dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Przycinanie świerka i jodły (wysokie czubki).

    Witam wszystkich. Znalazłem w sieci kilka tematów na temat przycinania świerka. Wiem, ze już teraz mógłbym do niego przystąpić. Nie chcę jednak zrobić nic źle. Mam obsadzone kilkanaście arów świerkiem pospolitym i jodłą. Teraz drzewka rosną już za gęsto, co spowodowało przyrosty czubków. Wygląda to zatem nieładnie.
    Tutaj moje pytanie- czy czubki (ten główny pęd) można najzwyczajniej skracać sekatorem? Czy nie zaszkodzi to drzewkom?
    Świerki wybiły do światła- to jasne. Część z nich zostanie wycięta zimą na choinki dla znajomych, jednak chciałbym, aby były foremne i bez tych długaśnych odrostów. Poradźcie proszę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli zaczniesz ciąc to rozumiem chcesz je prowadzic jako zywopłot formowany?

    Bo ucinanie czubków drzew iglastych psuje ich naturalny pokrój.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie nie. Świerki rosną porozrzucane po całej działce. Miejscami rosna za gęsto i mają wybujałe czubki. Zależy mi na tym, żeby je uformować w jakiś sposób. Domyślam się, że w tych czubkach drzewka mają hormon wzrostu i ich ścięcie spowoduje nierówny wzrost (pewnie boczne przyrosty zaczną walczyć). Tutaj właśnie moje pytanie. Czy można zrobić coś, by ściąć ten czubek i sprawić, by drzewko rosło równo?
    Pozdrawiam.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Drzewa iglaste nie tolerują cięcia. Jeśli chcesz utrzymać ich zwarty wzrost, to musisz ciąć regularnie wszystkie roczne, niezdrewniałe przyrosty a nie ścinać wierzchołki. Cięcie wierzchołków powoduje, ze roślina rośnie nierównomiernie, wytwarza wiele wierzchołków, traci pokrój.

  5. #5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony