłot z ognika.

    Klony kuliste rosną wolno, ale z czasem osiągają 5 m średnicy, dlatego dobrze sadzić je co 2,5-4 m. Prócz odmiany "Globosum" klona pospolitego, jest też klon jawor "Brilantissimum" czy klon polny "Nana". Zwłaszcza ten ostatni jest mały i może być sadzony gęściej.

    Kulisty klon to jedna z mozliwości. Ładnie wyglądają też głogi pośrednie "Paul's Scarlett" - ich korony mozna strzyc po kwitnieniu regulujac ich wielkość. Albo posadzić rośliny o wzroście kolumnowym, a nie kulistym - wiśnia "Amanogawa", czerwony klon pospolity "Crimson Sentry", wiąz "Wredei", rożne kolumnowe formy grabów i buków (te ostatnie mają liście zielone, żółte lub czerwone).
    Przy wiekszych ogrodach można sadzić wiśnie "Kanzan" czy grusze dorobnoowockowe "Chanticleer".

    Oferta szkółkarska jest przebogata. Chciałam tylko zwrócić uwagę na fakt, że karłowe iglaczki na froncie domu nie są jedyna alternatywą. Większe drzewo w pobliżu domu optycznie wtapia go w otoczenie, maskuje jego dominujaca bryłę. Spójrzmy na klasyczne widoczki wsi. Spomiędzy drzew widać tylko gdzieniegdzie dachy i wieżę kościoła. A teraz spójrzmy na nowe osiedle z daleka - widać domy wyraźnie, jedynie do 2 m przesłonięte szczelnym żywopłotem z żywotnika.

  16. #16

    Domyślnie

    Piękne dzięki za ten obrazek w mojej wyobraźni... Pozostaje podjąć decyzję które drzewa wykorzystać... Tak żeby człowiek mógł spojkonie przejść pod koroną to które? Trzeba by kupić szczepione na wysokości 2m?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wszystkie się nadają. Koronę albo się szczepi (polecam min. 2,2) albo wyprowadza usuwając wszystkie niższe gałązki.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hunk1

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    Czy zamiast klonów moze byc Catalpa - taka szczepiona na pniu?

    Posprawadzałam sobie te roslinki, czesc z nich na pewno bedzie: lawenda, gozdzik, mysle nad jukki, zywotnik wschodni. Co do kosodrzewiny - niestety mamy złe skojarzenia z sasiadem i wycielismy cos podobnego po tym jak kupilismy od nich działke. Maz nie moze patrzec na ostatnia ktora jeszcze została do wyciecia.
    Elfir - czyli dobrze rozumiem ze danica w białym kamyczku naokoło łuków kostki to porazka( tak jak na rabacie 1)? Tylko ze mi sie podoba i co teraz ?!

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał hunk1
    ze danica w białym kamyczku naokoło łuków kostki to porazka
    Elfir Ci n pewno odpowie, ale mogę i ja.
    Niekoniecznie, ale niech tworzy obwodkę wokół rabty, a nie kilka oddalonych od siebie rozstrzelonych krzaczków (wystarczy postawić sobie pytanie dlaczego w ten a nie inny sposób chcesz posadzić te rośliny, przy czym odpowiedź bo mi się podoba nie jest dobra - to ułatwia komponowanie). Ja osobiście nie przepadam za "białym żwirkiem" - w twoim przypadku powinien być na całej rabacie. Lepszym rozwiązaniem są niskie rośliny okrywowe, a na początek kora.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał hunk1
    Posprawadzałam sobie te roslinki, czesc z nich na pewno bedzie: lawenda, gozdzik, mysle nad jukki, zywotnik wschodni. Co do kosodrzewiny - niestety mamy złe skojarzenia z sasiadem i wycielismy cos podobnego po tym jak kupilismy od nich działke. Maz nie moze patrzec na ostatnia ktora jeszcze została do wyciecia.
    Nie podoba ci się ta kosodrzewina?:




    Cytat Napisał hunk1
    Elfir - czyli dobrze rozumiem ze danica w białym kamyczku naokoło łuków kostki to porazka( tak jak na rabacie 1)? Tylko ze mi sie podoba i co teraz ?!
    Mnie pojedynczo posadzone roślinki na białym żwirku kojarzą się z kiczem ewentualnie z zielenią przy firmie. Pomijam tu oczywiście prawidłowo zakomponowaną żwirową rabatę. Ale żywotniki nie są roślinami na żwirowe rabaty - bardziej lawendy, jałowce, kostrzewy, jukki. Czyli rośliny lubiące suche, bardzo przepuszczalne podłoże. Żywotniki lubią gleby wilgotne i gliniaste.

    Może kogoś urazi moja wypowiedz, ale ja to tak odczuwam i jest to wyłącznie osobiste odczucie.[/img]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony