dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Steropian, a podłogówka

    Mam pytanie tego typu: czy na izolację podłogi na gruncie przy podłogówce daje się jakąś steropianową matę z wkładką aluminiową?

    Chcę dać izolację na gruncie 6cm+3cm (razem 9cm). Słyszałem, że przy ogrzewniu podłogowym dają pewną matę (gr. ok.2cm). Jeśli tak , to może niepotzrebnie daję 9cm steropianu, i na to jeszcze ok. 2cm matę. Jak to ma wyglądaćprawidłowo?
    Proszę o wskazówki.
    Dziękuje
    Irek

  2. #2

    Domyślnie

    Są gotowe plyty styropianowe - ja widzialem 5 cm, pokryte z jednej strony folią aluminiową (jako ekran, ktory ma odbijac w górę ciepło). Na folii aluminiowej wyrysowana jest siatka (kwadraty) - ulatwia to równe ukladanie na niej rurek z CO.
    Jeżeli możesz sie obyć bez siatki, kup zwyczajny styropian FS20 - grubość na gruncie powinna byc tak z 8 cm, na pietrze wystarczy 5 cm. Nawet bez folii aluminiowej będzie spelniac zadanie - folia to drogi, ale w sumie bajer. Znaczy na pewno coś tam poprawia, ale styropian podklejony folia jest znaaaaacznie droższy niż zwykly. Jak się to policzy razy powierzchnia, to juz sumka fajna, a jak udowodnic przewage?
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Przeorek.
    Tak swoją drogą , to rzeczywiście steropian z aluminiową powierzchnią musi być drogi, bo trudno go w składach bud. spotkać.
    Ciekawy jestem, czy wszyscy forumowicze do ogrzewania podłogowego uzywają styropianu bez aluminium?
    Irek

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Cześć Irku,

    u siebie położyłem ( fachowcy położyli ) kolejno na chudziaku :
    1. dysperbit, jako podkład,
    2. papa termozgrzewalna,
    3. folia budowlan czarna,
    4. 2x8 cm steropianu FS 20,
    5. folia budowlan czarna drugi raz,

    Ponadto :
    dylatacja styropian 1 cm przy każdej ścianie
    w narożach budynku za dylatacjami i przy oknach tarasowych pasy folii aluminiowej,

    Cz.

  5. #5

    Domyślnie podłogówka a izolacja

    witam

    "Ponadto :
    dylatacja styropian 1 cm przy każdej ścianie
    w narożach budynku za dylatacjami i przy oknach tarasowych pasy folii aluminiowej"

    Możesz coś wiecej na ten temat napisac!
    teraz tylko wykończeniówka

  6. #6
    Guest

    Domyślnie Re: podłogówka a izolacja

    Cytat Napisał ulcia i krzys
    witam

    "Ponadto :
    dylatacja styropian 1 cm przy każdej ścianie
    w narożach budynku za dylatacjami i przy oknach tarasowych pasy folii aluminiowej"

    Możesz coś wiecej na ten temat napisac!
    a proszę Cię bardzo,

    1. styropian 8 cm ( I warstwa ) układasz na folii, w miarę śąciśle z przegrodami, tzn. ze ścianami.
    2. Następnie pionowo przy ścianie układasz pasy styropianu grubości 1 cm i wysokości 16,5 cm*
    3. układasz drugą warstwę styropianu zasadniszego na zakładkę ( w poprzek ), tak aby zakryć szczeliny I warstwy. Powstaje ciekawy układ gdyż należy najlepiej wpierw I płytę ( 50x100cm ) przeciąć na 3 części, tzn. 33,3 cm i zacząć w rogu pomieszczenia od niej, dalej już wówczas zacząć układać płyty zasadnicze 50x100 cm, gdyż od razu zaczynając układać II warstwę na pierwszej powstanie nam kwadrat o wymiarach 1m2 i szczelinie od chudziaka aż do góry !

    Ta druga warstwa styropianu przyciska do ściany dylatację ze styropianu 1 cm.
    Dylatację tą stosuje się, gdyż płyta podłogowa grzejna ( podłogówka ) może zwiększać swoje wymiary do 3mm przy bokach ok. 4x5 m.
    aby pod wpływem naprężeń nie popękała stosuje się dylatacje aby swobodnie mogła pracować ( podobnie jak pływająca podłoga z paneli ).

    Do dylatacji można stosować gotową piankę poliuretanową o wysokości ( chyba ) 10 cm i długości 50 m/rolka. kupiłem 1 rolkę, gdyż w niektórych miejscach lepiej "wyrabia" się pianką ( okrągłe profile, rury kanalizacyjne ) - ale jest droga.


    (*)
    16,5 cm wynika z faktu, że płyty mają wymiar 50cmm x 100cm. Jeśli przetniesz je wzdłuż na 3 części otrzymasz ok. 16-17 cm. przy innej grubości płyt zasadniczych te wymiary będą inne.


    Cz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cz.

    Chyba lepiej dać piankę poliuretanową, bo styropian będzie miał kontakt z powietrzem (np. listwa przyścienna parkietowa), co oznacza, że styropian będzie się "ulatniał".

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał hippo
    Cz.

    Chyba lepiej dać piankę poliuretanową, bo styropian będzie miał kontakt z powietrzem (np. listwa przyścienna parkietowa), co oznacza, że styropian będzie się "ulatniał".

    Owszem, rozpatrywałem taką możliwość, ale po rozmowach z moim generalnym wykonawą, do którego mam zaufanie bo dotychczas robi dobrą robotę oraz z panem w hurtowni, który zaopatruje moją budowę, stwierdziłem, że powolny proces sublimacji styropianu jest warty ryzyka w stosunku do ceny pianki poliuretanowej.
    Dodatkow pomysł jednego ze sprzedawców, "że jeśli się boję o styropian, to mogę go przciagnąć go olejną"
    Napisałem wyżej, że można dać piankę - ale jest droga.

    Osobiście wybrałem styropian. Za 15-20 lat napiszę, czy to był słuszny wybór

    Cz.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    ... a i jeszcze jedna uwaga,

    dylatację robi się w celu aby oddzielić płytę grzewczą od ścian lub fundamentu.
    Jeśli z czasem zabraknie styropianu ( sublimacja ) a bedzie tam powietrze to też zda ono swoje zadanie.

    Cz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony