dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 18
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 345
  1. #61
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    zgadzam sie z Perm stanowcze nie dla popeliny słupy 100/100 miecze 700 120x60 odnośnie fundamentów nie wiem kto Tobie podpowiedz\iął o takim rozwiązaniu ale110 rurka działa na tej głęboko0ści 700 jako co ? na zakotwienie - potrzebne jest zakotwienie które działa na rozciąganie jak i nacisk więc zamiast tych 110 /700 zrób 300/300 na głębokośc 400

  2. #62

    Domyślnie

    Jest postęp.
    Jeszcze ze 2 dni i bedzie gotowe.



    Żeby nie było gadania że krzywo stoi:

    Impregnacja krokwi:
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 01-08-2010 o 21:38

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Wygląda na solidnie i dokładnie zrobione. Brawo! Kotwy super, drewno oddycha. Sam bym lepiej nie zrobił . Na dole mozna dać jakiś płotek dla ozdoby ale to kwestia upodobań i użyteczności. Daj zdjęcia jak skończysz, myślę że niejeden będzie się wzorował .

    Tak przy okazji, projektując podobną konstrukcję stosuje się z reguły krótkie zastrzały czy też inaczej miecze za to przy każdym słupku obustronnie. Służy to odchudzeniu konstrukcji czy też optymalnemu rozłożeniu obciążeń (na jedno wychodzi ). Mniejsze obciążenia jednostkowe rozkładają się na całej długości płatwi i wszystkich słupkach - przekroje mogą być mniejsze.
    W konstrukcji takiej jak ta wyżej większe obciążenia działają punktowo - przekroje muszą być większe. To nie znaczy że wiata netcoma rozleci się. Przekroje są wystarczające by to wytrzymać, za to środkowe przęsło nie ma zastrzałów więc dostęp do środka jest łatwiejszy.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 02-08-2010 o 10:32
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  4. #64

    Domyślnie

    @netcom
    Te uchwyty regulowane typu U miały fabrycznie podstawę do przykręcenia ich do betonu czy dorabiałeś to samemu?
    Mógłbyś zapodać producenta i nazwę tego uchwytu? Z góry dzięki. Ja znalazłem coś takiego: http://www.zms-zary.pl/index.php?nav=2&l1=4&l2=85
    ale najwidoczniej uchwyt ma jedynie szpilkę, nie posiada natomiast podstawy kwadratowej do przykręcenia do stopy betonowej.
    A czym impregnowałeś i malowałeś drewno?

    edit:
    Na 1 pytanie znalazłem odpowiedź:
    http://www.pphevita.pl/index.php?opt...=129&Itemid=68
    Czy dostałeś to w markecie bud.?
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 04-08-2010 o 22:21

  5. #65

    Domyślnie

    Udało mi się namierzyć takie uchwyty, jak stosował netcom na allegro w cenie niecałe 15 zł /szt. więc chyba rozsądnie.

    Udała się także próba z cięciem wzdłużnym bali na krajzedze, chociaż trzeba robić to b. b. powoli no i oczywiście ciąć z obydwu stron (góra i dół), bo piła bierze tylko 8 cm wysokości.

    Jak już się zabrałem za przygotowania do budowy wiaty, to nasuwają mi się kolejne pytania.

    1. Belki, które nie są wzdłużnie cięte są ciemne od brudu i wilgoci a chciałbym je doprowadzić do koloru drewna (ale nie muszą oczywiście być gładkie jak po heblowaniu, chodzi bardziej o kolor niż o powierzchnię). Czym najlepiej przeszlifować je? Czy zda egzamin szlifierka taśmowa na papier ścierny? A może szlifierka kątowa i krążek z papierem ściernym? Chciałbym usunąć jak najcieńszą warstwę, tylko i wyłącznie z przyczyn estetycznych. Czym zrobię to najszybciej (zawiezienie do stolarni i przeheblowanie raczej odpada)?

    W najgorszym wypadku pociągnę całość jakąś matową farbą kryjącą bez szlifowania tych "starych" belek, ale fajnie byłoby wydobyć "drewno z drewna"

    2. Wymyśliłem, że wiata będzie miała wymiar 10-12 m x 2 m.

    Wymyśliłem sobie także, że dach będzie 2 spadowy z różnicą wysokości między słupami a kalenicą ok. 20-25 cm (czyli spadek w każdą stronę będzie 20 cm na długości ok. 110-120 cm). Czy może tak być?

    Słupy 10x10 cm, w odstępach 2 m. Pozioma podwalina łącząca słupy od góry oraz zastrzały10x10 albo 8x10 (zależnie, ile jakiego drewna zostanie).

    W jakich max. odstępach trzeba rozmieścić krokiewki (bo krokwiami to trudno te metrowe z hakiem odcinki nazwać)?

    Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to czy mogą być to same deski? Zostało mi 20 m2 starej deski podłogowej ale w znośnym stanie (bez kornika) i myślałem, żeby ją wykorzystać. Jeśli tak, to czy można przybić je bezpośrednio do krokwi, wzdłużnie, bez stosowania łat?

    Jeśli nie, to dach pokryję blachodachówką (została mi niewielka ilość po budowie domu) . A jeśli na nią padnie wybór, to czy na łączeniu blach w kalenicy trzeba stosować gąsiory czy można inaczej uszczelnić to miejsce?

    3. Wymyśliłem sobie dalej, że przestrzenie między słupami (zarówno boczne jak i przód i tył) wypełnię płotkami szer. 180 cm wys. 150 cm, lamelowymi (coś takiego jak tu: http://allegro.pl/item1169659063_plo...a.html#gallery ) lub ażurowymi z kratką.
    Wypełnienie ma zamaskować np. deski i bale drewniane, które pod wiatą się znajdą. Ale głównym jej przeznaczeniem jest przechowywanie drewna kominkowego. Czy wypełnienie ścianek tymi płotkami (ale tylko do wys. 150 cm) zapewni wystarczający przewiew dla drewna?
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 06-08-2010 o 00:01

  6. #66
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to czy mogą być to same deski? Zostało mi 20 m2 starej deski podłogowej ale w znośnym stanie (bez kornika) i myślałem, żeby ją wykorzystać. Jeśłi tak, to czy można przybic je bezpośrednio do krokwi, wzdłużnie, bez stosowania łat?










    jedno pytanie czy wiesz do czego służą łaty ?

  7. #67

    Domyślnie

    Do wentylacji dachu i mocowania pokrycia - z góry przepraszam, jeśli jakąś gafę strzeliłem... A w kwestii moich pytań mogę prosić o uwagi?

  8. #68
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Proponuję czołg -Taśmową ewentualnie szlifierka lecz z regulacja obrotów zrobisz to szybciej jak czołgiem lecz zbyt nie równomierne prowadzenie szlifierki może powodować nierównomierne zagłebienia - lecz po przemyśleniach proponuję jednak czołg


    odnośnie róznicy miedzy krokwiami <Słupy > a kalenicą jest 200-250 to spadek na odległoości jednego boku jest ok 200 to czyli na ok 6000 to jest 200

    zbyt mały jezeli dobrze zrozumiałem


    jeżeli chodzi o deskowanie Nie sam deska może być ale jako podbitka< deskowanie > i na to Gont - to wówczas tak i deski poprzecznie do krokwi

    jeżeli chcesz zamiast gąsiorów dać blachę felcowana także mozesz mocowaną na blachowkręty z podkładka gumową i plastikowym kapturkiem

    rozmieszczenie krokwi co 800
    ażurowe będą spełniały wiekszy przewiew lecz jak zamontujesz lamelowe i od spodniej stony zostawisz 200 prześwitu i od górnej również to spokojnie może być

  9. #69

    Domyślnie

    @ANSEXXX
    Serdeczne dzięki za pomoc. Dzisiaj c.d. cięcia drewna. Widzę więc, że skos dachu muszę zrobić nieco większy - do zrobienia, chociaż staram się jak najmniej podnieść, żeby nie zacieniać sąsiadowi ogrodu (wiata niedaleko płotu za zgodą sąsiada).

  10. #70
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    coś mi sie wydaje ze źle Ciebioe odczytałem masz wiatę długości 10 DO 12 metrów szerokości 2m a wysokości ? jeżeli sasiad ma jakieś obiekcje do zacienienia to są takie zarówki nazwa < kwoki > może z nich korzystać napisz dokłądne wymiary jakie masz długosci krokwi < może być na priv

  11. #71

    Domyślnie

    Hej
    Dł. 12 m, szer. 2 m, wys. słupów po obu stronach ok. 195-200cm, wys. do kalenicy myslalem 215-225 cm.

    Edycja: szerokość oczywiście 2 m, już poprawiłem
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 06-08-2010 o 17:07

  12. #72
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    przy tej rozpiętości proponuję zrobić roztawienie boczne krokwi 5 sztuk rozpietośc krokwi co 1200 na łaczeniu wewnętzy=nym krokwi dodatkowo trzy słupy razem także pięć wysokość wewnętrznych 2400

  13. #73

    Domyślnie

    Glowne prace zakonczone- dziekuje wszystkim za pomoc.





    Przy okazji zestawienie kosztow:
    drewno okolo 1m3 (belki 12x12cm strugane + krokwie +laty)= okolo 1200zl
    impregnat 3 puszki x 5 litrow (bardzo grubo malowalem) = 240zl
    uchwyty z OBI 8sztuk x 30zl =240zl
    laczniki srubki wkrety- okolo 300zl
    dachowka ceramiczna 1500zl
    cement, piasek i to co zapomnialem 220zl

    RAZEM: 3 700 ZL
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 14-08-2010 o 03:05

  14. #74

    Domyślnie

    Hej!

    @netcom, pełen szacunek! Teraz wspieraj mnie przy konstrukcji mojej wiaty
    Jakiego środka używałeś do malowania drewna?

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Witajcie koledzy

    Planuję zbudować podobną wiatę jak netcom, tylko, że "przyklejoną" do budynku (garażu) i chcę pod nią parkować auto.

    Niedaleko widziałem w jednym z budynków, że do ścian (Porotherm 25 cm + styro 15 cm + tynk silikonowy) zostały przymocowane na długich kołkach rozporowych (15 cm w Porotherm-ie) i jeszcze dłuższych wkrętach (15 [kołek rozporowy] +15 [styro] + 2 [tynk] + 4 [listwa] cm) drewniane listwy 4x8 - w sumie 2 pionowe na krawędziach i 1 na górze na której opierają się krokwie.
    Pokrycie dachu jest z poliwęglanowej płyty 2 komorowej.
    Dach 1 spadowy o kącie 15 st.

    Całość stoi już 3 lata i jest ok.

    Planuję pokrycie dachu wiaty deskami i gontem - pod linkiem rysunek z wymiarami (jako bazy użyłem wersji netcom-a - mam nadzieję, że się nie obrazi):
    http://yfrog.com/1gwiatap

    Największy problem widzę w przymocowaniu całości do ściany budynku z ociepleniem i tynkiem (nie chcę wycinać styro i robić mostka termicznego) - podobno są bardzo mocne kotwy Rawlplug na których można zamocować te 4x8 do ściany i będzie ok.

    Napiszcie proszę czy jest to dobry pomysł, a może trzeba to zrobić inaczej ?

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Planuję zbudować podobną wiatę jak netcom, tylko, że "przyklejoną" do budynku (garażu) i chcę pod nią parkować auto.
    Jeżeli coś chcesz oprzeć na istaniejącym budynku to aby być w zgodzie z PB powinieneś wykonac projekt i pozwolenie jako "rozbudowa istaniejącego budynku". Jak zrobisz wzdluż sciany słupy i konstrukcje niezależną to masz tylko zgłoszenie.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek_2 Zobacz post
    Hej!
    Jakiego środka używałeś do malowania drewna?
    Nie pamietam nazwy impregnatu, wzialem pierwszy ktory odpowiadal kolorem zonie. Chyba cos na A.

  18. #78

    Domyślnie

    Stopy do postawienia słupów juz zamocowane, teraz czas na stawianie konstrukcji. Jakie łączniki metalowe (okucia ciesielskie) najlepiej zastosować do łaczenia elementów drewnianych (najlepiej rozumiem jako bezpiecznie i możliwie niedrogo - przy rozmiarach tej wiaty potrzebna będzie jak widzę dość duża ilość elemantów łączeniowych)?

    1. Łaczenie słupów ze spinającą je od góry poziomą płatwią (pozioma belka na słupach). Tu myślałem o kątownikach metalowych o szer. 1 cm mniejszej niż przekrój belki lub o płytkach kątowych (grubsze ale z kolei wąskie)

    2. Łączenie płatwi po długości. Długość całkowita z wysunięciem okapu to 12.50 m, łączona będzie z 3 odcinków 4.2 m. Czy poza połączeniem na zakładkę wykonanym nad słupem i skręceniu odcinków wkrętami lub zbiciu gwoździami skrętnymi (czy jest to dobre rozwiązanie?) należy dodatkowo usztywnić miejsce łaczenia płytkami kolczastymi lub perforowanymi na przykład ew. możecie polecić inne rozwiązanie?
    Jeszcze w tym samym temacie-czy płatew powinna mieć wcięcia w miejscu posadowienia jej na słupach (np. 2 cm), żeby się zakleszczyła czy wystarczy ja położyć i zamocować do bocznych ścian słupów łącznikami met.?

    3. Łączenie płatwi wzdłużnych z poprzecznymi (o dł. 205 cm) spinającąmi ściany 'wzdlużne" po szerokości (na słupach narożnych oraz dodatkowo co 4 m po długości). Czy płatew poprzeczna powinna być posadowiona na słupie razem ze wzdłuzną (wtedy konieczne będzie połączenie ich na zakładkę na słupie) czy może być zamocowana do bocznych ścianek słupów na styk na kątownikach metalowych?
    Kombinując z zakładkami - czy prosta zakładka w formie ścięcia powierzchni 5 x 10 cm z końca obydwu belek nie osłabi ich zbytnio?

    4. Mocowanie zastrzałów. Myślałem o wykonaniu zastrzałów po obydwu stronach każdego słupa, trochę tego będzie...
    Czy tutaj też zastosować łączniki metalowe czy przybić zastrzały do słupów i podwalin gwoździami?

    Po zrobieniu konstrukcji boków pozwolę sobie popytać o wykonanie zadaszenia. Dzięki wszystkim za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 14-08-2010 o 09:46

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Podwalina jak sama nazwa wskazuje to to co przy ziemi. To na górze to oczep albo płatew.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  20. #80

    Domyślnie

    OK, dzięki za sprostowanie, poprawiłem. Wszystkie pytania jak najbardziej aktualne.
    Ostatnio edytowane przez tomek_2 ; 14-08-2010 o 09:47

Strona 4 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony