dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 18
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 345
  1. #261
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    zakladam, ze interesujesz sie tym z uwagi na wymogi zglaszania "budowli" do starostwa. Najlepiej jesli zadzwonisz i podpytasz

  2. #262

    Domyślnie

    Witam wszysztkich serdecznie,
    Podobnie jak wielu użytkownikó piszących w tym temacie, planuję budowę wiaty
    Mój wstępny projekt wygląda tak:



    podejrzewam, że będą musiał porobić miecze przy każdym słupie, ale teraz trochę konkretów i pytań

    Planuję zrobić wylewkę betonową na całej powierzchni
    rozmiar wiaty to jakieś 3,9m x 6,3m
    z tyłu co widać, to istniejący, murowany budynek gospodarczy.
    Wysokość ścian jakieś 2,6m, wysokość w szczycie to jakeiś 3,3m
    Po prawej stronie dach trochę dłuższy - ok 1m i ścianka końcowa niższa
    Chcę zrobić tak, żęby z lewej strony bło jak na projekcie, w sumie 4 słupy, po prawej stronie ścianka końcowa niższa też 4 słupy, a tam gdzie jest słup takiej samej wysokości jak z lewej, to żeby takie słupy były tylko przy ścianie przedniej i końcowej i na nich płatew na całej długości - bez słupu podpierającego w środku.
    dach myślę zrobić z płyty OSB i pokryć blachodachówką lub gontem.

    Teraz pytania:
    1. oczywiście rozmiar słupów - 10x10 starczą czy powinny byc większe?
    2. krokwie - w projekcie są 7x14 - będzie OK
    3. Czy musiałbym zrobić połączenie krokwi w kilku miejscach, tzn. poprzeczne jakieś deski spinające krokiew tuż nad płatwią - ew. ile takich połączeń by musiało być?

    Docelowo by myślał o pokryciu ścian deskami (boazerią) i wtedy wszystko by pewnie było znacznie sztywniejsze

    Co myślicie ogólnie o tej konstrukcji? miało by to być miejsce do "grzebania" przy aucie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	garaz zamiast blaszaka0050.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	293025  

  3. #263
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał tytoos Zobacz post
    ...
    Wszystko jest ok, z jednym ale ważnym wyjątkiem. Krokwie muszą tworzyć wiązar, lub być podparte w sposób który uniemożliwi rozjeżdżanie się dachu. W tej chwili, ciężar dachu rozepchnie ci ściany na boki. Musisz mieć dolny pas wiązara który zwiąże ze sobą przeciwległe, dolne końce krokwi. Coś takiego masz nad bramą. Możesz dać je wyżej, np w połowie krokwi ale musisz pamiętać, że, w obu przypadkach będą pracowały na rozciąganie. Możesz je dać na co drugiej/trzeciej krokwi. Belka kalenicowa nie jest potrzebna ale możesz ją zastosować. Rozpórki usztywniające boki nie będą potrzebne jeżeli zakotwiczysz wiatę do istniejącego budynku. Przydały by się miecze nad bramą , by usztywnić konstrukcję poprzecznie ale równie skutecznie załatwi to deskowanie.Przekroje ok oprócz słupków na czele. Dałbym trochę grubsze, np 10x14 w płaszczyźnie bramy. Będą przenosić boczny nacisk wiatru.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #264

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Chyab faktycznie zrobię te dolne pasy wiązara przy każdej krokwi i bedę miał przynajmniej jakiś dodatkowy schowek
    Słupy w takim razie będę się nastawiał na 14x14 i dołożę jeszcze miecze na ściance przedniej i bocznych, łącznie z tą płatwią wewnątrz, po prawej stronie bramy.
    Ale z tego rozumiem, że spokojnie taka konstrukcja bedzie OK i nie musże tej środkowej płatwi jeszce podpierać?

  5. #265
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał tytoos Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź.
    Chyab faktycznie zrobię te dolne pasy wiązara przy każdej krokwi i bedę miał przynajmniej jakiś dodatkowy schowek
    Słupy w takim razie będę się nastawiał na 14x14 i dołożę jeszcze miecze na ściance przedniej i bocznych, łącznie z tą płatwią wewnątrz, po prawej stronie bramy.
    Ale z tego rozumiem, że spokojnie taka konstrukcja bedzie OK i nie musże tej środkowej płatwi jeszce podpierać?
    Będzie ok.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #266
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    StolarzS

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    295

    Domyślnie

    Jeśli można doradzić:

    1. Pomyśl nad szybą nad bramą; samą szybę zespoloną 100x40cm można kupić już za 20zł. Szukaj w składzie używanych okien. Ramę zrobisz z łaty, po obudowaniu całości deską będzie ok.
    2. Zastanów się czy nie będą potrzebne drzwi gdzieś z boku, otwieranie wrót za każdym razem bywa uciążliwe. Wtedy należy przesunąć słupy.

    3. Usuń belkę w kalenicy, zamiast niej zrób gotowe wiązary, które po zbudowaniu szkieletu wrzucisz na górę - to znacznie szybszy i łatwiejszy montaż. Wiązary co 82cm wystarczą, nie będzie strat w płycie OSB; w Twoim wypadku to 9, max 10szt.

    Do chwili kiedy nie zamkniesz ścian deskami konstrukcja będzie nieco chwiejna, podatna na skręcanie. Zauważysz jak będziesz chodził po dachu. Aby temu zapobiec możesz usztywnić płatwie 3 belkami 8x14 po skosach tak, aby się wzajemnie kleszczyły. Zyskasz przy okazji podparcie do umieszczenia tam długich przedmiotów.
    Życie jest rumakiem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca.

  7. #267

    Domyślnie

    1. szyba - warto przemyśleć, jakeiś doświetlenie na pewno by było mile widziane
    2. drzwi - na poczatek będize to tylko wiata - wiadomo, chodzi głownie o to, zeby nie trzeba było robić projektu i uzyskiwać zgody na budowę. W przyszłości bedę myślał o obudowaniu tego. O drzwiach mogę pomyśleć, chociaż nie wiem czy tak często będę musiał z nich korzystać ale kto wie... mogę zrobić po prawej stronie, przy płocie - tam będize prawi emetr szerokości, albo na lewej ścianie. Wezmę to pod uwagę
    3. belkę w kalenicy zrobiłem, bo ladnie wygląda na projekcie Faktycznie gotowe wiązary pewnie będą lepszym, łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem
    Oczywiście będę je rozkłądać tak, żeby dostosować do płyt OSB, tylko myslałem, zęb zrobic tak co 60cm - będize mocniejszy dach.

    odnośnie belek usztywniających na płatwiach - zcyli wg Ciebie same wiązary nie wystarczą? jak będa przy każdej krokwi?

  8. #268

    Domyślnie

    Mam zamiar zbudować ekonomiczną wiatę na drewno - z żerdzi. Szerokość 4,8m, długość 6m, dach dwuspadowy. Rozstaw krokwi wynosiłby 66 lub 75cm. Jaka musi być rozsądna średnica krokwi? Starczy 10cm? Byłyby one skręcone z obu stron mniej więcej w połowie długości deskami - i tu też pytanie jakie wymiary tej deski, 3,2x12cm? 4x12cm? Pokrycie dachu to dachówka z odzysku, około 40kg/m2.
    Ostatnio edytowane przez _piotr88_ ; 17-12-2014 o 23:01

  9. #269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał _piotr88_ Zobacz post
    Mam zamiar zbudować ekonomiczną wiatę na drewno - z żerdzi. Szerokość 4,8m, długość 6m, dach dwuspadowy. Rozstaw krokwi wynosiłby 66 lub 75cm. Jaka musi być rozsądna średnica krokwi? Starczy 10cm? Byłyby one skręcone z obu stron mniej więcej w połowie długości deskami - i tu też pytanie jakie wymiary tej deski, 3,2x12cm? 4x12cm? Pokrycie dachu to dachówka z odzysku, około 40kg/m2.
    Żerdź to materiał którego wytrzymałości nie sposób określić. Dachówka to dosyć ciężkie poszycie. 10 cm z sękami będzie dużo za mało. Bez sęków może wystarczy, może nie. Nic innego nie da się napisać. Co to znaczy "skręcone w połowie długości deskami"? Chcesz je łączyć? Bez sensu. Może ci wszystko zlecieć na głowę.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  10. #270

    Domyślnie

    Nie.. Poczytałem trochę, pisząc o tych deskach miałem na myśli kleszcze łączące przeciwległe krokwie.

  11. #271
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał _piotr88_ Zobacz post
    Nie.. Poczytałem trochę, pisząc o tych deskach miałem na myśli kleszcze łączące przeciwległe krokwie.
    Naprawdę trudno coś ci doradzić. Jętki wskazane, pozostaje kwestia wytrzymałości tych "żerdzi". Połóż może, po kolei każdą z nich podpartą końcami na dwóch cegłach, stań i pohuśtaj się chwilę. Jak wytrzymają to możesz je zastosować w konstrukcji. Dla bezpieczeństwa jednak daj ich więcej niż dałbyś drewna konstrukcyjnego.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #272

    Domyślnie

    Dokonałem w swoim projekciku paru zmian.
    Przede wszystkim uwzględniłem uwagi Kolegów dotyczące mieczy i spięcia krokwi, a także przekroju konstrukcji - słupy dałem 14x14.
    Dodałem również murek na samym dole. Są 2 powody dla których go dałem:
    1. ukształtowanie terenu - podłoga garażu /wiaty będize trochę niżej niż chodnik - jakieś 20-30 cm, do tego jest tam wąski trawnik, więc lepiej, zeby był murek, a nie drewno w ziemi.
    2. podniesienie konstrukcji drewnianej ponad grunt - żeby ograniczyć wpływ wilgoci na drewno. Oczywiście będzie też coś dodatkowego, może papa na tym murku, a może coś innego...

    Ogólnie teraz prezentuje się tak:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000304f7503ac63bm.jpg
Wyświetleń:	364
Rozmiar:	4,1 KB
ID:	295956   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	000304f7503ac63bgen.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	51,4 KB
ID:	295957   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	garaż zamiast blaszaka.jpg
Wyświetleń:	300
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	295958  
    Ostatnio edytowane przez tytoos ; 29-12-2014 o 08:33

  13. #273

    Domyślnie

    Czesc,

    planuje wykonac we wlasnym zakresie wiate typu carport z plaskim dachem na dwa samochody - cos w tym stylu:



    Zalozenia, ktore wstepnie poczynilem:
    - szerokosc 6m
    - dlugosc 5m
    - szerokosc dachu 6,2m
    - dlugosc dachu 5.6m
    - po 3 slupy 12x12 po bokach i 1 posrodku z tylu wiaty
    - dach kryty plyta OSB 22mm i papa (wiata bedzie pod debem i orzechem wloskim, wiec musze od czasu do czasu wejsc i zamiesc liscie), deski czolowe obrobione blacha
    - platwie i krokwie 6x12
    - krokwie co 1m?
    - kotwienie do gruntu albo za pomoca kotew wbijanych, a jesli nie wystarczy, to kotew do betonowych szklanek fi16 glebokich na 80cm

    Zalozenia sa wstepne i pisze ten post, by je zweryfikowac, a wiec wymiary krawedziakow, ilosc slupow, sposob kotwienia i rozstaw/ilosc krokwii sa dyskusyjne. Tak samo kat nachylenia dachu - 2.5% pewnie za malo?

  14. #274

    Domyślnie

    Witam. Mam kilka pytań dotyczących wiaty. Chciałbym wykonać wiatę o wymiarze 8m x 4m. Pod spodem chcę wylac beton na całości i od razu wpuścić kotwy do słupów. Dach chciałem lekki z blachodachówki albo coś w tym stylu. Jakie zastosować słupy jeśli chcę dać je co 4m czyli w sumie będzie tylko 6 słupów. Myślałem o 10x10 a krokwie 7x14. Do tego łaty żeby umocować ta blachodachówkę. Krokwie chyba lepiej skręcić na śruby żeby dachu nie porwało co? Dookoła zrobię kurtyny z plandeki na linkach żeby mi nie zacinał deszcz.
    Kwestie prawne. Czy na wylanie betonu trzeba jakiejś zgody? Wiata na zgłoszenie podobno, więc wystarczy udać się do gminy i zgłosić. Przy okazji zapytam, czy położenie kostki brukowej też trzeba zgłaszać? (droga do wiaty oraz parking).

  15. #275

    Domyślnie

    Jak łączycie płatwie ze słupami?

  16. #276

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaNaOl Zobacz post
    Kwestie prawne. Czy na wylanie betonu trzeba jakiejś zgody? Wiata na zgłoszenie podobno, więc wystarczy udać się do gminy i zgłosić.
    Za 5 dni nawet zgloszenia nie bedzie trzeba. Poczekaj tydzien i lej smialo.

    Cytat Napisał MaNaOl Zobacz post
    Przy okazji zapytam, czy położenie kostki brukowej też trzeba zgłaszać? (droga do wiaty oraz parking).
    Nie przypominam sobie takiej pozycji w ustawie w art. o pozwoleniu i zgloszeniu. Jest bodajze parking, ale Ty pytasz o podjazd

  17. #277
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Merxe

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    po wielu wskazówkach z Internetu, tego tematu oraz po części z literatury, zrobiłem projekt wiaty drewnianej (dach: blachodachówka, powłoka z blachy trapezowej).

    Mam pytanie, czy to się trzyma kupy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	321847Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	321848Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	240
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	321849Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	90,4 KB
ID:	321850Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	321851

  18. #278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Olleo Zobacz post
    Za 5 dni nawet zgloszenia nie bedzie trzeba. Poczekaj tydzien i lej smialo.


    Nie przypominam sobie takiej pozycji w ustawie w art. o pozwoleniu i zgloszeniu. Jest bodajze parking, ale Ty pytasz o podjazd
    Rozumiem że od lipca nie trzeba zgłoszenia na wiaty i lanie betonu tak?

  19. #279

  20. #280

    Domyślnie

    Ciekawe jak będzie z dotychczas postawionymi "nielegalnie". Zmiana ustawy automatycznie zalegalizuje wszystkie wiaty i budynki gospodarcze... Do jakiej powierzchni nie trzeba zgłaszać? Masz może link albo treść ustawy?
    Dzięki wielkie za pomoc.

Strona 14 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony