dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 60
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1709

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie

    Istnieje na Forum Muratora świetny wątek o automatyce budynków (http://forum.muratordom.pl/programow...tow,t20421.htm) jednak dla tej części forumowiczów, których po pierwsze wiedza przekracza umiejętność instalacji i konfiguracji przedłużacza, a po drugie tego typu instalacje są ważniejsze nawet od prawyborów w PO.

    Proponuję mniej zaawansowanym, ale jednak zainteresowanym tematem wymianę poglądów na temat gotowych systemów dostępnych w "rozsądnych" cenach.

    Poniżej kilka przykładów z pierwszą prośbą o opinie użytkowników, uwagi do wycen i specyfikacji itp.

    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  2. #2

    Domyślnie

    Cieszę się, że powstał taki wątek i uważam, że jest bardzo potrzebny. Wątek
    programowalne-instalacje-elektryczne-watek-dla-entuzjastow jest bardzo interesujący, ale ma charakter ściśle techniczny i mało mówi o tym czym są systemy automatyki domowej jako tako, a bardziej skupia się na tym jak bazując na wcale nie małych doświadczeniach technicznych spróbować stworzyć system automatyki wspierając się na sterownikach przemysłowych PLC - co jak się okazuje nie jest prostą sprawą.

    Poszerzył bym zakres tematyki o kwestię związaną z pewnymi mitami których narobiło się całkiem sporo w okół takich systemów.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Bartek,
    co zastosowałes w swoim domu i z której firmy korzystałeś?

  4. #4

    Domyślnie

    @wojgoc jestem na etapie wyboru. Kontaktowałem się z pierwszymi trzema firmami - wszystkie kompetentnie udzielają informacji, ale na razie faworyta nie mam stąd pytanie do praktyków o wrażenia z użytkowania systemów.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Ja osobiście też interesowałem się dwoma firmami tu wymienionymi .Nexwell i Onninen.Byli u mnie Panowie z Nexwella z miniaturką systemu (tzw prezentacja).Działanie obu systemów podobne cenowo Onninen chyba lepszy(raczej tańszy w zakupie )co do jakości obu nie mam pojęcia chciałbym zdecydować si ę wkrótce

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    Ja osobiście też interesowałem się dwoma firmami tu wymienionymi .Nexwell i Onninen.Byli u mnie Panowie z Nexwella z miniaturką systemu (tzw prezentacja).Działanie obu systemów podobne cenowo Onninen chyba lepszy(raczej tańszy w zakupie )co do jakości obu nie mam pojęcia chciałbym zdecydować si ę wkrótce
    kamyk68 - czy za taka pierwsza wizyte i prezentacje sie placi?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    homiq

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    100

    Domyślnie

    W naszej firmie dzielimy się wiedzą bezpłatnie.

    Trzeba pamiętać, że sposób funkcjonowania systemu to połowa sukcesu.
    Bardzo ważna jest funkcjonalność elektryczna budynku a z nią podąża wiele wytycznych (przewody, lokalizacje, praktyka itd.).

    Opracowanie dotyczące możliwości HOMIQ-a (wersja beta) :
    http://www.homiq.com/wybor_mozliwosci_homiq.pdf


    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Czy to koniecznie trzeba robic w trakcie budowy? To moja pierwsza budowa, pierwszy dom i tak jak teraz mysle to wydaje mi sie, ze takie rzeczy ( tzn okreslenie tego co chcialabym miec "ulepszone" poprzez taki system ) latwiej bedzie mi wskazac jak troszke w tym domu pomieszkam. Tylko czy wtedy nie bedzie sie to wizalo z "malym remontem" aby to zainstalowac?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa Zobacz post
    Czy to koniecznie trzeba robic w trakcie budowy? To moja pierwsza budowa, pierwszy dom i tak jak teraz mysle to wydaje mi sie, ze takie rzeczy ( tzn okreslenie tego co chcialabym miec "ulepszone" poprzez taki system ) latwiej bedzie mi wskazac jak troszke w tym domu pomieszkam. Tylko czy wtedy nie bedzie sie to wizalo z "malym remontem" aby to zainstalowac?
    Kwestia o którą pytasz jest bardzo istotna. Z zasady funkcje systemu automatyki można modyfikować pod czas jego użytkowania. Na ogół systemy pozwalają też na dokładanie funkcjonalności i poszerzanie jego możliwości (przynajmniej w przypadku systemu który promuję tak jest). Jest tylko jedno ale: przygotowana infrastruktura, czyli okablowanie strukturalne i modyfikacje w instalacji pozwalające na późniejsze poszerzanie zasobów systemu. Jeśli instalacja elektryczna zrobiona z głową zostanie ułożona typowo centralnie to właściwie możliwości co do wyboru systemu i jago możliwości są bardzo rozbudowane. Niestety ta opcja jest bardzo pracochłonna i dość kosztowna. Można też przygotować klasyczną instalację przygotowując dodatkowo bogatą infrastrukturę przewodów magistralnych oraz pogłębione puszki instalacyjne i można cieszyć się możliwościami w przybliżeniu około 1/3 rozwiązań autoamtyki domowej funkcjonującej teraz na rynku (takie przedsięwzięcie jest dużo mniej kosztowne ale lepiej aby ta infrastruktura już była przygotowana pod jakiś konkretny system z uwzględnieniem przystosowania do innego działającego na podobnej zasadzie). Teoretycznie najmniej wymagają systemy bezprzewodowe.. ale z tego co się orientuję są one na ogół deklasowane przez rozwiązania magistralne głównie pod względem możliwości i stabilności pracy.

    Trzeba też rozróżnić kwestię zasobów systemu od jego możliwości jego konfiguracji i modyfikacji. Jeśli z góry wiemy co na pewno będzie przydatne to właściwie od razu można wdrażać zarówno zasoby i funkcje. (Zasoby odróżniam od funkcji... bo funkcje można modyfikować a dokładanie nie uwzględnionych zasobów to już faktycznie remonciki, protezy i kombinowanie).
    Jeden sterownik, jeden organizm, mnóstwo możliwości - automatyka budynku, kiedyś? A może już dziś?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa Zobacz post
    Czy to koniecznie trzeba robic w trakcie budowy? To moja pierwsza budowa, pierwszy dom i tak jak teraz mysle to wydaje mi sie, ze takie rzeczy ( tzn okreslenie tego co chcialabym miec "ulepszone" poprzez taki system ) latwiej bedzie mi wskazac jak troszke w tym domu pomieszkam. Tylko czy wtedy nie bedzie sie to wizalo z "malym remontem" aby to zainstalowac?


    Masz rację to byłoby najlepsze (nawet o tym nie pomyślałem)pomieszkać i dopiero Np. u mnie to wyszło tyle tych kabelków że ja sobie nie jestem w stanie wyobrazić jak można byłoby to zrobić w póżniejszym etapie(może można )

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa Zobacz post
    kamyk68 - czy za taka pierwsza wizyte i prezentacje sie placi?
    Nie u nas... Za wstępny kosztorys również się nie płaci... jak również (za mam nadzieję) dobrą poradę i sugestię...
    Jeden sterownik, jeden organizm, mnóstwo możliwości - automatyka budynku, kiedyś? A może już dziś?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spartankaa Zobacz post
    kamyk68 - czy za taka pierwsza wizyte i prezentacje sie placi?

    Ze mnie nikt opłat nie pobierał Ale jeśli któraś z firm chciałaby od Ciebie kaskę za prezentację to ja bym gonił i jeszcze psem poszczuł

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamyk68 Zobacz post
    Ze mnie nikt opłat nie pobierał Ale jeśli któraś z firm chciałaby od Ciebie kaskę za prezentację to ja bym gonił i jeszcze psem poszczuł
    Kurcze, bedzie problem bo psa juz nie mamy

    Ale w razie co pozycze te dwie czekoladki ze zdjecia po lewej
    Ostatnio edytowane przez Spartankaa ; 25-06-2010 o 11:14

  14. #14

    Domyślnie

    A ma ktos takie bezprzewodowe cuda?

    http://www.xcomfort.pl/instalbezprz.php

    Spodobala mi sie opcja ustawiania wlacznikow bez kabli....

  15. #15

    Domyślnie

    Mnie do Onninena trochę zniechęca wizualizacja pomieszczeń z grafiką rodem z ZX Spectrum. Nowe wersje systemu Nexwella wyglądają już bardzo ładnie.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Pewnie to rzecz gustu jak wszystko

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    o jakich kosztach mówimy w przypadku nexwella i onninena?
    domek parter z poddaszem uzytkowym - 300m2

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar kamyk68
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    4.793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Najlepiej spytać w tych firmach .Wysyłasz rzuty domu i oni wstępnie Ci wycenią

  19. #19

    Domyślnie

    Koszty zależą od systemu i przede wszystkim zakresu realizacji, także można mówić od widełkach typu 5.000 - 50.000. Na stronie Nexwell masz przykładowe wyceny, a na F&Home arkusz do samodzielnego szacowania kosztów.
    Z pozdrowieniami,
    Bartek z Wrocławia

  20. #20

    Domyślnie

    Witam! Ja własnie chcę zainstalowć system i uczynic dom tzw. inteligentnym, ale nie wybrałbym żadnego z wymienionych. Planuje robic domek na sterowniczku wago 750-841 modbus tcp/ip z wbudowanym webserverem do tego jakis panel dotykowy weinteka jeszcze nie zdecydowałem sie jaki konkretnie. Wazne jest jak mają i czy mogą współpracować urzadzenia ze sterownikiem plc bo niektórzy producenci urzadzen np kotłow strasznie komplikują sprawe z integracja ich produktów. Piec wybralem De dietrich mca15 daje mozliwosc sterowania sygnalem zewnetrznym 0-10v i kilka innych bajerów jakie chce umiescic to np: 1. Monitoring temperatury w pomieszczeniach z zadajnikiem w każdym, monitoring przepompowni scieków i sterowania , czujnik naslonecznienia do sterowania roletami, przewietrzanie domu silowniki na oknach polaciowych, alarm tez podlaczony do wejsc sterownika. Czujki alarmu mozna wykorzystac do zapalania swiatla w lazience gdy w nocy dziecko wchodzi, sterowanie nawadnianiem, sygnalizatory czadu i gazu. Wszystko mozna podgladnąc prze przegladarkę www i po zainstalowaniu terminala gsm sterowac i byc informowanym o stanach alarmowych w domu.Monitoring zalania , gdy nie ma Cie w domu a licznik nabija metry mody tzn ze jest wyciek i odcinasz wode elktrozaworem. To niektore rozwiazania. Jak ktoś chce moę pomóc w dobraniu sprzętu.
    Wiedza kosztuje, niewiedza jeszcze wiecej!!!

Strona 1 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony