dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Ile w sumie przewodów na cały domek?

    Ile orientacyjnie zużyliście przewodów na całą elektrykę w typowym domku jednorodzinnym? Mam na myśli przewody do gniazdek, oświetlenia, sieci komputerowej itp?
    Wiem, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, ale chodzi mi o rząd wielkości, ponieważ chcę umówić się z hurtownią, że w sumie odbiorę od nich przewodów tyle a tyle, otrzymam stały rabat na całość, ale będę podjeżdżał co 1-2 dni i dobierał to czego mi akurat potrzeba.

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj,
    Ilość przewodów jest dość względna, zależy od wielkości domu i stopnia skomplikowania instalacji.
    U mnie poszło po 400 metrów przewodu 3x2,5 i 3x1,5 oraz pudło skrętki UTP (dużo zostało) i 100 metrów kabla TV.
    Oprócz tego 30 metrów kabla ziemnego 5x10 (przyłącz do skrzynki) i 40 metrów kabla ziemnego 3x1,5 (zasilanie bramy).
    Do tego jeszcze poszło troszkę 5x4 (do kuchenki w kuchni oraz do gniazda siłowego i do agregatu).

    Pozdro
    Ostatnio edytowane przez cienki66 ; 21-04-2010 o 09:18

  3. #3

    Domyślnie

    Konkretna odpowiedź!
    A jaki duży masz dom?

  4. #4

    Domyślnie

    Możesz się spodziewać, że ułożysz 500 m przewodu 3*1,5, 300 m przewodu 3*2,5, 5*4 też będzie ale to już musisz sobie zmierzyć, przewód antenowy SAT śmiało 100 metrów albo i więcej jak sobie zaplanujesz więcej dekoderów + nagrywarki, do tego domofon internet i telefon, oświetlenie zewnętrzne ,zasilanie bramy zasilanie domu to już musisz zmierzyć. W SUMIE jakieś 1500 metrów wszystkich przewodów w dużym przybliżeniu.
    wojtek nr. 19805
    FOTO

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    U nas nieco inny rząd. Domek z poddaszem, 107m2 użytkowej. Ponieważ sufity bez halogenków, to 3x1,5 poszło 200m, gniazdka 3x2,5 też 200m, i po 100m telewizyjnego i skrętki (skrętki starczyło tylko na parter, więc do dokupienia drugie tyle). Inne to kawałki zależne od projektu i położenia domu na działce - do zmierzenia.

    Ja napiszę, że 800m wszystkiego w dużym przybliżeniu.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał magangs Zobacz post
    Konkretna odpowiedź!
    A jaki duży masz dom?
    Coś około 150 metrów powierzchni użytkowej - parterówka z poddaszem.

    Pozdro

  7. #7

    Domyślnie

    cienki - co do ilości przewodów się zgadzam, realne ilości.
    Ustosunkuj się jednak do przewodu 4x1,5 bo myślę, że
    to by zainteresowało magangs.
    Ta sama uwaga do wojtekww i bowess.

  8. #8

    Domyślnie

    Przewód 4X1,5 przyda się tam gdzie łącznik dwubiegunowy (dwa klawisze) szacuje ,że 10 metrów do jednej lampy (od puszki do wypustu) no chyba , że wypust będzie daleko od puszki.Aha wszystkie ilości przewodów podałem dla instalacji robionej bez puszek rozgałęźnych.
    wojtek nr. 19805
    FOTO

  9. #9

    Domyślnie

    No, mogę napisać coś na temat przewodów 4x1,5 mm, które należałoby stoswać w przypadku wyłączników świecznikowych (podwójnych) i jeden przewód należy stosować jako ochronę.
    U mnie (może się to wydać dziwne) nie będzie nigdzie wyłączników tzw. świecznikowych (tj. żyrandole które mają X żarówek załączanych grupowo lub pojedynczo), tak więc nie stosowałem przwodu 4x1,5. Oświetlenie będzie bazować na halogenach i kinkietach załączanych z osobych wyłączników.

    Pozdro

  10. #10

    Domyślnie

    Typowy domek: 5-7 pokoi, kuchnia, 2 łazienki, garaż, kotłownia

    Zasilanie budynku - Kabel YKY 4x10 lub 5x10
    Długość policz sam, typ dobierz w oparciu o projekt i WTP

    Obwody siłowe - YDY 5x2,5 lub 5x4 (zależy czy masz gaz w kuchni)
    20-40mb - kuchnia, garaż, kotłownia

    Obwody gniazdowe - YDYp 3x2,5
    500-700mb - niezależne obwody zasilające każde pomieszczenie, dodatkowo wydzielone obwody dużej mocy, kuchnia 3 obwody
    300-400mb - obwody pogrupowane po 10-12 gniazdek i kolejny obwód, nie przejmujesz się mocami i symetrią obciążenia, gniazdka zewnętrzne pomieszane z wewnętrznymi

    Obwody oświetleniowe - YDYp 3x1,5
    300-400mb - niezależne obwody, grupowane po 2-3 pomieszczenia "na krzyż"
    100-200mb - jeden obwód jedno piętro, kinkiety boczne zasilane z najbliższego gniazdka

    Obwody oświetleniowe - YDYp 4x1,5

    100mb - podejścia do oświetlenia "żyrandol", połączenia między wyłącznikami krzyżowymi/schodowymi

    Obwody RTV/SAT - typ przewodu i konfiguracja instalacji wg uznania i Twojej kieszeni
    100mb - instalacja gwiazdowa w 3-4 pomieszczeniach z zachowaniem standardów prowadzenia takich instalacji
    40-50mb - instalacja przelotowa w 3-4 pomieszczeniach

    Obwody LAN/Telefon - skrętka komputerowa UTP kat 5e
    305mb - najtaniej wychodzi zakup na opakowania stąd taka ilość

    Pozostałe przewody:
    - alarm
    - domofon
    - rolety
    - oświetlenie i gniazda zewnętrzne
    - głośniki
    - uziemienie/połączenia wyrównawcze

    Razem z przewodami kupujesz:
    - pustą rozdzielnice (36-60 mod) żeby ją osadzić przed tynkami
    - puszki instalacyjne (120-160szt)
    - uchwyty montażowe, blaszki, kołki - 1000-2000szt
    - gips - 50-100kg

  11. #11

    Domyślnie

    Kolego robrtsz -a po co do wyłącznika schodowego 4x1,5 starczy 3x1,5

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    a na domek o pow. 300m2 ile potrzeba kabelków?

  13. #13

    Domyślnie

    Nie ma jednego prostego schematu i zestawienia części i podzespołów wchodzących w skład instalacji elektrycznej w domku jednorodzinnym o powierzchni 273,6 m2.
    Przedstawiłem typowe średniówki z typowego domku od typowego klienta.
    Takich klientów jest 75%, pozostałe 25% ma specjalne życzenia za które specjalnie płaci

    Mam za sobą instalacje, gdzie na zasilanie i sterowanie rolet (tylko rolet) poszło 700-800mb przewodów.
    Domek jest typowy i instalacja jest typowa, żadnej specjalnej inteligencji.
    Po prostu klient sobie zażyczył taki, a nie inny układ.

    Do połączenia wyłączników "w układzie schodowym" można użyć 3x.., można 4x.., można też 2x...
    Ostatni przypadek to wyłączniki bistabilne połączone z prostą automatyką domową.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał januszbe Zobacz post
    Kolego robrtsz -a po co do wyłącznika schodowego 4x1,5 starczy 3x1,5
    ... a z którego przewodu kolega chciałby zrezygnować ??
    Instalacje elektryczne, przyłącza

  15. #15

    Domyślnie

    domek ok 200 m2
    w sumie 2100 metrow kabla (elektryka, inst.TV,siec komp. w 4 pokojach,inst.alarmowa z czujnikami w oknach)
    16-11-2010 - stan surowy, elektrycy kończą instalacje, w weekend tynki

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jadziek Zobacz post
    domek ok 200 m2
    w sumie 2100 metrow kabla (elektryka, inst.TV,siec komp. w 4 pokojach,inst.alarmowa z czujnikami w oknach)
    inst.alarmowa z czujnikami w oknach - to może oznaczać 200m i 1000m przewodu.
    Kwestia tego co i jak chronimy i jak puszczone są przewody.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Domek ok. 200m i w sumie ponad 3,5km przewodu, a wiem, choćby od moich tynkarzy, że u mnie tych kabli jeszcze nie było wcale tak dużo

    To naprawdę nie da się tak przeliczyć "ile kabla na m2 domu", bo bardziej zależy to od stopnia skomplikowania instalacji niż od powierzchni domu.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Wakmen
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Skąd
    Kielno
    Kod pocztowy
    84-208
    Posty
    3.329
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    ... a wiem, choćby od moich tynkarzy, że u mnie tych kabli jeszcze nie było wcale tak dużo
    To naprawdę nie da się tak przeliczyć "ile kabla na m2 domu", bo bardziej zależy to od stopnia skomplikowania instalacji niż od powierzchni domu.
    J.
    Dokładnie. Ja mam malutki domek (coś ponad 100m2 użyt.) ale do alarmu poszło mi ponad 700m - wiem bo sam sobie robiłem.
    Iny przykład to to skomplikowane oświetlenie w jednym salonie na inne budowie i pomiędzy dwoma wejściami do tego pomieszczenia i ich zestawami łączników schodowych podwójnych poszło tylko 100mb 4x1,5. A gdzie jeszcze wyprowadzenia do punktów świetlnych?
    Wszystko zależy od widzimisie zleceniodawcy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony