dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 18
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 345
  1. #1

    Domyślnie Wiata - jak zbudować ?

    40 lat żyłem bez wiaty na drewno aż tu nagle żona zmusza mnie żeby takową zbudować.
    Pomierzyłem teren i narysowałem projekt:



    W założeniu daszek ma mieć około 20 m2 i być pokryty dachówką ceramiczną (licząc 50kg/m2 wychodzi ciężar około 1 tony).
    Niestety pojęcia o konstruowaniu budynków nie mam żadnego, i nie wiem:

    - jakie przekroje słupów żeby się nie zawaliło (narysowałem 12x12cm)
    -czy te 8 słupów które narysowałem wystarczy
    -czy potrzebne będą ukośne poprzeczki w rogach (miecze?)
    - jakie krokwie? (Narysowałem 4x16cm)
    - jaki spadek daszku? (wychodzi mi około 10 stopni, czy tyle będzie dobrze?)

    Proszę o sugestie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Może nie masz o projektowaniu pojęcia ale i przekroje i konstrukcja sa ok, może nawet trochę przewymiarowane. Góra jest ok ale dół jest równie wazny. Te słupy powinno sie dać na kotwach zatopionych w betonie (gotowe lub zrobisz sam) tak by były trochę ponad podłożem. W związku z tym że nie przeniosą one praktycznie żadnych obciążeń zginających brakuje tu jednego istotnego elementu - stężeń ktore usztywnią całą konstrukcję. To własnie te miecze czy zastrzały. Albo większe przy słupach narożnych albo mniejsze przy każdym słupie, tak wzdłuż jak i w poprzek.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3

    Domyślnie

    Co do przymocowania do gruntu, to mam zamiar zatopić kwadratowe profile stalowe w dołkach z betonem, i w to wsadzić te słupy.
    Będzie dobrze?

  4. #4

    Domyślnie

    Mechanicznie na pewno wystarczy. Typowe przekroje, które znajdziesz na kazdym składzie to 14x14 i 14x7 - i też będzie bardzo dobrze
    Natomast kotwy o których mówił perm mają tę przewagę, że końce belek wysychają, a to ma znaczenie. Jak już chcesz kwadratowe rury, to pomyśl nad tym, zeby uniemożliwić słupom stanie w wodzie.
    Ale byłbym za kotwami
    Pozdrawiam
    jm1964

  5. #5

    Domyślnie

    dodałbym jeszcze zastrzały na krokwiach ciężar to dachówka + śnieg .
    i przerobiłbym na warsztacik

  6. #6

    Domyślnie

    Tak sobie wyobrażam miecze:


    Wydaje mi sie ze dzieki mieczom nie przewroci sie na boki, ale nie jestem pewien czy nie bedzie sie chybotac do przodu/do tyłu.

    Połączenie krokwi z belkami - łaczniki metalowe:

  7. #7
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    wszytsko pięknie powiedziane zgadzam sie z przedmówcami lecz zamiast łączników zastosowałbym połączenie http://www.lech-bud.org/technologia/...ie/krokwi.html http://akropolis.pol.lublin.pl/users...NSTR_DREWN.PDF

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Fajnie, ze tu trafiłam. Przydadzą mi sie te informacje.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSEXXX Zobacz post
    wszytsko pięknie powiedziane zgadzam sie z przedmówcami lecz zamiast łączników zastosowałbym połączenie http://www.lech-bud.org/technologia/...ie/krokwi.html http://akropolis.pol.lublin.pl/users...NSTR_DREWN.PDF
    wtedy to już by była wiata z charakterem

  10. #10
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Myślę iż ludzie których nie stać na poprawki robią raz a dobrze , do uzupełnienia koniecznościa jest zastosowanie pasa rynnowego jak i czołowego , bocznego deskowania rynny oraz spustu rynnowego

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Witam
    Korzystając z okazji proszę o podpowiedź
    Mam zamiar zbudować pomieszczenie gospodarcze 5,20/4,80 z płotu betonowego, dach będzie kryty blachą
    Podpowiedzcie jakie powinny być przekroje i odległości
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kopia lewy bok.JPG
Wyświetleń:	6066
Rozmiar:	46,9 KB
ID:	620   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	przód 2.jpg
Wyświetleń:	5618
Rozmiar:	42,4 KB
ID:	621   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7EF91A02810A4ECE99E4866E0FB221A5-800.jpg
Wyświetleń:	7581
Rozmiar:	67,9 KB
ID:	622  

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Muisz dać mieszcze jeszcze w drugą stronę aby było sztywne. Powiem Ci ze same meicze usztywnia to tak ze sie nie wywali, ale moze się to ruszać pod wpływam np oparcia się. Lepiej by to steżyły ściany.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiata.jpg
Wyświetleń:	6415
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	635

  13. #13
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    40 lat żyłem bez wiaty na drewno aż tu nagle żona zmusza mnie żeby takową zbudować.
    Pomierzyłem teren i narysowałem projekt:



    W założeniu daszek ma mieć około 20 m2 i być pokryty dachówką ceramiczną (licząc 50kg/m2 wychodzi ciężar około 1 tony).
    Niestety pojęcia o konstruowaniu budynków nie mam żadnego, i nie wiem:

    - jakie przekroje słupów żeby się nie zawaliło (narysowałem 12x12cm)
    -czy te 8 słupów które narysowałem wystarczy
    -czy potrzebne będą ukośne poprzeczki w rogach (miecze?)
    - jakie krokwie? (Narysowałem 4x16cm)
    - jaki spadek daszku? (wychodzi mi około 10 stopni, czy tyle będzie dobrze?)

    Proszę o sugestie.
    krokwie jako legary zastosuj 100x100 lub 120 x100 i obwód konstrukcji z jednakowych krokwi

  14. #14

    Domyślnie

    Zapytam w tym temacie , ponieważ moja działka ma jakby wypukły prostokąt .Chciałbym zrobić w nim wiatę na samochody, chciałbym ,żeby w ostateczności zmieściły się tam 3 samochody ( wolne miejsce będzie na sprzęt ogrodowy , drewno do pieca itp.ew, dla gości samochodów ) jaka musi być minimalna długość i szerokość takiej wiaty aby mogły tam spokojnie parkować trzy samochody.?Znajomy namawia mnie ,żeby zagospodarować całe wcięcie i w tym miejscu zrobić mur jako ogrodzenie a w niego wpuścić kilka belek , kantówek i na nich wspomóc cały dach. Na tak dużej wiacie wypadałoby zrobić dach dwuspadowy jaki kąt nachylenia byłby najlepszy??Co ile w tak dużej wiacie stawiać słupy aby to wszystko się nie zawaliło.
    Ostatnio edytowane przez Alf38 ; 11-04-2010 o 12:33

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    A ja mam pytanie "przy okazji": w jakim programie są robione te rysunki?

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alf38 Zobacz post
    Zapytam w tym temacie , ponieważ moja działka ma jakby wypukły prostokąt .Chciałbym zrobić w nim wiatę na samochody, chciałbym ,żeby w ostateczności zmieściły się tam 3 samochody ( wolne miejsce będzie na sprzęt ogrodowy , drewno do pieca itp.ew, dla gości samochodów ) jaka musi być minimalna długość i szerokość takiej wiaty aby mogły tam spokojnie parkować trzy samochody.?Znajomy namawia mnie ,żeby zagospodarować całe wcięcie i w tym miejscu zrobić mur jako ogrodzenie a w niego wpuścić kilka belek , kantówek i na nich wspomóc cały dach. Na tak dużej wiacie wypadałoby zrobić dach dwuspadowy jaki kąt nachylenia byłby najlepszy??Co ile w tak dużej wiacie stawiać słupy aby to wszystko się nie zawaliło.

    Wiata przekraczająca powierzchnię 25m2 musi mieć pozwolenie na budowę, a więc projekt musi być zrobiony przez osobę uprawnioną, itp.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    A ja mam pytanie "przy okazji": w jakim programie są robione te rysunki?

    J.
    Sketch-up. Darmowy, fajny!
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ściągnąłem, właśnie się bawię

    Pierwszy komentarz nowoupieczonego użytkownika:

    Ge-nial-ne !!!!!!!!!

    Dzięki!

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #19

    Domyślnie

    Najnowsza wersja wyglada tak:




    Krokwie zrobiłem 10x10
    Słupy 14x14
    Wstawiłem usztywnienia w formie krzyży w dwóch miejscach.

    Nie za bardzo wiem co mi grozi jak nie będzie rynien i o co chodzi z tym co napisał ansexxx - "obwód konstrukcji z jednakowych krokwi" ?

  20. #20
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Krokwie zrobiłem 10x10
    Słupy 14x14
    Wstawiłem usztywnienia w formie krzyży w dwóch miejscach.

    Nie za bardzo wiem co mi grozi jak nie będzie rynien i o co chodzi z tym co napisał anse&drew- "obwód konstrukcji z jednakowych krokwi" ?








    to co zrobiłeś ze zamieniłeś grubości krokwi a odprowadzenie wody da to ze jeżeli bedzie skladowane drewno to nie bedzie od spodniej części zamakać i gnić i dodatkowe stężenie jakie zrobiłeś spewnoscia wzmocnoi konstrukcję ale daj je na zewnętrznych krokwiach jak dałeś z prawej strony wiaty

Strona 1 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony