dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Brzozy na niewielkiej działce.

    Marzą mi się brzózki w rogu 8 arowej działki. Sąsiad mówi, że brzoza to okropny śmieciarz i sobie z nią nie poradzę. Ja jednak jestem uprarta.
    Kiedy najlepiej ją posadzić?
    Czy macie brzózki u siebie?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja sadziłam w ub roku na krańcach działki (tyle, ok 26 ar)
    http://www.murator.com.pl/forum/view...ght=samosiejki

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Ze brzoza to smieciarz, to prawda niestety. Przez prawie cala wiosne i lato leca z niej takie jakby luski, ktore wciskaja sie wszedzie, gdzie sie da: na tarasy, balkony, do domu przez otwarte okno, do samochodu. Zamiatac mozna co godzine, a i tak ciagle bedzie brudno. Z samochodu w ogole trudno je usunac.

  4. #4

    Domyślnie

    Drugi problem to sąsiedztwo innych roślin - brzozy mają płytki system korzeniowy i mocno wyjaławiają glebę pod koronami.
    Czasem gdy brzozy rosną na trawniku widać że trawa w zasięgu korzeni (3-4 m od pnia ) rośnie gorzej - wyglada to jak jasnozielone koła wokół pni.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie Re: Brzozy na niewielkiej działce.

    Cytat Napisał Zielona
    ........ . Sąsiad mówi, że brzoza to okropny śmieciarz i sobie z nią nie poradzę. Ja jednak jestem uprarta. ....
    Ale czy równie uparty będzie sąsiad który również będzie musiał zgrabiać liście i inne lotne elementy o których pisze mbz ?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie myślałam wcale o sąsiedzie
    Dobrze, że wyszło od strony drogi i od strony łąk (tzn. najdalej jak mogłam od sąsiada). Drogi fundują mi za to inne utrapienie - ogromny kasztan. Z dwojga złego wolę już brzozę (to co spada nie rozbija szyb i nie wgniata karoserii

  7. #7

    Domyślnie

    Że brzoza trochę śmieci to fakt, ale to jedno z najładniejszych naturalnych polskich drzew. Za to świetnie się przyjmuje i można przesadzić nawet duże samosiejki, których w naszych okolicach jest mnóstwo.
    Bardzo przyjemnie odpoczywa się w cieniu brzóz.
    Pozdrawiam Krzysztof.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak najlepiej zrobic zeby miec na dzialce kilka brzozek ?
    Czy zasadzic jakies samosiejki, czy moze lepiej postarac sie o patyki takiej odmiany szybkororosnacej, aby po 2 latach miec juz drzewko 1,5 metrowe.
    Najlepsza pora na sadzenie jest chyba marzec ?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Z teściem zasadziliśmy ok. 1 hektara nieużytków drzewami lisciastymi ze znaczną przewagą brzozy. Sadzonki braliśmy z terenów przeznaczonych na zagospodarowanie przemysłowe. Rosły tam właśnie takie 1,5 m samosiejki. Teraz po kilku latach mamy las wysokości nawet 8 m.

  10. #10

    Domyślnie Re: Brzozy na niewielkiej działce.

    Cytat Napisał Wowka
    Cytat Napisał Zielona
    ........ . Sąsiad mówi, że brzoza to okropny śmieciarz i sobie z nią nie poradzę. Ja jednak jestem uprarta. ....
    Ale czy równie uparty będzie sąsiad który również będzie musiał zgrabiać liście i inne lotne elementy o których pisze mbz ?
    Sąsiada od mojej działki dzieli 3 metrowa droga. Podejrzewam, że przy wietrze od zachodu faktycznie moje brzózki będą mu trochę śmiecić. Może więc jakieś karłowate?
    Czy jest taka odmiana?

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Kupiłam brzozę szczepioną. Wygląda ślicznie i nie urośnie taka wysoka. Mam co prawda też dwie zwyczajne ale zanim urosną do wymiarów uciążliwych dla sąsiadów minie trochę czasu

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    Kasia zostało mi jeszcze 22 ary brzózek Jak tylko Ci potrzeba to nie wygłupiaj sięz kupowaniem
    Też planuję posadzić w rządku wzdłuż jednego boku ogrodzenia miedzy sosenkami. A ponieważ to żywa istota to zdaża jej się naśmiecić, zawsze można nic nie sadzić i bedzie czyściutko! Ale klimatu to nie bedzie wtedy żadnego i zresztą brzozy są bardzo zdrowe! Będzie się do czego przytulać jak urosną

  13. #13

    Domyślnie

    Aga
    Ja Twoje brzózki cały czas mam na uwadze.
    Przyjdzie marzec to obgadamy sprawę. Ja nie potrzebuję duzo ok 6-8 szt.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja trochę przewrotnie posadziłam brzóski w rogu działki w pd-wsch końcu. Jedną zwykłą drugą płaczącą (bardzo ładna). Ponieważ wieją u mnie głównie zachodnie wiatry to będą brudzić mojemu sąsaidowi, który ma tam pole uprawne. Trudno. Brzozy są tak urokliwe a poza tym pełno ich w okolicy i chciałam nawiązać do krajobrazu wokół mojej działki.
    Poza tym działka ma 1200 m2 więc bardzo duża nie jest. CIECHANKA

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sara

    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Posty
    229
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Przy swojej działce mam dwie ogromne, stare brzozy. Wsciekam się na nie kiedy liście opadają, bo mam je wszędzie. Pod nimi nic nie chce urosnąć, korzenie mam do połowy dzialki.......ale są naprawdę piekne. A ile gniazd mają ptaki. Fajnie jest usiąść wtedy na tarasie i obserwować te sliczne drzewa, w których "toczy się życie".

  16. #16

    Domyślnie

    U nas w ub. roku na działce rekreacyjnej na jednej z kilku brzóz zagnieździły się ...wiewiórki. W starym gnieździe po srokach siedziały całe lato (do jesieni) dwie stare i cztery młode i można je było obserwować praktycznie każdego ranka jak sobie baraszkowały. Mają trochę zdjęć, niektóre nawet z naszą kocicą (w tle). Przyszły pewnie na orzechy laskowe, gdyż wielu sąsiadów ma leszczyny, a u nas ponieważ było najciszej (z powodu budowy byliśmy głównie na innej działce) znalazły sobie tymczasowy dom. Niestety działka rekreacyjna jest już sprzedana... razem z wiewiórkami
    Pozdrawiam Krzysztof

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    U mnie wysiewają się same - sosny też. To efekt bezpośredniego sąsiedztwa lasu.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja, to mam kłopot z brzózkami. Mimo, że naprawdę są ładne i mam ich sporo na swoim 1,5ha to one chciałyby być wszędzie (też bezpośrednie sąsiedztwo lasu) a na to nie mogę się zgodzić.
    Pozdrawiam

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Więc masz materiał na ognisko lub do kominka.

  20. #20

    Domyślnie

    Posadziłem ze 30 arów lasu (dąb, jesion, grab) i głównie właśnie tam wysiewa mi się brzoza, która znacznie szybciej rośnie niż ww. drzewka. Muszę więc ją eliminować, ale jest zbyt mała by coś można było z niej zrobić, no może miotły. W innym miejscu są brzózki i sosny i tam niech sobie rosną jak najdłużej.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony