dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 59
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 1168
  1. #21

    Domyślnie

    No ale jaki jest sens grzać chatę aby potem to ciepło zabierać ? Ja zwyczajnie nie ogarniam pojęcia "czerpania" ciepłego powietrza. Przykładowe pytanie:

    jest sobie kotłownia 8m2 w której temperatura zimą wynosi 20st (załóżmy tak dla przykładu). Do jakiej temperatury ochłodzi się takie pomieszczenie i jaka będzie temperatura powietrza wydalanego np. do garażu. Orientacyjnie
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Jak to jest "bardziej efektywna niż sam prąd"? Bierzesz 600 W prądu i 900 W ciepła i dostajesz 1,5 kW ciepłej wody użytkowej. Te 900 W ciepła dostarczasz z innego źródła. To już lepiej brać całe 1,5 kW z tego innego źródła...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Moim zdaniem pompa do samej CWU ma tylko sens w wypadku już istniejącego źródła CO. W innym wypadku lepiej od razu kupić pompę do CO I CWU.

  4. #24

    Domyślnie

    przemyślałem sprawę i moje wnioski są takie:

    - PC P/W do cwu to super opcja do "rasowej" kotłowni. Nie odpala się pieca latem a zimą ciepło odpadowe idealnie "napędzi" PC do cwu.
    - Mam reku i boję się, że wentylacja mojego domu może zostać zakłócona

    Biorę zwykłą PC do CO i CWU
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Słuszne podejście. Za kilka lat czekam na piwo

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar QQQQ
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    370

    Domyślnie

    podpowiedzcie proszę jakie pompy p/w brać pod uwagę
    jakie są wasze doświadczenia?

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Biorę 600 W do napędu sprężarki.
    Ciepło biorę z powietrza.

    Jak CI lepiej brać 1,5 kW z jednego źródła to bierz.
    No właśnie liczyłem, że mi wytłumaczysz, czemu lepiej brać 600 W z prądu i dodatkowe 900 W z gazu czy węgla, żeby ogrzać wodę, zamiast brać całe 1 500 W z gazu lub węgla.

    Bo to powietrze zimą to od czegoś się nagrzewa, prawda?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawgar
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    A czy ktoś użytkuje może pompę ciepła do CWU Ariston Nuos120L.

    Zastanawiałem się w domu nad zwykłym bojlerem elektrycznym pracującym w 2 taryfie lub jakąś prostą ekonomiczną pompą ciepła.

    Czy ma to sens. Cały czas się zastanawiam nad tym czy kupować pompę z buforem dajmy na to za 12 tyś max COP 4-4.5
    Czy dać taniego Aristona za 4 tyś z max. COP 3+ bufor 300l.


    Czy ma ktoś ma może jakieś inne przemyślenia jak mieć CWU za kwotę do 5000zł.
    Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami... Uważaj na swoje słowa,stają się twoimi czynami...
    Mój dziennik budowy
    Foto dziennik http://picasaweb.google.com/11488568...600838/Budowa#

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Za 12tyś to już kupisz pompę która będzie ci grzała i CO i CWU!
    Nie wiem czym masz zamiar grzać CO ale jak już to brałbym tą za 4tyś. + zbiornik (ale jak duży to zależy od ilości ludków w domu)

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawgar
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Nie wiem czym masz zamiar grzać CO ale jak już to brałbym tą za 4tyś. + zbiornik
    CO będę miał pędzone elektryczne w 2 taryfie i tego nie chcę zmieniać.

    Co do CWU to właśnie ja tez się zastanawiam nad tą za 4 tys zł.
    Dlaczego?

    Jest nas czworo plus futrzak.
    Na starych śmieciach mam gaz i wydaję na to ok 50 zł/mc. Gaz służy mi do gotowania i do CWU.
    Zakładam, że instalując pompę ciepła w nowym domu do grzania tylko i wyłącznie CWU będę zużywał nie więcej ni 50zł/mc no góra 75zł/mc.

    Rozważam pompę albo za 12 tyś albo prostą za 4 tyś zł. I teraz zastanawiam się czy warto kupować droższą pompę jeżeli w miesiącu oszczędzę na podgrzaniu wody dzięki niej góra 20zł/mc.
    Różnica w pompach jest 8 tyś zł. Musiał bym pędzić pompę przez 30 lat żeby mi się zwróciła ta droższa z wyższym COP.

    Więc wydaje mi się, że się nie kalkuluje. Jeżeli za podgrzanie wody będę wydawał jeszcze mniej niż te max 75 zł to zwrot inwestycji nastąpi po jescze dłuższym czasie.

    Dalej będę wdzięczny jak ktoś ma pompę Aristona Nuos jak to się sprawuje. Ile realnie to prądu żre. Czy COP 3 jest wydumaną marketingową wartością? Jaki jest średni uzysk z takiej pompy tzn czy w rozliczeniu rocznym osiągniemy COP równy 2 zakładając, że zimą pompa będzie podgrzewała zwykłą grzałką elektryczną.
    Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami... Uważaj na swoje słowa,stają się twoimi czynami...
    Mój dziennik budowy
    Foto dziennik http://picasaweb.google.com/11488568...600838/Budowa#

  11. #31
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał moolto24_pl Zobacz post
    wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.
    http://ppcpompy.eu/page13.php Tej firmy mam osobiście
    http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html Tej firmy ma HenoK z tego forum
    Oczywiście sama pompa to jeszcze nie wszystko
    Myślę że w podobnej cenie można jeszcze znaleźć pompy powietrze-woda.
    Pzdr

  13. #33
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Przy wyborze PC trzeba określić zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się 30 l na głowę, ale kąpiel w wannie zżera dużo więcej. Ariston NUOS 120 posiada 120 l zasobnik, który daje ok 150 l wody o temp 40 stopni przy jednostkowym poborze. Należy sie zastanowić czy nie lepiej wybrać pompę z większym zasobnikiem, np 200 albo 250l. Ariston produkuje też pompę Nuos 250 sol. COP 3.7 z możliwością podłaczenia dodatkowego źródła ciepła jak kominek z płaszczem. Można więc w mrożne dni wspierać się dodatkowym żródłem ciepła a dodatkowo minimalna temp zasysanego powietrza to -5stopni C.

  14. #34
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    super cena tylko co oznacza w praktyce " najwyższe COP na rynku " no i te dwa lata gwarancji. a jak w 25tym miesiącu strzeli "amerykańska sprężarka" to trzeba będzie statkiem sprowadzać???

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał moolto24_pl Zobacz post
    super cena tylko co oznacza w praktyce " najwyższe COP na rynku " no i te dwa lata gwarancji. a jak w 25tym miesiącu strzeli "amerykańska sprężarka" to trzeba będzie statkiem sprowadzać???
    Myślę że około 90% pomp na polskim rynku ma te oto najlepsze sprężarki.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał moolto24_pl Zobacz post
    wątpię czy za 12 tys kupisz pompę ciepła zarówno do CO i CWU. Podaj jaka to PC? Bo sam jestem ciekaw.
    TUTAJ

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawgar
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał moolto24_pl Zobacz post
    Przy wyborze PC trzeba określić zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się 30 l na głowę, ale kąpiel w wannie zżera dużo więcej. Ariston NUOS 120 posiada 120 l zasobnik, który daje ok 150 l wody o temp 40 stopni przy jednostkowym poborze. Należy sie zastanowić czy nie lepiej wybrać pompę z większym zasobnikiem, np 200 albo 250l. Ariston produkuje też pompę Nuos 250 sol. COP 3.7 z możliwością podłaczenia dodatkowego źródła ciepła jak kominek z płaszczem. Można więc w mrożne dni wspierać się dodatkowym żródłem ciepła a dodatkowo minimalna temp zasysanego powietrza to -5stopni C.
    No ktoś musi być pierwszy!
    Zaszalałem i kupiłem pompę ciepła Ariston NUOS 120l. za 4000zł. Model mało popularny, na forum o nim głucho ale parametry mnie zadawalają. Mam nadzieję, że nie sprawiłem sobie zbyt drogiego bojlera elektrycznego .
    Czas pokaże.

    Co do zastosowania to planowałem kupić najmniejszego Aristona 80 i podłączyć go do bufora 300l.
    Instalator powiedział mi, że dobry bufor dostanę w cenie tej pompy dlatego wolę kupić dwie pompy ciepła 120l niż pompę 80 i bufor 300. Co ciekawe w buforze tez jest grzałka, wiec w zasadzie bufor to nic innego jak bojler elektryczny ale bez pompy ciepła.

    Tak się zastanawiam co do używania, że jak zapotrzebowanie na wodę będzie duże to włączę dwie pompy (2x300W). Jak w lecie będę mniej wody potrzebował lub zainwestuję w solary to będzie mi jedna pompa chodziła 1x300W.

    Co do użytkowania w zimie to zamierzam podłączyć pompę pod reku, tak aby wywiewane powietrze z rekuperatora skierować do pompy ciepła.
    Tak więc może i w zimie moja pompa da radę.

    Tego nie wiem, zobaczymy.
    Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami... Uważaj na swoje słowa,stają się twoimi czynami...
    Mój dziennik budowy
    Foto dziennik http://picasaweb.google.com/11488568...600838/Budowa#

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    C
    o ciekawe w buforze tez jest grzałka, wiec w zasadzie bufor to nic innego jak bojler elektryczny ale bez pompy ciepła.
    A wiesz po co ta grzałka? Zbiornik CWU można do tej pompy dokupić za kilkaset zł. Nie daj się naciągnąć instalatorowi.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pawgar
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    C
    A wiesz po co ta grzałka? Zbiornik CWU można do tej pompy dokupić za kilkaset zł. Nie daj się naciągnąć instalatorowi.
    Grzałka jest do podtrzymania temperatury w buforze przy wyłączonych innych układach zasilających.

    Co do bufora to podaj namiary na ten bufor 300l za kilkaset zł.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    To w końcu kupiłeś jedną, czy dwie pompy ciepła ?
    Kupiłem jedną pompę.
    Bufor i/lub drugą rozważałem gdyby jedna nie dawała rady.

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post

    Pompa - jak widzę - ma mały przepływ powietrza 150 m3/h. Po zastosowaniu pewnej automatyki da radę podłączyć wywiew z reku, ale warunków jest co najmniej kilka:
    1. stale podłączenie wywiewu wymusza sprawdzenie, czy powietrze spokojnie, niezakłócone przepłynie przez wymiennik PC kiedy ona nie działa
    2. przydałby się jakikolwiek GWC, w tym wypadku praktycznie zagwarantowałby Ci działanie PC pełen rok
    3. trzeba się pogodzić z tym, że wentylacja albo automatycznie będzie miała regulowany przepływ w zależności od tego, czy PC działa, czy nie (okresowy brak możliwości regulacji wilgotności w domu) albo stale będzie działać z minimalnym przepływem 150 m3/h (możesz się w tak małym domu przewentylować i będzie za sucho)
    Zdaję sobie sprawę, że muszę szczegóły przemyśleć. Zastanawiałem się nad prostym rozgałęzieniem "T" z jednej strony wyjście z reku, z drugiej wyjście na zewnątrz domu a z boku wejście do pompy.
    Gdy przepływ w reku>PC część wyrzucanego powietrza bierze PC a część idzie na zewnątrz.
    Gdy reku=PC to te 150m3 trafia do PC.
    Gdy reku<PC to PC zasysa z zewnątrz różnicę powietrza.
    Gdy reku nie pracuje i temperatura jest ujemna to PC też nie działa i przydałby się GWC.
    Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami... Uważaj na swoje słowa,stają się twoimi czynami...
    Mój dziennik budowy
    Foto dziennik http://picasaweb.google.com/11488568...600838/Budowa#

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    "Grzałka jest do podtrzymania temperatury w buforze przy wyłączonych innych układach zasilających.

    Co do bufora to podaj namiary na ten bufor 300l za kilkaset zł".

    Po części masz rację z tą grzałką, ale po to się kupuje pompę aby tej grzałki nie używać, a przynajmniej bardzo żadko. Ta grzałka służy przede wszystkim do przegrzewania wody raz w tygodniu do temp przynajmniej 60oC. Twoja pompa tego nie zrobi i potrzebna jest grzałka.
    Co do zbiornika CWU to poszukaj np. na Alledrogo, tam jest tego pełno.

Strona 2 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony