Witam

Chciałbym uzyskać trochę porad odnośnie zmiany pokrycia dachowego oraz przebudowy dachu.

Po dłuższym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, jako materiał, który zamierzamy wykorzystać na pokrycie dachu wybraliśmy produkt firmy Plannja Regola, spełnia nasze oczekiwania i znakomicie nadaje się do wykonania pewnych szczególnych detali, które chcemy wstawić w dach. Mam na myśli wole oko. Dach jest dwuspadzisty, z tą różnicą, że część na której chcemy wstawić to oczko jest o mniejszym spadku. Analiza rynku i produktów dostępnych na naszym rynku wyłoniła na początku produkt DECRA firmy Icopal, ale znaleźliśmy też pewnego rodzaju odpowiednik paneli dachówkowych firmy Plannja. Decra jest ładna, ale koszty związane z samym zakupem materiału są horrendalnie wysokie na dzisiejszy dzień. Regola jest o połowę tańsza (Decra Elegance Acoustic Power - 135 zł/m2 netto, Decra Elegance Acoustic - 110 zł/m2 netto. Plannja Regola ceny powyżej 50 zł brutto).

W sumie na rynku jest wiele produktów, które ładnie wyglądają i przyciągają wzrok. Ale właśnie jak długo te produkty będą przyciągać wzrok? Gonty, (jeśli chodzi o mój gust) są ładne, ale mieszkam w miejscowości gdzie ksiądz ma dach z tychże gontów. Nie wiem ile już ma lat ten dach, ale około 10, wszystkie kolory poznikały został tylko zwykły ciemny szary (kiedyś ceglasto ciemny kolor pokrycia). Druga sprawa to deskowanie, jak będzie spartolone i będzie się wypaczać to na gontach będziemy mieli efekt fortepianu.

Porównaniu poddaliśmy również dachówki ceramiczne i betonowe, ładnie wyglądające i w ogóle, dodatkowo nawet dużo tańsze niż przedstawione ceny Decry czy też w podobnej jak Regola.
Ale też wady, jak zauważyłem po jakimś czasie (kilka lat) osadza się na nich brud, wichury i anomalie pogodowe też mogą narobić niezłych szkód. Dodatkowo ich ciężar nie zawsze pozwala na zastosowanie, kiedy dom był projektowany z uwzględnieniem lżejszego pokrycia. Tak też i w naszym przypadku, dom był budowany za czasów, kiedy tego typu produktów nie było (no były, ale to inne czasy), a kryło się, czym innym. Należałoby wzmocnić więźbę i w ogóle poczynić sobie wiele starań, żeby przebudować pewne rzeczy, toteż za dużo zachodu. Lepiej postawić chałupę od początku z uwzględnieniem, co się będzie chciało zastosować niż kombinować, a i tak się wszystkiego już nie da zmienić.
No i jeszcze jedna wada dachówek ceramicznych/betonowych popatrzcie

http://www.decra.co.uk/Download/Video.aspx

Braliśmy jeszcze pod uwagę panele dachówkowe z posypką ceramiczną (czy wszelkiego rodzaju odpowiedniki) na stronie Decry są ładne zdjęcia z zastosowaniem Decra Classic czy też na stronach innych producentów czy też dealerów sprowadzających je np. z Nowej Zelandii. Powiem szczerze, że we wszystkim można znaleźć jakiś urok. Ale z tymi panelami z posypką trochę się obawiam, że może też tam będzie osiadał brud, albo jakiś mech się będzie tworzył, chociaż producenci zapewniają, że są odpowiednio zabezpieczane, aby czegoś takiego nie było.

I tak oto najlepsze rozwiązanie, za którym przemawia najwięcej korzyści w naszym przypadku, wytypowaliśmy Plannja Regola, jako produkt, który ładnie wygląda, sprawdzona marka i idealnie się nadający do naszego zastosowania.

Co Wy na to, co myślicie o tym produkcie, jakie są wasze spostrzeżenia, na co zwracać uwagę? Może ktoś już wykorzystał to pokrycie i mógłby coś napisać?

Druga sprawa to chciałbym, aby mi ktoś podpowiedział jak zaplanować/zaprojektować konstrukcję szkielet, wolego oka pod tę właśnie Regolę? O czym należałoby pamiętać? Chodzi mi głównie o to żeby przy nakładaniu paneli już na tym wolim okiem równo się one schodziły, żeby po prostu do siebie pasowały tak jak pasują, kiedy się układa drugą warstwę i która to pasuje do tej niżej, nakłada się na nią, a w przypadku pokrywania już wolego oka żeby te dachówki również do siebie pasowały, żeby się schodziły. Z jednej strony będą, ale problem z tą drugą. Popatrzcie na obrazki. Oczywiście sami raczej nie będziemy projektować tego oczka, ale chcielibyśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę i o czym należałoby pamiętać, żeby to wyszło tak jak pokazałem na przykładowych zdjęciach poniżej. Chciałbym, aby na naszym dachu powstało coś takiego małego jak na zdjęciu nr2 to samo, co nr1.









Jeżeli ktoś coś może podpowiedzieć, zostawić jakieś namiary na ciekawe strony z projektami, opisami czy kontaktami do osób trudniących się wykonawstwem tego typu zadań to bardzo proszę.

P.S. A czy ktoś coś się orientuje na temat dotacji na zmianę dachu? Z tego, co mi wiadomo to tylko jakieś dofinansowania z gmin i to nie wszystkich są na wynajęcie firmy, która zdejmie eternit, i go zutylizuje, ale dotacje śmiesznie małe.

Pozdrawiam
ViVi