dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Pomijam kwestie kasy przy okazji sakramentu, bo jak pisałam wyżej, u mnie tak jest, ale nie ja to ustalałam, więc nie będę się tłumaczyć. Moje dziecko nie było jeszcze bierzmowane, a świadka wybierze sobie samo. Pominę też, że moim zdaniem bierzmowanie, jako świadome określenie siebie w wierze jest moim zdaniem za wcześnie. Pierwsza komunia również. Ale co do wyboru chrzestnych, to ja, kiedy zostałam poproszona o bycie matką chrzestną, z naciskiem na słowo "matką" kilka razy, bardzo poważnie traktowałam tę deklarację. Mnie osobiście wiąże się to z odpowiedzialnością, którą ja rozumiem tak, że w przypadku, gdyby z matką dziecka coś złego się stało, to jestem w pierwszej kolejności odpowiedzialna za to, aby tę matkę mu "zastąpić". Obserwując znajomych, mogę stwierdzić, że w niektórych przypadkach chrzestnych wybiera się własnie albo wg zasobności portfela, albo, bo tak wypada.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bierzmowania ani komunii nie narzuca się z góry. Rodzic może dopuścić swoje dziecko później, niż wynika to z przyjętego zwyczaju, do tych sakramentów. Zwłaszcza, jeśli chce by ten sakrament był przyjęty przez dziecko świadomie i odpowiedzialnie.

    Za moich czasów bierzmowanie było w okolicach 18-tki. Teraz księża chyba się boją, że do bierzmowania nastolatki wcale nie pójdą, wiec sugerują rodzicom, że trzeba do tego podejść możliwe wcześnie, kiedy dziecko jest jeszcze ubezwłasnowolnione.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał amalfi Zobacz post
    Ale co do wyboru chrzestnych, to ja, kiedy zostałam poproszona o bycie matką chrzestną, z naciskiem na słowo "matką" kilka razy, bardzo poważnie traktowałam tę deklarację. Mnie osobiście wiąże się to z odpowiedzialnością, którą ja rozumiem tak, że w przypadku, gdyby z matką dziecka coś złego się stało, to jestem w pierwszej kolejności odpowiedzialna za to, aby tę matkę mu "zastąpić".
    Twoja interpretacja "matki chrzestnej" to zwyczaj rodzinny, a nie faktyczna rola rodzica chrzestnego. Zgodnie z zasadami religii katolickiej rodzic chrzestny to poręczyciel rodziców naturalnych wobec instytucji Kościoła, ze dziecko będzie wychowywane w wierze katolickiej. Patrz - kodeks kanoniczny: "Kan. 872 - Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki."

    Czy gdybyś nie była matką chrzestną, to owdowiały rodzic dziecka nie mógłby liczyć na twoją pomoc?

    Biorąc pod uwagę powyższy artykuł prawa kanonicznego zawsze mnie zdumiewa płytkość wiary wielu Polaków, sprowadzająca się w zasadzie do ludowej obrzędowości, bez jakiegoś specjalnego przemyślenia, refleksji.
    Wielu z deklarujących się katolików, z którymi rozmawiałam, tak naprawdę mieli poglądy protestanckie! A już bahaizm* powinien święcić triumfy popularności. Tylko, że u nas ciągle pokutuje pogląd, że słowo katolik oznacza Polaka i wstyd nazwać się inaczej. Bo nazwanie się inaczej oznacza, ze chodzi o Żyda czy innego masona i komunistę

    * Bahaizm - idea, że wszystkie religie monoteistyczne wierzą w tego samego boga. Różnice w sposobie oddawania mu czci wywodzą się z naleciałości kulturowych społeczności, w których bóg się objawił. Pojęcie dobra i zła są wartościami podstawowymi, niezmiennymi, więc starczy być dobrym dla innych i pamiętać o oddawaniu czci bogu. W jaki sposób się to robi ma drugorzędne znaczenie.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-04-2010 o 10:55

  4. #24

    Domyślnie

    dziękuje za pomoc U nas po prostu jest taki zwyczaj, że się daje- dlatego zapytałam. Nie rozumiem tylko dlaczego wydaje się to takie dziwne skoro na chrzest się daje, na komunię też się zdarza, na ślub tym bardziej, to dlaczego na bierzmowanie nie daje się czy nie powinno się dawać.
    Ostatnio edytowane przez Mareczek7 ; 08-04-2010 o 20:25
    Mareczek, nie zawsze oznacza mężczyznę przynajmniej w tym przypadku

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareczek7 Zobacz post
    dziękuje za pomoc U nas po prostu jest taki zwyczaj, że się daje- dlatego zapytałam. Nie rozumiem tylko dlaczego wydaje się to takie dziwne skoro na chrzest się daje, na komunię też się zdarza, na ślub tym bardziej, to dlaczego na bierzmowanie nie daje się czy nie powinno się dawać.
    Myślę, że dlatego wydaje się dziwne, bo zwyczaje w różnych regionach, rodzinach są inne. jak pisałam, u mnie też się daje prezenty albo pieniądze, ale bardziej symbolicznie, czyli mniej niż z okazji innych sakramentów. Też nie widzę w tym nic złego, bo nawet z okazji przyjęcia sakramentu kapłanstwa robi się wielkie przyjęcia i daje prezenty.
    Mam rodzinę albo znajomych w różnych częściach Polski i zawsze pytam o zwyczaje tam panujące. Na przykład spotkałam się, chyba gdzieś na Śląsku, że z okazji komunii dziecko roznosiło sąsiadom ładnie zapakowane ciasteczka, a w zamian dostawało jakieś drobne kwoty. U nas tego nie ma, ale nie uważam za fanaberię, ale za lokalny zwyczaj i tyle.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał amalfi Zobacz post
    Myślę, że dlatego wydaje się dziwne, bo zwyczaje w różnych regionach, rodzinach są inne. jak pisałam, u mnie też się daje prezenty albo pieniądze, ale bardziej symbolicznie, czyli mniej niż z okazji innych sakramentów. Też nie widzę w tym nic złego, bo nawet z okazji przyjęcia sakramentu kapłanstwa robi się wielkie przyjęcia i daje prezenty.
    Mam rodzinę albo znajomych w różnych częściach Polski i zawsze pytam o zwyczaje tam panujące. Na przykład spotkałam się, chyba gdzieś na Śląsku, że z okazji komunii dziecko roznosiło sąsiadom ładnie zapakowane ciasteczka, a w zamian dostawało jakieś drobne kwoty. U nas tego nie ma, ale nie uważam za fanaberię, ale za lokalny zwyczaj i tyle.
    Zgadzam się z tym. Co kraj to obyczaj i wybada przyjmować normy i zwyczaje miejsca w którym się przebywa.
    Mareczek, nie zawsze oznacza mężczyznę przynajmniej w tym przypadku

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie

    Moj syn wlasnie mial Bierzmowanie pare tygodni temu.
    Dostal po 20 i 50 w kopercie razem z zyczeniami. Matka Chrzestna byla tez Jego swiadkiem i kupila Mu zegarek Casio.

    Pozdrowienia,

    Maja

  8. #28

    Domyślnie

    Co do Bierzmowania to ja do sprawy podszedłem poważnie , jako imię do Bierzmowania wybrałem imię , które najbardziej podobało mi się od dziecięcych lat. wiem ,można sobie wybrać bardziej poważniej poprzez sprawdzanie od czego jest dany patron i dopiero wtedy ale nie o tym teraz a mój brat???Wziął takie samo imię jak ja bo praca o patronie była napisana.....Swoją drogą u mnie była impreza a u brata już nie...

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja odmówiłam rodzicom pójścia do bierzmowania. Trochę marudzili, ale dali spokój. Mój brat był bardziej spolegliwy i dał się namówić, chodziaż z niego taki katolik, jak ze mnie :>

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Akurat bieżmowanie w moim przypadku było pierwszym i ... chyba ostatnim sakremantem, który traktowałam bardzo poważnie i głęboko przeżyłam duchowo. Ostatnim - bo ślub to też się przeżywa, ale czy tak bardzo duchowo, to nie wiem., zwykle za dużo się wtedy dzieje... Jak przy komunii
    A właśnie bieżmowanie mogłam poprzeżywać. Wybrałam na swiadka najbardziej religijnie zaancażowaną osobę w rodzinie, wybrałam patrona i nawet przez myśl mi nie przeszo, że mogłoby się to wszystko wiązać z jakimiś pieniędzmi. Na mszy nie było rodzin, po mszy nie było uroczystości. Święto typowo duchowe


    Elfir, masz rację
    ale ludzie wolą o tym nie myśleć, po co się wysilać, jak można powiedzieć, że "do kościoła chodzę...czasem, do komunii raz na 10 lat, antykoncepcja - dlaczego nie, ale przecież katolikiem jestem, dziecko do komunii posłać muszę"
    Jakby tak policzyć, tych, co faktycznie stosują zasady wiary na co dzień, to byśmy mieli z 10% katolików. Ale wiesz, mi się też nie chce nic z tym robić

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony