dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Question Blacha panele na rąbek stojący Budmat

    Witam,
    Przymierzam się do położenia blachy na rąbek stojący, jednak nie tej tradycyjnej, z ALU-Cynku, miękkiej, z rąbkiem giętym przez dekarzy, lecz tzw. Paneli na rąbek, ja przymierzam się do modelu Prime Click (kolor 035, czyli ciemny grafit)

    http://www.budmat.pl/pdf/folder_blac...bek_budmat.pdf

    Blachę taką wybrałem, bo:
    - nie trzeba deskować (a mam nieużytkowe poddasze)
    - cena niewiele większa niż tradycyjna blachodachówka, a o wiele bardziej nam się podoba, gdyż budujemy dom nowoczesny
    - kładzie się jak blachodachówkę, co jest ważne w aspekcie kosztowym (bo tradycyjna blacha na rąbek to koszty olbrzymie)

    Czy ktoś z was ma tą blachę i mógłby podzielić się doświadczeniami oraz zdjęciami? Ciężko coś znaleść w internecie, bo to produkt dość nowy i mało popularny

    Pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam!
    Może i byłabym zainteresowana takim pokryciem, ale obawiam się jego ceny, bo przy moim dachu kopertowym i 30 st. nachylenia połaci, o łącznej powierzchni więźby ok. 295 m kw., to chyba będzie droga inwestycja mimo wszystko.
    Ale sprawdzę jak to finansowo wygląda , czy faktycznie w Budmacie będzie taniej i o ile, w stosunku do blachodachówki.
    Mam pytanie, gdzie znaleźć ich paletę RAL, adekwatną do pokrycia z blach na rąbek?
    Jak możesz, poproszę o podesłanie linka, bo jakoś, jak na produkt, który od sierpnia na rynku, to na razie nic nie znalazłam.
    Pozdrawiam,
    kasia.

  3. #3

    Domyślnie

    A sprawdzaliście ofertę Prószyńskiego? Oni takze mają takie panele...Sam będę nimi pokrywał swój dach, jednak póki co nie robiłem rozeznania cenowego. Na logikę to te panele powinny byc w cenie blachodachówki.
    less is more

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TOMI1975 Zobacz post
    A sprawdzaliście ofertę Prószyńskiego? Oni takze mają takie panele...Sam będę nimi pokrywał swój dach, jednak póki co nie robiłem rozeznania cenowego. Na logikę to te panele powinny byc w cenie blachodachówki.
    Na logikę powinny kosztować tyle co blachodachówka , niestety tak nie jest , w Budmacie blacha SSAB mat ok 33 netto /m2 detal , a click ok 39.
    Ale u nich tzw "click" to nowość , nie przetestowane w praktyce.
    Ruukki ma największy staż ale ceny grubo powyzej 40 zł netto/m2
    Plannja pośrodku 41 netto/m2 clicka , oczywiście w SSAB mat.
    W tzw szwedzie od niedawna dostępne jeszcze w Lindabie

  5. #5

    Domyślnie

    Sprawdziłem u Prószyńskiego i ceny kształtuja się następująco :
    panele PD-500
    połysk 38,45
    mat 39,80
    mat grub. 40,26
    poliuretan 58,29
    panele PD-300
    połysk 42,84
    mat 44,30
    mat grub. 44,79
    poliuretan 64,87
    tanio nie jest - ale z drugiej strony to i tak jedno z najtanszych pkryc zwłaszcza jeśli kładzie się je na łatach a nie na deskowaniu. Budmat tanszy jednak nieco...
    less is more

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Panele na rąbek stojący na tzw. Click są droższe niż blachodachówka, ale niewiele. (mi wyszło 10% różnicy w cenie m2).
    Dodatkowe różnice są w: Gąsiorach (do paneli na rąbek znacznie tańsze - takie jak do blach trapezowych), w dodatkowych podkładkach pod gąsiory niezbędnych przy blasze na rąbek (koszt m2 podkładki podobny do ceny gąsiora). Jednocześnie, na dachach kopertowych blacha na rąbek wychodzi lepiej - bo pasy są węższe (31cm lub 51cm), co oznacza, że mniejszy jest odrzut.
    Blachę dziś zamówiłem bezpośrednio w budmacie - tak wychodziło najlepiej cenowo.

    Co do kolorystyki - Budmat bardzo słabo podaje kolorystykę, można czasem spotkać coś na stronach dystrybutorów.
    My chcieliśmy blachę w odcieniach szarości/grafitu i przeglądaliśmy następujące:
    - jasny grafit (087)
    - ciemny grafit (035) (ten wybraliśmy)
    - czarny (015) - ten to jest chyba RAL 9005

    Osobiście uważam, że jedyna opcja na wybór koloru to zapytać, gdzie dach w takim kolorze można obejrzeć - zupełnie inaczej wszystko wygląda na monitorze, inaczej na próbkach dostępnych w salonach sprzedaży, a jeszcze inaczej na gotowym dachu,

    Oczywiście panel na rąbek Budmat sprzedaje we wszystkich dostępnych powłokach (i odpowiadających im kolorach) - my wybraliśmy poliester Mat 035, gwarancja 10lat. (mieliśmy chęć na 30 letnią gwarancję,a le powłoki nova wydają mi się zbyt błyszczące, nawet nova mat)

    W Budmacie blacha panelowa click na rąbek to nowość, ale jak patrzę, budmat kopiuje produkty Plannja, więc nie powinno być problemu
    Pozdrawiam i czekam na zdjęcia innych użytkowników!

  7. #7

    Domyślnie

    homecactus,
    a panele kładziesz na pełnym deskowaniu czy na łatach? Nie znalazłem info w materiałach budmatu nt. wariantów kładzenia paneli. Pruszyński ma jednak dość wyczerpujący folder techniczny na ten temat, z detalami, itp. Chyba, że coś przeoczyłem.
    pozdro,
    tom
    less is more

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ponieważ dach będzie nad poddaszem nieużytkowym, to nie deskuję - tylko łaty i kontrłaty + membrana.

    A układanie - niewiele się to różni od blachodachówki, ale tam gdzie się różni - polecę majstrom stosować się do zaleceń Pruszyńskiego.
    Ogólnie - widziałem domy kryte na rąbek stojący - przy nowoczesnej architekturze - rewelacja.]

    Nam cena w paneli na rąbek w powłoce poliester mat (SSAB) 035 prime Click o szerokości efektywnej 51,5cm wychodzi 15,75zł / mb (w przeliczeniu 30,58 /m2), dystrybutor - bezpośrednio Budmat.

    Razem dach około >200m2 kopertowy, sporo połaci (dość skomplikowany), z rynnami stalowymi ocynkowanymi Flamingo (6 spustów z domu piętrowego), folią membrana Dachowa 3, jednym wyłazem, obróbkami i wszystkimi akcesoriami: równo 20tys zł (z fakturą VAT na 23%)
    Sara z budmatu wychodziła trochę taniej (około 1000zł)

    Więc nie ma tragedii, a na pewno taniej niż Plannja (a materiał - blacha ) ten sam.
    Ostatnio edytowane przez homecactus ; 14-09-2011 o 14:50

  9. #9

    Domyślnie

    W sumie nie mam oporów przed budmatem i faktycznie można kłaść wg. wytycznych Pruszyńskiego. Ja mam poddasze użytkowe ale chcę kłaść na łatach tylko, trochę się obawiam o parametry akustyczne takiego dachu, ale jednak jest troche taniej. Co do walorów estetycznych to te panele świetnie pasuja do zwykłych prostych domów o współczesnej estetyce, nasz taki będzie więc nawet nie szukam alternatywnego pokrycia, no może jakaś płaska dachówka prostokątna, ale to już za wysokie progi cenowe jak dla nas...Pokaz swój dach jak już trochę go wykończysz, ciekaw jestem jak się ten budmat prezentuje.
    pozdro
    less is more

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    TOMI1975 - też chcieliśmy płaską dachówkę, typu BRASS Tegalit, ale cenowo to niestety słabo wychodzi.

    Na poddasze użytkowe to nie wiem, czy jednak nie byłoby warto zadeskować, ze względu na akustykę właśnie, ale to jest wiadomo dodatkowy koszt.

    Blacha będzie leżała na takim oto domu:



    Ostatnio edytowane przez homecactus ; 15-09-2011 o 09:49

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar koka1
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    NWW
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    173
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Witam Panów!
    No i ja mam także wstępne wyceny z mojego regionu, u Pruszyńskiego na panel 30 cm w powłoce mat, dali mi cenę 37,60 brutto, jak to powiedziano, efektywnego krycia. Może dałoby radę jeszcze coś uszczknąć. A BudMat, faktycznie konkurencyjny. Na mój dach przyjęto 310 m kw. efektywnego krycia i panel 307 mat wyceniono (z możliwością niewielkiej dalszej negocjacji) na 34 zł brutto, a całe niezbędne pokrycie z gąsiorami i innymi - 13.915 zł brutto. Także jak dla mnie - rewelacja. Mój przedstawiciel z BudMatu sam przyznał, że przy naszej "kopercie", odpad w panelu jest dużo mniejszy, niż w blachodachówce.
    A mój pomysł z panelem, także zrodził się z potrzeby posiadania płaskiego dachu. Po rekonesansie płaskich dachówek, najlepszą ofertę cenową dostałam na dachówkę Kapstadt z Euronitu i wycena całego pokrycia betonowego wyniosła 18.500 brutto. Ale to beton, na ceramikę tym bardziej mnie nie stać, zatem moje zmagania bezsprzecznie wygrywa BudMat!!
    U mnie teraz zrodził się jeszcze inny problem, bo pro forma zajrzałam do MPZP i doczytałam, że pokrycie dachu ma być z dachówki ceramicznej, bądź materiałów dachówkopodobnych. A CO TO JEST te materiały, to nawet Słownik Języka Polskiego nie wie. Nie wie też wydział planowania przestrzennego w mojej gminie, interpretować też nie chcą i odsyłają mnie do kierownika budowy. A ten, do gminy i kółko się zamyka. Teraz jeszcze mój Pan z BudMatu zaangażował się i tez wyjaśnia.
    Jak dla mnie, sprawa płynna, bo skoro mogę mieć dach z dachówki ceramicznej, a takie obecnie produkują płaskie, to materiałem dachówkopodobnym będzie wówczas panel na rąbek, prawda? Ale jak to się będzie miało do odbioru budowlanego, życie pokaże.
    I masz ci los, jak w końcu "zniosłam swe jajo" i po 3 tygodniach poszukiwania pokrycia dachowego znalazłam odpowiednie dla siebie i wizualnie i kosztowo, to może się okazać, że go nie będę mogła położyć....
    Czytelników wątku pozdrawia
    zdesperowana kasia.
    ps. homecactus, śliczny domek, ładna więźba, my na naszą prefabrykowaną czekamy, montaż po 01 października i tez nie chcemy deskować.
    pozdra.

    No, to już wiem, nie mogę położyć tego pokrycia teraz, bez dodatkowych papierologii, bo dla Pana z gminy, to nie jest produkt dachówkopodobny.
    Poza tym, na moim etapie, musi się obić o starostwo i jego wydział budownictwa, gdzie musiałabym złożyć wniosek o zmianę pokrycia dachowego na blachę na rąbek stojący. A wtedy starostwo zajrzy do MPZP i przeczyta pewnie to samo, co Pan z gminy.
    Także wielka d....
    Mogę spróbować, w sumie czemu nie, ale na domiar wszystkiego dowiedziałam się od moich fachowców z BudMatu, że do położenia paneli powinnam mieć bardziej blacharzy, a nie dekarzy, jest w tym wielka precyzja, zwłaszcza przy zaginaniu blachy przy gradach, a specjaliści za położenie takiego cuda biorą 60-80 zł/m.kw.
    Oczywiście panowie z B. służą swoją ekipą
    Tyle u mnie, chyba się poddam, zwłaszcza, jak nasi rodzinni dekarze oświadczą, że nie kładli takiego cuda.
    A jak u Was, czy Wasze miejscowe plany, bądź warunki zabudowy zezwalają na pokrycie dachu panelem??

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    koka1: nasz plan miejscowy jest bardzo ogolnikowy - generalnie - prawie,że "róbta co chceta"

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    atenar

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-959
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam. Materiałem dachówko podobnym jest np. REGOLA lub GERARD. Pozdrawiam.

    Przy pokryciu na rąbek stojący obowiązują wymagania co do podłoża. Tak więc pełne deskowanie + mata wentylacyjna to podstawa. Jeżeli sprzedawca o tym nie wie lub nie mówi to coś nie tak. Na dachu ze zdjęć jak najbardziej rąbek stojący z pełnym prawidłowym wykonaniem okuć. Brak desek i nieprawidłowe okucia to niezły koszt naprawy w niedługim czasie. Proponuje zapoznać się przed zakupem z wszystkimi wymaganiami pokryć na rąbek z każdej blachy do tego przeznaczonej co do samej blachy, przygotowania podłoża, sposobu prowadzenia prac i warunków atmosferycznych w czasie wykonywania prac. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 20-09-2011 o 07:38 Powód: edytuj post zamiast pisać kolejny

  14. #14

    Domyślnie

    atenar,
    sądzę, że pomyliłeś tradycyjne krycie blachą na rąbek - tu rzeczywiście tylko deskowanie pełne obowiązkowo+mata z panelami na rąbek, przy panelach na rąbek już takiego reżimu nie ma, przynajmniej wg. producentów. Pruszyński w swojej broszurze technicznej to potwierdza. Czy taka oszczędność ma sens to już inna kwestia...ja wciąż się zastanawiam.

    Znalazłem jeszcze jednego producenta paneli na rąbek ale nic o nim nie wiem:

    http://www.dtc.net.pl/panel-dachowy.html
    less is more

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał TOMI1975 Zobacz post
    atenar,
    sądzę, że pomyliłeś tradycyjne krycie blachą na rąbek - tu rzeczywiście tylko deskowanie pełne obowiązkowo+mata z panelami na rąbek, przy panelach na rąbek już takiego reżimu nie ma, przynajmniej wg. producentów. Pruszyński w swojej broszurze technicznej to potwierdza. Czy taka oszczędność ma sens to już inna kwestia...ja wciąż się zastanawiam.

    Znalazłem jeszcze jednego producenta paneli na rąbek ale nic o nim nie wiem:

    http://www.dtc.net.pl/panel-dachowy.html
    Do niedawna DTC tłoczyło dla Budmatu wszystkie blachy na tzw rąbek

  16. #16

    Domyślnie

    Znaczy się nie jest to firma krzak, tyle, że po prostu zaczęli produkowac pod własną marką. To ok. A może ktoś ma doświadczenia z blachą na rabek (panele) lub blachodachówką położona na łatach a nie na pelnym deskowaniu? Glośno jest? Jakieś inne problemy? Będę wdzięczny za praktyczne obserwacje...
    pozdr,
    T
    less is more

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Blachę na rąbek produkują praktycznie wszyscy znani producenci: Plannja, Pruszyński, Budmat, Blachotrapez. Ważniejszy jednak wydaje mi się wybór huty, ja osobiście zdecydowałem się na SSAB (BUDMAT), bo nie wiem jak z jakością blach Accelor Mital czy Tyssen Krup oferowanych np. przez Blachotrapez (a mam ich pod nosem..)

    Obecnie - czekam na realizację zamówienia. Dekarz przychodzi w środę za tydzień.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał TOMI1975 Zobacz post
    Znaczy się nie jest to firma krzak, tyle, że po prostu zaczęli produkowac pod własną marką. To ok. A może ktoś ma doświadczenia z blachą na rabek (panele) lub blachodachówką położona na łatach a nie na pelnym deskowaniu? Glośno jest? Jakieś inne problemy? Będę wdzięczny za praktyczne obserwacje...
    pozdr,
    T
    W przypadku zastosowania blachy na dachu bez pełnego deskowania polecam zakupić dobrej jakości membrane dachową. A to dlatego, że pod blachą bardzo lubi skraplać się woda. Tak samo należy przypilnować fachowców przy kładzeniu membrany, tak żeby na wszyskich koszach, wokół kominów itp odpowiednio ją zabezpieczyli. Przy zakupie zwracać uwagę na takie parametry jak wodoszczelność (niektóre mają W2 a niektóre W1).

  19. #19

    Domyślnie

    sojek,
    dzięki za sugestię, coraz bardziej zastanawiam się czy jednak nie zrobić deskowania. Ktoś się orientuje o ile to może być drożej na prostym dachu (dwuspadowy) o pow. 115mkw? Chodzi o rząd wielkości, jeśli wydam tysiaka więcej to nie ma w ogóle kwestii, nie będę na tym oszczędzał, jeśli zaś kwota zbliżona jest bardziej to 5 tys. to już sprawa wygląda inaczej....
    less is more

  20. #20

    Domyślnie

    Z metra sześciennego calówki za deskujesz ok. 30 mkw. Dolicz robociznę.
    Ps. Deskowanie i papa to najlepsze krycie wstępne, na tym niema co oszczędzać.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony