dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89
  1. #21

    Domyślnie

    Dzięki krzyk123
    Oczywiście jednostką strumienia świetlnego jest lumen a nie lumel.

  2. #22

    Domyślnie

    MENEL --- MENELI

    LUMEN --- LUME(LI)NÓW


    Można się zasugerować deklinacją...

  3. #23

    Domyślnie

    Ponieważ krzyk123 wywołał temat ledów SMD a przy nich
    często podaje się nie lumeny a kandele (milikandele) i stopnie, to
    pozwolę sobie załączyć link do kalkulatora przeliczającego
    z milikandeli na lumeny. Może się komuś przyda.

    http://led.linear1.org/lumen.wiz

    Gdy led będzie miał światłość np. 4700 mcd przy 120 stopniach to powinno
    wyjść 14.765 lumenów.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Dziś byłem też oblukać jak wyglądają oprawy halogenowe w tym przypadku do Ledów.
    Moje zapały oby zrobić sobie święcący sufit ostudził fakt, że trzeba by go obniżyć o około 10 cm aby weszły tam oprawy wraz z całym okablowaniem.

    Nie oznacza, to, że temat uważam za zakończony.
    Znalazłem na Allegro kilka aukcji w tym przypadku jednego sprzedającego.
    Co sądzicie o tych produktach- brak danych o lumenach. Co można nimi np oświetlić?

    1. http://allegro.pl/item952683888_zaro...30v_promo.html

    2. http://allegro.pl/item952682507_zaro...edne_bulb.html

    3. http://allegro.pl/item952683880_zaro..._led_230v.html
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    skoro nie podał Lm to znaczy nie ma się czym chwalić
    Oczywiscie, że nie ma sie czym chwalić... Bradziej "markowe" LEDy z allegro o mocy 3W wyciaagają 120 lumenów, a więc odpowiednik żarówki 9W...
    Tutaj sprzedający pisze, że 3,5W to odpowiednik żarówki 60W... Hahahahaaaa, heheheheeee, huhuhuhuuuu...

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał revalidon
    Cytat Napisał mpoplaw
    skoro nie podał Lm to znaczy nie ma się czym chwalić
    Oczywiscie, że nie ma sie czym chwalić... Bradziej "markowe" LEDy z allegro o mocy 3W wyciaagają 120 lumenów, a więc odpowiednik żarówki 9W...
    Tutaj sprzedający pisze, że 3,5W to odpowiednik żarówki 60W... Hahahahaaaa, heheheheeee, huhuhuhuuuu...
    "Bardziej markowe" to mają >200lumenów przy 3W. A ten sprzedający to ściemniacz. Pomijajac kwestie kreatywnego marketingu przy opisach aukcji proponuję zobaczyć ile ma negatywów (oraz neutralnych komentarzy).

    Imho, wiarygodni sprzedawcy, którzy sprzedają LEDy na allegro to np.:
    http://allegro.pl/show_user.php?uid=13384551
    http://allegro.pl/show_user.php?uid=6331836

  7. #27

    Domyślnie

    PliP
    Przejrzyj stronę

    http://www.ledrise.com/leds/high-pow...pe=list&page=1

    i napisz co myślisz o zrobieniu instalacji w oparciu o wymienione tam diody.

    Łączę pozdrowienia

  8. #28

    Domyślnie

    Właśnie kupiłem na alledrogo 5 LEDów "Żarówka 80 LED Halogen GU10 GU 10 230V JAK 50W (947036049)"
    Jestem ostrożny co do 450 lumenów ale są istotnie jaśniejsze od moich poprzednich Ledów 310 lumenów.Naprawdę jestem pod wrażeniem.Co prawda stara technologia - 80 małych diod ale daje po oczach że aż strach.Myśle,że 400 lumenów jest na pewno.Chińszczyzna jak wszystko ale tania,jak wysiądzie nie będzie żal.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał samm
    Jest tak jak napisał androzek.

    Strumień oświetlenia dla tradycyjnej żarówki 60 W to około 700 lumeli
    40 W to 400 lm
    100 W to 1350 lm
    Na pudełkach żarówek jest zawsze podawana ta wartość.

    Jeżeli w salonie dobre oświetlenie zapewnią Ci dwie żarówki po 100 W
    to odpowiadać one mogą ledom o łącznej mocy np. 20 W.
    Wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele Czyli jak proponujesz? Najpierw eksperymentować jakie żarówki dadzą odpowiednią ilość światła, a później wszystko to zamieniać na LED-y?

    PliP sprawa ma się następująco. Aby oświetlić pomieszczenie potrzebujesz od 80 (optimum) do 100 (więcej niż optimum) luksów. Lub jeśli chcesz bardzo jasno to ok 120 luksów (tyle jest np. u mnie w kuchni).
    Luks jest to oświetlenie wywołane przez strumień świetlny równomiernie rozłożony którego wartość jest równa 1 lumenowi na 1m2. Czyli potrzeba załóżmy 80lm/m2. Masz 25m2 pokoju więc potrzebujemy ok 2000lm

    Moja przykładowa propozycja jest taka: 10 sztuk takich LED-ów
    http://allegro.pl/item939407875_zaro...od_80_led.html
    będzie to 2200lm czyli blisko 90lx. Według mnie w zupełności wystarczy, nawet jeśli weźmiemy poprawkę na to, że może być parę lumenów przekłamania.
    Do TV natomiast to jak kto lubi..ja np. lubię oglądać zupełnie po ciemku, lub przy bardzo słabym świetle..inni wolą przy jasnym, więc ciężko powiedzieć.

    Czy planujesz do tego jakieś oświetlenie dodatkowe na ścianach, lub jakieś lampy stojące, czy coś takiego?

    Wszyscy Ci, którzy krytykują LED-y trochę pokory..fizyki nie oszukacie Jeśli coś ma strumień świetlny taki a taki, to musi odpowiednio świecić. Koniec kropka. Jeśli uważacie inaczej to może czas na jakieś nowe odkrycia w tej dziedzinie nauki..Nobla nawet można dostać więc warto się tym zająć..

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał androzek
    Właśnie kupiłem na alledrogo 5 LEDów "Żarówka 80 LED Halogen GU10 GU 10 230V JAK 50W (947036049)"
    Jestem ostrożny co do 450 lumenów ale są istotnie jaśniejsze od moich poprzednich Ledów 310 lumenów.Naprawdę jestem pod wrażeniem.Co prawda stara technologia - 80 małych diod ale daje po oczach że aż strach.Myśle,że 400 lumenów jest na pewno.Chińszczyzna jak wszystko ale tania,jak wysiądzie nie będzie żal.
    Moim zdaniem te parametry są nierealne. "Żarówki" z allegro mają diody starego typu i nie ma bata żeby miały deklarowaną wydajność, t.j. 112,5 lumen/W.

  11. #31

    Domyślnie

    LukaEgon po co ten agresywny ton?

    W poście z 8 marca pblochu podał nam odwołanie do artykułu. Jak go
    przeczytasz to zrozumiesz dlaczego my (bo nie tylko ja) posługujemy się
    lumenami a nie luksami.

    Zobacz w swojej przybliżonej kalkulacji posługiwałeś się luksami i otrzymałeś
    wartość 2000 lumenów. Ja otrzymałem wartość 20W więc obie metody
    doprowadziły do tych samych wyników. Czyli można robić obliczenia
    bez posługiwania się luksami, po co komplikować obliczenia?

    Na samym początku piszesz:
    "Czyli jak proponujesz?"
    A na końcu stwierdzasz:
    "Jeśli coś ma strumień świetlny taki a taki, to musi odpowiednio świecić."
    Całkowicie się z Tobą zgadzam, jeżeli żarówka 100W ma 1350lm to
    jak dobierzemy coś co też będzie miało 1350lm to powinniśmy otrzymać
    w przybliżeniu takie same natężenie światła (to w luksach). A wszyscy
    wiemy bez dodatkowych pomiarów luksomierzami jak żarówka 100 watowa
    świeci. I tylko taki praktyczny sposób proponuję. Jeżeli to za mało to
    retrofood zadeklarował się w jednym z poprzednich postów, że atestowanym
    miernikiem sprawdzi natężenie oświetlenia.

    Ostatnia rzecz powinieneś skorygować podaną wartość luksów ponieważ
    jeszcze ktoś mógłby się nią zasugerować dobierając oświetlenie.

    Łączę pozdrowienia

  12. #32

    Domyślnie

    To nie agresywny ton..bez przesady
    Chociaż przeczytałem ten artykuł to nic nowego do mojej wiedzy nie wniósł i dalej nie rozumiem czemu posługujecie się lumenami. Przecież tego też nie da się zmierzyć i poza tym, że jest podana jakaś wartość na pudełku np 1350lm to dalej nie wiadomo czy wystarczy.

    Wartości podanych przez siebie nie zmienię, mogę jedynie dopisać, że są to moje subiektywne odczucia i tyle potrzebuję ja, przy jasnych ścianach. Bez sensu jest cytowanie z normy, gdzie jest napisane, że do pracy ciągłej potrzeba powiedzmy 500lx a na schodach 150lx itd.
    Ja w domu potrzebuję odpocząć, a przy 300 czy nawet 200lx to raczej nie odpocznę, bo to zwyczajnie dla mnie za dużo Jeśli chcę więcej poczytać to zapalam lampkę, bo tak powinno się robić. Światło z sufitu nie ma przecież oślepiać. Dlatego też między innymi pytałem, czy będzie oświetlenie dodatkowe.
    Cytat Napisał samm
    Całkowicie się z Tobą zgadzam, jeżeli żarówka 100W ma 1350lm to
    jak dobierzemy coś co też będzie miało 1350lm to powinniśmy otrzymać
    w przybliżeniu takie same natężenie światła (to w luksach). A wszyscy
    wiemy bez dodatkowych pomiarów luksomierzami jak żarówka 100 watowa
    świeci. I tylko taki praktyczny sposób proponuję.
    Rozumiem ten tok myślenia Tylko, że żarówek 100W już nie ma (w sklepach) więc porównywanie takie niedługo będzie bez sensu (dla mnie zawsze było). Poza tym skąd mam wiedzieć, czy 100W wystarczy żeby oświetlić 17,5 m2 pokoju? Wiem za to, że potrzebuję 100lx mnożę przez 17,5m2 i już wiem, że muszę szukać źródeł światła, o strumieniu 1750 lumenów. Dla mnie tak jest łatwiej Zresztą jakby nie liczyć, można uzyskać efekt niezadowalający, bo nie wystarczy podstawić do wzoru i wyliczyć. Przecież liczy się wiele innych czynników jak chociażby wspomniany wcześniej przeze mnie kolor pokoju. Może wyjść tak, że będziemy potrzebować dwa razy więcej luksów niż przy białych ścianach. No ale tak możny dywagować w nieskończoność.. Zauważyłem, że się powtarzam i napisałem trochę dziwnie, ale nie mam już czasu zmieniać więc tylko pozdrowię wszystkich

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Cytat Napisał androzek
    Właśnie kupiłem na alledrogo 5 LEDów "Żarówka 80 LED Halogen GU10 GU 10 230V JAK 50W (947036049)"
    Jestem ostrożny co do 450 lumenów ale są istotnie jaśniejsze od moich poprzednich Ledów 310 lumenów.Naprawdę jestem pod wrażeniem.Co prawda stara technologia - 80 małych diod ale daje po oczach że aż strach.Myśle,że 400 lumenów jest na pewno.Chińszczyzna jak wszystko ale tania,jak wysiądzie nie będzie żal.
    Moim zdaniem te parametry są nierealne. "Żarówki" z allegro mają diody starego typu i nie ma bata żeby miały deklarowaną wydajność, t.j. 112,5 lumen/W.
    Oczywiście,że mam wątpliwości o których wspomniałem wcześniej ale...jeśli uznać,że LED na SMD ma potwierdzone 310 lumenów a LED na starych diodach "wg.subiektywnej oceny" - ulubione stwierdzenie sprzedawców LEDów o mocy 2W które ponoć świecą jak 60 W - jest wg mnie ,mojej żony i moich dzieci jaśniejszy to coś w tym musi być,szkoda ,że nie mam sprzętu pomiarowego do oceny obiektywnej.W każdym razie postęp od dwóch lat jest ogromny.Mam jeszcze stare ledy w kilku miejscach i widzę,że wszystko idzie w dobrym kierunku.Zapewniam,że wszystko jest lepsze od żarówek "energooszczędnych" GU 10 o mocy 7-10W - jako odpowiedniki 35W-40W tradycyjnej żarówki>ponadto założyłem,że nie dam więcej za GU 10 niż 30 zł.Sa przecież moduły LED o luminacji 560 lm ale cena jest kosmiczna póki co.Dlatego jeśli ktoś ma jeszcze halogeny tradycyjne 50 W ( gdybym je umnie zastosował to pobór prądu wszystkich "oczek" byłby ok. 3 kW !!! ) to myślę,że zamiana na LEDY o któych wspomniałem przyniesie wymierne korzyści "energetyczne" i finansowe.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał androzek
    Oczywiście,że mam wątpliwości o których wspomniałem wcześniej ale...jeśli uznać,że LED na SMD ma potwierdzone 310 lumenów a LED na starych diodach "wg.subiektywnej oceny" - ulubione stwierdzenie sprzedawców LEDów o mocy 2W które ponoć świecą jak 60 W - jest wg mnie ,mojej żony i moich dzieci jaśniejszy to coś w tym musi być,szkoda ,że nie mam sprzętu pomiarowego do oceny obiektywnej.W każdym razie postęp od dwóch lat jest ogromny.Mam jeszcze stare ledy w kilku miejscach i widzę,że wszystko idzie w dobrym kierunku.Zapewniam,że wszystko jest lepsze od żarówek "energooszczędnych" GU 10 o mocy 7-10W - jako odpowiedniki 35W-40W tradycyjnej żarówki>ponadto założyłem,że nie dam więcej za GU 10 niż 30 zł.Sa przecież moduły LED o luminacji 560 lm ale cena jest kosmiczna póki co.Dlatego jeśli ktoś ma jeszcze halogeny tradycyjne 50 W ( gdybym je umnie zastosował to pobór prądu wszystkich "oczek" byłby ok. 3 kW !!! ) to myślę,że zamiana na LEDY o któych wspomniałem przyniesie wymierne korzyści "energetyczne" i finansowe.
    A jak oceniasz barwę tych ledów? Jest OK? Czy nie mają np. oliwkowych przebarwień?

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar rybkin
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Jak kupowac ledy,to tylko o barwie zimnej.Barwa ciepla,jak ktosz juz zwrocil uwage daje "trupie swiatlo".

    Z czego zadowolony to;

    w schodach(mr11 12ledx6), na klatce schodowej w kinkietach(e14 60ledx3),w kinkietach nad gankiem(e27 20ledx2), w wiatrolapie(gu10 80ledx3),ledy w lazience(mr11 30 ledx4)

    A teraz gdzie nie jestem zadowolony z ledow to;

    w kuchni ,punktowe pod szafkami(G4 21ledx2),w salonie w zerandolie i w kinkietach(e 14 80ledx.

    Ogolnie polecam,alie tylko,jako swiatelka dodatkowe,nigdy,jako swiatlo glowne.
    Towar nie jesc wart swojich pieniedzy,

    Mialem zachcianke,to teraz mam,uspokaja tylko ze niby rachunki za prad beda mniejsze,alie to sie zobacze, tak za rok.
    Pozdrawiam

  16. #36

    Domyślnie

    Odnośnie barwy światła - jeśli przyjąć,że zwykły halogen ma 2700-2900 K i jest ciepły to Ledy które mam GU10 są ponad 3000 - 3400 K.Jest to światło oczywiście "bielsze" ale jeszcze sympatyczne bez upiorności 4000 K i rozcieńczonego denturatu 6000K.Moja zona jest "uczulona" na barwy 5000-6000K a 3000-3400K odbiera jako "mniej ciepłe ale sympatyczne".natomaist mam 3 żarówki w kuchni E14 LED nad stołem i tu trochę barwa "idzie" w kierunku 4000K bo pomimo że są w żółtych abażurach trochę zalatują "oliwką".
    Nie zgadzam się,że Ledy nie nadają się do oświetlenia głównego - moja kuchnia,hol jest w ledach jako głównego żródła światła.Trzeba tylko dobrze poszukać nie nabrać się na oferty w stylu 5W = 75W i kierować się ilością lumenów.Do końca roku chciałbym całą chałupę przestawić na LEDy.

  17. #37

    Domyślnie

    Witam,
    Osobiście jestem pewien że diody świetnie mogą się sprawdzić jako oświetlenie główne.
    Tylko że moim zdaniem osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wymaga uwzględnienia takiego oświetlenia na etapie projektu.
    Prosta zamiana tradycyjnych żarówek lub halogenów na "żarówki diodowe" raczej nie przyniesie zadawalającego efektu - choć to oczywiście zależy co kogo zadawala
    Na początek proponuję odpuścić sobie żarówki z diodami starego typu tzw. przewlekanymi - aktualnie chyba najpopularniejsze na Allegro, ich sprawność jest pomijalna.
    Realną "wartość oświetleniową" mają żarówki wykonane na bazie diod SMD, lub Power LEDów, zazwyczaj mają one standardowe chwyty i wymiary umożliwiające ich osadzenie w typowym oczku halogenowym.
    Co do barwy światła to technologia ta umożliwia uzyskanie niemal dowolnej temperatury barwowej, i współczynnika Ra powyżej 0,9 - ale oczywiście takiej żarówki nie da się kupić za cenę świeczki. To wszystko sprowadza się do jednego bynajmniej nie zaskakującego wniosku - jeśli ma to być zrobione porządnie to albo trzeba to zlecić komuś kto ma w tej technologii doświadczenie, albo poświęcić kupę własnego czasu i niestety pieniędzy na metodę prób i błędów.

    PLiP - ja w mieszkaniu mam oświetlony diodami pokój 5x4 m o wysokości 2,75 m, jednak zastosowałem nie żarówki a taśmę diodową przyklejoną do sufitu po obwodzie pokoju, łącznie około 15 mb ( nie dawałem taśmy nad oknami). Taśma jest przysłonięta listwą styropianową. Diody oczywiście o barwie ciepłej.
    Efekty - bez listwy maskującej jasność w pokoju była taka jak przy trzech żarówkach halogenowych o mocy 40W każda, po przysłonięciu listwami maskującymi jasność znacząco spadła ale i tak jest bardzo OK. Spokojnie mogę przy tym oświetleniu czytać, pracować na komputerze, przyjmować gości itp. Starej lampy z halogenami używam sporadycznie. Do oglądania telewizora wyłączam 2/3 diod - całość mam podzieloną na trzy sekcje.

    W kuchni taśmą diodową podklejoną pod szafki oświetlam blaty. Tutaj użyłem taśmy z diodami o dużej mocy i w barwie zimnej i żona marudzi, że zbyt jasno. Na poziomie blatów diody dają dużo więcej światła niż świetlówka kompaktowa z sufitu, dodatkowo bez irytującego efektu nagrzewania charakterystycznego dla świetlówki.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CitroCerber
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    1.300
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    119

    Arrow Barwa ciepła/zimna

    Cytat Napisał rybkin Zobacz post
    Jak kupowac ledy,to tylko o barwie zimnej.Barwa ciepla,jak ktosz juz zwrocil uwage daje "trupie swiatlo".
    Jest dokładnie odwrotnie jak napisałeś

    Jeżeli byłoby tak jak piszesz, to wszystkie żarówki żarnikowe dają trupie światło

    Myślę, że należy tu rozróżnić określenie "barwa ciepła" a "temperatura barwowa" bo są to zupełnie inne pojęcia. Dla zobrazowania:



    Żarówki LED/CFL itd są określane jako ciepłe gdy temperatura barwowa jest w okolicach 2500-2800K a zimne gdy 5000K i wyżej
    Pozdrawiam,
    Artur Heise
    Mój dziennik (i komentarze w jednym)
    Chronotermostat PT55, Chronotermostat PT59(X), MCR24 - regulacja
    Masz pytanie do mnie? Zadaj je w istniejącym lub nowym wątku a nie na priv - może się to kiedyś przydać innym.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogusz
    ...zastosowałem nie żarówki a taśmę diodową przyklejoną do sufitu po obwodzie pokoju, łącznie około 15 mb
    W kuchni taśmą diodową podklejoną pod szafki oświetlam blaty.
    Podeślij fotki jak to wygląda.
    Dzięki
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  20. #40

    Wink

    W pokoju jak pisałem światło ciepłe




    To są najbardziej typowe diody na giętkiej taśmie, 60 diod na metrze.

    Przy okazji podkreślają niepowtarzalny charakter moich ścian a tak na poważnie to diody powinny być zamocowane do ścian tak aby świeciły równolegle do sufitu i przysłonięte np. czymś w rodzaju półki umieszczonej jakieś 10 - 15 cm poniżej sufitu. Wtedy po pierwsze w pokoju było by jaśniej bo światło nie było by wytłumione przez zamkniecie w wąskiej szczelinie jak teraz, po drugie nie tworzyłyby się jaśniejsze "stożki" w kątach a po trzecie nie straszyłyby wszystkie nierówności na ścianach.

    A tak wygląda kuchnia:



    Tutaj są diody zimne ale o dużo większej mocy.

    Jeśli kogoś by to interesowało to mogę zmierzyć światłomierzem jasność w tych pomieszczeniach.
    Pobór prądu mierzyłem elektronicznym watomierzem i wartości dla pokoju wyszły na poziomie jeśli dobrze pamiętam około 8 zł za miesiąc świecenia 24h na dobę.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony