dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 19 z 19
Pokaż wyniki od 361 do 371 z 371
  1. #361
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Widzę ze filtry do dospela nie są najtańsze. ALLEGRO Nie wiem skąd cena 43zł gdy reszta jest w okolicach 80 a w sklepie dospela 103 ;/
    Zastanawiam się nad kupnem tego rekuperatora, kusi cena - w okolicach 4 tysięcy coś ciekawego kupię?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  2. #362

    Domyślnie

    Witam, na jaki sprzęt wymieniłeś optimala?

  3. #363

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Teraz użytkuje sprzęt szczelny w 100procentach klape ma otwieraną w parę sekund tanie filtry lepsze ocieplenie i najważniejsze servis dostępny od ręki 24h
    Na jaki sprzęt wymieniłeś optimala?

  4. #364
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał karol.b78 Zobacz post
    Na jaki sprzęt wymieniłeś optimala?
    Popatrz jeszcze raz na zdjęcie, przeczytaj wcześniejsze posty autora - romano78 wymienił sprzęt na taki własnej roboty.

  5. #365

    Domyślnie

    Witam,
    czy komuś po wyłączeniu centrali sterownikiem przestał działać reku?
    Wyłączyłem go na urlop przyciskiem Power i po powrocie nie działa. Zasilanie ok, w sumie w domu wszystko działa i nie było burz dużych ani przepięć. Poza tym wszystko zabezpieczone jest.

    Ma to jakiś nieznany tryb uśpienia ?? A może szukać ..... gdzie, od czego.
    Wdzięczny będę za sugestie bo jutro mogę mieć elektronika w domu i może przy okazji zobaczyć mi to wstępnie.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  6. #366
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darus2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Biała Podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Zakupiłem Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy całkowicie ustają i da się spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?

  7. #367
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    darus2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Biała Podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    3

    Domyślnie

    HALO HALO czy nikt już tutaj nie zagląda

    Mam Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy prawie całkowicie ustają i da się jakoś spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?

  8. #368

    Domyślnie

    Cytat Napisał darus2 Zobacz post
    HALO HALO czy nikt już tutaj nie zagląda

    Mam Optimala 400 i jest dość głośno dopiero jak ustawię 4% to szumy prawie całkowicie ustają i da się jakoś spać. Rekuperator połączony ze skrzynkami rozprężnymi rurą 200 miękką otoczoną wełną. Dalej rozchodzi się plastikiem 75/63 i znowu skrzynka z anemostatem 125. Jak to jest u was?
    Też mam tego dospela i zdaje się z identycznym montażem jak u Ciebie na flexach. U mnie też za bardzo niósł się wentylator po kanałach i elastyczną rurę z otuliną między wentylatorem nawiewnym a puszką rozprężną, zastąpiłem tłumikiem 200 długości 1m i jest zdecydowanie lepiej. Gdybyś nadal odczuwał brak komfortu na którymś anemostacie, to zawsze możesz użyć też takich tłumików - https://wentylacja24.pl/wentylacja/n.../moro/moro-125

  9. #369

    Domyślnie

    Hi guys,

    Writing in English, as I am not from Poland, but found this to be the only place on internet where the Dospel ventilation systems are discussed. Used Google translate to read through this thread, but it seems that it doesn't always translate well

    I just got a Dospel Optimal 400, and I am about to install it in my 175 square meter house. I would like to know if anyone has done any modifications to these units to make controlling them smarter/better? I studied the schematics, and found that almost everything in the unit can be controlled by relays, except for the actual fan speed. The speed is controlled by a 0-10v signal coming from the control panel, where the value depends on what temperature the panel reads in the room.

    Now I have Home Assistant running everything in my house over WI-FI/Zigbee/Z-Wave/MQTT. So I looked into ways to integrate this dospel unit with all controls into my system, so I can run automation on it based on temperatures in all rooms, timers, triggers of all sorts etc.

    I was thinking about adding a Qubino 0-10v dimmer( http://qubino.com/products/flush-dimmer0-10v/ ) to provide the 0-10v analogue signal to control 0-100% on the fan speed. For the rest of the controls, I was planning on using Sonoff 4CH Pro R2 relays ( https://www.itead.cc/sonoff-4ch-pro.html ). So for example instead of using the button to do manual bypass, I put a relay there. And then when it is on manual bypass, I can simply use a relay also to open/close the bypass.

    Before planning on Qubino and Sonoff, I was planning to use a UniPi( https://www.unipi.technology/unipi-1-1-p36 ). The concept is exactly the same, and the relays and analogue 0-10v needed is the same. When I was planning for that, I drew these schematics. Excuse my handwriting:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	52276895_2043751162411061_8150565832825503744_n.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	427342

    Anyone got any comments on this? Or anyone done something similar?

  10. #370

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post
    Nie dawał mi spokoju bypass w optimalu 400 - i dobrze ! Wyciągnąłem oba wymienniki + bypass

    Wymienniki przedmuchałem kompresorem , troszkę pyłu przeszło przez filtry ale nie wiele.

    Za to bypass ... to jakaś masakra - był ustawiony cały czas w położeniu otwartym. Jego konstrukcja jest troszkę dziwna... zamiast uszczelek posiada "szczotkę" przez którą zawsze będzie nawiewać ...

    W tej chwili zakleiłem na stałe bypass + uszczelniłem połączenie wymienników z obudową i bypassem - rezultat ?

    Wew 22,5*C , nawiew na 20% 22*C , na 100% 21*C na zew 8,5*C, zeszłego roku przy "zepsutym" bypassie nawiewał 15-16*C przy zew8-9*C i wew22*C

    Bypass:

    Załącznik 284050

    Da się tą szczotę wymienić na jakąś uszczelkę ?
    Witam.
    Znalazłem ten temat na forum.
    Masz jakąś dokumentację foto którą robiłeś przy wyciąganiu bypasu i wymienników , czy trzeba mieć dostęp do reku od przodu ( zasilania) i od tyłu żeby dostać się do wymiennika . Pytam , bo mam reku pod skosem na poddaszu i musiał bym go całkowicie wyciągać jeśli potrzebny jest dostęp od tyłu. Chciałem przedmuchać wymienniki i zerknąć do bypassa , kupiłem reku w 2017 roku i mam wrażenie że gorzej dmucha .

  11. #371
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szybki_tosiek

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-409
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    stałem się posiadaczem reku Dospel 400 optimal bypass. Mam pytania: Jaką moc reku ustawiacie przez lato w upalne dni? Jaką moc reku ustawiacie przez lato w nie upalne dni?
    Jaką moc w zimie?

    Co do zimy to wiadomo w dni kiedy zanieczyszczenie jest wyższe to pewnie mniej... Ale jakie tak mniej więcej? Jeżeli się już gdzieś temat pojawił prośba o przekierowanie. Dzięki!

Strona 19 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony