dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 55 z 59
Pokaż wyniki od 1.081 do 1.100 z 1168
  1. #1081

    Domyślnie

    Dopłat w gminie z tego co wiem nie ma. Teraz tylko sobie uświadomiłem że moje wyliczenia są o tyle błędne że po przerwie w zajmowaniu się tym pogrzały mi się ceny prądu, prąd jest po 25 groszy a nie 18 w nocnej taryfie

    Co do zużycia to zapewne na początku nie będę wykorzystywał*pełnej pojemności zbiornika, pewnie nastawię mniejszą temperaturę i krótszy czas nagrzewania nocą, szczególnie w lecie tej ciepłej wody potrzeba bardzo mało. Będzie nas 5 więc wolę się zabezpieczyć, tak żeby móc tą wodę faktycznie w nocy nagrzać. Teraz ciężko mi policzyć zużycie bo aktualnie nie mieszkamy sami, ale w sumie teraz w 5 osób zużywamy ok. 14 m3 wody w ogóle, nie wiem ile z tego to ciepła. Ale masz rację że liczenie 300l ciepłej to przesadza.

    A co do samych pomp ciepła to występuje przy nich ten sam problem (choć jest dużo mniejszy) co z solarami - grzeją dobrze nie wtedy kiedy tego potrzeba. Teraz mamy solary i zbiornik 400 litrów niemal codziennie pełny jest gorącej wody - niepotrzebnej w zasadzie nikomu. Bo kto w lecie zużyje tyle gorącej wody... tak samo pompy.. grzeją dobrze w lecie kiedy tej wody potrzeba bardzo mało. A to w zimie potrzeba tej wody najwięcej - to dodatkowo obniża średnioroczny COP, bo wody z wysokim COP zużywam bardzo mało.
    Ostatnio edytowane przez Kkropka ; 08-08-2017 o 08:46

  2. #1082

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak popatrzysz na PC z przytoczonej półki cenowej (7,5K zł) to mają COP w okolicach 3 wg EN16147, podgrzanie wody od Twp=+10⁰C do Twk=+54⁰C. Do tego przestają grzać sprężarką gdzieś przy -5* (a Galmet Spectra nawet przy +7) i włączają grzałki.
    Wątpię, by najlepsza PC grzejąc CWU zbliżyła się średniorocznie do COP=3.
    Bo pompy tylko do CWU nie mają zbyt wyśrubowanych parametrów , ale też nie są aż takie drogie ...

    Niska cena to i też niski COP ...

    ALe nawet wtedy niższy COP powiedzmy do 3 daje wymierne oszczędności energii ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #1083

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kkropka Zobacz post
    A co do samych pomp ciepła to występuje przy nich ten sam problem (choć jest dużo mniejszy) co z solarami - grzeją dobrze nie wtedy kiedy tego potrzeba. Teraz mamy solary i zbiornik 400 litrów niemal codziennie pełny jest gorącej wody - niepotrzebnej w zasadzie nikomu. Bo kto w lecie zużyje tyle gorącej wody... tak samo pompy.. grzeją dobrze w lecie kiedy tej wody potrzeba bardzo mało. A to w zimie potrzeba tej wody najwięcej - to dodatkowo obniża średnioroczny COP, bo wody z wysokim COP zużywam bardzo mało.
    Pompa to nie solary ...

    Pompa działa na zasadzie ON-OFF. Jak nie chcesz mieć cały czas ciepłej wody to ustawiasz godziny grzania i tyle ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #1084
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Bo pompy tylko do CWU nie mają zbyt wyśrubowanych parametrów , ale też nie są aż takie drogie ...
    A jaki COP wyciągnie Twoja wybranka grzejąc CWU przy założeniach j.w.?
    Wcale to tak różowo nie będzie wyglądało.
    Zwróć też uwagę, że pomiary są na ogrzanie od 10 do 54*. A jak PC dogrzewa tylko straty czy niewielkie pobory, to nawet przy obniżeniu temperatury w zasobniku i dogrzewanie z 40 do 45* oznacza niski COP.
    Dlatego do PC niefajnie mieć przewymiarowany zasobnik. Najlepiej miec tak dobrany, zeby niewiele ciepłej widy zostawało, gdy zaczyna się tańsza strefa

  5. #1085

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlatego do PC niefajnie mieć przewymiarowany zasobnik. Najlepiej miec tak dobrany, zeby niewiele ciepłej widy zostawało, gdy zaczyna się tańsza strefa
    CO to znaczy niefajnie mieć przewymiarowany zasobnik ?

    Bo jakoś instalatorzy jak i użytkownicy pomp ciepła inaczej mówią ...

    Chcialem bojler 200L z wężwonicą 1.66m2 . Rozmawiałem z instalatorem i powiedział że najważniejsza jest wężownica i jej powierchnia i czym większa tym lepiej bo pompa więcej ciepłą odda w jak najkrótszym czasie i z jak największym COP.
    Potwierdził to jeśli dobrze pamietam użytkownik Bobrow że jak miał bojler chyba 140L to miał COP 2.7 i mu pompa nieźle "taktowała" a jak wymienił bojler na 300L o weilkości wężowniki 3.4m2 to nagle COP 4 i brak taktowania ...

    Instalator tez powiedział że bojler MUSI mieć odpowiednią wielkość wężownicy i wtedy mozna liczyć na wysoki COP przy grzaniu , przy małej powierchni wymiennika COP niski i problemy ...

    U mnie będzie bojler 300L o wielkości wymiennika 3,3m2.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #1086
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rano bierzecie prysznic zużywacie powiedzmy 50 litrów CWU o temperaturze 45* i idziecie do pracy. Z nastaniem tanszej strefy włącza się grzanie i dogerzwa zasobnik wnktórym zdążyła się wyrównać temperatura. Zapytaj swoje źrodła, jaki COP będzie, gdy:
    1. Dogrzewasz z 39* do 45* (czyli gdy masz zasobnik 300l)
    2. Dogrzewasz z 27,5* do 45* (czyli gdy masz zasobnik 100l)

  7. #1087

    Domyślnie

    Nie o to mi chodziło - chodzi mi o to że PC ma wysokie parametry kiedy jest ciepło a niskie kiedy jest zimno. A ciepłej wody najwięcej potrzebujemy w zimie a najmniej w lecie. To porównywałem do solarów, gdyby PC miała COP 4 przy -15 a COP 2 przy +20 to byłaby odpowiednim źródłem ciepła do zapotrzebowania. Tak samo solary gdyby grzały w zimie a nie lecie byłyby bardziej przydatne niż są teraz. No ale fizyka jest jaka jest, stąd też zresztą wynika to że jak jest zimno to mamy ochotę na gorący prysznic / kąpiel zimą, a latem wskakuję pod prysznic i leje się letnią albo wręcz zimną wodą na koniec

  8. #1088

    Domyślnie

    Dla mnie największą przewagą bufora z grzałką nad PC do CWU jest to, że ten pierwszy ma normalną moc. I jak zajdzie potrzeba to w miarę szybko odgrzeje CWU. Tymczasem PC CWU w przypadku np wspomnianego tu Aristona będzie dogrzewać mocą świeczki postawionej pod buforem...

  9. #1089
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dla mnie największą przewagą bufora z grzałką nad PC do CWU jest to, że ten pierwszy ma normalną moc. I jak zajdzie potrzeba to w miarę szybko odgrzeje CWU. Tymczasem PC CWU w przypadku np wspomnianego tu Aristona będzie dogrzewać mocą świeczki postawionej pod buforem...
    To włączysz grzałki. Co za problem? Jak PC jest w stanie ogrzać sprężarką w 10h/24 2x więcej wody, niż zużwasz, to po co więcej?
    Za to Nuos ma przepływ powietrza pozwalający na wykorzystywanie ciepła z wyrzutni rekuperatora i wykorzystywanie chłodu orzez podpięcie do czerpni.

  10. #1090
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kkropka Zobacz post
    Nie o to mi chodziło - chodzi mi o to że PC ma wysokie parametry kiedy jest ciepło a niskie kiedy jest zimno. A ciepłej wody najwięcej potrzebujemy w zimie a najmniej w lecie.
    Ja w lecie bardziej się pocę. Więcej jest brudnych zajęć. Wiec zużywam więcej ciepłej wody.

  11. #1091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rano bierzecie prysznic zużywacie powiedzmy 50 litrów CWU o temperaturze 45* i idziecie do pracy. Z nastaniem tanszej strefy włącza się grzanie i dogerzwa zasobnik wnktórym zdążyła się wyrównać temperatura. Zapytaj swoje źrodła, jaki COP będzie, gdy:
    1. Dogrzewasz z 39* do 45* (czyli gdy masz zasobnik 300l)
    2. Dogrzewasz z 27,5* do 45* (czyli gdy masz zasobnik 100l)
    ciekawe masz teorie. na mycie trzyosobowej rodziny w godzinach wieczornych nie wystarczy wody, szczególnie jak czasem ktoś lubi się wykąpać w wannie. zakładamy, że dla niektórych woda o temperaturze 35 stopni nie nadaje się do mycia, niektórzy potrzebują jeszcze więcej. z prostego rachunku wynika, że że dla zbiornika 100 litrów to 1 kWh ciepła. dwa takie podgrzania to 2 kWh. my w trzy osoby zużywamy grzałką średnio 5 kWh dziennie (korzystając do niedawna tylko z prysznica) i uważam że oszczędnie korzystamy z wody.

    a straty jakie opisujesz można między bajki włożyć, bo przy dwóch podgrzaniach dziennie wyszłoby z 2 kWh strat przy tak niskiej temperaturze w zbiorniku. gdyby te straty były tak wysokie, to znaczy że po pogrzaniu w popołudniowym oknie tym bardziej zabrakłoby wody wieczorem, bo delta wyższa niż po porannym prysznicu (więc i straty większe) i wieczorem woda w zasobniku byłaby już zimna zanim ktokolwiek wziąłby prysznic.

    musisz chyba zamieszkać, żeby niektóre swoje teorie zweryfikować. duży zbiornik przy PC instaluje się w Polsce po to, żeby zmieścić się w taniej taryfie, żeby wody nie zabrakło i żeby grzać ją do niskiej temperatury, jak najbliższej użytecznej. przy grzałce wystarczy mały zbiornik i grzejemy do wysokiej temperatury. gdyby nie podział taryf to rzeczywiście wystarczyłby mniejszy zbiornik CWU dla PC (dla grzałki zresztą też)
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  12. #1092

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja w lecie bardziej się pocę. Więcej jest brudnych zajęć. Wiec zużywam więcej ciepłej wody.
    Ok, nie mówiłem że wody zużywam mniej, mówiłem że ciepłej wody mniej. W zimie mam ochotę na gorący prysznic, bo to przyjemne, w lecie choć biorę go częściej i sumarycznie zużywam więcej wody to używam do tego wody ledwo letniej więc tej ciepłej zużywam dużo mniej niż w zimie.

  13. #1093
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    gdyby te straty były tak wysokie, to znaczy że po pogrzaniu w popołudniowym oknie tym bardziej zabrakłoby wody wieczorem, bo delta wyższa niż po porannym prysznicu (więc i straty większe) i wieczorem woda w zasobniku byłaby już zimna zanim ktokolwiek wziąłby prysznic.
    Ale jakie straty? W tym przykładzie w ogóle nie uwzględniłem strat tylko zużycie. Chodziło o pokazanie różnic temperatur po zużyciu tej samej ilości ciepłej wody przy różnych wielkościach zasobników co się przekłada na różnicę COP.

  14. #1094

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale jakie straty? W tym przykładzie w ogóle nie uwzględniłem strat tylko zużycie.
    zużycie wody o temperaturze 27,5°C (czy w ogóle poniżej 30 czy 35 stopni) do mycia pod prysznicem? tak właśnie wygląda całe Twoje teoretyzowanie...
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  15. #1095
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    zużycie wody o temperaturze 27,5°C (czy w ogóle poniżej 30 czy 35 stopni) do mycia pod prysznicem? tak właśnie wygląda całe Twoje teoretyzowanie...
    Przeczytaj ze zrozumieniem. Nic nie pisałem o zużywaniu wody o takiej temperaturze. Pisałem że taką temperaturę ma woda w zasobniku po zużyciu rano 50 l wody o temperaturze 45 stopni (tak, zawyżylem upraszczając przykład dla czytelności i nie uwzględniłem strat)

    Opisz moze swoją praktykę. Na jakich temperaturach dogrzewa PC przy dużym zasobniku i z jakim COP.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-08-2017 o 12:52

  16. #1096

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytaj ze zrozumieniem. Nic nie pisałem o zużywaniu wody o takiej temperaturze. Pisałem że taką temperaturę ma woda w zasobniku po zużyciu rano 50 l wody o temperaturze 45 stopni
    napisałeś, że zostaje woda o temperaturze 27,5 stopnia. tzn. że mieszkańcy używają wody o temperaturze 45 stopni i nagle bez uwzględnienia strat robi się w zbiorniku 27,5 stopnia? możesz jaśniej? ja rozumiem, że zużyli 50 litrów wody, załóżmy że woda z rurociągu ma 10 stopni i wychodzi, że w zbiorniku faktycznie znajduje się woda o temperaturze 27,5°C pod koniec kąpieli, czyli pod koniec mycia taka woda będzie leciała z kranu.

    czyli dla udowodnienia swoich teorii zakładasz mycie w wodzie 27,5 stopnia C

  17. #1097
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    napisałeś, że zostaje woda o temperaturze 27,5 stopnia. tzn. że mieszkańcy używają wody o temperaturze 45 stopni i nagle bez uwzględnienia strat robi się w zbiorniku 27,5 stopnia? możesz jaśniej? ja rozumiem, że zużyli 50 litrów wody, załóżmy że woda z rurociągu ma 10 stopni i wychodzi, że w zbiorniku faktycznie znajduje się woda o temperaturze 27,5°C pod koniec kąpieli, czyli pod koniec mycia taka woda będzie leciała z kranu.
    Jak masz zasobnik 100l wody o temperaturze 45* to możesz szybko zużyć praktycznie 100l o temperaturze 45*. Ale jak zużyjesz polowę, to po kilku godzinach masz 100l wody o wyrównanej temperaturze. Nie wypraktykowałeś tego? Bo to moje doswiadczenia z bojlerem.

  18. #1098
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    wracam do tematu PC do CWU - czy jest tu z nami jakiś użytkownik Immergas IMMERWATER 190 V3 albo De Dietrich TWH 200 E KALIKO albo Auer EDEL 200? bardzo proszę o opinie i uwagi.
    Ostatnio edytowane przez vendea ; 02-09-2017 o 09:05

  19. #1099
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Podepnę się pod pytanie, sam właśnie stoję przed wyborem pompy ciepła do CWU. Pierwotnie myślałem o lokalnym Galmecie Basic 200l, ale on pracuje dopiero od temp. +7 st.C, wiec rozglądam się czymś innym. Rozważam takie modele: ARISTON NUOS FS 200, Hevalex PCWU 200eK-1,8kW, Hevalex PCWU 200K-1,5kW, De Dietrich Kaliko TWH 200 E (kolejność wg ceny, różnica między najtańszą a najdroższą to jakieś 550zł netto). Najbardziej chyba skłaniam się w stronę Kaliko TWH 200 E (w miarę mocna PC 1,7 kW i najmocniejsze grzałki 2,4 kW gdybym miał gości i nagle potrzebował więcej wody). Możecie się podzielić opiniami o nich albo polecić inne? Wydaje mi się, że aby to miało sens ekonomiczny, to powinna być w miarę tania w zakupie...

    I drugie pytanie odnośnie podłączenia PC przy wentylacji mechanicznej z GGWC i rekuperatorem bilansującym ciśnienia i masy powietrza na nawiewie i wywiewie. Instalator zapiera się nogami i rękami, żeby nie podłączać PC pod rekuperację, bo będzie zaburzać pracę centrali. Pozostaje więc osobny układ dla PC, ale chciałbym żeby pracowała za wymiennikiem GGWC, a wylot wspólny wyrzutnią wentylacji mechanicznej na dach. Ktoś ma takie połączenie? Jak to wygląda u Was?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  20. #1100
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Podepnę się pod pytanie, sam właśnie stoję przed wyborem pompy ciepła do CWU. Pierwotnie myślałem o lokalnym Galmecie Basic 200l, ale on pracuje dopiero od temp. +7 st.C, wiec rozglądam się czymś innym. Rozważam takie modele: ARISTON NUOS FS 200, Hevalex PCWU 200eK-1,8kW, Hevalex PCWU 200K-1,5kW, De Dietrich Kaliko TWH 200 E (kolejność wg ceny, różnica między najtańszą a najdroższą to jakieś 550zł netto). Najbardziej chyba skłaniam się w stronę Kaliko TWH 200 E (w miarę mocna PC 1,7 kW i najmocniejsze grzałki 2,4 kW gdybym miał gości i nagle potrzebował więcej wody). Możecie się podzielić opiniami o nich albo polecić inne? Wydaje mi się, że aby to miało sens ekonomiczny, to powinna być w miarę tania w zakupie...

    I drugie pytanie odnośnie podłączenia PC przy wentylacji mechanicznej z GGWC i rekuperatorem bilansującym ciśnienia i masy powietrza na nawiewie i wywiewie. Instalator zapiera się nogami i rękami, żeby nie podłączać PC pod rekuperację, bo będzie zaburzać pracę centrali. Pozostaje więc osobny układ dla PC, ale chciałbym żeby pracowała za wymiennikiem GGWC, a wylot wspólny wyrzutnią wentylacji mechanicznej na dach. Ktoś ma takie połączenie? Jak to wygląda u Was?
    Mam Hevalex 3,8 kW wpiętą w obieg rekuperatora - działa głównie w 2 taryfie dzięki temu, że moc ma sporą.

    Działa u mnie z GGWC i pomimo, że dmuchawa w PPC ma znacznie większą wydajność to nic nie wybuchło ;-D

    PPC jest wpięta szeregowo w rury biegnące z rekuperatora do instalacji i to wszystko.

    Na czas działania PPC jest nastawiona w programatorze czasowym rekuperatora maksymalna wydajność.

    Tym sposobem grzejąc latem CWU chłodzę dom, czyli COP i EER mi się dodają i tylko w tym układzie ma to sens.

    Gdy lato mija i chłodzić nie trzeba wtedy wyłączam w programatorze PPC [nie odłączam jej z obiegu wentylacji] i grzeję CWU kotłem na ekogroszek.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

Strona 55 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony