dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 570
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie ocieplenie poddasza użytkowego pianką poliuretanową -natrysk

    Witam

    Nie znalazłem nigdzie takowego wątku a jedynie w kilku innych wzmianki na ten temat (może źle szukałem).
    Czy ktoś wykonał taką izolację poddasza lub planuje? Sprawdzałem pobieżnie ceny takiej izolacji i nie "rzucają na kolana" - m2 o grubości 15 cm i U-0,14 W/m2K to ok 80-90pln. Oczywiście jest to więcej niż wełna czy styropian, ale w przypadku pierwszej może pojawić się efekt osiadania a w przypadku styropianu uniknięcie szczelin graniczy z cudem (to tylko niektóre z problemów) - a może się mylę.

    Chciałbym poznać za i przeciw tej technologii, a najłatwiej i najprzyjemniej jest, wydaje mi się, wymieniając doświadczenia i spostrzeżenia.

    pozdr
    tomek k


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    OCZYWIŚCIE jest to mniej jak wełna czy styropian....
    Bo?
    Bo docieplenie jest absolutnie szczelne, lite!!!
    Tego ani wełną ani styropianem się nie uzyska, wiec ich laboratoryjne parametry sobie można w.. buty wcisnąć!

    Bardzo dobry pomysł!
    Jak kieszeń wytrzyma - to lepszego nie znam.

    Parę razy to widziałem w realu.
    Jestem tym obecnie mocno zainteresowany.
    Drążę ten temat (że tak powiem).

    Adam M.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Czy jeśli dach jest deskowany to można natryskiwać bezpośrednio na deski czy jakaś folia, wentylacja czy jeszcze coś innego jest konieczne ?
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  4. #4

    Domyślnie

    A jak z sensoryką, zapachami i zdrowotnością powyższego w kontekście długoterminowego zamieszkania tak docieplonych pomieszczeń.
    Darek

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ze stu tysięcy powodów połać wentyluje się zawsze...
    Podbijasz byle szmatą i piankujesz w małej odległości od desek pokrycia.
    Piana szmatę usztywnia.
    Masz to na zdjęciu powyżej.
    Wpatrz się dobrze!
    Adam M.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    darek63
    Bardzo narzekasz na swoje fotele?
    Zakładam, ze jakieś masz i nie po dziadkach, z trawą morską...

    Tam też masz piankę i bardzo podobną!!!
    Tam jest elastyczna. Tu - sztywna.
    Nawet producent ten sam może być!

    Adam M.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie

    Pytanie może z tych głupich, ale dostałem ofertę, a w niej cytuję:

    " (...) Przygotowanie poddasza: Więźba, folia paroprzepuszczalna lub pełne deskowanie, okna połaciowe z wstępnie obrobionymi węgarkami. Brak stelaża do płyt g-k."

    i rozumiem ją tak, iż deskowanie nie jest koniecznością. Czy dobrze? I jeśli tak czy to dobre rozwiązanie pominąć je (deskowanie).

    Co co folii to na chłopski rozum od strony pokrycia dachowego wydaje mi się, że być powinna, natomiast zbędna paroizolacyjna pod płyty gk.

    pozd
    tomek k

  8. #8

    Domyślnie

    @inwent
    "Look-nij" sobie np. tutaj

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie

    mpoplaw

    nie jest to dokładnie to samo, jak piszesz - chociażby dlatego, iż w przypadku wełny czy styropianu nie uzyskasz takiego stopnia szczelności. Co do porównania cenowego to też wydaje mi się "przerysowałeś to". Wełny musisz ułożyć ok 25cm+ robocizna - to na pewno więcej nie 30pln za m2. Lambda pianki o gęstości 30kg/m3 zamknięto-komórkowej to 0,026 W/mK.

    pozdr
    tomek k

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    @inwent
    "Look-nij" sobie np. tutaj

    Pzdr.
    dzięki

    pozdr
    tk

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwent
    mpoplaw

    nie jest to dokładnie to samo, jak piszesz - chociażby dlatego, iż w przypadku wełny czy styropianu nie uzyskasz takiego stopnia szczelności. Co do porównania cenowego to też wydaje mi się "przerysowałeś to". Wełny musisz ułożyć ok 25cm+ robocizna - to na pewno więcej nie 30pln za m2. Lambda pianki o gęstości 30kg/m3 zamknięto-komórkowej to 0,026 W/mK.

    pozdr
    tomek k
    to jest jednak to samo, bo stopień szczelności czy nieszczelności, możesz zniwelować dokładną robocizną, czy większą grubością wełny

    na budmie ostro to reklamowali, póki co to ocieplają to na jakiś chyba halach, chcą wejść na domki jednorodzinne i sprzedają do tego agregaty, przy duży powierzchniach cena ostro spada i to jest wtedy konkurencyjne. Bo to nie musi kosztować 90zł/m2, a może 50m2 przy powiedzmy 2-3tyś metrów

    Ze ekonomicznego punktu widzenia na domkach to nie ma sensu ze względu na cenę, gdyż, nawet zastosowanie 30cm wełny jest z 50% tańsze. Przy dopłacie rzędu 20% to byłaby alternatywa ale nie +100, czy 120%

    Lepiej już zastosować wełnę i różnice przeznaczyć na rekuperator ............
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdzalewscy
    to jest jednak to samo, bo stopień szczelności czy nieszczelności, możesz zniwelować dokładną robocizną, czy większą grubością wełny
    Wybacz, może z uporem maniaka, ale jednak twierdzę dalej, iż to nie to samo. Argument dokładności wykonania nie przemawia do mnie - dach nieustannie pracuje, wełna wielokrotnie zmienia swą wilgotność (paroizolacja od strony gk nie ogranicza migracji wody w 100%), nie jest niczym przymocowana do konstrukcji dachu (sznurek i elementy konstrukcyjne do ścianek GK nic nie gwarantują). Wełna będzie osiadała i tym samym rozszczelniała poddasze.
    I wtedy rekuperator nie będzie miał co odzyskiwać (to żart oczywiście)

    pozdr
    tomek k

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Myślę, że dach nie pracuję tak dużo, ani ta pianka taka sztywna nie jest aby to odskakiwało. Niestety cena jednak mocno przysłania korzyści z zastosowania pianki. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał inwent
    Wybacz, może z uporem maniaka, ale jednak twierdzę dalej, iż to nie to samo
    trochę za mocno się przy tym upierasz, i do tego jeszcze robisz to już w swoim pierwszym poście na forum, idealnie powielasz schemat forumowej kryptoreklamy, jeszcze chwila i ktoś przypnie ci łatkę nachalnego marketingowca

    PS 30cm wełny ułożonej przeciw bieżnie na krzyż, z paroizolacją to na pewno równowartość 15cm pianki, i w najgorszym możliwym przypadku to nadal tylko 50% ceny natrysku, do tego pianka idzie między krokwie więc zostawia mostek termiczny na nich, a gdy dach zacznie pracować sztywna pianka zacznie odskakiwać, a sprężysta wełna będzie sobie pracować razem z dachem
    Nie upieram się przy tej czy innej technologii. Staram się wybrać dla siebie, dostosowane do wymogów projektu możliwie najlepsze, także w długotrwałym okresie użytkowania domu, i w miarę tanie, ale to chyba jak wszyscy, technologie. Kieruję się wskaźnikiem szeroko rozumianej jakości+trwałości+parametrów technicznych do ceny.
    W poście rozpoczynającym ten wątek napisałem, iż jest to droższa technologia . Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy w długofalowym okresie dodatkowy koszt jest uzasadniony.
    Nie bawię się w kryptoreklamę ponieważ z szeroko rozumianą branżą budowlaną mam tylko tyle wspólnego, iż 10 lat temu pomagałem rodzicom budować dom a dziś sam snuje takie plany z nadzieją, że zostaną zrealizowane w przeciągu dwóch lat.

    Co do przenikalności cieplnych obu technologii zgadzam się z Tobą bez dwóch zdań. Jednak czy jesteś przekonany, iż po 10 latach w wełnie nie wystąpi zjawisko osiadania (to poważne pytanie nie ironia)? Co do pianki i jej odpadania to wydaje mi się, iż to plastyczny materiał i zjawisko nie powinno mieć miejsca.

    pozdr
    tomek k

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar inwent
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    148

    Domyślnie Re: ocieplenie poddasza użytkowego pianką poliuretanową -nat

    Cytat Napisał FlashBack
    o budowniczy szkieletora, moje gratulacje.
    Witam, nie nie buduję szkieletora - rozważam kształtki styropianowe (ets dom, thermomur itp)

    pozdr
    tk

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    PS 30cm wełny ułożonej przeciw bieżnie na krzyż, z paroizolacją to na pewno równowartość 15cm pianki, ...a gdy dach zacznie pracować sztywna pianka zacznie odskakiwać,
    No właśnie i przy wełnie mamy pomieszczenie mniejsze o 15 cm.
    Jeśli chodzi o te pracowanie dachu, to może trzeba uważać, bo zaczną dachówki spadać. Lub wysłać dach na urlop co by nie pracował.
    A co z moją blachą??? pewnie wkręty odpadną i cała spadnia na ziemie od tej pracy... hmmm
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwent
    Co do pianki i jej odpadania to wydaje mi się, iż to plastyczny materiał i zjawisko nie powinno mieć miejsca.
    W Margoninie gościu postawił sobie olbrzymią blaszaną wiatę i od wewnątrz całą wypsikał tą pianką.
    Następnie zrobił odpowiednie posadzi, zamontował agrafki i trzyma w niej stado około 60 krów. Krótko mówiąc zrobił oborę wolnostanowiskową.
    Kiedyś z nim rozmawiałem to mi powiedział, że dziś by zrobił idealnie tak samo.
    Zero problemów ze skraplaniem się wody na metalowej konstrukcji, ciepła jedyny problem to wróble, które wydziobały sobie miejsca na gniazda.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  18. #18

    Domyślnie

    Pianka ma jeszcze jedna istostna (moze troche wiecej jednak) zalete, jest lekka i moze rownac sie ze styropianem w przeciwienstwie do welny -nie dociazamy dodatkowo dachu co przy dachwokach ceramicznych czasem ma znaczenie.
    Niepodwazalnym argumentem jest ciaglosc izolacji z PUR, ja nie dalem zamknieto-komorkowej (twardej) bo byla zbyt droga i troszke zbyt twarda na dach jak dla mnie - przy silnych wiatrach dach sporo pracuje, nie sa to milimetrowe ruchy (z tego powodu pekaja zabudowy GK na poddaszach).
    Uzylem pianki otwarto-komorkowej o grubosci 30cm, ma gorszy wsp. przenikania od zamkn.-kom. i trzeba dac troszke wiecej materialu ale jest za to tansza tansza co w calosci kosztow ma juz znaczenie mimo wiekszej grubosci.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  19. #19

    Domyślnie

    No to widze, ze po prostu starasz sie zdyskredytowac pianke, bo gdybys sie zastanowil troszke nad tym zdjeciem, zauwazylbys ze to jest zdjecie w trakcie ocieplania a nie skonczone.
    Wybierz jakies skonczone a zauwazysz roiznice.
    Pianka docinana jest po profilach a nakladana warstwowo poniewaz "rosnie" w trakcie prac i trzeba robic to dosyc sprawnie i jak wspomnialem warstwami.

    Pierwsza warstwa natryskiwana jest na folie i krokwie, nastepnie "ida" dalsze warstwy i tak az do profili z lekka nadwyzka do dociecia.

    Nie wiem dlaczego tak bronisz welny czy aerozelu jak niepodleglosci a inne systemy sa be..?
    Ponizej i powyzej zdjecia ktore wybrales ze stronki sa pokazane fragmenty skonczone -dlaczego wybrales akurat te fotke?

    Ja nie krytykuje welny bo wczesniej zamierzalem dac lacznie 38cm, ale jesli trafila sie PUR to dodatkowo zysalem troszke m2 na poddaszu co ma znaczenie przy moim wzroscie -dodatkowa korzysc z cienszej warstwy ocieplenia o ktorej zapominamy.
    Moge tylko oszacowac ze w ten sposob uzyskalem min. 10m2 powierzchni jako uzytkowej poddasza - mam porownanie do podobnego domku tylko z welna 35cm - pomieszczenia sa odczuwalnie mniejsze, skosy ok. 7-10cm nizsze.

    BTW: Te miejsca puste na gorze to juz bedzie sufit, nie dawalem pianki na dachu po szczyty - stryszek mam nie ocieplony.
    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  20. #20

    Domyślnie

    No niestety, podobienstwo do styropianu jest wieksze
    Mysle ze 15cm dotyczylo po prostu znalezionej oferty na te grubosc a nie docelowej grubosci ocieplenia.
    Jesli miala by byc na 15cm to trzeba by i krokwie "smarknac" kilkoma centymetrami pianki.

    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony