dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 77
  1. #41

    Domyślnie

    w kotłowni mam wentylację grawitacyjną, w zimie kratki mam zatkane bo inaczej strasznie pomieszczenie się wyziębia. Ja ogólnie to drzwi nie zamykam nigdzie. Ale tak się zastanawiam, czy robi się wentylację mechaniczną tam gdzie wg. projektu i wg kominiarza MUSI być wentylacja grawitacyjna.

  2. #42

    Domyślnie

    tam gdzie może być mechaniczna zrównoważona (zblokowana) zamiast grawitacji to może być , a co do zatykania kratek to życzę powodzenia kiedy rozszczelni się jakikolwiek element w którym przepływa gaz w twoim pomieszczeniu z kociołkiem... będzie jedno wielkie bum bo gaz nie miał gdzie odpłynąć i nazbierał się w pomieszczeniu... w końcu po coś te kratki jednak są... jak nie chciałaś żadnych to trzeba było sobie elektryczny kocioł założyć, a jeśli Ci wieje to znaczy że pomieszczenie z kociołkiem jednak nie jest super szczelne (w kierunku dom)
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  3. #43

    Domyślnie

    A wyobrażasz sobie kocioł w łazience, lub w otwartej kuchni i kratkę z nawiewem tzw zetkę w tych pomieszczeniach? I kominek w salonie ? To dopiero będzie bum., jak kominek zassie gaz z rozszczelnionej instalacji, i czy ktoś się przejmuje takim zagrożeniem??
    Piszę, że nie zamykam drzwi i że pod sufiem jest nawiew, więc jak to pomieszczenie ma być szczelne.

    Spróbuj przekonać kominiarza a wcześniej projektanta, że wentylacja ma być po twojemu. Powodzenia.

  4. #44

    Domyślnie

    Droga Asiu33

    Tu nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek tylko o bezpieczeństwo - dyskusja tu toczy się jaka wentylacje ma być .
    wybacz ale zatkane kratki to brak wentylacji i to zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny.

    Jeżeli nie zamykasz drzwi to tylko pogarszasz sytuację gaz LPG wyściela się po podłodze ( pod słońce pięknie widać gaz jak spada na ziemię z rury - "falujące powietrze""
    Przy otwartych drzwiach możesz miec gaz na całej powierzchni parteru wtedy to dopiero bedzie BUMMMM.......... Wywiew pod sufitem nic nie pomoze

    Jeżeli nie masz świadomości zagrożenia - to lepiej posłuchaj projektanta i kominiarza - oni mają świadomość tego co robią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    niech każdy robi to co potrafi i nie pisze głupot na forum bo może zaszkodzić i to bardzo

    Starałem się grzecznie, ale nosi mnie

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 29-06-2010 o 10:19

  5. #45

    Domyślnie

    No lekka burza była

    To aby podgrzać jeszcze trochę atmosferę pytam jak najbardziej poważnie :

    "W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu ."

    CZY KANAŁ WYLOTOWY o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 używany w wentylacji mechanicznej (niech będzie zblokowanej) BĘDZIE SPEŁNIAŁ TEN WYMÓG - w końcu jest to NIEZAMYKANA dziura pod sufitem .

    pozdr.
    zebacz

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No jak dla mnie kanał wylotowy nie jest otworem wentylacji nawiewnej, ale może się mylę?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #47

    Domyślnie

    W pomieszczeniu z piecem/kotłem powinien być nawiew i wywiew. Dotyczy to tak samo wentylacji grawitacyjnej jak i mechanicznej zrównoważonej.

  8. #48

    Domyślnie

    Kupiłem właśnie projekt domu razem z projektem WM wykonanym przez Rekuperatory.pl i w projekcie w pomieszczeniu gospodarczym gdzie jest piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania jest przewidziana wentylacja grawitacyjna. Więc kłóci mi się to z ideą szczelnego domu. I proszę o jasną odpowiedź czy zgodnie z przepisami:
    1.Mam zostawić tam wentylację grawitacyjną i zetkę w ścianie.
    2. Pozbyć się kanału grawitacyjnego i zastosować sam wyciąg.
    3.Pozbyć się kanału grawitacyjnego i zastosować sam nawiew i wyciąg.

  9. #49

    Domyślnie

    piogron jeżeli piec z zamkniętą komorą spalania, to wystarczy sam wywiew.
    Natomiast jak będzie piec z otwartą komorą spalania to musi być nawiew i wywiew.
    W tym przypadku jak ma być WM zrównoważona to kanały wentylacji grawitacyjnej są niepotrzebne. Wystarczy sam wywiew z WM.
    Ostatnio edytowane przez M K ; 19-09-2010 o 10:01

  10. #50

    Domyślnie

    jeśli masz obok kotłowni pomieszczenie sąsiadujące gdzie jest zrobiony mechaniczny nawiew, umożliwienie przepływu powietrza między tymi pomieszczeniami oraz zamontowanie wywiewu w kotłowni wystarczy, to tyle na temat kuminiarzy, wszelkie wątpliwości rozwiejesz wystosowując pismo do cechu który będzie ci robił odbiór, zażądaj zacytowania właściwego przepisu, mogą to zrobić albo wskazać źródło co na jedno wychodzi, będziesz miał pogląd przed odbiorem jak na to patrzą

    tak czy siak stosowanie wm w pomieszczeniach z kotłem o otwartej komorze to porażka, to samo odnoszę do kominków
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  11. #51

    Domyślnie

    Ok dzięki za odpowiedź, czyli tak zrobię, dołoże jeden wywiew i pozbędę się zetki z kotłowni (będę miał piec z zamkniętą komorą spalania). Ale w salonie będę miał kominek z powietrzem doprowadzonym z zewnątrz, czyli sugerujesz ze tam nie powinno być WM?

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    ale powierzchnia otworu łączącego kotłownię z drugim pomieszczeniem ,nie może być mniejsza niż 300 cm2

  13. #53

    Domyślnie

    Czyli jeśli dobrze liczę wystarczy przy drzwiach 80 cm - 1-o centymetrowa szczelina pod drzwiami i 6 otworów na dole drzwi takich jak w łazience o fi 50mm.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    jeżeli Ci wyszło sumarycznie więcej niż 300 cm 2, to może tak być

  15. #55

    Domyślnie

    a ja tak z innej beczki, jeśli będzie rekuperator to w łazience(nie będzie kotła) trzeba robić kratkę w drzwiach czy nie?

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzegorzsto1 Zobacz post
    a ja tak z innej beczki, jeśli będzie rekuperator to w łazience(nie będzie kotła) trzeba robić kratkę w drzwiach czy nie?
    W łazience masz zapewne wyciąg do rekuperatora, jeśli pod drzwiami (80) jest minimum 1cm szczelina to nie trzeba robić kratki, celem prawidłowego przepływu powietrza dobrze by było posiadać taką szczelinę, otwór etc., przez którą będzie napływać powietrze do łazienki, jak nie będzie napływu to nie będzie skutecznie wyciągać anemostat no i w przypadku kąpieli, prysznica lub innej mniej aromatycznej czynności wilgoć lub zapach będzie się utrzymywał.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  17. #57

    Domyślnie

    ok dzieki a czy to dotyczy wszystkich pomieszczeń gdzie jest anemostat?

  18. #58

    Domyślnie

    Jeśli chcesz uzyskać właściwy przepływ powietrza w pomieszczeniach, to każde drzwi powinny posiadać odpowiednie szczeliny pod skrzydłem, zarówno w pomieszczeniach gdzie nawiewane jest powietrze jak i w pomieszczeniach gdzie ono jest wyciągane (pomiędzy nawiewem i wywiewem). Szczeliny powinny znajdować się w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami gdzie znajduje się nawiew i wywiew, a nie koniecznie nawiew i nawiew (chyba, że nie ma innej drogi do wywiewu jak przez inne pomieszczenie gdzie jest nawiew). Wszystko zależy od tego: jak zaplanowany jest przepływ powietrza, układu pomieszczeń etc.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  19. #59
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Joluś

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    3

    Domyślnie Kocioł z zamnkniętą komorą spalania w łazience

    Witam, pozwolę sobie włączyć sę do dyskusji w postaci małego podsumowania.
    Oto co mówia przepisy:

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich
    usytuowanie:

    § 170. 1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.

    3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.

    PRZEWODY POWIETRZNO-SPALINOWE
    § 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.

    LOKALIZACJA KOTŁÓW
    § 176. 1. Pomieszczenia przeznaczone do instalowania kotłów na paliwa gazowe powinny odpowiadać wymaganiom § 172 oraz innym przepisom rozporządzenia, a także odpowiadać wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1.
    2. Kotły na paliwa gazowe o łącznej mocy cieplnej do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz w miejscach, o których mowa w ust. 3.

    I TERAZ UWAGA - o jaką normę chodzi w § 176. 1 ?
    Załącznik do Rozporządzenia - WYKAZ POLSKICH NORM PRZYWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU
    PN-B-02431-1:1999 - Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1. Wymagania
    Obowiązuje pkt 2.2 Z WYŁĄCZENIEM 2.2.1.4, ....

    Przytaczam ten punkt - który jednak NIE OBOWIĄZUJE:
    2.2.1 Pomieszczenia z kotłami o łącznej mocy cieplnej do 30 kW
    2.2.1.4 Wentylacja
    W pomieszczeniu w którym znajdują się kotły powinien znajdować się niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi oraz niezamykany otwór wentylacji wywiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2, umieszczony możliwie blisko stropu .
    Dopuszcza się doprowadzenie powietrza zewnętrznego z sąsiednich pomieszczeń wyposażonych w niezamykany otwór wentylacji nawiewnej o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2.
    Stosowanie wentylacji wyciągowej mechanicznej jest niedopuszczalne.

    CZYLI REASUMUJĄC:
    Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania może być usytuowany w łazience, która wyposażona jest w wentylację taką, jaka jest wymagana DLA ŁAZIENKI a nie KOTŁOWNI.
    Najprościej - nawiew przez kratkę w drzwiach łazienki (z sąsiednich pomieszczeń), wyciąg przez kanał grawitacyjny. Może tez być wentylacja mechaniczna.
    Wentylacja ma być po prostu sprawna, ale nie ma wymogu stosowania dziury w ścianie zewnętrzej łazienki o przekroju 200cm !

    To tyle. Pozdrawiam

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    podbije temat bo zainteresowałem się mocą kotłów kondensacyjnych. Czy przypadkiem się nie zmienił juz ten przepis odnośnie górnej granicy 21KW?

    Chodzi mi konkretnie o ten przepis.

    § 175. 1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony