dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    juga

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Jak pozbyć się starego pnia w ogrodzie? Słyszałem, że jest jakiśsrodek, który wlewa sie do otworów wywierconych w pniaku i po jakimś czasie z pniaka robi się próchno.
    Prosze o informację
    Juga

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Rena
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    353
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    A nazywa sie to Rundap i jest drogie. Najlepiej wyrwać takowy podkopując i przyczepiając linę do ciągnika lub innej silnej maszyny.
    Jeżeli wszystkie Twoje pomysły wydają Ci się genialne to po prostu dopij wódkę i idź spać!!!

  3. #3

    Domyślnie

    Podaj szczegóły. Jakie to było drzewo i jaka jest średnica Twojego kłopotu.

    Najgorsze wspomnienia mam z wycinania gruszy. Żeby nie trzech sąsiadów i mój teść to nie dalibyśmy rady.
    Nawet Opel Vectra buksował w miejscu jak podlączyliśmy ją na hol.
    Traktor czy inna "silna" maszyna zryje Ci działkę.
    Najlepiej obkopać, podciąć boczne korzenie (siekiera, piła mechaniczna).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Praktycznie każdy pniak można wykopać (wybierając ziemię wokół pnia)większym lub mniejszym nakładem sił. Kłopoty są z korzeniami palowymi.
    Można także postąpić inaczej np. wyrywając pniak traktorem oczywiście jeśli pniak nie jest zbyt gruby. Warunek - drzewo musi być ścięte na wysokości 80-100 cm. Jeżeli nie masz warunków na "wpuszczenie" traktora to możesz zastosować linkę stalowa z naciągiem (u nas pospolicie nazywanym rukzugiem) - w tym przypadku im wyższy jest pniak tym lepiej - możesz nawet przy pomocy naciągu wyrwać całe mniejsze drzewo z korzeniami.
    W przypadku gdy pozostje tylko krótko wystający znad gruntu o dużej średnicy pień to należy wywiercić w nim wiertarką lub jeszcze lepiej szerokim (średnica 2-2,5 cm)świdrem kilka otworów o głębokości ok. 20 cm i następnie zalać je CHLORANEM SODU (uwaga środek służy min. do wyrobu zapałek ). Po dwóch tygodniach powtarzamy operację a za 1-1,5 miesiąca obumarty pniak można będzie spalić.
    Powodzenia

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Acha, jeszce jedno- generalna zasada pracy z piłą mechaniczną - NIE DOTYKAJ PIŁĄ ZIEMI gdyż użycie piły mechanicznej do podcięcia korzeni = wymianie łańcucha w pile.
    Nigdy nie oczyścisz tak korzenia by nie zostały "gdzieś" drobiny ziemi które następnie zniszczą łańcuch. Istnieje też niebezpieczeństwo wyrzucenia przez łańcuch jakiegoś kamyka w kierunku twarzy (zwłaszcz gdybyś na kolanach klęczał w wykopie)
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    sorry - proszę moderatora by usunąć ten post.

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: magnolia dnia 2002-05-21 21:49 ]</font>

  7. #7

    Domyślnie

    scecny jak z gier komputerowych - polecam Rundap. trzeba odkopać też trochę pnia i zrobić otwory jak najniżej

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Juga - ktoś mi powiedział, że zamiast chloranu sodu można zastosować roztwór saletry. Ponoć nie rewelacyjnie, ale skutkuje.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Usuwalam drzewa w ogrodzie, pnie mozna usunac specjalna maszynka, ktora zamienia pniak w trociny bez obkopywania.takie maszynki maja osoby parajace sie wycinka drzew.

  10. #10

    Domyślnie

    Albo ponawiercaj wgłąb długim wiertłem do drewna w wielu miejscach. I zasyp. Samo się rozkruszy za 2 lata

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Zahoduj na pieńku boczniaki.. będzie przyjemne z pożytecznym...

  12. #12

    Domyślnie

    najlepszy sposób to najprosztszy: ziemia-łopata-powietrze.Wykopałem dwa pniaki łopatą.No troche mnie to potu kosztowało, ale ich nie ma !!.
    Tak sobie teraz myślę, że gdybym miał myjkę Karchera to oczyściłbym pniaki z ziemi w dolnej części i zastosowałbym piłę łańcuchową bez ryzyka jej zepsucia.
    Pozdr Tad

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darek795

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    7

    Domyślnie Stary pień

    Czytałem, że z takiego pnia na budynek może przejść grzyb? Czy można temu jakoś zapobiegać - poza wykopaniem samego pnia - próbowałem, ale ma duże rozmiary. Z tym szybkim gniciem to chyba zależy od rodzaju drzewa - u mnie orzech po trzech latach od ścięcia w niewielkim stopniu przegnity.
    Darek

  14. #14

    Domyślnie

    Weż koparkę jak będzie gdzieś w pobliżu - wykopanie dużego pnia to samobójstwo.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam!
    W moim ogrodzie też mam, aż dwa takie pnie, po starych wiśniach. Nie są grube, ale wystają z ziemi na jakieś 10 cm i bardzo przeszkadzają przy koszeniu ......no i chodzeniu! Dwa lata temu smarowałam je Randapem i dalej są. Chyba robiłam to nie tak jak trzeba?
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Smarowanie randapem pnia ma sens wtedy kiedy zetniemy drzewo w sezonie wegetacyjnym i to zaraz po scięciu
    Najlepiej powtórzyć kilka razy,
    Działa.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja nawierciłem otwory i zasypałem je nawozem azotowym. Po trzech latach pnie rozkruszyłem i śladu nie ma... głownie byly to olchy i jakieś twarde jedno.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony