dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie waga 1mb stali zebrowanej w hurtowaniach - jak oni to licza?

    Witam,
    czy moze ktos powiedziec na jakiej podstawie sprzedawcy z hurtowni budowlanych przeliczaja mb stali. Problem jest taki ze w moim projekcie i na stronach internetowych przeliczniki sa nastepujace:

    mb pret zebro fi 12 - 0.89 kg
    mb pret zebro fi 14 - 1.21 kg
    mb pret zebro fi 16 - 1.58 kg

    a hurtownicy - juz 2 takich spotkalem mowia ze oni maja przelicznik handlowy i nigdzie nie jest inaczej (a to co w projekcie nie ma znaczenia) a wynosi on tyle...

    mb fi12 - 0.95 kg

    mb fi14 - 1.38 kg

    mb fi16 - 1.70 kg

    pachnie mi to oszustwem

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    może VAT doliczają
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  3. #3

    Domyślnie

    jeśli na stal jest 7% to by się niby zgadzało z tym vat'em pomijając fi14

    tu są podane masy

    http://www.budstal.com/cennik.php

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    no właśnie, skubią na tej #14
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    A ja myślę, że sprzedawcy nie przeliczją masy, a po prostu ważą. (a różnica to korozja )

  6. #6

    Domyślnie

    Z tego co mi wiadomo więc wyjaśniam:
    Ciężar stali podany w projekcie pochodzi z prostej zasady:
    pole przekroju pręta czyli np. dla fi12 =1,1304cm2 pomnożony przez ciężar objętościowy stali tj. 7850kg/m3 co daje nam dla fi 12 ciężar 1mb na poziomie 0,887 kg/mb. Jak widać w/w masa pręta nie obejmuje użebrowań w przypadku takowych prętów. Stąd też tzw "hurtownie" robią w balona klientów podając właśnie masy prętów z uwzględnieniem w masie żebrowań, co jest nie etyczne jak również niezgodne z ogólnymi przyjętymi zasadami projektowania, przedmiarowania, kosztorysowania oraz obmiarowania. Proszę sobie wyobrazić że zaopatrzeniowiec porządnej budowy zamawia 200 ton prętów fi16 BSt500S. Proszę sobie wyobrazić jak mógł by się zdziwić kiedy zabraknie mu podczas prac zbrojeniowych
    Nie lubię sygnatur

  7. #7

    Domyślnie

    no to jednak jest tu jakas sciema... moze muratorowy ekspert by wyjasnil na czym to polega... bo na prawde nie moge uwierzyc ze rzeczywiscie hurtownie oszukuja klientow...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrogenium
    Jak widać w/w masa pręta nie obejmuje użebrowań w przypadku takowych prętów. Stąd też tzw "hurtownie" robią w balona klientów podając właśnie masy prętów z uwzględnieniem w masie żebrowań, co jest nie etyczne
    Ale przecież owo użebrowanie wykonane jest z tej samej stali i coś tam waży?
    Jak dobrze cię zrozumiałem, średnica rdzenia nie zmienia się, a więc pręt fi12 bez żebrowań będzie lżejszy niż pręt fi12 żebrowany? A hurtownie uwzględniają tę różnicę w cenie? Nie widzę w tym nic nieetycznego.

  9. #9

    Domyślnie

    co to ma znaczenie ile waży 1mb pręta fi 14 skoro na końcu sprzedaży i tak stal jest ważona i dopiero wystawiana jest faktura? To są orientacyjne przeliczniki.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: waga 1mb stali zebrowanej w hurtowaniach - jak oni to li

    Cytat Napisał bonart1
    pachnie mi to oszustwem
    Tak, jest to takie ogólnie stosowane w tej branży oszustewko, niezbyt mocno maskowane tezami, że waga normowa, to czystej stali, a tu rdza, oleje po walcowaniu, a oni jako pośrednicy płacą za wagę rzeczywistą i ona zawsze jest większa.
    Ktoś tu kiedyś pisał, że negocjując ceny zaproponował wyjście na plac i zważenie dziesięciu prętów, sprzedawca nie zdecydował się

    Ja zamawiając stal, po prostu negocjowałem zarówno cenę, jak i ciężar właściwy, dało się trochę urwać

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #11

    Domyślnie

    No i widzicie. Co kraj to obyczaj. Kiedy w ubiegłym roku kupowałem stal na haciende sprzedawca liczył stal po ciężarze rdzenia tj fi 12 0,888kg/mb. Zaznaczam że cena tony nie różniła się o więcej niż 3% w stosunku do konkurencji.
    Nie lubię sygnatur

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    fi 12 - 0,887 kg/mb to jakaś średnia realna, wynikająca z od skrajnej 0,83 do skrajnej 0,95. W zależności od zanieczyszczenia, konkretnej klasy, huty, itd...

    jak zamawiało się transport stali na budowę od głównego dostawcy/dystrybutora (chyba firma Bowim to była) to jak wjeżdżał samochód na wagę u odbiorcy to różnice w wagach dostawca - odbiorca były minimalne na 25tonach (20-30kg). Czyli błąd wagi. Jak się zamówiło w zwykłym składzie, z powodu niepełnego transportu (bo u dystrybutora huty to tylko pełne wózki wożą) i na tym składzie przeliczali dla klientów przy sprzedaży fi12 - 0,89kg (mimo że mieli wagę do odbiorów), to jak wjeżdżał samochód u odbiorcy na wagę to przy proporcjonalnej wielkości 25ton, potrafiło ważyć nawet 500kg mniej

    a jak jeszcze się przelicza gdzieś tam , że fi12 = 0,95 to już ostre bandyctwo, na pełnym wózku 25t. on już ma ok. 7-8% do przodu, prawie 2 tony.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  13. #13

    Domyślnie Re: waga 1mb stali zebrowanej w hurtowaniach - jak oni to li

    Cytat Napisał Jarek.P
    (...)

    Ja zamawiając stal, po prostu negocjowałem zarówno cenę, jak i ciężar właściwy, dało się trochę urwać

    (...)
    Normalnie szacun. Genialne! Serio.

    Na to jeszcze nie wpadłem, że oprócz ceny można negocjować też właściwości fizyczne materiału.

    "- Nie mogę sprzedać panu tego taniej. 1 mb po 30 zł ani mniej.
    - A może pan zmienić używany wzorzec metra?"

    XTRA

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: waga 1mb stali zebrowanej w hurtowaniach - jak oni to li

    Cytat Napisał irreality

    "- Nie mogę sprzedać panu tego taniej. 1 mb po 30 zł ani mniej.
    - A może pan zmienić używany wzorzec metra?"

    XTRA

    No widzisz? Widzisz? Jaki ten Einstein był mądry człowiek? I przewidujący? Kiedy mówił to swoje "wszystko jest względne"?

    J. (który niedawno w Leroju, ku zdumieniu obsługi nosił na stoisko z wagami do śrubek/gwoździ krążki z przewodami elektroinstalacyjnymi celem porównania zawartości kabla w kablu i co ciekawsze, różnice były! )
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    A ja kupowałem na metry bieżące. Przeliczyłem ilość stali z projektu i w składach pytałem o cenę z metra. Zawsze ze zdziwieniem reagowali, ale, kalkulator w dłoń i przeliczali.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeZet
    A ja kupowałem na metry bieżące. Przeliczyłem ilość stali z projektu i w składach pytałem o cenę z metra. Zawsze ze zdziwieniem reagowali, ale, kalkulator w dłoń i przeliczali.
    Ale co to zmienia, jeśli Ci przeliczali wg zawyżonego ciężaru właściwego?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    To zmienia, że kupiłem tam, gdzie był najmniejszy.

    Gwoli ścisłości: przeliczyłem nie tabelkę w projekcie, tylko policzyłem ile metrów potrzebuję na podciągi, żebra, wieńce. Narożniki, zakładki na sztukowanie.
    Innymi słowy zweryfikowałem projektanta nie wnikając w jego tabelkowe kilogramy.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    ciężar jednostkowy stali zbrojeniowej wg średnic uwzględnia już fakt, że jest ona użebrowana, zresztą taka jest definicja tej średnicy, a zatem każda próba podawania wyższej wartości jest naciąganiem klienta. Mogą być oczywiście huty walcujące inne średnice, ale wtedy nie byłoby to #12 ale przykładowo #13,4 .

    Faktyczny przekrój pręta np.#12 jest niższy niż wynikający ze wzoru 3,14*,6^2, ale też wytrzymałość stali zbrojeniowej jest badana dla próbek prętów takich samych, więc wszystko zostaje w tzw. rodzinie.

    Z kolei gabaryty pręta zewnętrzne są trochę większe, czyli #12 nie przejdzie przez otwór f12 z uwagi na te żeberka właśnie.

  19. #19

    Domyślnie

    1 mb stali żebrowanej fi 12 to ok. 0,88kg , 1 mb stali fi 6 to ok 0,22kg

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek50
    1 mb stali żebrowanej fi 12 to ok. 0,88kg , 1 mb stali fi 6 to ok 0,22kg
    Kolego właśnie o te ok. chodzi! bo to około przy większej ilości bywa znaczące... no chyba że kupujesz około 2t stali tj. np. od 1.7t do 2.3t

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony