Kończę projektować dom parterowy o pow. ok. 200m2 +40m2 garażu. Nie chcę słyszeć o żadnym poddaszu użytkowym, dlatego planuję strop drewniany i więźbę z wiązarów prefabrykowanych. Dach ma być kopertowy, o nachyleniu połaci 25 stopni (warunki zabudowy). Na poddaszu tylko instalacja wentylacji mechanicznej. Żadnych kominów.
Zastanawiam się nad wyborem pokrycia. Myślałem że w grę wchodzi tylko blachodachówka bo czytałem takie ogólne opinie że dachówkę stosuje się przy nachyleniu od 30 stopni. Niedawno przyjrzałem sie bliżej parametrom dachówek i zauważyłem że niektórzy producenci podają "od 22 stopni".
Zależy mi na tym żeby dach był jak najprostszy i jak najtańszy, oczywiście bez kompromisów jeśli chodzi o reguły sztuki budowlanej.
Próbowałem znaleźć jakieś informacje w necie, ale temat jest traktowany po macoszemu, bo "wszyscy" chętnie opisują 100 sposobów utykania wełny mineralnej pod krokwiami i tworzenia szczelin wentylacyjnych, co w moim przypadku chyba nie ma sensu. Wolę sobie położyć 40 cm wełny na stropie niż kombinować ze skosami.
Wydaje mi się że blachodachówka ma więcej zalet - lżejsza, bardziej szczelna. Nie wiem czy warto w ogóle myśleć o pełnym deskowaniu, foliowaniu itp. Nie wykluczam jednak, że wybór dachówki ceramicznej może się okazać z jakichś względów bardziej uzasadniony.
Będę wdzięczny wszystkim którzy zechcą sie podzielić swoim doświadczeniem.


Pozdrawiam,

parteron