dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 77 z 77
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie

  2. #62
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    I doczytałem, że nie ma ograniczeń gdy wyrzut spalin jest przez dach a to jest mój przypadek Wesołych Świat zbieram się na wigilie
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
    Pozdrawiam

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Na poprzedniej stronie w poście #59 masz odpowiedź.
    par.170 pkt.3

  5. #65
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    No nie do końca:


    "3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175." - OK


    "§ 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    (...)
    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu." = OK


    "2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3." - OK


    "Przytaczam ten punkt - który jednak NIE OBOWIĄZUJE:
    2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
    2.2.1.4 Wentylacja
    W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
    Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
    Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne." - NIE OK bo:

    1. Przepis ten nie mówi że to może być kratka w drzwiach;
    2. Dlaczego ten przepis nie obowiązuje?



    "CZYLI REASUMUJĄC:
    Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być usytuowany w łazience, która wyposażona jest w wentylację taką, jaka jest wymagana DLA ŁAZIENKI a nie KOTŁOWNI.
    Najprościej - nawiew przez kratkę w drzwiach łazienki (z sąsiednich pomieszczeń), wyciąg przez kanał grawitacyjny. Może tez być wentylacja mechaniczna.
    Wentylacja ma być po prostu sprawna, ale nie ma wymogu stosowania dziury w ścianie zewnętrzej łazienki o przekroju 200cm !" - - wszystko fajnie ale kominiarz nic nie mówi o dziurze w ścianie ale o kanale dolotowym...

    Nie mam pojęcia co mu powiedzieć, żeby się... khm... podpisał.

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Jeśli łazienka jest podłączona do wentylacji mechanicznej to patrz 175 pkt.3. + drzwi łazienkowe /otwory lub podcięcie w drzwiach/. W końcu aby powietrze wyciągnać, to musi również napłynąć.
    Nic więcej nie jest potrzebne.

  7. #67
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    Chodzi Ci o ten:
    "3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m."?

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Sorki

    Palec uderzył w nie tą cyferkę.
    Oczywiście chodziło mi o par. 170 pkt 3. - można instalować w pomieszczeniu niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak sam napoisaleś - w pomieszczeniu w którym znajdują się KOTŁY do 30kW, należy stosować przepisy o koniecznośći zapewnienia wentylacji przewodami fi200.
    Natomiast KOTŁY Z ZAMKNIĘTĄ KOMORĄ SPALANIA mogą być instalowane NIELZLEŻNIE od sposoby wentylowania pomieszcznia
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Marqs22 nie jest pierwszym mającym tego rodzaju kłopot z kominiarzem.

    Widać coś szwankuje ze szkoleniami.

    Podobnie jest z zastosowaniem przewodów spalinowych z modyfikowanego PP i to mimo nadrukowanych atestów.

  11. #71
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    OK, będę się powoływał na ten zapis. Tylko z tego co zrozumiałem kominiarza to jemu nie chodzi o rodzaj wentylacji tylko o dopływ powietrza do pomieszczenia. Nie rozumiem dlaczego nie przyjmuje do wiadomości, że powietrze dostarczane jest z innych pomieszczeń poprzez kratkę w drzwiach. Ponadto jeżeli posiadał będę kominek typu koza do którego powietrze dostarczane będzie poprzez przewód z zewnątrz to poza kominem odprowadzającym spaliny nie potrzeba żadnej dziwnej kratki.

  12. #72

    Domyślnie

    Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    Zaznaczam, że kocioł jest z zamkniętą komorą spalania więc przewodem koncentrycznym, którym zasysa powietrze z zewnątrz.

  14. #74

    Domyślnie

    Jaki masz rodzaj gazu?
    Najlepiej zmień kominiarza lub poproś o decyzję na piśmie (nawet odmowną), bo przyda się do sprawy w sądzie
    Ostatnio edytowane przez ryhu82 ; 09-01-2017 o 19:19
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  15. #75
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Marqs22

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-104
    Posty
    10

    Domyślnie

    Rodzaj gazu? Wow, z gazowni

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryhu82 Zobacz post
    Wentylacja musi być zrównoważona, a zrównoważona jest kiedy każdy odbiornik powietrza do spalania ma własne źródło powietrza, pobierając powietrze z innych pomieszczeń do spalania w kotle to tworzysz tworzysz wentylację podciśnieniową i tutaj może następować konflikt. Najprościej znaleźć kominiarza, który Ci podpisze to co masz.
    Ten wymóg wentylacji "zrównoważonej" lub "nadciśnieniowej" dotyczy tylko starego typu kotłów z otwartą komorą spalania (nb takich już nie można kupić). Kocioł z zamkniętą komorą spalania sam sobie równoważy ciśnienie powietrza pobieranego i wydalanego.

    Cały problem polega na tym, że przepisy mówią "tak ma być", a nie podają dlaczego. Mamy dwa różne powody kiedy piec gazowy może być niebezpieczny:
    1) Niedostateczne spalanie gazu - tworzy się tlenek węgla CO, który jest śmiertelny. W przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania ten problem nie występuje, bo kocioł sam dba o powietrze dla siebie.
    2) Upływ gazu i zagrożenie wybuchem. W przypadku gazu ziemnego (metan+etan), który jest lżejszy od powietrza należy zapewnić rozpłynięcie się tego gazu, a nie gromadzenie się go pod sufitem (w przypadku gazu z butli propan+butan, gaz gromadzi się przy podłodze). Kratka wentylacyjna u góry (dla gazu ziemnego), lub wyciąganie powietrza wentylacją mechaniczną rozwiązuje problem.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marqs22 Zobacz post
    Witam.
    Jestem po lekturze kilku obszernych wątków na kilku forach, przepisów prawnych i nadal jestem głupi. Moja sytuacja jest taka, że kominiarz ma problem z odbiorem domu. Dom z piecem gazowym kondensacyjnym dwu funkcyjnym zamontowanym w łazience. Przewód koncentryczny wyprowadzony przez ścianę. W domu zamontowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. W rzeczonej łazience rura wyciągająca powietrze. W drzwiach wcięcie/kratka. A ten się upiera, że musi być jeszcze wentylacja nawiewna. W salonie kominek z doprowadzonym przewodem doprowadzającym powietrze z zewnątrz i kominem odprowadzającym spaliny przez dach. Jak już pisałem same przepisy są dla mnie czarną magią i tak na dobrą sprawę nie wiem na jaki przepis się powołać. Firma która buduje dom postawiła już takich kilkadziesiąt o ile nie kilkaset i owszem zdarzały się takie akcje ale zawsze jakoś zostały rozwiązane. A ten mi się uparł. Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Witam,

    W łazience został zainstalowany kocioł gazowy z zamknięta komorą spalania, więc wyrzut spalin oraz zasysanie powietrza jest realizowane przez rurę powietrzno-spalinową wyprowadzoną na zewnątrz. Przepisy odnośnie wentylacji w kotłowni tyczą się kotłów z otwartą komorą spalania, gdzie powietrze do spalania pobierane jest bezpośrednio z otoczenia kotła. Wtedy wymagane jest zastosowanie w kotłowni wentylacji grawitacyjnej.
    Jeżeli są Państwo zainteresowani wyborem sprawdzonego kotła gazowego do swojego budynku, zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly...kondensacyjne/
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony