dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21

    Domyślnie

    out - przeczytaj kilka razy to co napisałeś.
    najpierw piszesz, że musi, potem że może.
    Powołujesz się na autorytet, którym jest
    dla Ciebie 1950 i na nieistniejące przepisy.
    Ciekawe czemu ignorujesz te przepisy, które
    wymienił autor tego wątku - z głupoty?

    Ja wolę takie autorytety jak:
    Jan Budzynowski
    Korporacja Kominiarzy Polskich
    Piotr Cembala
    Stowarzyszenie Kominy Polskie
    Chyba jest różnica między Twoim
    i moimi autorytetami?

  2. #22

    Domyślnie

    Fakt!
    1950 zrobił outowi wodę z mózgu, jak na "eksperta" przystało.

  3. #23

    Domyślnie

    do 1950

    Bardzo proszę abyś nie traktował tego jako atak na Twoją osobę ale czy byłbyś uprzejmy i podał dokładną treść przepisu i namiary na niego. Niestety po przekopaniu internetu nie znalazłem takiego zapisu w żadnej normie.

    Poza tym cytując:
    "a także jeżeli powietrze do spalania dostarczane jest z zewnątrz bezpośrednio do paleniska z zamkniętą komorą spalania szczelnym kanałem, stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione – przepisu tego nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno--wywiewną zblokowaną."

    wynika z tego jasno że mowa o wentylacji WYCIĄGOWEJ - co jest logiczne bo jeśli mówimy o "szczelnym kanale" doprowadzającym powietrze do kotła to zastanówmy się co się stanie w momencie zatkania takiego kanału - będzie problem bo wentylacja wyciągowa będzie próbowała zasysać z pozostałych pomieszczeń. W przypadku wentylacji nawiewno-wywiewnej a większość wentylacji z rekuperatorem działa właśnie w ten sposób nie ma tego problemu pod warunkiem że ją zblokujemy co raczej nie powinno stanowić problemu. Zresztą na pewno jesteś doskonale obeznany z elektroniką kotłów która w takim przypadku automatycznie wyłączy kocioł wywalając stosowny błąd.

    Bardzo proszę o odpowiedź bo jeśli konkretny przepis istnieje to muszę przemyśleć sprawę nie tylko umiejscowienia kotła ale także wentylacji i kominów wentylacyjnych.

    pozdr.
    zebacz

    P.S. Znalazłem PN 83 B 03430

    Par 2 podpunkt 2.1.4 mówi że:

    W mieszkaniach wyposażonych w paleniskach na paliwo stałe, kominki lub gazowe podgrzewacze wody z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, może być stosowana tylko wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna (zrównoważona).

    tylko że to potwierdza moje powyższe przypuszczenia dodatkowo nie wymusza stosowania nawiewno-wywiewna (zrównoważona) zblokowanej - nie wiem tylko czy nadal te konkrtene przepisy obowiązują czy też nie ma czasem jakiejś nowelizacji.
    Ostatnio edytowane przez zebacz ; 26-05-2010 o 11:33

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    to przedewszystkim dla fachowca od wszystkiego, co to koniecznie chce zaistnieć na forum, doradzając w każdym temacie starających się być forumową Alfą i Omegą,
    jeżeli samm nie wie o kogo chodzi to powiem, że o niego

    przepisy regulujące warunki jakie powinny spełniać pomieszczenia kotłowni regulują:
    1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczy tego tematu
    2. PN-87/B-02411 Kotłownie wbudowane na paliwa stałe. Wymagania nie dotyczy
    3. PN-B – 02431:1999 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości mniejszej niż 1. Wymagania. dotyczy

    Warunki techniczne określają to w taki sposób:
    § 170. [Warunki] 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.
    2. Urządzenia gazowe z otwartą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu A i B, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, z zastrzeżeniem § 93 ust. 2 i 3.
    3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.
    § 175. [Przewody powietrzne i spalinowe] nie będę go cytował, dotyczy wyrzutu spalin przez ścianę,

    norma PN-B – 02431:1999 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości mniejszej niż 1. Wymagania. pisze na ten temat:
    2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
    2.2.1.4 Wentylacja
    W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
    Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń
    wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2
    Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.
    dotyczy to z resztą wszystkich kotłów o mocach wyższych niż 30 kW

    wbrew pozorom przepisy te nie są sprzeczne, ale jeszcze tytułem wyjaśnienia,

    Warunki techniczne określają w objaśnieniach:
    10) pomieszczeniu mieszkalnym - należy przez to rozumieć pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania zbiorowego,
    11) pomieszczeniu pomocniczym - należy przez to rozumieć pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, z wyjątkiem kuchni zakładów żywienia zbiorowego, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności,

    z wszystkich tych przytoczonych przepisów wynika jasno, że kocioł musi być umieszczony w pomieszczeniu które ma wentylację wywiewną, bo łazienka to pomieszczenie pomocnicze,
    dlatego tak jak ci już pisałem, doradzaj na każdy temat ale nie tykaj się gazu bo piszesz wierutne bzdury i narażasz forumowiczów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia,
    a to, czy jestem dla ciebie autorytetem to mi to tito,

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    zebacz ta norma była nowelizowana w 2000 roku i od tego czasu jest nie zmienana,
    resztę masz post wyżej,
    radzę też zwrócić uwagę na to co ustawodawca rozumie pod pojęciem pomieszczenia mieszkalne,

  6. #26

    Domyślnie

    1950 widzę że pomogłem Tobie trafić na
    ten wątek.
    Zebacz mój pogląd już znasz więc nie
    będę polemizował z wolnym wyborem
    przepisów przedstawionym przez 1950.
    Jak znajdziesz dla siebie wiarygodnego
    fachowca, to zobaczysz, że niektórym
    ludziom należy zabronić sprzedawać
    kotły gazowe. No i też kto tu wypisuje
    głupoty. Ale rozumiem, że chcesz dać
    1950 szansę. Zapewniam Ciebie nie
    warto. Za daleko to zaszło aby się do
    pomyłki przyznał.

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    dno,
    bez komentarza

  8. #28

    Domyślnie

    Niestety nie wszyscy udzielający się na forum mają rację, a cytując przepisy potrafią wprowadzić w błąd.
    Jeżeli jest zamknięta komora spalania z tzw. SPS (powietrze do spalania pobierane z zewnątrz) może być wentylacja mechaniczna, jeżeli jest pobierane powietrze do spalania z pomieszczenia wtedy wentylacja mechaniczna jest zabroniona.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie wentylacja

    Witam Forumowiczow,

    Proponuje usystematyzowac ten wątek i skupic sie na konkretnych rozwiazaniach technicznych zamiast przytaczania kilku stron A4 przepisow. Ciezko sie to czyta. Szczegolnie laikowi takiemu jak ja. Prosze o odpowiedz na konkretna sytuacje.

    Dom jednorodzinny ( cale szczescie dopiero w planach) , z poddaszem uzytkowym. W tym domu na parterze salon z otwarta kuchnia ( okap!), gazowa plyta grzejna ( kuchnia na ktorej przygotowuje sie posilki) i kominek z plaszczem wodnym z komora spalania zamknieta ( osobny kanal doprowadzajacy powietrze z zewnatrz). W osobnym pomieszczeniu gosp zwanym kotlownia znajduje sie piec kondensacyjny z kanalem koncentrycznym ( chyba nazywa sie TURBO), wyprowadzonym przez sciane na zewnatrz. Okna bez nawiewnikow, dom hermetyczny jak termos + wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Wg mnie zastosowanie rekuperatora determinuje jedno rozwiazanie- wentylacje nawiewno-wywiewna. Inaczej to nie ma sensu.

    Moim zdaniem jest to typowy przyklad domu jednorodzinnego gdzie:

    - jest gaz ( piec i kuchnia)
    - jest rekuperator ( wentylacja naw-wyw)
    -jest kominek z zamknieta komora spalania ( z plaszczem traktowany jest jako kociol -spotkalem sie z taka opinia wielokrotnie)

    Teraz pytania:

    1. wentylacja w kotłowni - jaka? otwor przez sciane, komin, hermetyzacja pomieszczenia ?
    2. okap w kuchni - jak i z czym to polaczyc. Przeciez w domach pasywnych ludzie tez gotuja i okap byc musi!
    3. kuchnia gazowa - otwarty plomien vs wentylacja mechaniczna ( dalej rozmawiamy o naw-wyw zblokowanej, zadnej innej)
    4. wentylacja pomieszczenia ( salonu) w ktorym znajduje sie wspomniany typ kominka - jakie rozwiazania.

    Z gory dziekuje za odpowiedzi i komentarze. Bardzo prosze krotko i zwiezle bez udowadniania i wytykania bledow innym. I tak na koniec trzeba znalezc kominiarza, ktory to podpisze. Jak nie ten to inny

    Pozdrawiam i zycze dobrej wentylacji
    Andrzej C

  10. #30

    Domyślnie

    Ja jestem zwolennikiem rozwiązań bezpiecznych nie chcę polemizować z innimi i z przepisami

    jeżeli gaz jest lżejszy od powietrza zawze rekomenduje wentylację grawitacyjną w pomieszczeniu z kotłem - jest napewno bezpiecznij

    Gdy dochodzi do tragedii to zawsze lepiej być po bespieczniejszej stronie - zawsze jest to nierealny zbieg kilku okoliczności.

    gdy kocioł wisi w łazience i ma być WM to wybór nalezy do inwestora - przepisy nigdy nie nadążają za techniką.

    Piotr

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Zastanawiam się, jak zachowa sie gaz w pomieszczeniu z wentylacja grawitacyjna, gdy temperatura na zewnatrz jest 10C wyzsza od temperatury w pomieszczeniu ( lato). Wentylacja grawitacyjna nie dziala, a chlodne powietrze w pomieszczeniu jako cieższe, nie unosi sie do gory.

    Druga sprawa to gaz LPG do ogrzewania jak i w samochodach.. jest ciezszy od powietrza ! Jakie srodki zapobiegawcze na wypadek awarii mozna tu zastosowac.?

    Wydaje mi sie ze wentylacja naturalna tez nie spelni wymagan bezpieczenstwa. Moze jednak najlepsza jest ciagla wentylacja mechaniczna takich pomieszczen z czujnikiem gazu, ktory najlepiej mialby mozliwosc odciecia gazu i pradu.

  12. #32

    Domyślnie

    Gaz ziemny z gazociągu jest lżejszy od powietrza i zawsze wyleci dziurą do góry jak woda w wannie w dół

    Druga sprawa dla LPG są zupełnie inne wymagania co do wentylacji

    Ciekawe jak ciągła wentylacja ma chodzić jak odetniesz prąd

    Nie wymyślajmy bo dojdziemy do absurdów

    Przepisy są nieścisłe - zawsze znajdziemy kominiarza który wystawi protokół

    Ja jak wcześniej napisałem wolę być po bezpiecznej stronie mocy.

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 23-06-2010 o 07:44

  13. #33

    Domyślnie

    Piotr G - czyli Ty rekomendujesz rozwiązanie takie, żeby kocioł gazowy stał w osobnym szczelnym (w stosunku do reszty domu) pomieszczeniu (kotłowni) z wentylacją grawitacyjną ? Mówię oczywiście cały czas o WM w reszcie domu (zrównoważonej).

  14. #34

    Domyślnie

    Tak - z rozszelnieniem okna bo do wentylacji grawitacyjnej niezbedny jest dopływ powietrza

    Piotr

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał DM01 Zobacz post
    www.rekuperator.fotosik.pl moja rekuperacja....
    Ale fajne!

    Zmieniłbym jeden podpis:

    Drobna niespodzianka od IMPRESJI. Ściągamy kawałek wełny, a tu pod spodem brak zewnętrznej warstwy rury spiro.

    Ta rura nie ma nic wspólnego z przewodami typu SPIRO, SPIRO - to przewody z blachy stalowej zwijanej, sztywne i solidne. Na zdjęciu widać przewody izolowane typu FLEX, czyli najtańsze, elastyczne i troszkę badziewne, niestety... )
    Ich żywotność nie przekracza okresu do pierwszego czyszczenia instalacji, czyli jakieś 3-5 lat. potem czyszczenie polega zazwyczaj na wymianie całej instalacji wykonanej z takich przewodów...

    Fajnie, nie?

    Pozdrawiam!

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jakiego czyszczenia?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #37

    Domyślnie

    Może wystarczyłby czujnik gazu ? Bo mam problem gdzie umieścić kocioł. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał owp Zobacz post
    Może wystarczyłby czujnik gazu ? Bo mam problem gdzie umieścić kocioł. Alternatywą jest ogrzewanie elektryczne.
    Czujnik gazu to dobre zabezpieczenie jak jesteśmy w domu, chyba, że masz możliwość zastosowania zaworu gazowego z siłownikiem podłączonego do takiego czujnika. Ja właśnie zmieniam ogrzewanie z elektrycznego (piece akumulacyjne) na gazowe (gaz ziemny) ze względu na koszty eksploatacji i elektryczne osobiście odradzam, kocił podłączony na SPS wrzucam w łazienkę i daję wentylację mechaniczną, kominiarz nie widzi przeszkód (już ich nie widzi) aczkolwiek walczę o zbiorczą wentylację mechaniczną dla kuchni i łazienki i niby właśnie z tym jest problem.
    Ostatnio edytowane przez ryhu82 ; 25-06-2010 o 19:40
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  19. #39

    Domyślnie

    Oj dawno mnie nie było.
    Kocioł kondensacyjny mam od 4 lat. Pierw pokłóciłam się z projektantem a potem prawie z kominiarzem. W pomieszczeniu w którym jest kocioł musi być wentylacja. Jak ma wyglądać zależy od rodzaju gazu. Ja mam płynny więc musiałam mieć kratkę wywiewną nad podłogą a nawiew pod sufitem. Nie było dyskusji. Nie rozumiem więc zachwalania, że kocioł kondensacyjny może być w kuchni czy w łazience. Mój kocioł jest w odrębnym pomieszczeniu, w którym nie mam wentylacji mechanicznej. Ja moje piękne kratki oprócz lata mam po prostu zatkane. Nie wyobrażam sobie szczelnego domu z wentylacją mechaniczną i tych wszystkich nawiewników i wywiewników.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia33 Zobacz post
    Mój kocioł jest w odrębnym pomieszczeniu, w którym nie mam wentylacji mechanicznej. Ja moje piękne kratki oprócz lata mam po prostu zatkane. Nie wyobrażam sobie szczelnego domu z wentylacją mechaniczną i tych wszystkich nawiewników i wywiewników.
    Czyli w kotłowni w ogóle nie masz wentylacji ? To już wolę mieć mechaniczną niż żadną.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony