dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11

Temat: Budowa wiaty

  1. #1

    Domyślnie Budowa wiaty

    witam.Zabieram mam zamiar zrobić wiatę o wymiarach podstawa 6,5 m x 5m wys.3,2m.słupy już stoją z profili 80x80x3 .Teraz muszę zabrać się za konstrukcję dachu.Myślałem zrobić ją jak poniżej na rysunku.poprzeczka górna dla pewności grubsza.Zaś poprzeczki z profili 30x30.Myślę ze w tym miejscu wytrzyma.Podpór długości wiaty 6,5 będzie 4szt.Czy waszym zdaniem zastosowanie takich materiałów jest odpowiednie.Czy może za solidne?Może zastosować profile o innych wymiarach.Wiata będzie pokryta blachodachówką.Proszę o opinie.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Jakoś nie bardzo mogę sobie to wyobrazić. Na długości 6,5m będą 4 takie wiązary? Możesz to narysować? 40x40x2? Co to znaczy? Jak będziesz to wszystko łączył?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszam za mało czytelny rysunek zrobiłem od reki nowy mam nadzieję ze będzie wiadomo o co chodzi podawałem wymiary profili stalowych 60mm x 40mm x 2mm.Wszystko będzie spawane.Chciałbym aby wytrzymało ale niema tez sensu dawać materiałów jak na most


  4. #4
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    to ze dasz taki profil to ok a jednak samo rozieszczenie zastrzałow jest ważne nie potrzebnie dajesz profil bardziej bym obstawiał Teowniki i zbyt duża rozpiętośc wedle zabudowy blachą

  5. #5

    Domyślnie

    A co ile byś proponował rozstaw?.Akurat tak wypada na slupach,ale zawsze można dać profil albo coś po całości z długości na słupy niby ramkę dodatkowo i na tym oprzeć.A jakby było 1,10m ? na to łaty i blachę.Dlaczego profil,z przyzwyczajenia i praktyczniejszy.Ale przeważnie robią tez z kątownika.Cenowo musiałbym porównać.A jakiej wielkości teownik byś proponował?

  6. #6
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    nie proponował lecz musisz tak zrobic aby było wiązanie na arkusz blachy w zależności jaka bedziesz miał blacho dachówkę a teownik konstrukcyjny http://www.pkm.edu.pl/index.php/kszt...i/100-08010209 60x60 x7 lub 50x 50x6 i pamiętaj o przeliczeniu w zastosowaniu zastrzałów no i łaty to chyba wiesz jak -pozdro 1100 to jest standardowe krycie

  7. #7

    Domyślnie

    A czy musi być tak gęsty rozstaw podpór ,skoro i tak będą szły łaty pod blachę.
    Znalazłem lepszy podgląd jak to ma wyglądać.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal194
    A czy musi być tak gęsty rozstaw podpór ,skoro i tak będą szły łaty pod blachę.
    Znalazłem lepszy podgląd jak to ma wyglądać.

    Witam

    wizualizacja (b.ladna) i poprzedni rysunek "perspektywiczny" trochę sie różnią . (tzn rozmieszczaniem słupów)

    Jeżeli ma to być tak jak na wizualizacji - to łata między wiązarami (punktami podparcia) będzie miała ponad 3 metry i SIE UGNIE
    Jeżeli słupy będą jak na poprzednim rysunku - to jakieś 2 metry (i trochę) co i tak jest za dużo.
    DODATKOW: - konstrukcja , np: ze względu na mocowanie wiązarów do słupów ma możliwość "złożenia się" (jak bedzie wolno - stojąca).

    Osobiście robiłbym tak:

    - Stawiam sześć (lub osiem) słupów.
    - "TYLNE" (odpowiednio trzy lub cztery) DŁUŻSZE o różnice wysokości dachu.
    - na to lecą "wzdłuż" przyzwoite dwuteowniki (jako baza - belki do mocowania KROKWI - które mogą być oczywiście metalowe (wybór materiału na znanym serwisie aukcyjnym )
    - tylna belka dobrze jakby była z zastrzałami do tylnych słupów 0 nie po to aby ją usztywnić tylko po to aby konstrukcja stala się stabilniejsza!! (poza tym "coś" i tak jest tam potrzebne do mocowania "pionowej" części dachu)
    - na belki (płatwie) co trochę mniej niż METR mocuję 7 krokwi.
    - Krokwie wypadające na słupach podpieram w połowie długości zastrzałem do "tylnych słupów" (mocowanie do słupów na wysokości równej długości słupów PRZEDNICH.
    - krokwie pomiędzy słupami podpieram podobnie (zastrzały po skosie (UWAGA) pomiędzy krokwiami "środkowymi" potrzebna jest łącznik ROZPIERAJĄCY))
    - na to idą łaty (drewniane - nie za rzadko))
    - na to blacha trapezowa.

    Wzmocnienia opisane na rysunkach jako "profil dolny" i kratownicowe wypełnienie wiązarów zależy tylko od DWUTEOWNIKA wykorzystanego na krokwie!!

    Zadaszenie "tylne" (pionowy kawałek) - do wykonania wedle inwencji wykonującego (trzeba przymocować WZDŁUŻ dolnej krawędzi coby kiedyś nie zaczęło "bębnić" na wietrze.

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Witam mam nowe projekty trochę zmienione co o tym myślicie:
    Witam wszystkich i pozdrawiam.Z projektowaniem nie mam nic wspólnego dlatego pisze do państwa.muszę wybudować sobie mały warsztat,chciałem go zrobić z konstrukcji stalowej jestem ślusarzem spawaczem więc z wykonaniem nie będzie problemu.Mam tylko problem co do zastosowania grubości materiałów.


    Całość to 10m x 5m wys.ściany 3m+spadek 1m.Słupy zastosowałem w odległości 2m (nie wiem czy to za mało lub dużo).
    Zastosowane materiały profile:
    Słupy 80x80x3
    Kratownica pod dach 60x30x3
    Poprzeczki dolne i górne łączące słupy 60x40x3

    łączenia wszystkiego zamierzałem wykonać spawając do slupów i poprzeczek blach gr8mm.Gdzie w poprzeczkach były by przelotowe a na słupach gwint.Gwint M12

    Zastanawiam się czy taka konstrukcja ma powodzenie oraz jak wykonać łaty pod blachę trapezowa .W końcu rozpiętość slupów to 2m.Proszę was o pomoc.

  10. #10
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Rafał nie obraź się nazywasz się ślusarzem i jednocześnie spawaczem i masz problem z zastosowaniem grubości materiału - wybacz coś jest tu nie tak

  11. #11

    Domyślnie

    Az takiego nie mam,ale nie jestem projektantem.I poco mi dawać za duże grubości materiałów ,skoro mniejsze przekroje dadzą rade.Jak to się mówi co dwie głowy to nie jedna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony