dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Ile kasy na bierzmowanie?

    Mam pytanie odnośnie bierzmowania, mam być świadkiem no i nie wiem co się daje z takiej okazji, pamiętam że ja dostałam kasę, ale to było dobre parę lat temu i teraz nie mam pojęcia ile się daje.
    Mareczek, nie zawsze oznacza mężczyznę przynajmniej w tym przypadku

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Kasę na bierzmowanie ?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew100
    Kasę na bierzmowanie ?
    jak przeczytałam tytuł to zadałam sobie to samo pytanie

  4. #4

    Domyślnie

    Ile chcesz, ale na bierzmowanie kasy się juz raczej nie daje. Proponuję samochód. Moze być jakaś toyota, albo mazda. BMW bym nie dał, bo po prostu nie wypada!
    A poważniej, to chyba z okazji bierzmowanie się kasy nie daje. Przynajmniej ja nie słyszałem. Ale jeśli u Was w rodzinie, czy wśród znajomych jest taki zwyczaj, to ja bym tam właśnie pytał.
    Per Aspera Ad Astra

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekcmarecki Zobacz post
    Ile chcesz, ale na bierzmowanie kasy się juz raczej nie daje. Proponuję samochód. Moze być jakaś toyota, albo mazda. BMW bym nie dał, bo po prostu nie wypada!
    A poważniej, to chyba z okazji bierzmowanie się kasy nie daje. Przynajmniej ja nie słyszałem. Ale jeśli u Was w rodzinie, czy wśród znajomych jest taki zwyczaj, to ja bym tam właśnie pytał.
    Muszę do jakiegoś salonu się wybrać bo używanego raczej nie wypada dawać
    Mareczek, nie zawsze oznacza mężczyznę przynajmniej w tym przypadku

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekcmarecki
    Ile chcesz, ale na bierzmowanie kasy się juz raczej nie daje. Proponuję samochód. Moze być jakaś toyota, albo mazda. BMW bym nie dał, bo po prostu nie wypada!
    chyba dam sie przebierzmować

    też nie spotkałam się z dawaniem pieniedzy z okazji bierzmowania

  7. #7

    Domyślnie

    Kup mu łańcuszek z krzyżykiem ale jakiś ładny , Pismo Święte coś w ten deseń kasy raczej się nie daje. Ale jak już to tak 50-100zł to maks. No chyba ,że Warszawa , bo tam inne stawki sa to maks 200zł.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    A ja słyszałam, że krzyża się nikomu nie daje (taki przesąd), więc lepiej nie dawać, aby nie było źle odebrane.
    Co do pieniędzy, to "u mnie" od zawsze sie daje, ale mniej niż na chrzest i wesele. Tak bardziej symbolicznie.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareczek7 Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie bierzmowania, mam być świadkiem no i nie wiem co się daje z takiej okazji, pamiętam że ja dostałam kasę, ale to było dobre parę lat temu i teraz nie mam pojęcia ile się daje.
    Że co? Jeszcze trochę to się będzie kasę dawać z okazji przystąpienia do spowiedzi na Wielkanoc. Pierwsze słyszę, żeby jakieś prezenty albo co gorsza kasę przy okazji bierzmowania dawać.

    Cytat Napisał amalfi Zobacz post
    A ja słyszałam, że krzyża się nikomu nie daje (taki przesąd),
    A ja sądziłam, że bierzmowanie to chrześcijański obrządek. A z tego co wiadomo dla chrześcijanina wiara w przesądy to grzech.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi Zobacz post
    Że co? Jeszcze trochę to się będzie kasę dawać z okazji przystąpienia do spowiedzi na Wielkanoc. Pierwsze słyszę, żeby jakieś prezenty albo co gorsza kasę przy okazji bierzmowania dawać..
    a w sumie, dlaczego nie ? Są rodzice, którzy za dobre oceny płacą, czemu wiec nie za spowiedź

    i skad to świete oburzenie?, chce ktos dawać kasę, niech daje, przecież,że swoich, nie? Może nowa świecka tradycja powstanie

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pytanie - czy osoba bierzmująca się jest prawdziwym katolikiem?
    Niby absurdalne pytanie? Ależ skąd. W Polsce wiele ludzi chrzci dzieci, posyła je do komunii i bierzmowania, bierze ślub w kościele z powodu tradycji, przyzwyczajenia, braku orientacji, że istnieją alternatywy lub dlatego, ze obchodzi ich "co ludzie powiedzą".

    Jeśli osoba bierzmowana jest bierzmowana, bo chce być świadomym katolikiem (bierzmowanie to sakrament związany z dojrzałością własnej wiary) to najlepszym prezentem będzie: komplet ładnie wydanych encyklik papieskich, katechizm KK, biografia jakiegoś świętego, wycieczka do jakiegoś sanktuarium itp.

    Jeśli osoba bierzmowana jest bierzmowana, bo koledzy tez się bierzmują albo rodzice kazali to można dać kasę - bo tylko dla kasy taką szopkę się odstawia. Im kasy więcej tym lepiej.

  12. #12

    Domyślnie

    Możesz kupić bierzmowanemu Katechizm Kościoła Katolickiego. Taka wielka, niebieska cegła. Przyda się czasem, żeby zabić jakąś muchę, albo przytrzymać w pionie inne książki na półce.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    To może packę na muchy. Myślę, że skuteczniejsza.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tabaluga1
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    3.023
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    Ja też pierwszy raz słyszę o kasie (czy w ogóle prezencie) na bierzmowanie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Myślę, że to jakiś regionalny albo rodzinny zwyczaj. U mnie i w okolicy i w rodzinie daje się prezenty albo pieniądze na bierzmowanie i robi się małe przxyjęcia dla najbliższej rodziny, czyli dziadków i chrzestnych.

  16. #16

    Angry

    U mnie nie było ani żadnej fety z okazji bierzmowania, ani tym bardziej prezentów. Moje bierzmowanie wyglądało raczej jak zwykłe wyjście na mszę, bez ceregieli... Nawet moi rodzice nie brali w tym udziału :/ Bo i po co? Przecież to żaden wyczyn- iść do bierzmowania...
    Tak samo nie rozumiem obecnej mody na prezenty komunijne! Wedle zasady "zastaw się a postaw się" :/ Już się boję ile tysięcy będę musiała dać na komunię za dwa lata chrześniakowi męża, który ma wszystko, jest zepsuty do szpiku kości kasą i nic innego dla niego się nie liczy prócz prezentów... brrr... zgroza... Ale to już niestety tak jest w rodzinie męża, że się licytują we wszystkim... "kto da więcej"...

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tabaluga1
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    3.023
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    183

    Domyślnie

    No i fety też się u nas z tej okazji nie robi. Ot- zwykłe pójście do kościoła- delikwent bierzmowany, świadek, rodzice. Nie ma nawet chrzestnych.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Elfir bardzo to przykre co piszesz, ale ze smutkiem przyznaję Ci rację
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Znam to z autopsji.

    Kogo wybiera się obecnie na rodziców chrzestnych? Najbogatszych krewnych. I nie ma znaczenia czy są praktykującymi, dobrymi katolikami, czy nie. Liczą się drogie prezenty.
    Rozmawiałam z moją kuzynką, która została matka chrzestną, dlaczego się zgodziła, skoro dość jawnie odżegnuje się od instytucji KK, nie widzi nic złego w łamaniu dość podstawowych zakazów religijnych (np. antykoncepcja hormonalna) a do kościoła chodzi jedynie w wielkie święta? Bo głupio było odmówić bratu i bratowej.
    To ja się pytam na jakiego katolika pomoże rodzicom wychować ich dziecko? No to się obraziła i stwierdziła, że wystarczy, że nauczy go być dobrym.
    Już nie chciałam pytać jaką doktrynę ma na myśli określając co jest "dobre" a co "złe".

  20. #20

    Domyślnie

    O, mam lepszy pomysł: zamiast Katechizmu kupić bierzmowanemu "Boga Urojonego" Dawkinsa. Ijeśli książka mu się spodoba, to w przyszłości weźmie już tylko ślub cywilny i przyszłego pokolenia bierzmować nie będzie trzeba

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony