dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 59
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1168
  1. #41
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    No zgadza sie ale za 12tys to pompa ma 6kW czyli co najwyżej na 100m2 sic. No i pompa ta pracuje do -15stopni temp zewnetrznej a dalej COP = 1 to jakiś żart chyba. Ta pompa jest dobra na Francję Włochy i Hiszpanię ale na pewno na Polskę. Pozdrawiam

  2. #42
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    moolto24_pl

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Międzyborów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Może i 90% ma sprężarki ale na pewno nie te.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał moolto24_pl Zobacz post
    No zgadza sie ale za 12tys to pompa ma 6kW czyli co najwyżej na 100m2 sic. No i pompa ta pracuje do -15stopni temp zewnetrznej a dalej COP = 1 to jakiś żart chyba. Ta pompa jest dobra na Francję Włochy i Hiszpanię ale na pewno na Polskę. Pozdrawiam
    Co ty piszesz??? Kompletnie cię nie rozumiem.

  4. #44

    Domyślnie

    na mój chłopski rozum, wystarczy założyć najzwyklejszą klapę zwrotną do przewodów wentylacyjnych, za jakieś 3x zł i już po sprawie,
    wiejący z zewnątrz wiatr nie wpadnie do środka , a stojące między pompą a tą klapą powietrze samo w sobie będzie idealnym izolatorem
    jak się pompa uruchomi z łatwością tę klapę uchyli, zastosowałem coś takiego na wyciągu kuchennym i działa bezbłędnie
    "drugi dom dla przyjaciela..."

  5. #45

    Domyślnie

    o to chodziło, pozdrawiam ciepło
    "drugi dom dla przyjaciela..."

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar maestrod
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Małe pytanko - mam nadzieję że w temacie ... Czy potrzeba dużej powierzchni działki do zastosowania pompy ciepła do ogrzania wody, albo wody i całego budynku ?
    Ostatnio edytowane przez maestrod ; 03-12-2010 o 19:09

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie


    No wiesz, w przypadku grzania samej CWU to działki praktycznie możesz nie potrzebować.
    Przeważnie są to PCI typu powietrze - woda.
    To samo dotyczy grzania domu przy pomocy powietrznej PCi.
    Jeśli masz małą działkę i chcesz ogrzewać dom PCi czerpiącą energie z gruntu, to najmniej miejsca zajmuje DZ w postaci sond pionowych.
    Wtedy potrzeba tyle miejsca żeby ostawić maszynę do wiercenia. Odległość między odwiertami to 6-10m.
    Powierzchnia działki pod kolektor poziomy może być różna i zależy w głównej mierze od planowanej mocy samej PCi jak i warunków gruntowych.
    Ostatnio edytowane przez Jani_63 ; 03-12-2010 o 19:28
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    ProStaś, co robisz z makulaturą? ja mam na zewnątrz beczkę i czasami w niej palę, ale myślę nad kozą do garażu. miałbym dwie pieczenie przy jednym ogniu, a i twoja pompa może by ruszyła.

  9. #49
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    offland

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    1

    Domyślnie Pompa ciepła

    Witam wszystkich ,jest to moje pierwsze wejscie ale mam nadzieje ze ktos mi pomoże
    , a wiec w przyszłym tygodni bede odłaczał pompe ciepła na powietrze z zewnątrz dokładnie taka jak w linku
    http://www.biawar.com.pl/index.php/p...nu-id-236.html
    o mocy 14kw z 2007 roku mogę ją odkupić ze sterownikiem za 4000 zł zastanawiam sie do czego moge ją wykorzystac mam piec na ekogroszek dom z grzejnikami i baniak na ciepła wode 300 l. z podwójną weżownicą
    dziekuje zza odpowiedz

  10. #50

    Domyślnie

    Pisałem na początku tego wątku na temat funkcjonowania pompy ciepła tylko do CWU ale chciałbym dodać kilka istotnych informacji - może się komuś przydadzą. Opisuje to na przykładzie mojej pompy Vestherm z baniakiem 270 litrów:
    1. Pompa dość skutecznie podgrzewa wodę ale można zapomnieć o kilku kąpielach jedna po drugiej w dużej wannie. Po prostu pobór ciepłej wody następuje o wiele szybciej niż pompa jest w stanie ją podgrzać. Z prysznicem nie ma problemów, jedna napełniona wanna + kilka prysznicy też daje radę ale ten ostatni prysznic już ma wodę raczej ciepłą niż gorącą.
    2. Pompa pobiera i wyrzuca podczas pracy ok. 300 m3 powietrza na godzinę więc wszelkie jej wpinanie w system wentylacji z rekuperatorem to jakieś fantazje. Warto o ty pamiętać i zwrócić uwagę firmie montującej rekuperację, że takowe urządzenie będzie w domu instalowane.
    3. Należy unikać instalowania pompy w nieogrzewanym garażu a jeżeli ktoś planuje z niego zasysać powietrze to warto by zabezpieczyć się na zimne pory roku tak by pompa miała możliwość zasysania cieplejszego powietrza z domu np. jeżeli ktoś ma ogrzewaną kotłownię koło garażu to tam stawia pompę, robi zasys i zrzut powietrza z i do garażu ale również stwarza możliwość poboru i oddawania powietrza w samej kotłowni. Fakt - kotłownia wychłodzi się trochę ale jest to lepsze rozwiązanie niż jechanie ileś tam dni na grzałce.
    3. Aspekt chłodzenia pompą, bo takie też pytanie widziałem w tym wątku. Owszem da się tym trochę chłodzić - u mnie np. w lecie zimne powietrze jest wyrzucane kanałem na korytarz na poddaszu ale nie zastąpi to na pewno klimatyzatora.
    Pozdrawiam

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bonzo Zobacz post
    Pisałem na początku tego wątku na temat funkcjonowania pompy ciepła tylko do CWU ale chciałbym dodać kilka istotnych informacji - może się komuś przydadzą. Opisuje to na przykładzie mojej pompy Vestherm z baniakiem 270 litrów:
    1. Pompa dość skutecznie podgrzewa wodę ale można zapomnieć o kilku kąpielach jedna po drugiej w dużej wannie. Po prostu pobór ciepłej wody następuje o wiele szybciej niż pompa jest w stanie ją podgrzać. Z prysznicem nie ma problemów, jedna napełniona wanna + kilka prysznicy też daje radę ale ten ostatni prysznic już ma wodę raczej ciepłą niż gorącą.
    2. Pompa pobiera i wyrzuca podczas pracy ok. 300 m3 powietrza na godzinę więc wszelkie jej wpinanie w system wentylacji z rekuperatorem to jakieś fantazje. Warto o ty pamiętać i zwrócić uwagę firmie montującej rekuperację, że takowe urządzenie będzie w domu instalowane.
    3. Należy unikać instalowania pompy w nieogrzewanym garażu a jeżeli ktoś planuje z niego zasysać powietrze to warto by zabezpieczyć się na zimne pory roku tak by pompa miała możliwość zasysania cieplejszego powietrza z domu np. jeżeli ktoś ma ogrzewaną kotłownię koło garażu to tam stawia pompę, robi zasys i zrzut powietrza z i do garażu ale również stwarza możliwość poboru i oddawania powietrza w samej kotłowni. Fakt - kotłownia wychłodzi się trochę ale jest to lepsze rozwiązanie niż jechanie ileś tam dni na grzałce.
    3. Aspekt chłodzenia pompą, bo takie też pytanie widziałem w tym wątku. Owszem da się tym trochę chłodzić - u mnie np. w lecie zimne powietrze jest wyrzucane kanałem na korytarz na poddaszu ale nie zastąpi to na pewno klimatyzatora.
    Pozdrawiam
    Moje doświadczenie są identyczne.

    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #52

    Domyślnie

    Mam planowaną kotłownię na olej. Raczej jest pewne, że ta pompa http://www.tqd.com.pl/produkt.php?id=61 będzie grzała CWU. Pobór powietrza planuję właśnie z garażu. I teraz pytanie do praktyków. Warto wyrzut z WM, poprzedzonej GWC, czy to z reku czy bez, wykonać do tego garażu? Nie miałem w planach ogrzewania kotłowni(brak komina i okna), ani garażu, też bez jest bez okien. Czy zamontowanie automatycznego baypasu na GWC(50m Tichelmanna pod domem z rury fi200) tak aby w zimę pompa stamtąd pobierała powietrze gdy temperatura w garażu spadnie poniżej wymaganej, ma sens?
    dane pompy:
    Dane techniczne:
    Pojemność zbiornika: 200 l(nierdzewka)

    Zasilanie elektryczne: 220-240V ~, 50Hz

    Moc grzewcza: 3,2kW

    Natężenie prądu: 4,3 A

    Pobór mocy: 0,9 kW

    Moc grzałki elektrycznej: 2,0 kW

    Maksymalne natężenie prądu z grzałką: 14,6 A

    Maksymalny pobór mocy z grzałką: 3,2 kW

    Maksymalne ciśnienie tłoczenia kompresora: 3,5 MPa

    Maksymalne ciśnienie po stronie ssania: 1,0 MPa

    Maksymalne ciśnienie robocze wymiennika: 3,5 MPa

    Dopuszczalne ciśnienie systemu: 3,5 MPa

    Czynnik chłodniczy: R407C / 085 kg

    Stopień ochrony: IPX0

    Waga netto: 78kg / 93kg

    Wymiary: śr 550 x 1820mm / śr. 650 x 2000mm

    Średnice króćców wodnych: 3/4"

    Średnice króćców powietrznych: 160mm

    Parametry wentylatora:

    Max moc: 142[W], Max pobór prądu: 0,64 [A], Max wydajność: 730 [m3/h],

    Max spręż: 190[Pa] (przy wydajności 300m3/h).

    Maksymalna sumaryczna długość kanałów wentylacyjnych (nawiew+wywiew) : 25m

    Poziom hałasu: 50dB(A)

    Temperatura otoczenia: -10~40st C

  13. #53

    Domyślnie

    Witaj.
    >1. pobór powietrza z garażu OK. Jak masz duży garaż ? Jak jest usytuowany i w jaki sposób ocieplony ?<

    Garaż 23m2 co daje prawie 67m3 kubatury.Garaż w bryle budynku parterowego, jego przedłużeniem jest oddzielona kotłownia. Od góry docelowo 30cm wełny, ściany zewn.15 cm styro, płyta podłogowa zbrojona, a pod nią 10cm styro(nie pytaj czemu tak wyszło). Ściana działowa (24 solbet)między kotłownią i garażem docelowo będzie docieplona 5cm styro. Brama standardowy Hormann z 40mm pianką.

    >2. wywalanie powietrza z WM (poprzedzonej GWC) do garażu ma sens, ale kontroluj poziom wilgoci (u mnie ręczne przestawianie i nie mam GWC, na zimę wywalam powietrze poza budynek; natomiast do garażu zrzucam powietrza po przejściu przez PC)<

    I tutaj właśnie mam dylemat. Pompa chyba bardzo szybko wychłodzi garaż, a co za tym idzie przejdzie w grzanie elektryczne.

    >3. nie sądzę, by wentylatory PC pociągnęły powietrze z GWC (są za słabe), więc przełączenie nic tu nie da, <

    Cholibka, to może im pomóc i baypas wyprowadzić własnie na garaż?

    >4. jeśli już sprężu starczy i da Ci to wydajność 300m3/h to być może GWC wydoli na zero (PC działa od - 5 ), więc wtedy da radę, ale przy tym przepływie podgrzanie 300 l. trochę potrwa, a przez ten czas (dla 3-4 osób musisz liczyć ok. 7-10 godzin działania PC) dom zostanie pozbawiony ciepła z GWC<

    Mój zasobnik to 200l. Z opisów przy dodatniej temperaturze potrafi sobie poradzić w 3 godziny z zagrzaniem tej ilości wody, ale pewnie chodzi o okres letni.

    >Spróbuj po prostu brać powietrze do PC w zimie (gdy temp. w garażu spadnie poniżej - 5) z domu.
    Wbrew pozorom jakoś to działa (COP w normie, ale przy CO jesteś w plecy).<

    Raczej do takiego spadku nie mogę dopuścić. Postawię tam po prostu grzejnik, a z kotłownią zaraz za którą znajdują się dwie łazienki ma poradzić sobie planowany spory rozdzielacz. Liczę się jednak z dostawieniem i tam jakiegoś dopalacza. Nie chcę zjadać własnego ogona i wiem że ta PC zapracuje na siebie dopiero latem. Jednak szukam logicznego rozwiązania tej zimowej sytuacji. Z racji prowadzenia zróżnicowanego trybu życia II taryfy chciałbym uniknąć. Czy pompa nie ma cechy wysuszania obrobionego powietrza? To wykluczyłoby raczej ewentualne zawilgocenie garażu.

    A w ogóle to dzięki, że się pochyliłeś nad moimi rozterkami.

  14. #54

    Domyślnie

    GWC było do dzisiaj dedykowane dla reku i WM. Teraz mam właśnie zgryz. Garaż od domu, po powyższych ociepleniach, raczej będzie odcięty. Jedne drzwi, które i tak planuję szczelne raczej nic nie przepuszczą. A z płytą masz rację. Chociaż, grzana zaraz obok wiatrołapem i łazienkami, na tyle na ile pozwoli 7cm styro pod podłogówką, może coś pozwoli osiągnąć. No nic, grzejnik musi wystarczyć. Wilgoć zbiję wentylatorem w ścianie. Mam z odzysku dwa Heliosy stosowane teraz w developerce. Powinny wystarczyć dla tych dwóch pomieszczeń.

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Spróbuj po prostu brać powietrze do PC w zimie (gdy temp. w garażu spadnie poniżej - 5) z domu.
    Wbrew pozorom jakoś to działa (COP w normie, ale przy CO jesteś w plecy).
    Pozdrawiam.
    Ja tak robie. Malutkie pomieszczenie techniczne, jakies 6m2. Ogrzewane. Do tego pralka, pomki obiegowe. Duzy wyciag do WM, zeby wyciagal chlodniejsze powietrze.
    Daje rade. ZIma jest tam zimniej o pare stopni. 2 osoby do CWU.
    Zdje sobie sprawe ze to sie dzieje kosztem CO, ale za to jest to prostsze. NIc nie treba przelaczac, sprawdzac i kombinowac.
    Moglbym wziasc chlodniejsze powietrze z garazu, ale dluzej by sie grzala woda i COP spadlo. Tak podkradam troche ciepla z CO. Pompa do CWU ma wieksza sprawnosc (ale kosztem CO wlasnie). Ktore jest bardziej oplacalne? Obawiam sie ze jest to nie do policzenia. Zakladam ze jakies kombinowanie daloby minimalne oszczednosci.

    marcin

  16. #56

    Domyślnie

    Pewnie macie rację. Nie mam jako takiego pomieszczenia technicznego oprócz garażu i kotłowni. Pompa pobierając powietrze z np. spiżarni będzie kolidowała z pracą WM i reku. Może wiatrołap, który zasilę gęściej podłogówką oddzielić od garażu mniej szczelnymi drzwiami? Zrobiłbym tam nawiew z WM, a z kolei drzwi na resztę domu wykonał bardziej szczelne? Wtedy będzie on podczas minusowej temp. siłą rzeczy dogrzewał garaż, z którego pobiorę powietrze dla pompy. Jednak pompa nie pracuje cały czas, a nieszczelności spowodują straty na tymże wiatrołapie. Ehhh, faktycznie dobre to urządzenie, ale chyba tylko latem.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Pewnie macie rację. Nie mam jako takiego pomieszczenia technicznego oprócz garażu i kotłowni. Pompa pobierając powietrze z np. spiżarni będzie kolidowała z pracą WM i reku.
    Pomieszczenie techniczne = kotłownia. Tez nie mam nic innego jak to i garaza. Nie nazywam tego kotlownia, bo nic sie tam nie pali
    Dla odmiany w garazu mam hydrofor i filtry do wody. Im temp nie przeszkadza. Nie mam styropianu w podlodze garazu i temp. nie spada tam ponizej zera nawet przy mega zimnych -20C

    Dlaczego uwazasz ze PC w kotlowni kolidowalby to z WM?

    marcin
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 20-01-2011 o 12:27

  18. #58

    Domyślnie

    Kolidowałoby w momencie gdyby pompa pow.-woda miał pobierać sporą przecież ilość powietrza z pomieszczeń obsługiwanych przez WM i reku, już z zasady wymagających instalacją zrównoważoną. Pompa załączając się nagle by tą równowagę zakłóciła. Martwi mnie też niestała praca pompy. Cykliczne załączanie kłóci się ze stałą pracą WM.
    Kotłownia docelowo nie miała być ogrzewana niczym innym jak tylko rozdzielaczem do podłogówki. Teraz z uwagi na umiejscowienie tam zasobnika znajdującego się w pompie trzeba to chyba uwzględnić.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Kolidowałoby w momencie gdyby pompa pow.-woda miał pobierać sporą przecież ilość powietrza z pomieszczeń obsługiwanych przez WM i reku, już z zasady wymagających instalacją zrównoważoną. Pompa załączając się nagle by tą równowagę zakłóciła. Martwi mnie też niestała praca pompy. Cykliczne załączanie kłóci się ze stałą pracą WM.
    Kotłownia docelowo nie miała być ogrzewana niczym innym jak tylko rozdzielaczem do podłogówki. Teraz z uwagi na umiejscowienie tam zasobnika znajdującego się w pompie trzeba to chyba uwzględnić.
    Czekaj, czekaj. Piszesz o niezrownowazeniu WM.
    A to ty powietrze z tej pompy do CWU po schlodzeniu chcesz wyrzucac z domu?? A po co?
    Ja ma mam wsio i pobieranie i zrzut powietrza w jednym malym powmieszczeniu technicznym.
    jak pisalem jest w nim pare stopni chlodniej (jest ogrzewane).
    Ogrzewacz mieli mi wiec powietrze wewnatrz jednego pomieeszczenia, nie majac wplywu na zrownowazenie WM. Bo to powietrze zostaje w domu.

    Jak mam w tym pomieszczeniu przy starcie ogrzewacza 20C, to mi schladza sie otem do powiedzmy 15C. 15C to duzo. Zwlaszcza jak na zewnatrz jest np 0C. Jesli tak schlodzone do 15C przejdzie przez Reku, to reku jeszcze cos zniego odzyska.
    Po kiego grzyba wyrzucac pow o temp 15C na zewnatrz. Czyste marnotrastwo

    marcin

  20. #60

    Domyślnie

    Chyba się nie rozumiemy, lub źle to opisuję. Otóż WM z reku nie obsługuje w planach garażu i kotłowni. Powietrze wyrzucane, z reku jak i z pompy, będzie do garażu. Pompa ma pobrać powietrze również z tegoż garażu. Teraz przez chwilę zasugerowałem się pomysłem poboru z jakiegoś pomieszczenia z dalszej części domu, np. ogrzewanego wiatrołapu, ale to się raczej nie sprawdzi i uzasadniałem to wyżej.
    Moja pompa potrafi przerobić na godzinę 730m3 powietrza, przy maksymalnym sprężu 190Pa przy wydajności 300m3. Garaż razem z kotłownią mają 90m3 kubatury(sam garaż 67m3). Idea jest więc taka, aby podczas pracy pompy te pomieszczenia nie zostały na tyle wyziębione, że spowoduje to załączenie się grzałki 2,0kW w zasobniku. Słusznym założeniem było odcięcie szczelne tych pomieszczeń od reszty domu styropianem 5cm na ścianie i dobrymi technicznymi drzwiami. Jeśli jednak musimy ewentualnie dogrzać szczególnie garaż, nasuwa się pomysł z rozszczelnieniem przejścia wiatrołap-garaż. Nie wiem czy to się sprawdzi i szukam sprawdzonych rozwiązań.

Strona 3 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony