Witam, wiem ze takich tematów było wiele ale moja sytuacja jest serio zła. Otóz za ok 2 tygodnie urodze naszego drugiego synka i wtedy to juz moge zapomniec o wymysleniu czegokolwiek na tych rabatach. Dlatego bardzo prosze pomóżcie. Jak czegos nie posadze w tym roku to bede musiala plewic ta ziemie przez nastepny rok - a mam tego juz dosyc.
Zrobiłam troche fotek i wymierzyłam te rabaty. Wiem ze najlepiej byłoby zatrudnic kogos ale wiecie ile jest wydatków przy małym dziecku. Wolę wiec zdac sie na Was (ja jestem zielona z roślin).

Co do ziemi to była lekko gliniasta, na nia nawiezlismy ziemie z pieczarkarni i jeszcze trzeba w tym roku wszedzie podsypac z 10 cm.

Najpierw plan mojego ogrodu.



Najważniejsze do zagospodarowania to rabata nr. 1 i 2.

rabata nr. 1
Plan wyglada mniej wiecej tak.


A zdjecie w realu



Jak widac na zdjeciu rosnie sobie tam wierzba ale nie musi tu zostac. Myslałam tu o posadzeniu dookoła małych tui kulistych 'Amber Glow', Danica lub 'Globosa Compacta' obsypanych takimi małymi białymi kamyczkami. W ziemi przed zimą wkopałam tulipany i narcyze 3 doniczki mniej wiecej tak jak na planie i mysle ze mogłyby tu zostac. Wierzbe chyba zamieniłabym na cos iglastego albo małą karłowata stożkową 'choinke' albo na modrzewia europejskiego 'repens' (taki na pniu ze zwisajacymi gałęziami.
Strasznie podobaja mi sie azalie i rododendrony, problem w tym ze ta rabata jest od strony wsch-poludniowej i jest tam słonce do popołudnia. Nie wiem czy azalie to wytrzymaja. I jeszcze jeden problem co posadzic w tym waskim pasku (ok. 70 cm) miedzy ogordzeniem a brama przesuwna, cos zeby sie zbyt nie rozrosło a ładnie wygladało. Podoba mi sie taka tuja (niestety nazwy nie znalazłam ) jest żółtawa i stożkowa widac ja po prawej stronie na tym zdjęciu.



rabata nr. 2
Jest duzo wieksza i znajduje sie obok rabaty nr. 1.





i moze plan


jak widac na zdjeciu rabata konczy sie trawa, wieje tu czesto dosyc silny wiatr własnie od zachodu (od trawy) Chce troche przyslonic ta trawe (nasze miejsce do zabaw) bo jest bardzo widoczne z drogi. Myslałam o 3 jałowcach takich słupach, podobaja mi sie tez trawy pampasowe.
na tej rabacie tez myslałam o kulistych tujach w kamyczku tuż przy kostce, sa tez wsadzone tulipany i jedna wierzba Hakuro-nishiki.
Nie mam pojecia co tu posadzic. Moze wymienie co jeszcze mi sie podoba a Wy mi podpowiecie czy te rosliny dadza rade na tym nasłonecznionym miejscu.
Klon palmowy - krzew z bordowymi listkami, azalie, rododenrdon (ten na pniu), wrzosy, moze gdzies tu przesadzic ta wierzbe z rabaty 1. Chciałabym zeby cos tu kwitło ale zebym nie musiała co tydzien tego plewic - na razie nie bede miała na to czasu. Trzeba tez pamietac ze kawałek za ten mur gazowy przesuwa sie brama.

Rabata nr. 3.
Jest od strony połnocno zachodniej, tylko po południu jest tam słonce. rabata ma spadek w dół. Mysłałam tu o funkiach, wrzosach, lawendzie, azaliach, rododendronach, rozchodnikach ale boje sie ze z tego misz maszu nic nie wyniknie. Na koncu rabaty jest brzoza i ona tu zostaje - bedzie tylko ładnie przycieta.






rabata nr 4
Tu tylko tak sie dopytam czy na tym odcinku 1 metra moge posadzic funkie a przed nimi jakis biały rozchodnik. Musi to byc cos niskiego bo czesto obok parkuja auta i zderzakami moglyby zniszczyc roslinki. Czy lepiej posadzic trawe? - opcja nr 2, i opcja nr. 3 - wrzosy otoczone kamyczkiem białym.




To pewnie tyle. Ale sie spisałam. Mam nadzieje ze mi pomozecie. Bardzo dziekuje za wszelkie sugestie.