dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie nasadzenia drzew

    Witam

    Otrzymalem z UM pozwolenie na wycinke 11 brzoz w związku z budowa domu. Pozwolenie zawiera nakaz nasadzenia 15 drzew ozdobnych lisciastych lub iglastych o odpowiednich parametrach. Moja watpliwosc, co to znaczy drzewo ozdobne ?

    - Czy np jablonie ozdobne ( male jablka tylko o walorach ozdobnych ) to okaz ozdobny czy drzewo owocowe?
    - analogicznie kasztan (tez ma owoce, w dodatku jadalne) - drzewo owocowe czy ozdobne ?
    - popularny iglak - tuja ( zywotnik) powszechnie uwazany jest za krzew a nie drzewo, czy mozna uzyc do nasadzen ?
    - leszczyna ? - to chyba tez krzew

    Bardzo prosze o pomoc, co nasadzic ?

    Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał devileczek Zobacz post
    Witam

    Otrzymalem z UM pozwolenie na wycinke 11 brzoz w związku z budowa domu. Pozwolenie zawiera nakaz nasadzenia 15 drzew ozdobnych lisciastych lub iglastych o odpowiednich parametrach. Moja watpliwosc, co to znaczy drzewo ozdobne ?

    - Czy np jablonie ozdobne ( male jablka tylko o walorach ozdobnych ) to okaz ozdobny czy drzewo owocowe?
    - analogicznie kasztan (tez ma owoce, w dodatku jadalne) - drzewo owocowe czy ozdobne ?
    - popularny iglak - tuja ( zywotnik) powszechnie uwazany jest za krzew a nie drzewo, czy mozna uzyc do nasadzen ?
    - leszczyna ? - to chyba tez krzew

    Bardzo prosze o pomoc, co nasadzic ?

    Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam

    Przepisy nie są w tych kwestiach precyzyjne dlatego trzeba sie kierować wyczuciem i po prostu zdrowym rozsądkiem
    Jabłonie ozdobne to powszechnie uznawana grupa drzew i na pewno nikt ci jabłoni kwiecistej czy odmian jabłoni purpurowej nie zakwestionuje. Kasztan jadalny to ewidentnie drzewo owocowe, bez żadnej wartości ozdobnej - nie mylic z kasztanowcem bo to cos zupełnie innego. Tuja jest drzewem.
    Wątpliwosci mam tylko co do leszczyny. Zwykła leszczyna to raczej drzewo/krzew owocowe, są jednak liczne odmiany ozdobne np czerwonolistne czy o pogiętych pędach...Co do formy, to leszczyne mozna prowadzić w formie drzewka lub w formie krzewu.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Wlasnie zadzwonilem do Wydziału Ochrony Srodowiska UM w Czestochowie . Wg interpretacji tamtejszego urzednika, tuja jest drzewem i kwalifikuje sie do nasadzen, podobnie jablon ozdobna. Natomiast leszczyna to juz drzewo/krzew owocowy, wiec sie nie nadaje.

    Niestety, taka interpretacja nie wynika z przepisow lecz ' ze zdrowego rozsadku' i opinii urzednika. Nie zastanawialbym sie nad tym, gdyby nie fakt, ze w zezwoleniu na wycinke wyraznie stoi, ze do nasadzen maja byc wykorzystane drzewa ozdobne o wys 150cm ( iglaki) lub obwodzie pnia 10-12cm ( lisciaste). Niezastosowanie sie do tych kryteriow traktowane jest jako wycinka drzew bez zezwolenia, co w moim przypadku moze oznaczac kare w wysokosci ok 50 tys PLN ( za wyciecie 11 brzoz obw ok 40-60 cm). Wiec, jest o czym myslec.

    Czy ktos mial problemy z uznaniem tuji jako drzewa ozdobnego ? Czy tez generalna praktyka jest ze thuje stosuje sie do nasadzen w takich przypadkach ?

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ryba1971

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Możesz mi honefos udzielić informacji, na jakiej podstawie twierdzisz, że kasztan jadalny to ewidentnie drzewo owocowe, bez żadnej wartości ozdobnej. Mam na swojej użytkowanej części ogródka rosnącego kasztana jadalnego, którego chcę wyciąć. Problem polega na tym, że właścicielem terenu jest miasto i z przecieków wiem, że uważają kasztana za drzewo ozdobne i nakazują mi uruchomić całą procedurę określoną w UoOP.

  5. #5

    Domyślnie

    Pewno podobnie jak większość ludzi mylą kasztana z kasztanowcem (jaśmin z jaśminowcem, pigwę z pigwowcem itd)
    Zakładając, ze istotnie masz na działce kasztana jadalnego a nie kasztanowca (najpierw się upewnij, bo kasztany jadalne w Polsce nie są częste, zwłaszcza tak duże), po prostu ich uświadom o różnicy między tymi gatunkami. Kasztan należy do rodziny bukowatych, kasztanowiec to mydleńcowate - łączy oba te rodzaje głównie nazwa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony