dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 86
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 1709
  1. #701

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Dlatego nadal odwlekam decyzję. Rynek ciągle się rozwija i być może niedługo pojawi ze strony Google'a, Apple'a lub innego producenta, który robi NOWOCZESNE systemy i wykorzystuje nowe technologie.
    Tylko, że to nam nie grozi.
    Czy LCN potrafi pobrac dane z internetu a następnie je przetworzyć (np. sprawdzić prognozę opadów na najbliższy tydzień)? Nie! Dlaczego?
    Nie pobiera, bo nie ma takiej potrzeby.
    Bo w środku siedzi ośmiobitowy mikrokontroler z lat dziewięcdziesiątych.
    A powinny siedzieć 2x i7 z 8 GB ramu.
    Jeśli komuś to wystarcza, ok. Ja, tak jak napisałem, nie wydam tyle pieniędzy na system, który potrafi wyłączyc żarówkę.
    To co można jeszcze z tą żarówką zrobić?
    DOS? Mamy rok 2011. DOSa nie widziałem od 10 lat
    Widziałem soft pod windowsa. Jest zwyczajnie słabiutki.
    Jasne brakuje interface z iPhone'a, animowanych ikonek i obsługi dotykowego ekranu.
    ps. Jeśli producent LCN'a ma stronę www żywcem wziętą z 1995r (http://lcn.de/) i która w tych czasach budzi jedynie zażenowanie, to strach pomyśleć, jaka to technologia siedzi w produkowanych przez nich urządzeniach
    A co ma piernik do wiatraka? Musisz mieć odbajerzoną super wypasioną stronę, aby przyciągnąć klientów? Musi robić porządne rzeczy, skoro przy tak badziewnej stronie nadal funkcjonuje i jak widać całkiem nieźle.
    Fajnie. Jak będę budował wieżowiec pod wynajem, to wyposażę go w LCN. Póki co buduję domek jednorodzinny i LCN na pewno nie zostanie tam zainstalowany.
    Problem w tym, że w instalacjach w budynkach komercyjnych chodzi o coś zupełnie innego, niż w domkach jednorodzinnych. Inne są potrzeby i inne oczekiwania użytkowników. To tak, jakby jeździć do pracy ciężarówką, bo duża, bezpieczna i robi miliony kilometrów bez remontu. A jaki wielki bagażnik!
    Cierpisz na jakąś manię wielkości. Ale skoro chcesz, to masz tu coś co ci się spodoba.


    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 06-11-2011 o 21:58
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  2. #702

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Nie pobiera, bo nie ma takiej potrzeby.
    Rozumiem że wiesz lepiej, czego ja potrzebuję w moim domu. Jak ja uwielbiam takich sprzedawców
    Pobierać powinien choćby po to, by wieczorem nie podlewać ogródka jak nad ranem ma padać.


    A co ma piernik do wiatraka? Musisz mieć odbajerzoną super wypasioną stronę, aby przyciągnąć klientów? Musi robić porządne rzeczy, skoro przy tak badziewnej stronie nadal funkcjonuje i jak widać całkiem nieźle.
    A może po prostu jedzie na fali popularności, która miała miejsce kilka lat temu?

    Nokia też kiedyś robiła super telefony. Pięć lat temu nikt nie uwierzyłby, gdyby ktoś wieszczył koniec giganta. A prawda jest taka, że za rok może jej już nie być.


    Cierpisz na jakąś manię wielkości.
    Hę? Widzę że wyłapanie ironii zwyczajnie Cię przerosło
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 06-11-2011 o 22:10

  3. #703

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Rozumiem że wiesz lepiej, czego ja potrzebuję w moim domu. Jak ja uwielbiam takich sprzedawców
    Problem w tym, że ty nie masz pojęcia co możesz mieć w domu i jak tym zarządzać. Nie masz tak naprawdę pojęcia jak zrealizować swoje pomysły i czy ma to jakikolwiek sens. Szczególnie jak dowiesz się ile to coś kosztuje. Ale skoro chcesz, to możesz ponownie wynaleźć koło i gumowy młotek.

    Pobierać powinien choćby po to, by wieczorem nie podlewać ogródka jak nad ranem ma padać.
    Nie wiedziałem, że w internecie są takie informacje.

    Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że przy pobieraniu danych z netu, powinieneś zainstalować u siebie czujnik wielkości opadu na m2.
    Pytanie tylko jeden czy kilka, bo w końcu trawa nie może dostać za mało lub za dużo wody.
    Dalej staniesz przed problem. Czy podlewać dzisiaj ogródek, jeśli przedwczoraj spadło 5 cm wody na m2?
    Kolejny problem jak podlać ogródek od strony w drogi, bo tam spadło tylko 3 cm?
    Jak sterować polewaczkami, jeśli chłonność ziemi jest inna z przodu domu a inna z tyłu.
    Jak długo podlewać, jeśli temp od 3 dni nie jest większa niż 18 i jest pochmurno.
    Czy podlewać jeśli było 6 mżawek po 30 min, i uzbierało się tylko 0,8cm na m2, a ty zaprogramowałeś na 1cm?
    Problem w tym, że to tylko rośliny. Stacja pogodowa + dodatkowy włącznik na ścianie i ewentualnie sterowanie przez telefon rozwiązuje problem podlewania ogródka.
    Generalnie załatwia to stacja pogodowa plus np pluwiometr i to dużo lepiej, niż gdyby system pobierał te dane z internetu.
    A może po prostu jedzie na fali popularności, która miała miejsce kilka lat temu?
    Świetny żart, tak przed snem.
    Nokia też kiedyś robiła super telefony. Pięć lat temu nikt nie uwierzyłby, gdyby ktoś wieszczył koniec giganta. A prawda jest taka, że za rok może jej już nie być.
    Stawiam dolary przeciw orzechom, że będzie. Będzie i to bardzo długo. A osobiście nigdy nie miałem nawet jednego telefonu noki.
    Hę? Widzę że wyłapanie ironii zwyczajnie Cię przerosło
    Najpierw musiałbyś coś ironicznego napisać.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 06-11-2011 o 23:07
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  4. #704

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Problem w tym, że ty nie masz pojęcia co możesz mieć w domu i jak tym zarządzać.
    Przez dobre kilka lat zajmowałem się automatyką przemysłową i integracją systemów sterowania i kolekcji danych (projekty i uruchomienia). Trochę więc o sterowaniu wiem. A już na pewno wiem co można i za ile.


    Generalnie załatwia to stacja pogodowa i to dużo lepiej, niż gdyby system pobierał te dane z internetu.
    Jasne... stacja pogodowa za parę stówek będzie dawała lepsze dane, niż superkomputery dysponujące danymi z ogromnego obszaru.

    To co piszesz jasno wskazuje, że masz nikłe pojęcie jak się to tak naprawdę robi i skąd się takie dane pobiera. Nie dziwne, że później piejesz zachwyty nad LCN. Wygląda na to że ... słońca nie widziała, od ogarka ogorzała.


    A co do tego podlewania, to instalujesz czujnik wilgotności gleby (a nie żaden "czujnik opadu na m^2") i pobierasz prognozy z sieci. Ustawiasz jeden warunek + poziomy alarmowe i voila!

    Jeśli masz kilka rodzajów gleby na działce, to dzielisz system podlewania na osobne segmenty i dla każdego dajesz osobny czujnik.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 06-11-2011 o 23:17

  5. #705

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Jasne... stacja pogodowa za parę stówek będzie dawała lepsze dane, niż superkomputery dysponujące danymi z ogromnego obszaru.
    To chyba oczywiste. Ponieważ dane z super komputerów nie dotyczą twojej działki. Wystarczy popatrzeć na prognozy w TV na różnych kanałach aby wiedzieć ile dane z tych twoich komputerów są warte. Masz prognozy pogody w telefonie? To czemu zmieniają się przy każdym odświeżeniu. Zmieniają się nawet te które dotyczą bieżącego dnia. Dlaczego prognozy na różnych kanałach różnią się od siebie. Nigdy w życiu nie miałeś tak, że prognoza mówiła, że będzie lało, a świeciło słońce?
    To co piszesz jasno wskazuje, że masz nikłe pojęcie jak się to tak naprawdę robi i skąd się takie dane pobiera. Nie dziwne, że później piejesz zachwyty nad LCN. Wygląda na to że ... słońca nie widziała, od ogarka ogorzała.
    W dupie mam skąd się te dane pobiera, bo są bezużyteczne dla ID, a twój pomysł to zwykły przerost formy nad treścią.. I jakbyś był trochę bardziej rozgarnięty to wiedziałbyś, że nie wychwalam LCN, tylko wykazuję, że jesteś ignorantem.
    A co do tego podlewania, to instalujesz czujnik wilgotności gleby (a nie żaden "czujnik opadu na m^2") i pobierasz prognozy z sieci. Ustawiasz jeden warunek + poziomy alarmowe i voila!
    A bez danych z netu poleje się trochę więcej wody.
    Po co ci dane z netu skoro masz czujnik wilgotności?
    I od kiedy to podawane w necie/tv dane o opadach podają wielkość nadchodzącego opadu?
    Jeśli masz kilka rodzajów gleby na działce, to dzielisz system podlewania na osobne segmenty i dla każdego dajesz osobny czujnik.
    Musiałoby mi nieźle odwalić, abym przejmował się takimi bzdetami.
    Mam naprawdę kilka fajniejszych pomysłów na wydawanie kasy, niż cudowanie z systemem nawadniania, czujnikami wilgotności i serwerami obsługującymi prognozy pogody . Wystarczy, że mam podział na dwa obwody.
    Mam ustawiony automat bez danych z netu i mam zieloną trawę. Nie podlewa mi jak padało. Nie mam też dodatkowych czujników wilgotności.
    To tylko trawa.
    Z tego co wiem trawa rosła na długo przed tym jak pierwsze zwierzęta wyszły na ląd. Jakoś nie potrzebowała danych z super komputerów, aby przetrwać do naszych czasów.

    Tu pewni znajdziesz coś dla siebie, żeby mieć bardziej zieloną trawę od mojej
    PS.
    Gdyby pobieranie danych pogodowych z netu miało jakiekolwiek sens, to na pewno producenci systemów nawadniających dawno by już mieli własne serwery pogodowe lub mieli w ofercie urządzenia komunikujące się poprzez wifi z internetem w celu pobrania odpowiednich danych.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 06-11-2011 o 23:54
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #706
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tadeusz Hypki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Janki
    Kod pocztowy
    05-094
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    4. Musi być systemem całkowicie rozproszonym. Gadki sprzedawców w stylu "to się nie psuje", "nie mieliśmy jeszcze żadnej awarii" albo "wystarczy wymienić jeden moduł i wszystko zadziała" zupełnie do mnie nie trafiają.

    Na chwilę obecną nie znalazłem systemu, który spełniłby wszystkie w/w założenia. Instalacje będę ciągnął w przyszłym roku, więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenia.
    Jeśli chodzi o schemat instalacji to bym proponował alarmówkę łączyć wg schematu sterownika PLC2011B0 ze strony 8
    http://www.elkom.com.tw/relay_b/PLC2...polska_036.pdf

    Będziesz miał pełna kontrolę nad wszystkimi otwartymi oknami i od każdych 4 kontaktronów czy styków czujek wyprowadzisz tylko 2 żyły. Nie będzie chlewu w kablach.

  7. #707

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tadeusz Hypki Zobacz post
    Jeśli chodzi o schemat instalacji to bym proponował alarmówkę łączyć wg schematu sterownika PLC2011B0 ze strony 8
    http://www.elkom.com.tw/relay_b/PLC2...polska_036.pdf

    Będziesz miał pełna kontrolę nad wszystkimi otwartymi oknami i od każdych 4 kontaktronów czy styków czujek wyprowadzisz tylko 2 żyły. Nie będzie chlewu w kablach.
    Obudzili ze śpiączki?
    TO NIE TEN DZIAŁ.
    MASZ SWÓJ O chińszczyźnie.
    Ten jest o inteligentnych instalacjach.
    Lepiej mieć chlew w kablach i normalny inteligentny dom.

    Może lepiej napisz jak sterować z tego badziewia zaworem odcinającym wodę po wykryciu zalania, jeśli masz wyłączony telefon, bo jesteś w kinie.
    Dobrze byłoby abyś w końcu ekspercie napisał, w jaki sposób sterować wyjściem z modułu PLC2011A0 używając wejścia z modułu PLC2011B0.
    Bo z pewnością wiesz, że taką funkcję posiada KAŻDY INNY SYSTEM IB czy ID.
    Ujmując to prościej. Np. klawiszem przy wyjściu tarasowym mogę otworzyć furtkę od kosza na śmieci bez odwoływania się do super-hiper technologii z użyciem telefonu/tabletu.
    Możesz mi nie wierzyć, ale zamykanie rolet jednym klawiszem na ścianie jest dużo prostsze i wygodniejsze od używania telefonu/tabletu.

    Swoją drogą to śmieszne, że doradzasz chińszczyznę komuś, kto nie znalazł systemu spełniającego jego oczekiwania mimo iż przeglądał LCN, pewnie KNX czy nexwella, a pieniądze to kilkadziesiąt tysięcy na zrealizowanie inteligentnego domu spełniającego marzenia Marian_D.

    Ale OK. Wytłumacz mu jeszcze tylko jak to twoje badziewie pobiera dane z prognoz pogody przy pomocy internetu.
    ps.
    Najfajniejszy jest w tej chińszczyźnie 15 cyfrowy kod zabezpieczający. Ciekawe ile osób po kilku użyciach zmienia go na 15 jedynek
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 07-11-2011 o 00:36
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #708

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Obudzili ze śpiączki?

    Lepiej mieć chlew w kablach i normalny inteligentny dom.

    Może lepiej napisz jak sterować z tego badziewia zaworem odcinającym wodę po wykryciu zalania,
    A ja w końcu też kupiłem chińskie wyroby, najpierw kupiłem jedną sztukę, a później dalsze i jestem bardzo zadowolony. Nie czuje potrzeby aby przekazywać komendy z wyłącznika na wyłączniik na zasadzie sieci między sterownikami PLC. Nie mam takich sytuacji i to nawet lepiej. Instalację oświetleniową mam klasyczną na wyłącznikach schodowych i krzyżowych z wpiętymi na końcach przekaźnikami bistabilnymi i tymi PLC i działa to świetnie !
    Żadnych manipulatorów, wiszących ekraników alarmowych tylko własne telefony komórkowe. Na wypadek braku internetu czy prądu w telefonie mam radiowego pilota do bramy i klucz do drzwi. Za kilka złociszy kupiłem także chińską ładowarkę samochodową na mini USB.

    Serwo zaworu zalania można podłączyć przez zewnętrzny przekaźnik na szynę DIN, a sam zawór powinien mieć swoją płytkę z własna logiką i zasilaniem zapasowym.
    Z alarmowego PLC użyłem 2 wyjścia OC. Jedno jest do sygnalizatora z własnym zasilaniem, a drugie do radiomodemu firmy ochroniarskiej.
    Jednym przyciśnieciem jednego klawisza w telefonie uzbrajam strefy alarmowe i zamykam bramy, zamki, gaszę światła, drugim w przeciwną stronę.

    Nie opowiadaj, że chiny to takie badziewie, bo wiekszość wyrobów jest z chin i nie kosztuja tyle co twoje gotowe systemy.

    Po prostu tańsze wyroby od gotowych systemów psują ci biznesy i jesteś taki wściekły.
    Ostatnio edytowane przez dejna ; 07-11-2011 o 12:48

  9. #709

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejna Zobacz post
    A ja w końcu też kupiłem chińskie wyroby, najpierw kupiłem jedną sztukę, a później dalsze i jestem bardzo zadowolony. Nie czuje potrzeby aby przekazywać komendy z wyłącznika na wyłączniik na zasadzie sieci między sterownikami PLC. Nie mam takich sytuacji i to nawet lepiej. Instalację oświetleniową mam klasyczną na wyłącznikach schodowych i krzyżowych z wpiętymi na końcach przekaźnikami bistabilnymi i tymi PLC i działa to świetnie !
    Żadnych manipulatorów, wiszących ekraników alarmowych tylko własne telefony komórkowe. Na wypadek braku internetu czy prądu w telefonie mam radiowego pilota do bramy i klucz do drzwi. Za kilka złociszy kupiłem także chińską ładowarkę samochodową na mini USB.

    Serwo zaworu zalania można podłączyć przez zewnętrzny przekaźnik na szynę DIN, a sam zawór powinien mieć swoją płytkę z własna logiką i zasilaniem zapasowym.
    Z alarmowego PLC użyłem 2 wyjścia OC. Jedno jest do sygnalizatora z własnym zasilaniem, a drugie do radiomodemu firmy ochroniarskiej.
    Jednym przyciśnieciem jednego klawisza w telefonie uzbrajam strefy alarmowe i zamykam bramy, zamki, gaszę światła,
    Tylko gdzie tu inteligencja?
    Jak podłączyć sygnalizator zewnętrzny bez własnego zasilania do chińczyka.
    Jak odczytujesz pamięć zdarzeń?
    Jak zrealizować zamknięcie rolet elektrycznych przy załączaniu alarmu?
    Jak zrealizować podniesienie rolet w momencie zadziałania czujek dymu?
    Dla przypomnienia dla inteligentnego domu to banał, który wykonuje sam, bez twojego udziału.
    I zapomniałbym.
    Jak zrealizować powiadomienie o zalaniu wody/pożarze na twoją komórkę? W końcu warto by twój dom skontaktował się z "inteligentną" jednostką sterującą, bo bez niej jest imbecylem niepotrafiącym niczego zrobić samodzielnie.

    80 czujek alarmowych i 6 wyjść przysiadłem z wrażenia.
    Jakbyś nie wiedział, to tak dla informacji każda czujka( z wyjątkiem kontaktronów) ma dwa wyjścia.
    Czyli możesz podłączyć tylko 40 czujek pir i glass.
    W tej cenie integra32, klawiatura, 8 czujek, sygnalizator, obudowa, zasilacz i akumulator
    http://allegro.pl/hurtownia-alarm-sa...885444213.html
    Na dzień dobry 8 wyjść z możliwością rozbudowy do 32.
    dwa wyjścia o obciążalności 2A, a nie jak w przypadku chińszczyzny 0,25A.
    Wbudowane powiadomienie telefoniczne i możliwość sterowanie przez telefon.

    Jeszcze coś o tym rewelacyjnym chińskim badziewiu, przepraszam systemie IB?
    Po prostu tańsze wyroby od gotowych systemów psują ci biznesy i jesteś taki wściekły.
    Tak samo jak trabanty psują rynek Mercedesowi.
    Mam harmonogram prac do końca kwietnia. Znając życie do połowy czerwca.

    Gdybyś wdrożył się trochę w temat tanich systemów automatyki domowej, wybrałbyś polskiego sterboxa, który ma większe możliwości, jest polski i do tego tańszy od tego chińczyka.
    PS.
    Na podanej przeze mnie integrze, mimo sporych możliwości, można zrobić namiastkę inteligentnego domu.
    Oczywiście podane przeze mnie wcześniej funkcje zrealizuję na niej bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 07-11-2011 o 13:13
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  10. #710

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Tak samo jak trabanty psują rynek Mercedesowi.
    Mam harmonogram prac do końca kwietnia. Znając życie do połowy czerwca.
    Ja sądzę, że ty jesteś mitomanem i nie prowadzisz żadnej działalności w tym kierunku
    Jesteś z Warszawy tak?

  11. #711

    Domyślnie

    To ja pozwolę sobie przypomnieć, że tytuł wątku brzmi "inteligentny dom - gotowe systemy w dobrej cenie". Osoba dendrytusa raczej się na tą definicję nie łapie, więc nie dyskutujmy o tym kim on jest, ani co robi - choć przyznaję, że czasami styl jego wypowiedzi może budzić chęć użycia bardziej "bezpośrednich" niż merytorycznych argumentów Niestety lokalna piaskownica jest w permanentym remoncie, więc nadmierne emocje trzeba wyładowywać choćy rąbiąc własne (lub sąsiada) drewno do kominka.
    A tak bardziej na temat: instalacja "sterowalna" (taka w której daje się coś tam przełączyć z kilku "interfejsów") raczej nie zasługuje na miano "inteligentnej". A z drugiej strony, żeby móc mówić o instalacji inteligentnej wcale nie jest potrzebny system, który na podstawie zasobów internetu wywróży, czy użytkownik akurat nie uciął sobie drzemki na środku trawnika i czy w związku z tym można ten trawnik bezpiecznie podlać.

  12. #712
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    xtea

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    209

    Domyślnie

    @ravbc

    Mnie wiele funkcji wykonujących się automatycznie zaczęło iirytować i je po prostu polikwidowałem. Korzystam natomiast z kombo zamknij + zgaś + uzbrój po chwili jak się ciepło i przewiew uspokoi. Wolę wysłać makrokomendę sam niż liczyć na "inteligencję" instalacji. W zupełności mi to wystarcza.
    Z automatyki to pozdejmowałem głowice elektroniczne przy kaloryferach i rozdzielaczach podłóg i zastąpiłem je zwykłymi termostatycznymi. Doszedłem do wniosku, że sterowanie zaworami nie ma kompletnie sensu i jeszcze odgłosy tych silniczków. Zbędny wydatek na nic. Wystawię na Allegro za pół ceny, może ktoś kupi.

  13. #713

    Domyślnie

    Jeśli automatyka irytuje, to IMHO oznacza tylko, że jest źle (lub kompletnie niepotrzebnie) wykonana. Ale automatyka to tez jeszcze nie "inteligencja". Byle piec CO jaki zwykle w domu stoi ma kawałek automatyki (czasem nawet dość spory), ale nikt go raczej inteligentnym nie nazwie (no chyba, że dorwie się do tego jakiś marketingowiec). Ta "inteligencja" bierze się (jak próbuje to wskazać dendrytus) z umiejętności całego systemu, reagowania na zdarzenia w budynku (czy to typowe, jak wejście użytkownika, czy też nietypowe, jak zalanie). Przy czym przez reagowanie rozumiem tu cały zestaw czynności, które system wykonuje zupełnie samodzielnie, bez ingerencji, a często i bez świadomości użytkownika. Oczywiście część takich "reakcji" jest mniej lub bardziej bezpośrednio wywoływana przez użytkownika, ale właśnie im mniej się musi użytkownik "natrudzić" z wywołaniem pożądanej reakcji, tym bardziej "inteligentna" jest instalacja (przynajmniej w odbiorze, bo w rzeczywistości oczywiście z inteligencją w jakiejkolwiek formie nie ma to żadnego związku).

  14. #714

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejna Zobacz post
    Ja sądzę, że ty jesteś mitomanem i nie prowadzisz żadnej działalności w tym kierunku
    Jasne,
    Jesteś z Warszawy tak?
    Bo?
    Może lepiej odpowiedz na moje pytania, bo są dużo ciekawsze, niż to skąd jestem i czego nie robię.
    Cytat Napisał xtea Zobacz post
    @ravbc
    Mnie wiele funkcji wykonujących się automatycznie zaczęło iirytować i je po prostu polikwidowałem. Korzystam natomiast z kombo zamknij + zgaś + uzbrój po chwili jak się ciepło i przewiew uspokoi. Wolę wysłać makrokomendę sam niż liczyć na "inteligencję" instalacji. W zupełności mi to wystarcza.
    Że zapytam z ciekawości co to był za system i kto go projektował, programował wykonał.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 07-11-2011 o 17:18
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  15. #715

    Domyślnie

    Muszę się przyznać, że nie miałem racji. Inteligentny dom powinien mieć możliwość pobierania pogody i to nie z powodu bezsensownej automatyki podlewania ogródka.
    Informacja pogodowa jest ID potrzebna, a raczej inteligentnemu ogrzewaniu z solarami, do oszczędzania energii. W końcu jaki jest sens podgrzewania wody, skoro w dzień ma być słonecznie. To, że o 7 rano popłynie z kranu woda o kilka stopni niższa, gdyż system uzna, że nie warto podgrzewać wody, przełoży się na konkretne oszczędności.
    Rozwiązanie takie oferuje standard Opentherm. Osobiście radzę zastanowić się nad zakupem pieca wyposażonego ten interface, nawet jeśli nie mamy zamiaru z niego na początku korzystać.
    http://www.theben.de/en/Internationa...KNX-and-OT-BUS
    http://opentherm.eu/pages/members.html
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #716
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    ... Informacja pogodowa jest ID potrzebna, a raczej inteligentnemu ogrzewaniu z solarami, do oszczędzania energii. W końcu jaki jest sens podgrzewania wody, skoro w dzień ma być słonecznie. To, że o 7 rano popłynie z kranu woda o kilka stopni niższa, gdyż system uzna, że nie warto podgrzewać wody, przełoży się na konkretne oszczędności...
    Owszem jest to dobre rozwiązanie ale prawie (a prawie czyni różnicę) nikomu nie zależy na tym by z samego rana była super gorąca woda. Większość ustawień CWU (jak i CO) jest tak zaprogramowana by popołudniu podnieść temperaturę. Sam posiadam kolektory słoneczne (4 panele płaskie) i spore zasobniki (2x250l.) bym każdą ilość energii zmagazynował. Podgrzewanie wody innymi źródłami ciepła z rana, według mnie, jest troszeczkę marnotractwem energii.
    Nie posiadam IB ale ze względu na swoją pracę bardzo jestem uzależniony od pogody i przeglądając lokalne PP na różnych kanałach sam nie wiem co z tego wyniknie. Z prognozowaniem pogody jest po części jak z wróżeniem z fusów. My, ludzie, jeszcze jesteśmy niedoskonali w tej (i nie tylko tej) dziedzinie ale może kiedyś się to zmieni. Może.

  17. #717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wakmen Zobacz post
    Owszem jest to dobre rozwiązanie ale prawie (a prawie czyni różnicę) nikomu nie zależy na tym by z samego rana była super gorąca woda. Większość ustawień CWU (jak i CO) jest tak zaprogramowana by popołudniu podnieść temperaturę. Sam posiadam kolektory słoneczne (4 panele płaskie) i spore zasobniki (2x250l.) bym każdą ilość energii zmagazynował. Podgrzewanie wody innymi źródłami ciepła z rana, według mnie, jest troszeczkę marnotractwem energii.
    No tak, ale nie każdy wstaje na 6 do roboty.
    Nie posiadam IB ale ze względu na swoją pracę bardzo jestem uzależniony od pogody i przeglądając lokalne PP na różnych kanałach sam nie wiem co z tego wyniknie. Z prognozowaniem pogody jest po części jak z wróżeniem z fusów. My, ludzie, jeszcze jesteśmy niedoskonali w tej (i nie tylko tej) dziedzinie ale może kiedyś się to zmieni. Może.
    Po pierwsze lokalizacja. Jeśli mamy dom w Warszawie na Ursynowie lub w Piasecznie, to prognoza jest praktycznie idealna, ze względu na lotnisko. Po drugie aktualizacje pogody mamy co kilkanaście minut. Jeśli nie trafimy z prognozą, to stacja pogodowa i tak skoryguje.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  18. #718
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Witam
    Potrzebuję zrealizować dwie funkcje. Po pierwsze, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 st C lub wzrośnie powyżej 25, chciałbym żeby automatycznie przepustnica nawiewanego do wentylacji powietrza kierowała jego strumień przez chłodnicę i jednocześnie zawór trójdrożny w rozdzielaczu DZ przełączał jedną z pętli obiegu glikolu z zasilania pompy ciepła na zasilanie chłodnicy umieszczonej przed rekuperatorem. Innymi słowy w określonym zakresie temperatur zewnętrznych, jedna z pętli dolnego źródła miała by zasilać pompę ciepła, a w pozostałych temperaturach, glikolowy wymiennik ciepła do wentylacji.
    Druga z funkcji miała by uruchamiać sygnałem z czujek ruchu w łazienkach pompę cyrkulacyjną.
    Oprócz powyższych pewnie zdecydował bym się na kilka innych podstawowych funkcji jak sterowanie furtką, bramą i bramą garażową czy oświetleniem zewnętrznym. Czy możecie mi doradzić jaki/e system/y były by najlepsze dla moich potrzeb? Czy może nie jest to zadanie dla firm robiących IB, a jedynie dla łebskiego elektryka?

  19. #719

    Domyślnie

    Cytat Napisał dargoth Zobacz post
    Witam
    Potrzebuję zrealizować dwie funkcje. Po pierwsze, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 st C lub wzrośnie powyżej 25, chciałbym żeby automatycznie przepustnica nawiewanego do wentylacji powietrza kierowała jego strumień przez chłodnicę i jednocześnie zawór trójdrożny w rozdzielaczu DZ przełączał jedną z pętli obiegu glikolu z zasilania pompy ciepła na zasilanie chłodnicy umieszczonej przed rekuperatorem. Innymi słowy w określonym zakresie temperatur zewnętrznych, jedna z pętli dolnego źródła miała by zasilać pompę ciepła, a w pozostałych temperaturach, glikolowy wymiennik ciepła do wentylacji.
    Druga z funkcji miała by uruchamiać sygnałem z czujek ruchu w łazienkach pompę cyrkulacyjną.
    sterownik sterbox lub chiński PLC z allegro. powinny rozwiązać problem
    Oprócz powyższych pewnie zdecydował bym się na kilka innych podstawowych funkcji jak sterowanie furtką, bramą i bramą garażową czy oświetleniem zewnętrznym.
    To akurat nie są standardowe funkcje.
    Czy możecie mi doradzić jaki/e system/y były by najlepsze dla moich potrzeb?
    IB w tym przypadku to przerost formy nad treścią.
    Czy może nie jest to zadanie dla firm robiących IB, a jedynie dla łebskiego elektryka?
    Zwykły elektryk wystarczy, pewnie instalator alarmów również sobie z tym poradzi.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  20. #720
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Dopiero niedawno zainteresowałem się tematyką IB i bardzo mnie to zaciekawiło, wręcz podekscytowało. Jednak przy obecnej budowie raczej za bardzo nie zaszaleję. Po pierwsze budżet mi się nie domknie, gdybym chciał jakąś poważniejszą instalację zrobić, a po drugie za mało jeszcze poczytałem, żeby świadomie wybrać to, co mogło by mi się naprawdę przydać. Czy można w jakiś sposób przygotować instalację pod przyszłe potrzeby i odleglejsze czasy, kiedy finanse pozwolą na ich zaspokojenie, czy raczej odpuścić sobie i czekać z tymi ekstrawagancjami na budowę drugiego domu (o ile to kiedyś nastąpi)?

    Edit. Aha i jeszcze jedno pytanie. Czy ewentualnie te funkcje, które wcześniej wymieniłem dało by się zrealizować na integrze, bo alarm i kilka czujek, może ze dwie kamery też będę montował.
    Ostatnio edytowane przez dargoth ; 15-11-2011 o 19:19

Strona 36 z 86

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony