dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Oddanie domu do użytkowania - minimalne wymogi?

    Interesuje mnie na tym etapie, jakie minimalne wymogi musi spełnić budynek mieszkalny, aby mógł zostać oddany do użytku.
    Od razu mówię, że nie chodzi o dokumentację - takie informacje są wszędzie. Nie mogę za to znaleść zestawienia wymogów odnoszących się do samego domu... np. czy drogi, ogrodzenie, oświetlenie są wymagane czy nie, itd. Może ktoś zachomikował użyteczny link albo wklei to i owo... Za wszelką pomoc dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Przepisy (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYw sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ) dotyczą tylko domu. Nie musisz mieć asfaltowej drogi, oświetlenia telefonu, wody, prądu, gazu itd. Tylko tym zajmuje się nadzór budowlany.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Nie wprowadzaj ludzi w błąd musi mieć wodę , energię elektryczną i gdzie odprowadzać ścieki. Gazu mieć nie musi ale już ogrzewanie tak. Najogólniej musi mieć stan deweloperski. Tzn. jedną łazienkę ( nie musi być wykafelkowane) ale biały montaż tak, ściany muszą mieć tynki ale nie muszą być wymalowane, na podłodze może być beton a wszystkie schody i balkony muszą posiadać barierki.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  4. #4

    Domyślnie

    Jedyny wymóg, jaki musi spełniać to taki, że kierbud podpisze papier o ukończeniu budowy

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaltam Zobacz post
    Przepisy (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYw sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ) dotyczą tylko domu. Nie musisz mieć asfaltowej drogi, oświetlenia telefonu, wody, prądu, gazu itd. Tylko tym zajmuje się nadzór budowlany.
    i koniecznie drzwi do tej łazienki. Sprawdź w dokumentach czy masz odbiór czy tylko na zgłoszenie
    "Damy radę? Tak, damy radę!"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kitaroo Zobacz post
    Sprawdź w dokumentach czy masz odbiór czy tylko na zgłoszenie
    Co to znaczy tylko na zgłoszenie?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał aglig Zobacz post
    Nie wprowadzaj ludzi w błąd musi mieć wodę , energię elektryczną i gdzie odprowadzać ścieki. Gazu mieć nie musi ale już ogrzewanie tak. Najogólniej musi mieć stan deweloperski. Tzn. jedną łazienkę ( nie musi być wykafelkowane) ale biały montaż tak, ściany muszą mieć tynki ale nie muszą być wymalowane, na podłodze może być beton a wszystkie schody i balkony muszą posiadać barierki.
    tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał akte Zobacz post
    Co to znaczy tylko na zgłoszenie?
    kitaroo chodziło chyba o te media - woda może być na zgłoszenie jak najbardziej.

  9. #9

    Domyślnie

    Chodziło mi o zgłoszenie domu do użytkowania. Albo masz komisję z nadzoru albo podajesz tylko termin rozpoczęcia użytkowania 7 dni wcześniej, ale wszystkie odbiory musisz mieć.
    "Damy radę? Tak, damy radę!"

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pegas Zobacz post
    tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?
    Musisz wystąpić o nadanie numeru policyjnego
    "Damy radę? Tak, damy radę!"

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pegas Zobacz post
    tzn. czy to wystarczy by nadano mi numer domu?
    Do nadania numeru, przynajmniej w Wa-wie wystarczylo zgloszenie o nadanie numeru i jakis dokument potwierdzajacy prawo wlasnosci do nieruchomosci
    Ja mam blizniaka wiec musialem do nadania drugiego numeru (pierwszy, wspolny numer nadali jak wyzej) -dla drugiemu segmentowi, dostarczyc mapke geodezyjna z inwentaryzacji
    Pzdr.
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kitaroo Zobacz post
    Chodziło mi o zgłoszenie domu do użytkowania. Albo masz komisję z nadzoru albo podajesz tylko termin rozpoczęcia użytkowania 7 dni wcześniej, ale wszystkie odbiory musisz mieć.
    oj, chyba nie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Oj widzę że trzeba trochę rozjaśnić bo każdemu coś dzwoniło ale nie wiadomo w jakim kościele.
    Ustawa prawo budowlane wszystko dokładnie wyjaśnia
    Art. 54. Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji.
    Art. 55. Przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli:
    1) na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy;
    2) zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4;
    3) przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych.

    Ogólnie rzecz biorąc budynki mieszkalne nie potrzebują decyzji o pozwoleniu na użytkowanie tylko zawiadomienie z terminem 21 dniowym ( art 54) chyba że zachodzi przesłanka punkt 3 art. 55 ( np. wykonujemy tylko dół budynku a poddasze chcemy dokończyć w terminie późniejszym)

    Z dokumentów, które są wymagane do zgłoszenia zakończenia budowy jasno wynika co trzeba koniecznie posiadać. ( patrz art 57 pkt 4 i 6).

    Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
    1) oryginał dziennika budowy;
    2) oświadczenie kierownika budowy:
    a) o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami,
    b) o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, a także - w razie korzystania - drogi, ulicy, sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu;
    3) oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
    4) protokoły badań i sprawdzeń;
    5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą;
    6) potwierdzenie, zgodnie z odrębnymi przepisami, odbioru wykonanych przyłączy;
    7) kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 7.

    I tutaj bez względu na to czy przyłacza były wykonywane na pozwolenie na budowę razem z budynkiem czy też na zgłoszenie.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  14. #14

    Domyślnie

    Rozumiem, że punkt 4) protokoły badań i sprawdzeń; to tzw - worek bez dna? Urzędnik vel urzędas może tam wrzucić co chce, według swojego widzimisię. Od nas zażądano np. badania wody z naszej studni głębinowej, czy faktycznie musimy taki protokół dostarczyć?

  15. #15

    Domyślnie

    Ma może ktoś doświadczenia w tym zakresie?

  16. #16

    Domyślnie

    Podnoszę wątek - gdzie mozna przeczytać o tym, co dokładnie musi być w budynku (nie chodzi o papiery)

  17. #17

    Domyślnie

    Wymagania dotyczące samego domu :

    Jeżeli masz pozwolenie na sam budynek mieszkalny to możesz dokonać odbioru częsciowego mając :

    - wybudowany dom w takim zakresie że możesz w tym fragmencie mieszkać bezpiecznie i nie prowadzić tam robót ,
    - przyłącz wody
    -przyłącz kanalizacji
    -przyłacz prądu
    - ogrzewanie

    i TYLE

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony