dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 23
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 450
  1. #141

    Domyślnie

    wewnątrz czy na zewnątrz ?

  2. #142

    Domyślnie

    Zewnątrz

  3. #143

    Domyślnie

    Najpierw VALTTI BASE ( 1 x mocno albo 2x słabo ) odczekać aż wchłonie . Potem VALTTI EXPERT ( najlepszy ) lub ewentualnie VALTTI COLOR . Jest to środek bardzo wodnisty i dlatego głęboko penetruje . Trzeba porządnie go mieszać bo osiada . Nakładać cienkie warstwy ( najlepiej 3 ) i DOBRZE WCIERAĆ dość twardym pędzlem ponieważ inaczej zostaną mazy . Po chwili ( kilka minut ) przetrzeć jeszcze raz pędzlem lub wetrzeć szmatą . Tą metodą uzyskujemy piękną powierzchnię, nie widać śladów po pędzlu a tylko fakturę drewna którą notoabene ten impregnat najładniej wyciąga . Absolutnie nie należy malować natryskowo !

    VALTTI BASE to nic innego jak pokost lniany ale ten ma specyficzne penetranty dlatego dobrze działa , nie radzę oszczędzać i kupować zwykłego oleju i rozcięczać jakąś benzyną ( jak robi wielu amatorów którzy się uważają*za cwaniaków ) . Jak ma być dobrze to trzeba zaufać czasami fachowcom którzy dobrali proporcje po wielu testach . TIKKURILA tak właśnie robi co widać po efektach .

    Tych co lubią oszczędzać i mają gdzieś wygląd polecam Drewnochron , nakładany bez podkładu jedną warstwą na surowe drewno . EFEKT MUROWANY !!! !!! Tysiące ludzi tak robi i ... ... ... szkoda gadać .
    Ostatnio edytowane przez Giemul ; 02-07-2012 o 14:19

  4. #144

    Domyślnie

    Również jestem na etapie poszukiwania odpowiedniego środka (środków) do zabezpieczenia domu z bali. Jakoś trudno mi zaufać firmom które sprzedają poprzez markety budowlane dlatego najbardziej swoją uwagę skupiłem na firmie Sikkens. Po konsultacji z chyba wszystkimi doradcami technicznymi sikkensa na
    Polskę wychodzi na to że najlepiej zastosować najpierw środek WV 885, który jest impregnatem przeciw grzybom i siniźnie a potem 3 x WF 761 - lazur wodny lub 3 x SF 711 - lazur syntetyczny. Podobno po takim systemie nie tworzy się powłoka mogąca się z czasem łuszczyć i łatwo można powtórnie kiedyś pomalować. Według jednego doradcy lazur syntetyczny jest bardziej trwały jednak z tego co widzę z jego dostępnością jest kłopot. Środek WF 761 jest dużo łatwiej kupić ( VBH , okucia24 ) i skłaniam się do jego zakupu. Czy ktoś na forum miał może do czynienia z tym lazurem? Impregnat WV 885 już zakupiłem i dom pomalowałem. Muszę powiedzieć że jest jak woda i bardzo ładnie wnika w drewno pozostawiając ładną strukturę drewna (oczywiście beż żadnej najmniejszej powłoki). Zabezpiecza on również wstępnie przed wilgocią co mogłem bardzo dobrze zauważyć po deszczu porównując do miejsca jeszcze niepomalowanego. WF 761 występuje w kilku podstawowych kolorach ale według moich informacji można go dostać w wielu innych tylko kwestia czasu oczekiwania. Jeszcze raz proszę o informacje kogokolwiek kto ma doświadczenia po zastosowaniu środków Sikkens. Preparaty o których piszę są do zastosowań profesjonalnych, znacznie łatwiej można kupić lazury do zastosowań że tak powiem domowych - amatorskich. Mają one inne nazewnictwo np. HLS to niby to samo co SF 711 tylko o wiele bardziej gęsty pozostawiający dość grubą powłokę, więc jak dla mnie odpada. Kupiłem taki dla sprawdzenia koloru i domu tym chyba nie pomaluję, chodź nie wiem jak ta powłoka się będzie zachowywała po latach (ale pewnie kiedyś się złuszczy i będzie problem). Giemul napisz proszę jak wygląda lazur Tikkurilii - czy robi powłokę? Cena za środek do malowania domu z bali nie powinna grać większej roli bo co to są za koszty w porównaniu do całego domu a oszczędzając parę złotych można zepsuć cały jego wygląd.

  5. #145

    Domyślnie

    @Giemul Czy znasz środek, który nie barwi drewna. Nie mam nic przeciwko stopniowemu ciemnieniu i podane przez ciebie preparaty mają właściwość, że barwią drewno, czego chciałbym uniknąć.

  6. #146

    Domyślnie

    Nie ma skutecznego środka bezbarwnego do zabezpieczenia drewna. Bazuję tutaj na doświadczeniu ekipy która budowała mi dom. Przerabiali oni już wiele bezbarwnych impregnatów. Jeśli Ci już tak bardzo zależy na naturalnym kolorze to wybierz jakiś bezbarwny lazur, który nie zrobi Ci powłoki. Ja mam podobny problem bo sam chciałbym pozostawić drewno w naturalnym kolorze ale pewnie skończy się na jakimś kolorze najbardziej zbliżonym do koloru drewna. Tak jak pisałem poprzednio postawiłem na firmę Sikkens. Na próbę zamówiłem kolor bezbarwny i jasny dąb (kolor 006), symbol tych lazurów to WF 761. Podobno nie tworzy on powłoki. Do końca tygodnia powinienem go wypróbować. Wszystkie lazury sikkensa można ze sobą mieszać więc można porobić próby i dobrać coś rozsądnego. Bardzo dużo zależy od nasłonecznienia elewacji. Jeśli słońce nie dociera na ściany to jest szansa że bezbarwny się sprawdzi ale jeśli jest inaczej to powłokowy bezbarwny środek wytrzyma z dwa - trzy lata i zacznie pękać w najbardziej nasłonecznionych miejscach (to też wiem z doświadczenia mojej ekipy). w te pęknięcia będzie wnikać wilgoć i niszczyć i powłokę i drewno. Wtedy pojawi się problem jak to usunąć. Jest jeszcze jedna opcja - mycie elewacji raz do roku detergentem z wybielaczami.

  7. #147

    Domyślnie

    A co proponujecie w kwestii impregnatów bez powłoki oraz czym różnią się od wersji z powłoką?

  8. #148

    Domyślnie

    Czy ktoś używał oleju do drewna Altaxa? Ciekawi mnie jego faktyczne zużycie (najlepiej na twardym drewnie) a producent takowego nie podaje. Znalazłam jedynie, że wydajność z 10l to od 130-300m2. Duży przedział...

  9. #149

    Domyślnie

    Cytat Napisał Giemul Zobacz post
    Jeżeli komuś zależy aby drewno wyglądało jak drewno ( miało swoją piękną fakturę ) a nie jak plastik , to tylko Tikkurila . Buduję z drewna od kilku lat , jestem stolarzem i po masie prób używam tylko impregnatów TIKKURILA . Są*po prostu bezapelacyjnie najlepsze . Żaden Sadolin nie równa się*z jakością*powłoki . A już*Drewnochrony to jakaś*totalna porażka , równie dobrze można wcale nie impregnować .
    A ktorego produktu używałeś? Zastanawiam się nad Valti polecamym w postach wyżej a tym nowym:
    http://www.farby.shop.pl/product-pol...elny-mat-.html

  10. #150
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fasola30 Zobacz post
    Czy ktoś używał oleju do drewna Altaxa? Ciekawi mnie jego faktyczne zużycie (najlepiej na twardym drewnie) a producent takowego nie podaje. Znalazłam jedynie, że wydajność z 10l to od 130-300m2. Duży przedział...
    Ja używałem Oleju do drewna Altax, malowałem suche drewno iglaste na tarasie na zasadzie jednej warstwy, ale tak długo jak piło, tak długo malowałem. Zużycie litrowe ciężko określić bo mam puszkę 10l, ale na oko tych 10l to można pomalować najwyżej 80m2. Do tego powłoka ochronna nie wystarczyła nawet na rok. Po jednej zimie taras wyglądał jakby był surowy i drewno bez przeszkód chłonęło wodę opadową. Może przy drewnie egzotycznym będzie lepiej.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  11. #151

    Domyślnie

    K160 dzieki za informację. My olejem chcemy ciągnąć w środku cały dom. Wolałabym machąć dom czymś aby miec spokuj na klika lat. Im więcej czytam tym bardziej nie wiem czym pomalować. Najbardziej przekonuje mnie olej a tu cena niektórych odstraszająca Jesli ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia ze stosowaniem oleji wewnątrz to wystąp

  12. #152
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Co do malowania olejem wewnątrz to na plus na pewno ładnie podkreśla naturalny wygląd drewna, jednak nie zabezpiecza przed sinizną i szkodnikami (sam się o tym przekonałem, więc konieczny jest jakiś podkład na te problemy), dosyć długo utrzymuje się nieprzyjemny zapach rozpuszczalników, na sufit jak najbardziej OK, ale na kawałku drewnianej podłogi pomalowanej olejem widać, że przykleja się do niego brud, którego nie daje się domyć. Olej kupiłem do malowania tarasu i podłogi świerkowej na poddaszu. Z malowania podłogi tym produktem po kilku eksperymentach zrezygnowałem.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  13. #153

    Domyślnie

    Przed olejem mysle aby pociągnąć czyms co nazywa się Boramon c30 w wersji bezbarwnej aby zabezpieczyc własnie od grzybów i innych rzeczy. Patrzyłam jeszcze dzisiaj na olej OSMO lecz cena jak dla mnie powalajaca chociaż z drugiej strony może i lepiej wydać te "parę" złotych więcej bo to w końcu inwestycja na dłuższy czas. Tynkowanie chyba prostsze niz wybór co dać na drewniane ściany

  14. #154
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Boramon jak najbardziej może być, ja akurat stosowałem Tytan NW (koncentrat 1:9, tani, ale działa całkiem OK ). Pamiętaj tylko, żeby dać drewnu po malowaniu takim impregnatem na bazie wody co najmniej tydzień na ponowne wyschnięcie. Jeśli na podkład użyjesz czegoś na bazie rozpuszczalników to wtedy jeden dzień podsychania wystarczy, coś typu Sadolin Base, Penetrin, itp.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  15. #155
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    6mastroiani

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    09-007
    Posty
    32

    Domyślnie

    Drewnochronea potem sadolin i szafa gra).

  16. #156

    Domyślnie

    Ja drewno mam pomalowane altaxinem (ochrona + głównie kolor).
    Na to bezbarwny Sadolin Extra.

    Naprawdę drewno "brzydzi" się wodą. Polecił mi ten zestaw brachol robiąc ambony testował różne impregnaty i ten zestaw okazał się najlepszy. Kosztuje sporo, ale więźbę i inne konstrukcje na zewnątrz naprawdę warto chronić.

  17. #157

    Domyślnie Zabezpieczenie CZOŁA BELKI DREWNIANEJ

    Mam w konstrukcji dachu wystającą na zewnątrz belkę. Jej czoło narażone jest bezpośrednio na opady deszczu i widać, że bardziej chłonie wodę niż pozostałe części belki. Widzę, że czoło belki zrobiło się lekko czarne (grzyb?)

    Jakie są skuteczne metody zabezpieczenia czoła belki przed wodą? Impregnat i olej - OK, ale chyba nie jako zabezpieczenie czoła. Raczej myślę o czymś w stanie stałym (nie ciekłym) co skutecznie zatrzyma wchłanianie wody (blacha? [tu raczej jednak estetyka nie będzie zachowana], szpachla do drewna?, jakieś impregnaty silikonowe?)
    Rest in peace

  18. #158
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Weź do ręki porządną szlifierkę z tarcza typu fibra i zeszlifuj to czoło, aż do momentu przypalenia tego drewna - aż zciemnieje. Będzie gładkie, śliskie i ciemne. Wtedy weź dowolny olej (nawet silnikowy), pokost lniany, itp. nasącz kawałek szmatki, tak żeby aż ociekała, przyłóż do tego miejsca, zawiń ciasno torebką foliową i zostaw na 4-5 dni.
    To był sposób domowy, prymitywny, tani.
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  19. #159
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    janek11

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-376
    Posty
    1

    Domyślnie

    A czy używaliście środków ochrony drewna firmy Adler np. Lignovit Protect Grund a na wierzch Lignovit Protect Finisch jest to ponoć opracowany system na bezbarwno do malowania drewna na zewnątrz mają jeszcze jakieś środki jak Pullex Grund i Pulex Plus , jakiś czas temu ktoś mi mówił o tych środkach bo także jestem na etapie wykończenia domu drewnianego i chce pomalować elewację z drewna w systemie bezbarwnym czy malowaliście tymi środkami znajomy mi mówił że są dobrymi środkami ,proszę o pomoc i opinię osób które malowały tymi środkami

  20. #160
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mgst

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytanie do osob co naprawde znaja sie i pracuja z drewnem.
    Kupilismy dom od developera z pomalowanym plotem dookola domu Tikurila 5052 (jakies 2 lata temu) a teraz ma on czarne plamy. Co moze byc powodem, bo przeciez sam produkt jest bardzo dobry? Jak naprawic jego stan? Sam developer zwala wine na "mikroklimat" bo domek jest w poblizu lasu. Nie bardzo chce w to wierzyc...
    Dzieki z gory...

Strona 8 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony