dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Rodzaje torfu

  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kasiorek
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    2.129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie Rodzaje torfu

    Była dziś w ogrodniczym i zgłupaiłam. Chciałam kupić torf dla użyźnienia ziemi a tam kilka rodzajów, niski, wysoki , odkwaszony a taki uniwersalny to jaki ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    torf raczej nie użyźnia gleby, poprawia chłonność, strukturę ale jest praktycznie bezwartościowy
    pod względem odżywczym, reguluje pH gleby
    najlepsze są torfy wysokie, kwaśny pH 3-4,5 pod wrzosowate, odkwaszony pH 5-6,5, są jeszcze zasadowe,
    do użyźniania to najlepiej kompost, obornik, nawozy zielone

    bardziej naukowo to pewnie Elfir wyjaśni
    i nie dawaj torfu pod tuje, bo Mirek nie wróci

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kasiorek
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    2.129
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    72

    Domyślnie

    O dzięki Ci , to lepiej kupię obornik a tujek ni mom

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał jamles Zobacz post
    (...)
    i nie dawaj torfu pod tuje, bo Mirek nie wróci
    To przeze mnie Mirek odszedł - ja rok temu sypałem torf pod tuje ... - co prawda po garści - ale jednak sypałem ...

    --
    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo Zobacz post
    To przeze mnie Mirek odszedł
    nie bierz tego tak do serca ...... też nie mam czystego sumienia, ale każdy ma swoją Ewę i da się skusić
    na szczęście rok później kazała przesadzić to torf wytrzepałem
    Kasiorku nie mów hop, niektóre kuliste to też tuje

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Torfy:
    1. wysoki- kwaśny. Zawiera minimum składników pokarmowych (w zasadzie jest jałowy). Niskie pH (ok 3-4) powoduje, ze mało w nim drobnoustrojów (przez co bardzo wolno się rozkłada). Powstaje z mchu torfowca i ma wyraźnie włóknistą strukturę. Jego największą zaletą jest zdolność do chłonięcia ogromnych ilości wody. Ale cechę tę ma tylko torf wilgotny. Przesuszony traci natychmiast swoje właściwości. Schnąc pęka rozrywając drobne korzenie roślin, dlatego NIGDY nie powinien być jedynym podłożem, a jedynie domieszką do istniejącej gleby. Używa się go do zakładania wrzosowisk, pod różaneczniki, azalie, do dokwaszania gleby pod hortensje.
    2. niski-lekko kwaśny lub obojętny. Powstaje z obumarłych traw i turzyc (zwykle z wełnianki). Rzadki. Zawartość składników różna, zależna od miejsca pochodzenia, roślin, które go stworzyły. Cenna domieszka na słabych glebach, gdyż to praktycznie czysta próchnica. Zwiększa absorpcję wody (ale zdecydowanie słabiej niż torf kwaśny), zapobiega wypłukiwaniu składników pokarmowych wgłąb gleby.
    3. Substrat torfowy - zobojętniony nawozem wapniowym wysoki torf. pH jest wyższe, zbliżone do obojętnego, ale właściwości chłonięcia wody pozostają takie same co torfu kwaśnego. Wraz z piaskiem służy do rozluźniania gleb gliniastych (np. pod trawniki) lub do zwiększenia chłonności gleb piaszczystych, jako zamiennik trudno dostępnego torfu niskiego.

    Torfy nie są nawozami organicznymi! Służą jedynie poprawieniu struktury gleby.

    Natomiast kompost, nawozy zielone i obornik (w tym ziemia popieczarkowa) to typowe nawozy organiczne. Jednocześnie dostarczają dużej ilości składników pokarmowych (nawozy zielone najmniej, potem kompost, potem ziemia popieczarkowa, a na końcu, najwięcej obornik) i poprawiają strukturę gleby (zwiększają poziom próchnicy)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 02-05-2010 o 11:22

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jazzy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy sadząc wiśnie osobliwe umbry w mieszance torfu odkwaszonego z moja ziemią, trochę gliniasta, zrobilam im dobrze czy źle?
    Sadząc cisy też trochę tego torfu dosypalam.
    komentarze

    dziennik budowy

    My home is my castle.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cisy lubią gleby zasadowe, żyzne więc zwykle torf im niepotrzebny.

    Skoro ziemia jest "trochę gliniasta" to nie potrzebuje jakiegoś specjalnego rozluźniania.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablitoo Zobacz post
    To przeze mnie Mirek odszedł - ja rok temu sypałem torf pod tuje ... - co prawda po garści - ale jednak sypałem ...

    Oj tam, oj tam...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony