dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 59
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1168
  1. #81
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał eRaf Zobacz post
    Nowość BIAWAR OW-PC 270:
    http://www.biawar.com.pl/index.php/a...nu-id-538.html zwraca uwagę praca wentylatora na niskich obrotach, ceny nie znam.
    Moim faworytem jest nadal Oschner Europa 313 DK http://www.ochsner.pl/produkte/produ...ash=049e16e5a3 tylko jej cena jest na razie nie do przyjęcia http://www.k-wh.at/shop/kategorie/22/produkt/948/
    Czerpanie ciepła z budynku to średni pomysł .okresy kiedy występuje nadwyżka energii są wyjątkowo krótkie.
    Ciekawym rozwiązaniem są pompy typu split .Można je zastosować nawet do ogrzewania małych lokali jako źródło dodatkowe. A moc nominalna 6 kW
    to 2 x wiecej niż konkurencja .A cena jest niższa .Wynika to z tego ,że zastosowano typową jednostkę zewnętrzną od klimatyzatora.

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Przypominam się z swoją prośbą - mógłbyś rzucić jakimś linkiem
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  3. #83

  4. #84
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Przypominam się z swoją prośbą - mógłbyś rzucić jakimś linkiem

    Zobacz pompę CHIGO znajdziesz w wyszukiwarce

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Aa, Chigo. Tą znam.
    Tylko te pompy pracują do 0 stopni, a to trochę mało jak na splita.
    Przypuszczam że przy takiej temperaturze minimalnej DZ, COP jest podawany dla B7/W35.
    Alu tu się mogę mylić, bo nie znalazłem materiałów na ten temat.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  6. #86

    Domyślnie

    ja pogubiłem się w wyborze
    jednak ponieważ jest już w sprzedaży zbiornik wody z możliwością podłączenia wężownicy do pieca powoli skłaniam ku temu rozwiązaniu:
    http://www.thermovalpolska.pl/pompa-...moval-KRS.html
    jeżeli uda mi się "wynegocjować" cenę na poziomie max 5k będzie to
    lub palenie w piecu cały rok....

  7. #87
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Zobacz też CHIGO ja mam za 4600

  8. #88

    Domyślnie

    Jak ktoś planuje zakup atlantic discovery to może warto chwilę poczekać ponieważ jest już, poza Polską, jej następca Odysseo, zasobnik 270l, praca od -5C, przepływ 300-420 m3/h , 39 dB(A)

    http://www.atlantics.co.nz/odysseo.html (ang)

    instrukcja obsługi wraz z parametrami (fr)
    http://www.atlantic.fr/documents/notice-odyssee0910.pdf

    jest dostępna również w wersji split (fr)
    http://www.atlantic.fr/documents/ody...-produitgp.pdf

    Ciekawe kiedy zawita do Polski i jaka będzie jej cena? Obecny model discovery można już kupić na aledrogo za 4,4tys. Biorąc pod uwagę iż powstaje coraz więcej modeli tego typu oraz to iż temat robi się coraz bardziej popularny może być ciekawie
    Raf

  9. #89

    Domyślnie

    Planuję ustawić pc do CWU Vitocal 160a na nieogrzewanym ale dobrze zaiziolowanym poddaszu z oknami od południa i zachodu ( z roletami zewnętrznymi ). Plan jest taki: w zimie w dzien okna wpuszczją ciepełko , ponadto jak wiadomo ciepło unosi sie do góry , w nocy rolety opuszczone dodatko nieco izolują, latem jak jest b.ciepło to rolet w dzien nie podnoszę tylko pompa chodzi , grzeje wodę a przy okazji nieco schładza strych i cały dom. Pompa chodzi na powietrzu wewnętrznym , kubatura pomieszczenia ok. 140 m3. Dodatkowo będzie pc pw do co na dole Vitocal 200s . Rozważam zainstalowanie bufora 750- 950 litórw , gdyż nie bedzie drugiej taryfy a COP zdecydowanie jest lepsze w dzien niż w nocy. Taki układ mam nadzieję pozwoli mi latem nie korzystać z głownej pompy 200s , co powinno przedłużyć jej żywotność i zmniejszyć koszty. Dodam że bedzie również reku z glikolowym gwc. Co sądzicie o takim rozwiązaniu.

  10. #90

    Domyślnie

    surgi22 - a czy tam gdzie chcesz zamontować pompę ciepła Vitocala nie będzie się kurzyło. Pompa ciepła zasysa całkiem pokaźne ilości powietrza, więc uwzględnij to, aby nie okazało się, że pompa wnet odmówi posłuszeństwa bo zarypie się kurzem.
    Inna sprawa montaż takiego urządzenia u góry nad sufitem mieszkalnym to może być średnia przyjemność. Upewnij się, że to będzie dobrze wygłuszone bo inaczej w nocy czeka cię niespodzianka jak hałas rozejdzie się po ścianach...

  11. #91

    Domyślnie

    Nie powinno się kurzyć bo w domu będzie rekuperacja , okna na poddaszu otiwerane sporadycznie, strop wygłuszony 11cm styro termoorganika akustycznym, i słuchałem pompy w realu - nie powinno byc źle, a pozatym można postawić na wygłuszającej podstawie .

  12. #92
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dariuszko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-300
    Dzielnica
    Ujejsce
    Posty
    10

    Domyślnie pompa / rekuperacja i inne

    Cześć wszystkim,

    podepnę się pod temat zważywszy, iż jestem przed samym zaopatrzeniem kotłowni w niezbędny sprzęt, a jednocześnie myślę, że wieloaspektowo wzbogacę niniejszy wątek (zwłaszcza dla budujących).

    Opiszę moje zamiary /inaczej mówiąc historię rozpatrywanych rozwiązań/, podzielę się moimi spostrzeżeniami (które wynikają z różnych wątków na FM), a na końcu zapytam o Wasze doświadczenia, sugestie etc.

    od podstaw:
    1. dom o trzech kondygnacjach (100 metrów piwnica/100 metrów parter/100 metrów piętro) z wbudowanym garażem o powierzchni 40 m2 = łącznie 340 m2
    2. budowa od początku idąca w kierunku domu o optymalnych/niskich kosztach utrzymania, (nie mylić z domem pasywnym):
    a) ściany porotherm 30, na to planowany styropian grafitowy 15-17 cm, piwnica z porothermu 25/styro 5cm/bloczek betonowy,
    b) ocieplenie dachu w planie 25/30 cm krzyżowo,
    c) jest wentylacja mechaniczna z płytowym GWC,
    d) okna z ciepłym montażem (U okna średnio w okolicach 1,0 / poza garażem i piwnicą),
    e) podłogówka na parterze i piętrze w całości (200 m) / piwnice i garaż kaloryfery oraz 3 drabinki w łazienkach

    Aby dopiąć całość logicznym dla mnie był w pierwszej fazie rozważań, gazowy piec kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym i solar do c.w.u. - jako optymalne połączenie zasilania z sieci gazowej, pracy własnej w postaci dokładania do kominka, a także matki natury.

    Jak to w życiu, zaczęło się komplikować w praktyce. Płaszcz wodny odpadł ze względu na codzienne czyszczenie szyby i niechęć żony do samodzielnego palenia w kominku (a sam nie będę co dwie godziny dokładał drewna - muszę w końcu zapracować na spłatę kredytu). Co najwyżej będzie nakładka wodna (a tu z kolei tak naprawdę w sensownych pieniądzach są tylko dwie firmy na rynku / mam na myśli dwie polecane przez doświadczonych "kominiarzy"), lecz może się skończyć kominkiem z DGP z rozprowadzeniem na piętrze (lepszy kominek w niższej cenie od płaszcza wodnego) lub piecem akumulacyjnym (gromadzimy ciepło paląc w kominku i odbieramy je później przez kilka godzin (ciekawe połączenie dla bezwładności podłogówki / trzeba by było regulować w dół podłogówkę (na kilka godzin) rozpalając w piecu, aby nie dogrzewać rozgrzanego już domu).

    Ale do meritum: brak płaszcza wodnego spowodował, iż szukam zamiennika do kotłowni celem zminimalizowania pełnej zależności od gazu. Pomyślałem o solarach do CO - szybko się wyleczyłem (horrendalne koszty do mizernych efektów). Następnie zostałem z solarami do c.w.u., a tu niespodzianka - w salonie pewnej firmy przy rozmowie z instalatorem pojawia się powietrzna pompa ciepła do c.w.u. (o której istnieniu nawet nie wiedziałem), a nadto wychodzi ona taniej i skuteczniej (też się do tego przychylam, chociaż różne zdania są na forum - wszystko zależy od tego na czym komu zależy . Może kiedyś skuszę się także na powietrzną pompę ciepła do CO (ale to może, gdyby koszty ogrzewania domu były naprawdę niezadowalające).

    W swych rozważaniach stanąłem przed dylematem:
    - będzie kociołek kondensacyjny na gaz,
    - byłaby sobie pompa powietrzna do c.w.u., ale tutaj umieszczając ją w kotłowni znajdującej się w piwnicy (pomieszczenie 12 m2) wspólnie z rekuperatorem, mam obawy czy będzie to grało jak należy. Dodatkowo chciałbym, przy ewentualnym nadmiernym zapotrzebowaniu ciepłej wody (planuje zasobnik rzędu 250-300 litrów dla docelowej rodzinki 5 osobowej), aby podpiąć do pompy także kocioł na gaz, aby szybko podgrzać wodę w razie potrzeby.

    pojawiają się następujące pytania:
    Skoro pompa oziębia pomieszczenie, chociaż i tak naturalnie będzie zimą cieplej niż na zewnątrz, a także może zakłócić pracę wentylacji mechanicznej (WM) czy można podpiąć do pompy dopływ powietrza po przejściu powietrza zużytego z domu po przepuszczeniu przez rekuperator a wylot zrobić bezpośrednio do komina wentylacyjnego z kotłowni (mam teoretycznie wolny kanał / na parterze wpiąłem do niego wylot z okapu kuchennego - taki mój wymysł aby tłuszcze - pomimo filtrów nie "latały" po przewodach WM)?

    Czy można podpiąć piec kondensacyjny do pompy tak, aby załączał się w krytycznych momentach, gdy będzie nadmierne w stosunku do pojemności zbiornika zapotrzebowanie na wodę?

    Jeżeli można tak zrobić, to co myślicie o takiej kombinacji dla CO i c.w.u. celem optymalizacji kosztów utrzymania domu i uniezależnienia się od samego gazu?
    Dodam, że zaopatrzę się w agregat oraz sensowny UPS na wypadek zaniku prądu z sieci?

    Dużo treści, ale mam nadzieję, że przemyślanej w całości.
    z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.

  13. #93
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    niedługo będę robił tego typu kotłownie w okolicach Jaworzna, Oświęcimia w Zabrzu i Zbrosławicach

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał dariuszko Zobacz post
    Cześć wszystkim,

    podepnę się pod temat zważywszy, iż jestem przed samym zaopatrzeniem kotłowni w niezbędny sprzęt, a jednocześnie myślę, że wieloaspektowo wzbogacę niniejszy wątek (zwłaszcza dla budujących).

    Opiszę moje zamiary /inaczej mówiąc historię rozpatrywanych rozwiązań/, podzielę się moimi spostrzeżeniami (które wynikają z różnych wątków na FM), a na końcu zapytam o Wasze doświadczenia, sugestie etc.

    od podstaw:
    1. dom o trzech kondygnacjach (100 metrów piwnica/100 metrów parter/100 metrów piętro) z wbudowanym garażem o powierzchni 40 m2 = łącznie 340 m2
    2. budowa od początku idąca w kierunku domu o optymalnych/niskich kosztach utrzymania, (nie mylić z domem pasywnym):
    a) ściany porotherm 30, na to planowany styropian grafitowy 15-17 cm, piwnica z porothermu 25/styro 5cm/bloczek betonowy,
    b) ocieplenie dachu w planie 25/30 cm krzyżowo,
    c) jest wentylacja mechaniczna z płytowym GWC,
    d) okna z ciepłym montażem (U okna średnio w okolicach 1,0 / poza garażem i piwnicą),
    e) podłogówka na parterze i piętrze w całości (200 m) / piwnice i garaż kaloryfery oraz 3 drabinki w łazienkach

    Aby dopiąć całość logicznym dla mnie był w pierwszej fazie rozważań, gazowy piec kondensacyjny, kominek z płaszczem wodnym i solar do c.w.u. - jako optymalne połączenie zasilania z sieci gazowej, pracy własnej w postaci dokładania do kominka, a także matki natury.

    Jak to w życiu, zaczęło się komplikować w praktyce. Płaszcz wodny odpadł ze względu na codzienne czyszczenie szyby i niechęć żony do samodzielnego palenia w kominku (a sam nie będę co dwie godziny dokładał drewna - muszę w końcu zapracować na spłatę kredytu). Co najwyżej będzie nakładka wodna (a tu z kolei tak naprawdę w sensownych pieniądzach są tylko dwie firmy na rynku / mam na myśli dwie polecane przez doświadczonych "kominiarzy"), lecz może się skończyć kominkiem z DGP z rozprowadzeniem na piętrze (lepszy kominek w niższej cenie od płaszcza wodnego) lub piecem akumulacyjnym (gromadzimy ciepło paląc w kominku i odbieramy je później przez kilka godzin (ciekawe połączenie dla bezwładności podłogówki / trzeba by było regulować w dół podłogówkę (na kilka godzin) rozpalając w piecu, aby nie dogrzewać rozgrzanego już domu).

    Ale do meritum: brak płaszcza wodnego spowodował, iż szukam zamiennika do kotłowni celem zminimalizowania pełnej zależności od gazu. Pomyślałem o solarach do CO - szybko się wyleczyłem (horrendalne koszty do mizernych efektów). Następnie zostałem z solarami do c.w.u., a tu niespodzianka - w salonie pewnej firmy przy rozmowie z instalatorem pojawia się powietrzna pompa ciepła do c.w.u. (o której istnieniu nawet nie wiedziałem), a nadto wychodzi ona taniej i skuteczniej (też się do tego przychylam, chociaż różne zdania są na forum - wszystko zależy od tego na czym komu zależy . Może kiedyś skuszę się także na powietrzną pompę ciepła do CO (ale to może, gdyby koszty ogrzewania domu były naprawdę niezadowalające).

    W swych rozważaniach stanąłem przed dylematem:
    - będzie kociołek kondensacyjny na gaz,
    - byłaby sobie pompa powietrzna do c.w.u., ale tutaj umieszczając ją w kotłowni znajdującej się w piwnicy (pomieszczenie 12 m2) wspólnie z rekuperatorem, mam obawy czy będzie to grało jak należy. Dodatkowo chciałbym, przy ewentualnym nadmiernym zapotrzebowaniu ciepłej wody (planuje zasobnik rzędu 250-300 litrów dla docelowej rodzinki 5 osobowej), aby podpiąć do pompy także kocioł na gaz, aby szybko podgrzać wodę w razie potrzeby.

    pojawiają się następujące pytania:
    Skoro pompa oziębia pomieszczenie, chociaż i tak naturalnie będzie zimą cieplej niż na zewnątrz, a także może zakłócić pracę wentylacji mechanicznej (WM) czy można podpiąć do pompy dopływ powietrza po przejściu powietrza zużytego z domu po przepuszczeniu przez rekuperator a wylot zrobić bezpośrednio do komina wentylacyjnego z kotłowni (mam teoretycznie wolny kanał / na parterze wpiąłem do niego wylot z okapu kuchennego - taki mój wymysł aby tłuszcze - pomimo filtrów nie "latały" po przewodach WM)?

    Czy można podpiąć piec kondensacyjny do pompy tak, aby załączał się w krytycznych momentach, gdy będzie nadmierne w stosunku do pojemności zbiornika zapotrzebowanie na wodę?

    Jeżeli można tak zrobić, to co myślicie o takiej kombinacji dla CO i c.w.u. celem optymalizacji kosztów utrzymania domu i uniezależnienia się od samego gazu?
    Dodam, że zaopatrzę się w agregat oraz sensowny UPS na wypadek zaniku prądu z sieci?

    Dużo treści, ale mam nadzieję, że przemyślanej w całości.
    z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i sugestie.
    Chciałem coś bardzo podobnego. Kocioł kondensacyjny do co. i pompa powietrzna do c.w.u. (ale split) i ktoś mnie wyleczył, że gazem i tak taniej zagrzeje wodę.
    Też nie chciałbym się uzależnic od gazu i mój pomysł był dodatkowo wpiąć ta pompa do instalacji co. i powiecmy grzać nią podłogówkę całą do 0 st. np. Poniżej tej temperatury załączałby się kocioł gazowy.
    Zastanawiałem się jak to zrobić bo hydraulikiem nie jestem - czy wystarczyło by wpiąć Pc poprzez wymiennik ciepła w instalację podłogową?
    Pozdrawiam

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Chciałem coś bardzo podobnego. Kocioł kondensacyjny do co. i pompa powietrzna do c.w.u. (ale split) i ktoś mnie wyleczył, że gazem i tak taniej zagrzeje wodę.
    Też nie chciałbym się uzależnic od gazu i mój pomysł był dodatkowo wpiąć ta pompa do instalacji co. i powiecmy grzać nią podłogówkę całą do 0 st. np. Poniżej tej temperatury załączałby się kocioł gazowy.
    Zastanawiałem się jak to zrobić bo hydraulikiem nie jestem - czy wystarczyło by wpiąć Pc poprzez wymiennik ciepła w instalację podłogową?
    Pozdrawiam
    Zobacz czy pompa nie posiada dodatkowej wężownicy (to też wymiennik).U mnie działa.Tylko te opłaty stałe za gaz

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrauli Zobacz post
    Zobacz czy pompa nie posiada dodatkowej wężownicy (to też wymiennik).U mnie działa.Tylko te opłaty stałe za gaz
    No właśnie, nie wiem dlaczego opłaty stałe sa takie kosmiczne.Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
    A tak przy okazji to jaka masz ta Pc?

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
    Opłaty rocznie stała/zmienna za m3 w dolnośląskim W1= 135,79/1,9204, W2=295,2/1,7970, W3=782,28/1,7380
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #98
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr_Mabram Zobacz post
    No właśnie, nie wiem dlaczego opłaty stałe sa takie kosmiczne.Wiem, że chyba im mniejsze zużycie gazu tym te opłaty trochę mniejsze też są.
    A tak przy okazji to jaka masz ta Pc?
    Mam w domu pc p-w daikina altermę 16 . w firmie mam Hibernatusa ,a po rozbudowie firmy dołożyłem Stiebla
    Najgorzej z Hibernatusem cop 2 .daikin cop w sezonie 3 ale odrabia na wiosnę ,latem i na jesieni,Stiebel cob 4 bez uwag.
    kolektory słoneczne też mam Tylko do CWU bo jak zamontowałem do wspomagania .to zadziałały 5 razy i to przez parę godzin.
    Teraz montuję chigo zamiast kolektorów.

  19. #99
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vega1
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    1.434
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał macgregor6 Zobacz post
    Witam! Chciałbym napisać, aby nie dać sobie wmówić, że pompa ciepła: powietrze- woda może pracować efektywnie cały rok. Według mnie jest to dobre rozwiązanie latem pobierając ciepłe powietrze z zewnątrz i na dodatek w dzień kiedy jest ciepło a nie w nocy (drugiej taryfie) kiedy jest zimno i współczynnik COP spada.
    Jeżeli w zimie pompa pobierze ciepłe powietrze z jakiegoś pomieszczenia i schłodzi je wydalając na zewnątrz, to siłą rzeczy powietrze zewnętrzne(zimne) musi gdzieś napłynąć do tego pomieszczenia. Jeżeli przedmiotowy garaż znajduje się w budynku (chyba tylko o takim tu mowa), to następuje wychładzanie całego budynku - czyli, jakaś instalacja CO musi dawać więcej ciepła. Tak samo ta instalacja CO może w bezpośredni sposób podgrzewać CWU w zimie.
    wszystko można pogodzić. Ariston ma pompę która działa już od -5C. Wystarczyłby GWC i dodatkowo wyrzut z wentylacji podpiąć pod wejście takiej pompy i już sobie działa non stop bez zabierania powietrza z domu.
    Ktoś wstawił tu linka z tą pompą: http://www.enatural.pl/index.php/pom...pla-cwu-4-2-kw
    to chyba w tej chwili najtańsza pompa ze zbiornikiem i dodatkową wężownicą na rynku. Jeśli dodamy do tego że działa ona już od -7C to ta cena jest już prawie nie do uwierzenia. Pytanie - co to za marka?
    Rynek tych pomp rozwija się teraz bardzo szybko i praktycznie co tydzień jakaś nowa pompa wchodzi na rynek.

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Czy jest efektywna -co to znaczy.
    Jak jest zimno to nie działa ,a jak ciepło to działa.
    Tylko kiedy pompie jest już zimno? Czynnik R-410 a odparowuje w normalnym ciśnieniu przy około -50C.To jak 100 C dla wody .Czy to zimno czy ciepło?
    A może to tylko fizyka.

Strona 5 z 59

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony