dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie Zbrojenie ław fundamentowych

    Ławy, przedstawione na rysunkach, mają być zbrojone podłużnie 4 prętami fi 12 mm ze stali BST-500 oraz strzemionami fi 6 mm ze stali St3S w rozstawie co 300 mm. Grubość otuliny betonowej co najmniej 40 mm.
    Pytanie może naiwne, ale nie podano ile ma wynosić rozstaw pomiędzy prętami fi 12 mm, przez co trudno obliczyć potrzebną ilość materiału na strzemiona. Oczywiście mogę zapytać kierownika bud., ale chciałem sam obliczyć zapotrzebowanie na materiały i dać to do sprawdzenia.
    Proszę o konkretne wskazówki.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Dlaczego otulina ma być 40 mm, skoro PN mówi o otulinie 50mm tego nie wiem.
    Strzemiona zrób 20cmx24cm (wys. x szer.) ułozysz wtedy zbrojenie pod ścianą nośną. Jak liczysz material to pamiętaj o zakladach prętów podłużnych i o zagięciu ich w narożach przyjmij 1m na kazde polaczenie.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o szerokość strzemiona zakłada się że powinna być w przybliżeniu równa szerokości ściany nośnej.
    Czyli możesz spokojnie zrobić 20-25cm.
    Jeżeli chodzi o wysokość proponuje 20cm albo lepiej 18cm. Od spodu 5cm od góry to 5-7cm. 5 to trochę mało u góry ale masz niską lawę niestety.

    A zgięcie w narożnikach to minimum 20cm zakładu.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 11-09-2010 o 00:09
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar zibi465
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Dom wybudowany w okolicach Kalisza
    Posty
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o szerokość strzemiona zakłada się że powinna być w przybliżeniu równa szerokości ściany nośnej.
    Czyli możesz spokojnie zrobić 20-25cm.
    Jeżeli chodzi o wysokość proponuje 20cm albo lepiej 18cm. Od spodu 5cm od góry to 5-7cm. 5 to trochę mało u góry ale masz niską lawę niestety.

    A zgięcie w narożnikach to minimum 20cm zakładu.
    Kolega wprowadza w błąd zakład dla pręta fi 12 powinien wynosić przynajmniej 48cm.Jeśli chodzi o strzemiona to przy takiej ławie również proponuję 20x 25 cm,ja mam podobną ławę i w projekcie mam 20x20 ale zaproponowałem kierbudowi zmianę na 20x25 co zaakceptował
    Ja się na tym nie znam, ale to jest źle!

    Dziennik
    komentarz do dziennika

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibi465 Zobacz post
    Kolega wprowadza w błąd zakład dla pręta fi 12 powinien wynosić przynajmniej 48cm.Jeśli chodzi o strzemiona to przy takiej ławie również proponuję 20x 25 cm,ja mam podobną ławę i w projekcie mam 20x20 ale zaproponowałem kierbudowi zmianę na 20x25 co zaakceptował

    Na jakiej podstawie kolega pisze że wprowadzam w błąd?
    Dla przykładu :

    "Zbrojenie to najczęściej szkielet przestrzenny złożony z 4 prętów średnicy 12 mm połączonych 6-mm strzemionami. W projektach domów jednorodzinnych bardzo rzadko się zdarza, żeby wszystkie potrzebne pręty były dokładnie rozrysowane. Najczęściej podana jest tylko długość lub ciężar prętów głównych i strzemion. Architekci zakładają bowiem, że wykonawcy znają zasady prawidłowego łączenia zbrojenia. Może to i słuszne, jednak zbyt łatwo można wmówić inwestorowi, że robota jest wykonana poprawnie. Trzeba zaś zwrócić uwagę przynajmniej na dwa aspekty:

    • łączenie prętów na długości – powinno być wykonywane na zakład o długości co najmniej 50 cm dla stali gładkiej oraz 40 cm dla stali żebrowanej;
    • łączenie prętów w narożach – może być wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że proste pręty główne (gładkie zakończone hakami) łączy się za pomocą dodatkowych prętów wygiętych w kształcie litery L, zwykle o ramionach długości 1 m. W drugim wszystkie pręty główne występujące w połączeniu zagięte są pod kątem prostym na odległość co najmniej 20 cm."

    http://www.budujemydom.pl/artykuly/5...e_fundamentow/
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    Zbrojenie Twoich ław to sprawa prosta: 4 fi 12 i strzemię z 6 lub 8 co 20-30cm i otulina 5cm. Ja się raczej bym zastanowił po co izolacja termiczna po obu stronach ściany?!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    • łączenie prętów na długości – powinno być wykonywane na zakład o długości co najmniej 50 cm dla stali gładkiej oraz 40 cm dla stali żebrowanej;
    • łączenie prętów w narożach – może być wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że proste pręty główne (gładkie zakończone hakami) łączy się za pomocą dodatkowych prętów wygiętych w kształcie litery L, zwykle o ramionach długości 1 m. W drugim wszystkie pręty główne występujące w połączeniu zagięte są pod kątem prostym na odległość co najmniej 20 cm."
    No i nie do końca to prawda bo długość zakładu zalezy od średnicy zbrojenia nie wspominając o klasie betonu więc to co piszesz tyczy sie konkretnej średnicy - typowej dla fundamentow czyli #12. Ogólnie mozna przyjmować dla przekrojów ściskanych 40 średnic - jest bezpiecznie. Czyli dla #12 będzie to te 48cm w B-20 - wyższy beton = krótsze zakłady. W narożnikach liczy sie tak samo tyle że PN dopuszcza skrócenie zakotwienia przy zagięciu pręta o 30% czyli zakład powinien mieć 48x0,7=34cm - czyli po 20cm na hak jest ok.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tak pisałem dla fi12 bo taki stosuje kolega @Egon.

    A wzór o ile dobrze pamiętam jest L=15d.
    d - średnica pręta.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alphatom79
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Łaziska Rybnickie k/Godowa
    Kod pocztowy
    44-340
    Posty
    200

    Domyślnie

    A kolega pytał jaki rozstaw mają mieć pręty fi 12, a nie jaki ma być zakład itd. . Pręty mocuje się w narożach strzemion
    www.moja-budowa.eu - Dziennik budowy - opis prac, postępów, porad budowlanych

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tak kolega @Egon pytał o roztaw i mu odpowiedziałem. Ale kolega @jajmar zwrócił mu uwagę o zakładach. Czyli wypowiedz tyczyła się kolegi @Egona.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11
    zibik_eng
    Guest
    zibik_eng

    Domyślnie

    W Projekcie Wykonawczym, którego oczywiście nie zleciłeś miałbyś wszystkie potrzebne informacje zarówno jak wyglądają strzemiona, rozstawy prętów jak i najważniejsze ZESTAWIENiA STALI ZBROJENIOWEJ z ilościami potrzebnego zbrojenia oraz ich ciężarem...
    Projektu nie ma to... zostaje płacz na forach

    Aż strach pomyśleć co będzie przy schodach albo belkach, nie mówiąc już o stropach

    Ps. Ile ci stali zbrojeniowej robotnicy na złom wyniosą w życiu nie dojdziesz...

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Mam pytanie dotyczące zakładu. Na budowę mogą mi przywieźć pręty 12 żebrowane w odcinkach 6 m, lub 12 m ale zagięte w literę U /będzie dużo strat i pewnie nie da się wyprostować jak był od nowości/ i tu moje pytanie, jaki zastosować zakład przy fundamentach długości 1060 cm i 951 cm. Jak zrobiliście to u siebie. A może prostować te zagięte.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Ja bym się obawiała, że te prostowane pręty będą się łamać na tych zgięciach. Pamietam gdy my robiliśmy zbrojenie to przy każdorazowej takiej operacji zostawały nam dwa pręty.
    "Trzeba stworzyć dom, aby mieć do czego wracać.
    Upchać miłość tam, w każdy kąt..."

    Dziennik budowy
    Komentarze

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Nikt nie robił zakładu przy zbrojeniu.

  15. #15

    Domyślnie

    poszukaj innego skladu
    kazdy dostarcza 12m prety, ktore wychodza z walcowni

    zaklad jest uzalezniony od srednicy preta i paru innych rzeczy

    w wiencach i fundamentach ok 50 cm bedzie dobrze

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewa&mariusz Zobacz post
    Witam. Nikt nie robił zakładu przy zbrojeniu.
    Na rogach dawałem conajmniej 50 cm z każdej strony.
    Proste odcinki staralem się robić z całych prętów, w jednym miejscu łączyłem to dałem zakład 100 cm.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Załatwiłem prywatny transport i przywiozłem sobie pręty w całości bez cięcia i gięcia ich w hurtowni. Carpenter78 na rogach takżę będę dawął dodatkowe prety zagięte w literę L, tylko się zastanawiam czy dawać dwa górą i cztery, a może jeden górą i jeden dołem. Jak dawałeś u siebie.
    Wyczytałem jeszcze, że można pręty główne przy zbrojeniu wewnętrznym zagiąć na końcach na długość minimum 20 cm i połączyć z zewnętrzną ławą fundamentową. Jest sens, czy wewnętrzne zbrojenie dołączyć do zewnętrznego i związać drutem wiązałkowym bez zaginania.
    Wiem, że trochę tego jest, ale im więcej czytam, tym mam więcej pytań.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Mój kier. budowy powiedział że wystarczy dać 2 elki na rogach po zew stronach zbrojenia, góra i dół. Starałem się dawać po 4 elki wszędzie na rogach. Wykorzystywałem pozostałości po docinaniu zbrojenia.
    Wewnętrzne zbrojenie łączyłem tylko drutem z zew ale pręty zostawiałem dłuższe także koniec zbrojenia wewnętrznej ławy całkowicie krzyżowało się z zbrojeniem ławy zewnętrznej i kończyło się 2 cm od szalunku.
    Proponowane gięcie poprawi łączenie ale musisz dobrze obliczyć miejsce gięcia i jeśli dużo by tego było to trochę komplikuje robotę. Ty decydujesz.
    Mam kilka fotek w dzienniku budowy to oblukaj.
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewa&mariusz

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    222

    Domyślnie

    Witam. Carpenter78 dzięki za odpowiedź i naprowadzenie. Twój dziennik oglądam na bieżąco. Jest EXTRA.
    Dzięki i pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony