dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 100
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1983
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie Kominek z masą akumulacyjną- obudowy,odzysk ciepła ze spalin

    Witam!Kominki zamknięte, są urządzeniami grzewczymi bardzo popularnymi ze względu na łatwość ich montażu i piękno ognia,które można w nich podziwiać.Ciepło,które wytwarzają jest najczęściej słabo wykorzystane, więc chciałbym prosić Wszystkich zainteresowanyc
    Ostatnio edytowane przez Bogusław_58 ; 21-05-2010 o 16:19

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Dobrze, że powstał ten wątek.
    Jeżeli zaprosiłeś mnie Bogusław jako teoretyka do wyrażenia opinii nt. akumulacji przy wkładzie kominkowym, to mogę to w kilku zdaniach opisać.
    Oczywiście najprostszym sposobem jest nakładzenie wokół i nad wkładem cegły szamotowej, efekt jakiś będzie - głównie psychologiczny wprawdzie, ale nie jest to tutaj głównym problemem. Niepokoi mnie trochę sprawa oddychania przez domowników powietrzem przepuszczonym wokół elementów o temperaturze kilkuset stopni. Nie wolno przecież wykorzystywać ciepłego powietrza z wnętrza kotłowni (musi być tam niezależna wentylacja), bo czad, bo smród itd. Powietrze z wnętrza obudowy konwekcyjnej już można - czym ono się różni?
    Przy doborze kaloryferów bierze się do obliczeń moc "niebieską" - przy niskiej temperaturze medium zasilającego, bo przypalanie kurzu i te sprawy. Wkład oczywiście kurzu nie przypala, rozgrzane elementy akumulacji grzejące bezpośrednio powietrze też nie.
    Według mnie powinien być tam minimum wymiennik powietrze-powietrze. No ale po co taka komplikacja, nie lepiej żeby grzała obudowa pieca, tak jak jest to w piecu, który zbudował Pit79?
    To jest oczywiście tylko zdanie teoretyka, ale za to nieinteresownego, tzn. spoza branży kominkarskiej.
    Jeżeli chodzi o dobór materiału akumulacyjnego, to szamot jest dość dobry, szczególnie dla ludzi, niemających ochoty, czy czasu na szukanie czegoś wydajniejszego. Jest materiałem dość dobrze przewodzącym ciepło i dość ciężkim - chociaż mistrzem świata tutaj oczywiście nie jest. Przy tym jest bezpieczny, bo ogniotrwały.

    To by było na razie na tyle.

    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    W moim kominku zastosowałem jako masę akumulacyjną granit w ilości około 1000 kg.
    Na rurę spalinową przykręciłem radiator 0,5 m.
    Obudowa jest ciepła wykonana z granitu i marmuru.
    Jest to jedyne źródło ciepła, ogrzewam domek 165 m2(w tym garaż).
    W kominku palę bez przerwy, dokładam dwa lub trzy razy dziennie po jednym kawałku drewna.
    Temp. w domu około 23 - 24 stopnie , w sypialni 20 - 21 (w garażu 12).
    W poprzednich dwóch sezonach spaliłem po 7,5 mp drewna, w obecnym będzie 8 mp.



  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Czy możesz pokazać wnętrze obudowy?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58
    Czy możesz pokazać wnętrze obudowy?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    a do kominka Spartherm ARTE 1VH 80 da sie jakoas nasadke zrobic bo orginalna nie pasuje do mojego komina jest za nisko wylot ?
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Hegard, dlaczego akurat ten czerwony granit został wybrany na materiał akumulacyjny?

    P.S.
    Obudowa jest piękna.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Jestem pod wrażeniem.

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo ładny kominek.
    Z czego jest wykonana zewnętrzna obudowa czopucha?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał hegard
    W moim kominku zastosowałem jako masę akumulacyjną granit w ilości około 1000 kg.
    Na rurę spalinową przykręciłem radiator 0,5 m.
    Obudowa jest ciepła wykonana z granitu i marmuru.
    Jest to jedyne źródło ciepła, ogrzewam domek 165 m2(w tym garaż).
    W kominku palę bez przerwy, dokładam dwa lub trzy razy dziennie po jednym kawałku drewna.
    Temp. w domu około 23 - 24 stopnie , w sypialni 20 - 21 (w garażu 12).
    W poprzednich dwóch sezonach spaliłem po 7,5 mp drewna, w obecnym będzie 8 mp.
    Musisz mieć zaje....dobrze ocieploną chatę W podobnych domach m2 (z końca poprzedniego wieku) ten typ paleniska (dobry typ, podobny sposób wykonania) wciąga ze 30 mp drewna przy twojej temperaturze to raczej nawet więcej


    ps. w pasywnym by poszło kilka razy mniej niż w twoim wolę ten kierunek
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  11. #11

    Domyślnie

    hegart napisz coś więcej o swoim kominku.
    Jaki masz wkład, jakie koszty, skąd materiały ...... Masz rysunki wnętrza kominka ( bez obudowy) lub więcej zdjęć?

  12. #12

    Domyślnie

    [quote="Wojtek_796"]Hegard, dlaczego akurat ten czerwony granit został wybrany na materiał akumulacyjny?



    Kolor granitu nie miał znaczenia, po prostu miałem takie odpady gratis.
    Są to kawałki płyt o grubości 5 cm, polerowane.
    Zależało mi na utrzymaniu wnętrza obudowy w czystości ponieważ mam tam doprowadzony nadmuch wentylacji wraz z gwc.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    Z czego jest wykonana zewnętrzna obudowa czopucha?
    Obudowa czopucha z marmuru Breccia Sarda.
    Można ją szybko zdemontować, by mieć dostęp do wnętrza obudowy.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Nie chodziło mi oczywiście o kolor, tylko w ogóle o rodzaj materiału do akumulacji.
    Zrobiłeś tak świadomie, tzn. ktoś Ci tak to zaprojektował, czy miałeś jakieś własne doświadczenia na ten temat?
    Dlaczego pytam? - Bo granit jest tutaj dość ryzykownym materiałem ze względu na swoją dużą rozszerzalność oraz możliwość spękań w dość niskich temperaturach. Teoretycznie bezpieczniejsze wydawałoby się zastosowanie go w formie cegieł niż takich płyt.
    Nie masz problemów z dylatowaniem? Rozumiem, że obudowa jest stale przewietrzana i nie nagrzewa się zbytnio.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Sam zaprojektowałem kominek, nie chodziło mi o uzyskanie takiej akumulacji jak w piecach kaflowych tzn. palić przez 1-2 godzin i odzyskiwać ciepło przez kilkanaście godzin. U mnie w kominku pali się ciągle i głównie chodziło mi o to by zminimalizować wahania temperatury. Nie nagrzewam granitu do bardzo wysokich temperatur, bo nie ma takiej potrzeby, temperatura w domu jest stała ok. 23-24 stopni.. Nadmuch powietrza z gwc 8-9 stopni w ilości ok. 100m3/h . Elementy granitowe są przykręcone i przyklejone do ściany. Jak na razie nie zauważyłem żeby się cokolwiek z nimi działo. U mnie to się sprawdza ale jeżeliby dochodziło do bardzo mocnego nagrzewania granitu to popękałby.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Dzięki Hegard za pokazanie Twojego urządzenia i realny opis.Zaletą tej masy granitowej jest jej gładkość,a nad wadami można by było popracować.Dobry prototyp.Gratuluję.
    Pozdrawiam.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Jak już jesteśmy przy gładkości powierzchni,to dodam,że polscy ceramicy opracowali taki preparat ceramiczny,który służy do powlekania kominów, by były gładkie w środku i nie osadzała się na nich sadza.Testuje się to na razie w kominach przemysłowych.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał M K
    hegart napisz coś więcej o swoim kominku.
    Jaki masz wkład, jakie koszty, skąd materiały ...... Masz rysunki wnętrza kominka ( bez obudowy) lub więcej zdjęć?

    Do ścian zostały przyklejone i przykręcone płyty granitowe o grubości 5 cm.
    Na górze jeden z dwóch otworów komory dekompresyjnej.
    W środku mój syn.


    Na dole doprowadzenie powietrza do spalania, rura 160 mm.
    Z lewej nadmuch powietrza z centrali wentylacyjnej i GWC (centralę sam zaprojektowałem i wykonałem).


    Zimą powietrze z GWC o temp. 8-9 stopni wlatuje między tylną ścianę a pionową płytę granitową i jest ogrzewane i nawilżane.
    Latem powietrze z GWC ochładza domek więc nie ma problemów z utrzymaniem komfortowej temperatury w największe upały.


    Na podłodze leży marmur Breccia Sarda, grubość 2cm.
    Dolny element stoi bez żadnego mocowania.
    Dolna półka wisi przykręcona do kątownika 2 śrubami.


    Boczne pionowe elementy przykręcone są 2 śrubkami do kątownika.
    Górna półka wisi przykręcona do kątownika 2 śrubami.


    Boczne elementy trzymają się na 2 śrubkach a górny jest przykręcony 1 śrubką do ściany.
    Srebrne rury to doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz, pod kominkiem jest przepustnica do płynnej regulacji ilości powietrza.


    Na dole z boku po prawej stronie cięgło do regulacji przepustnicy.
    Czopuch stoi na górnej półce, sam go demontuję w parę sekund.
    Do sprzątania kominka mam odkurzacz który wciąga bez problemów popiół.


    Rurę chowam przez otwór.
    Wyłącznik po lewej służy do włączania odkurzacza.


    Wkład Jotul Panorama 18
    Obudowa z marmuru Breccia Sarda o grubości 2 cm i granitu Gnejs o grubości 5 cm.
    Jest to jedyne źródło ciepła.
    Ma funkcje wentylacji, klimatyzacji i nawilżania całego domu
    Swobodny i szybki dostęp do wnętrza obudowy w celu odkurzenia .
    Obudowa całkowicie rozbieralna, demontaż to max. 15 minut (całość trzyma się na 13 śrubkach ).

  19. #19

    Domyślnie

    hegard kominek i estetyka wykonania zasługuje na najwyższe noty.
    Całość jak widzę została dokładnie przemyślana, prosto, ładnie i funkcjonalnie.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Wow! Szczeka mi opadla! Widze, ze masz wiecej wynalazkow "tymi recami". Moglbys cos zapodac w "zrob to sam"? ) Prosze
    Pozdrawiam.

Strona 1 z 100

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony