dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Jakie drzewo reprezentacyjne przed dom:)?

    Kochani! Doradźcie, jakie drzewo mogłabym posadzić w miejscu Conica
    Ma być piękne, może być wysokie, na pewno nie niższe niz 3 metry. Najlepiej, by szybko rosło
    Ziemia gliniasta, strona południowa...



  2. #2

    Domyślnie

    Mam ten sam problem. Tylko,że u mnie jest trochę więcej miejsca. To ma być liściaste czy iglaste? My chcemy liściaste. Widziałem u kogoś w takim miejscu katalpę. Czy bardziej doświadczeni ogrodnicy mogą sie wypowiedzieć? Pzdr.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    drzewo reprezentacyjne - takie, które o każdej porze roku ma coś do zaoferowania

    Jedno z moich ulubionych - Wiśnia piłkowana 'Kanzan'

    wiosną - morze różowych kwiatów
    latem - masa zieleni
    jesienią - cudowne przebarwienia liści
    zimą - piękna, bordowawa kora pnia

    Najlepiej szczepiona na pniu. Na zdjęciu akurat w formie wielopniowej ale widać ogólną ideę





    Oczywiście mogłyby to być również inne, niewielkie drzewa - katalpa, robinia 'Umbraculifera', jabłoń np. popularna odmiana 'John Downie'.

  4. #4

    Domyślnie

    a może:
    http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Tu...i_zdjecia.html
    widzialam go jesienią , wyglądał jak płomien.
    Koh3 (1) Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę

  5. #5

    Domyślnie

    Na pewno nie tulipanowiec (20 m wys., 10 szer.).
    Ja proponuję drzewo liściaste o kulistej koronie np. wymienianą już surmię w odm. 'Nana', robinię, klon 'Globosum'. Wyobrażam sobie, że chcesz te bukszpany ciąć w kule - drzewo o kulistej koronie będzie dobrym uzupełnieniem dla nich. Mam też pytanie. Czy niezbyt proste linie sadzenia tych krzewów wynikają z przekłamania zdjęcia? Bo jeżeli chcesz mieć kule rozmieszczone na płaszczyźnie, to powinnaś zadbać o linie z każdaj strony (nie tylko wzdłuż, wszerz, ale i w poprzek).
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  6. #6

    Domyślnie

    każdy lubi co innego
    a może hortensja? np drzewko z koronkowej Kyushu jest piękne, mam i bardzo chwalę pod każdym względem, ale gdyby na rynku była Pee Gee to chyba tę bym wybrała
    to Pee Gee

    to Kyushu
    Pozdrawiam Duśka

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał egry
    Na pewno nie tulipanowiec (20 m wys., 10 szer.).
    Ja proponuję drzewo liściaste o kulistej koronie np. wymienianą już surmię w odm. 'Nana', robinię, klon 'Globosum'. Wyobrażam sobie, że chcesz te bukszpany ciąć w kule - drzewo o kulistej koronie będzie dobrym uzupełnieniem dla nich. Mam też pytanie. Czy niezbyt proste linie sadzenia tych krzewów wynikają z przekłamania zdjęcia? Bo jeżeli chcesz mieć kule rozmieszczone na płaszczyźnie, to powinnaś zadbać o linie z każdaj strony (nie tylko wzdłuż, wszerz, ale i w poprzek).
    Tak, mają być piękne kule docelowo Ale nie zrozumiałam niestety instrukcji Jak mam zadbać o te linie?
    Typowa Kobieta Bez Wyobraźni Przestrzennej

  8. #8

    Domyślnie

    Mam już katalpę na ty lach jako centralny punkt ogródka, natomiast może faktycznie ten klon... A wiśnie przepiękna, ale znajduję w necie tylko zaszczepione na 120 cm

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał motylla
    [Jak mam zadbać o te linie?
    Może nie umiem wytłumaczyć słownie , a w tej chwili nie mam jak narysować. Chodzi o to, że jak spojrzysz z której kolwiek strony to muszą być posadzone w linii prostej (także po skosie).
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  10. #10

    Domyślnie

    A teraz zrozumiałam To faktycznie krzywo są Ale stwierdziłam, że z czasem ta różnica w linii się zgubi... Może przesadzę jednak...

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    drzewo reprezentacyjne - takie, które o każdej porze roku ma coś do zaoferowania

    Jedno z moich ulubionych - Wiśnia piłkowana 'Kanzan'

    wiosną - morze różowych kwiatów
    latem - masa zieleni
    jesienią - cudowne przebarwienia liści
    zimą - piękna, bordowawa kora pnia

    Najlepiej szczepiona na pniu. Na zdjęciu akurat w formie wielopniowej ale widać ogólną ideę (...)
    Zgadzam się z Mymyk - w stu procentach - posiadam taką wiśnię Kanzan - szczepioną na pniu - forma odmienna od tej prezentowanej - ale - ta ze zdjęcia jest przecudna i niesamowita - moja jest mniejsza no i młodsza przede wszystkim ...
    Wiosną kwitnie prześlicznie a jesienią czerwony płomień ...
    - polecam .

    --
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    A może to:

    Fagus sylvatica - Rohan Gold
    http://www.esveld.nl/htmldiaen/f/fasrgo.htm

    lub jesion czerwono-listny w różowymi obrysami krawędzi lisci (nazwy nie pomnę) ale "pikny" był i kosztował 150 zł za 1,5m drzewko.
    Darek

  13. #13

    Domyślnie

    Jedno z moich ulubionych - Wiśnia piłkowana 'Kanzan'
    A czy na Podkarpaciu będzie rosło? - bo u mnie hulają wiatry od Bieszczadów.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na lżejsze gleby, miejsca słoneczne i strefę 6B efektownym drzewem jest mydleniec wiechowaty Koelreuteria paniculata.

    Na gliniaste, żyzne - lilak chiński ([i]Syringa x chinensi[/i]s), ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua)

    Na słabe gleby, miejsca słoneczne - klon jesionolistny Acer negundo (wiele odmian kolorystycznych), grusza drobnoowockowa "Chanticleer"

    Na próchniczne, lekko kwaśne gleby - magnolia japońska (Magnolia kobus), klon czerwony (Acer rubrum), wiśnie ozdobne (P.serrulata, yeodensis, nipponica)
    poza tym rzadkości (bardziej wysokie krzewy, ale wyprowadza się je w formy drzewiaste) - styrakowiec, styrak, dereń kousa, osnieża, aralia, parocja perska, franklinia, stewarcja kameliowata (raczej jest niższa, do 3-4 m)

    Na próchniczne gleby przy strefie 6B - klony: ussuryjski, japoński, pensylwański, okragłolistny, shirasawy, cynamonowy (www.klony.info), kalopanax

    w cieniu, gleba próchniczna, lekko wilgotna: klony orientalne, np. japoński, okrągłolistny (ten akurat amerykański), grab (są formy kolumnowe), buk (są formy pokrojowe i kolorystyczne), czeremcha (np. odmiana "Coloratus)

  15. #15

    Domyślnie

    czy ktoś z Was ma u siebie katalpę?bardzo mi się podoba a poza tym muszę posadzić na działce drzewko które w przyszłości będzie dawać cień,napiszcie jak szybko ono rośnie,PS.glebę mam gliniastą

  16. #16

    Domyślnie

    Witam,
    mam pytanie odnośnie wiśni piłkowanej 'Kanzan'.
    Czy mogę posadzić ją w pasie ziemi pomiędzy powierzchniami wyłożonymi kostką? Pas ma szerokość ok.1m - czy drzewko da tam radę rosnąć?

    Ponadto, po obu stronach będą dość wąskie ciągi komunikacyjne (podjazd i chodnik) - myślicie, że wiśnia nie będzie tam przeszkadzać, jeśli znajdę szczepioną na odpowiednio wysokim pniu?

    Stanowisko bardzo słoneczne, gleba dość gliniasta, wilgotna, wiatry urywają głowę.

    Dajcie mi choć trochę nadziei, bo drzewko przepiękne - dokładnie takiego szukam

  17. #17

    Domyślnie

    Prunus serrulata Kanzan (Kwanzan) to drzewo do nasadzeń ulicznych, alejowe, kiedyś sadzone często, teraz b. rzadko.
    W pasie szer. metra będzie rosnąć spokojnie ale po wielu latach to naprawdę duże rozłożyste drzewo. Wcześnie kwitnie i jak masz silny wiatr, a może zdarzyć się mroźny, to drzewo może stracić pąki kwiatowe
    taki wyglądają młode


    podobną aleję jak na tym zdjęciu widywałam przez wiele lat, widok wiosną zapierający dech, niestety drzewa zostały wycięte ze starości, zaczęły chorować, ale miały z 50, 60 lat chyba


    wrzuć w google Kwanzan cherry - najwięcej obrazków
    Pozdrawiam Duśka

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mniejsze odmiany wiśnie ozdobnych to np. Prunus nipponica "Brillant"

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Elfir - wiśnia Kanzan nawet szczepiona na pniu wyrasta do tak dużych rozmiarów ??
    Powiem szczerze że liczyłem tak na max 4m - a tutaj widzę spokojnie ponad 10m
    --
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    pablitoo wg mojej wiedzy i obserwacji szczepione nie mają szans na taki długi żywot (góra 20/25 lat), więc nie osiągną takiej wysokości. Te 10m 50-latki to rzadkość i rosną na własnym korzeniu
    Pozdrawiam Duśka

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony