dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie Ogrzewanie hali gazem - co wybrać

    Witam serdecznie.Chciałbym zasięgnąć opinii doświadczonych forumowiczów w poniższym temacie.
    Zamierzam pobudować budynek usługowy o łącznej powierzchni użytkowej ok.160m.kw. , zewnętrzne ściany nośne wykonane z porothermu 25p+w, ocieplone styropianem 15cm, brak stropu w środku, dach (konstrukcja lekka) pokryty blachodachówką ocieplony wełną mineralną 20cm.
    W budynku tym 125m.kw będzie przeznaczone na halę usługową o kubaturze ok.600m.sześć. (przewidywana średnia wysokość wewnątrz budynku w tej części to nieco powyżej 4,5m).
    Drugą część obiektu stanowić będą pomieszczenia techniczne (między innymi przewidywana kotłownia), socjalne, biurowe o łącznej powierzchni użytkowej ok.45m.kw a kubatura wyniesie ok.160m.sześć.(przewidywana średnia wysokość wewnątrz budynku w tej części to nieco powyżej 3,5m).
    Z uwagi na to, że w pobliżu mojej działki przebiega nitka gazociągu jako źródło ogrzewania postanowiłem wybrać gaz ziemny.Czytałem wiele ciekawych i cennych opinii i porad na forum w tym temacie, jednakże w przeważającej większości odnoszą się one do obiektów mieszkalnych i ja też w tym zakresie zdobyłem wystarczający zasób wiedzy, aby samodzielnie dokonać wyboru systemu ogrzewania gazowego.
    Mój problem polega na tym, że chcę zasadniczo ogrzewać obiekt w godzinach funkcjonowania, w dzień, a w pozostałym czasie ogrzewanie ograniczyć do niezbędnego minimum.W zasadniczej części budynku (tej o powierzchni 125m.kw) zostaną zamontowane 3 bramy garażowe segmentowe o wymiarach 300x300cm każda.Częstotliwość ich otwierania może być bardzo zróżnicowana, bo np. mogą otwierane 4x na godzinę lub 1x na 2 godziny.Wiadomo, że częste otwieranie ich w okresie grzewczym powodować będzie dość szybką utratę ciepła i dlatego myślałem nad takim systemem ogrzewania, który w miarę szybko pozwoli na ponowne nagrzanie tego pomieszczenia do żądanej temperatury.Zakładam, że wewnątrz hali temperatura ma wynosić ok.16st.C.Z zainteresowaniem śledziłem informacje na temat nagrzewnic gazowych, jednakże nie tylko ich stosunkowo wysoka cena raczej mnie zniechęciła.Urządzenia te zapewne z powodzeniem sprawdziłyby się, gdyby chodziło tylko o ogrzewanie tej części obiektu, a pozostaje przecież jeszcze do ogrzania 45m.kw powierzchni, gdzie wymagania będą w zasadzie takie jak dla obiektów mieszkalnych.Należałoby do tego celu zakupić kocioł gazowy, który jak sądzę nie byłby w pełni wykorzystany. Poza tym nie chciałbym wprowadzać 2 systemów grzewczych gazowych dla przecież niezbyt wielkiego obiektu.Mój wybór padł wiec na kocioł gazowy, który jednocześnie zasilałby jedną nagrzewnicę wodną dużej mocy (ewentualnie 2 nagrzewnice mniejsze) służącą do ogrzewania hali oraz służyłby do ogrzewania pomieszczeń socjalnych i biurowych poprzez ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki panelowe.
    Moje wątpliwości i pytania w tym momencie sprowadzają się do wyboru kotła gazowego.Zgadzam się, że kotły kondensacyjne są bardziej ekonomiczne, ale czy moim przypadku również.Ekonomia tego kotła wynika z tego, że może pracować na niższych temperaturach, ale myślę, że w moim przypadku niższa temperatura wody doprowadzana do nagrzewnic wodnych spowoduje dłuższe nagrzewanie się powietrza, a chodzi o coś odwrotnego. Montaż urządzeń wyższej mocy (aby szybko osiągnąć oczekiwany efekt cieplny) wymagać będzie również zamontowania kotła o odpowiednio wyższej mocy. Przełoży się to na podrożenie inwestycji.
    Czy w takim przypadku nie wybrać jednak tradycyjnego kotła atmosferycznego z zamkniętą komorą spalania?Jeżeli już tak, to jakiej mocy i jaki:jednofunkcyjny czy 2-funkcyjny?Zapotrzebowanie na CWU będzie stosunkowo niewielkie tylko w okresie kilku godzin, to może 2-funkcyjny z niewielkim zasobnikiem?A może jednak 1-funkcyjny z zasobnikiem większym? Może podgrzewacze w łazience i przy zlewie w pomieszczeniu socjalnym?A może zupełnie przyjąć inną koncepcję?
    Chodzi mi o to, że priorytetem ma być szybkie nagrzewanie hali po każdorazowym "przewietrzeniu" i utrzymaniu żądanej temperatury w pomieszczeniach socjalno-biurowych, nawet kosztem gorszych warunków korzystania z CWU.Jak można pogodzić ewentualnie piec niekondensacyjny pracujący na wyższych temperaturach z ogrzewaniem podłogowym "oczekującym" temperatur niższych.
    Oczekuję na propozycje rozwiązania problem, ponieważ instalatorzy w moim mieście proponują rozwiązania "różne", nieraz skierowane na przewymiarowanie urządzeń, a chyba nie w tym kierunku powinienem pójść.
    Może ktoś ma podobne problemy albo gotowe czynne rozwiązanie?
    Czekam na opinie użytkowników i fachowców z branży
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    jeśli priorytetem ma być szybkie nagrzanie hali po przewietrzeniu masz do wyboru
    1.ogrzewanie nadmuchowe kanałowe

    albo

    2. w hali nagrzewnice wodne (wysoki parametr)połączone z kotłem gazowym http://www.tchik.com.pl/archiwum/200...T_NAWROCKI.pdf
    w czesci biurowej,socjalnej grzejniki na osobnym obiegu na nizszych parametrach
    Ostatnio edytowane przez jacekaqua ; 25-05-2010 o 22:08 Powód: bład

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    jacekaqua, dzięki za odpowiedź.
    Co do ogrzewania hali to skłonny byłbym wybrać wariant nr 2, czyli nagrzewnice wodne, ale jaki rodzaj kotła do nich wybrać? Tradycyjny czy kondensacyjny?
    A załatwić temat CWU?Jak wspomniałem nie będzie potrzeba jej dużo i tylko przez część dnia.

  4. #4

    Domyślnie

    Zamknięta komora spalania (atmosferyczny - to otwarta komora)

    Nie kondensat nagrzewnice wymagają wysokich parametrów (sprawność kondensata spada i jest nieuzasadnione)- drugi obieg z zaworem mieszającym na grzejnki w części socjalnej, Sterownik do kotła dla dwóch obiegów będą działały niezależnie.

    CWU zależy od wymaganego komfortu - ile osób będzie korzystało jednocześnie, jeżeli kilka to zasobnik , jeżeli jedna dwie to można się pokusić o przpływowe - jeżeli zasobnik to latem kocioł gazowy będzie się załączał do grzanie CWU (można zaprogramować czasy pracy w sterowniku) jeżeli przepływowe trochę mniejszy komfort

    Opłaty sałe do gazowni i tak płacisz cały rok - zużycie gazu do grzania CWU w zasobniku jest niewielkie - sterownik grzeje CWU tylko w zadanych godzinach.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Piotr, też trochę tak kombinowałem, pomimo że jeszcze 2 tygodnie temu byłem kompletnym laikiem w sprawie kotłów i ogrzewania. Jak napisałem wcześniej, nie neguję zalet kotłów kondensacyjnych, ale po zapoznaniu się ze sporą dawką literatury i po weryfikacji u fachowców i u "fachowców" pomyślałem, że w przypadku hali najszybciej dogrzeje się ją za pomocą nagrzewnic wodnych właśnie o wysokiej sprawności.Ta wysoka sprawność jest właśnie przy wysokiej temperaturze czynnika grzewczego, a to może zapewnić raczej nie kondensat (chociaż od strony technicznej to pewnie by i mógł, tylko czy wtedy będzie mowa o jakiejkolwiek ekonomii ?)
    Utwierdziłeś mnie w moich "podejrzeniach"! Dzięki!
    A czy można pogodzić bez większych problemów kocioł niekondensacyjny z ogrzewaniem podłogowym dla tej części socjalnej, czy lepiej w takim układzie zastosować grzejniki panelowe?Osobiście wolałbym jednak podłogówkę.
    Co do CWU to może jednak zasobnik, bo raczej można będzie określić, kiedy większa ilość tej wody potrzeba będzie najbardziej. Może to być przedział czasowy np.2-3 godzin.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr G Zobacz post
    Zamknięta komora spalania (atmosferyczny - to otwarta komora)

    Nie kondensat nagrzewnice wymagają wysokich parametrów (sprawność kondensata spada i jest nieuzasadnione)- drugi obieg z zaworem mieszającym na grzejnki w części socjalnej, Sterownik do kotła dla dwóch obiegów będą działały niezależnie.

    CWU zależy od wymaganego komfortu - ile osób będzie korzystało jednocześnie, jeżeli kilka to zasobnik , jeżeli jedna dwie to można się pokusić o przpływowe - jeżeli zasobnik to latem kocioł gazowy będzie się załączał do grzanie CWU (można zaprogramować czasy pracy w sterowniku) jeżeli przepływowe trochę mniejszy komfort

    Opłaty sałe do gazowni i tak płacisz cały rok - zużycie gazu do grzania CWU w zasobniku jest niewielkie - sterownik grzeje CWU tylko w zadanych godzinach.grzejniki czy podłogowe --wybór zalezy od ciebie i tak będziesz musiał zastosować układ z mieszaczem zeby obnizyc paramery z nagrzewnic
    proponuje jednak kocioł kondensacyjmy który przy jakich kolwiek parametrach jest oszczędniejszy ,a przy wiekszych obiektach ta róznica będzie jeszcze większa,c.w.u. proponuje oczywiscie zasobnik .podłogowe ,grzejniki obojętne co zastosujesz bo i tak będziesz musiał zastosować mieszacz --- kwestia twojego wyboru
    Ostatnio edytowane przez jacekaqua ; 26-05-2010 o 20:57 Powód: bład

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Jacek, no teraz mi zabiłeś ćwieka z tym kotłem!
    Byłem przekonany, że dla kotła kondensacyjnego i całej koncepcji ogrzewania na jego bazie bardziej ekonomiczne jest podawanie czynnika grzewczego o niższych temperaturach i dlatego myślałem o piecu niekondensacyjnym i nawet kolega Piotr G. też optował za takim rozwiązaniem.Ja nie jestem fachowcem, ale wydawało mi się, że cała filozofia kotła kondensacyjnego polega po pierwsze na zjawisku kondensacji, a po drugie na możliwości pracy przy niższych temperaturach czynnika grzewczego i obie te rzeczy uważałem za bardzo zależne od siebie.
    Czyżbym się mylił? Czy piec kondensacyjny wobec tego może kondensować, pracować na wysokich temperaturach i być mimo tego ekonomicznym w eksploatacji?
    Mój budynek nie będzie w sumie tak bardzo duży, łączna kubatura to jak pisałem ok.760m.sześć.

  8. #8

    Domyślnie

    Troszkę się muszę zgodzić wymienniki kotłów kondensacyjnych są troche bardziej zawansowane konstrukcyjnie i mają lepszą sprawność od zwykłych turbo
    jednak gdy niewykorzystujemy kondensacji inwestycja jest trochę bezcelowa i większa sprawmość przy tak małych mocach (czytaj zużyciu gazu) zwróci się ale po wielu latach

    Uwaga! Moc kotła przykładowa dla tego p[rzypadku ale nie powinna być dużo większa !!

    kocioł kondensat Vaillant VC 246/3-5 cena netto katalog 7170 PLN
    kocioł niekonensat Vaillant VU 242/3-5 to cena netto katalog 4920 PLN

    Różnica 2250

    A bramy jeżeli będą otwierane na dłuższy okres czasu to dobrze byłoby zastosować kurtyny powietrzne zamiast nagrzewnic

    A tak najlepiej by było gdyby jakiś instalator dostał rzuty i założenia do ręki i zaproponuje coś rozsądnego

    Piotr

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr G Zobacz post
    Troszkę się muszę zgodzić wymienniki kotłów kondensacyjnych są troche bardziej zawansowane konstrukcyjnie i mają lepszą sprawność od zwykłych turbo
    jednak gdy niewykorzystujemy kondensacji inwestycja jest trochę bezcelowa i większa sprawmość przy tak małych mocach (czytaj zużyciu gazu) zwróci się ale po wielu latach

    Uwaga! Moc kotła przykładowa dla tego p[rzypadku ale nie powinna być dużo większa !!

    kocioł kondensat Vaillant VC 246/3-5 cena netto katalog 7170 PLN
    kocioł niekonensat Vaillant VU 242/3-5 to cena netto katalog 4920 PLN

    kocioł kondensacyjny De Dietrich MCR II 24 T 4697 zł cena netto katalog moc 24 kW, różnica w stosunku do Vaillanta VU 242/3-5 który nie jest kondensatem 223 zł na korzyść De Dietricha

    Różnica 2250

    A bramy jeżeli będą otwierane na dłuższy okres czasu to dobrze byłoby zastosować kurtyny powietrzne zamiast nagrzewnic

    A tak najlepiej by było gdyby jakiś instalator dostał rzuty i założenia do ręki i zaproponuje coś rozsądnego

    Piotr
    bierz kocioł kondensacyjny i nawet się nie zastanawiaj,
    z temperaturami powyżej 54 C na powrocie będzie pracował kilkanaście dni w roku,
    przecież nagrzewnice nie są liczone na 90/70/20,
    poza okresem z niskimi temperaturami będzie zawsze kondensował,
    a sezon grzewczy to co najmniej 180 dni w roku

  10. #10

    Domyślnie

    Muszę trochę polemizować z kolegami - w tym przypadku chodzi o szybkie dogrzanie pomieszczenia po obniżeniu lub przewietrzeniu (otwarcie bram) i w tym przypadku wskazane są wysokie parametry aby zrobić to w miarę szybko.

    Piotr

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    jak cza polemizować, to cza
    ale i tak kondensat będzie ekonomiczniejszy i trwalszy

  12. #12

    Domyślnie

    kocioł niekondensacyjny DE DIETRICH DWHR 2.24 FF kosztuje 2585.00 PLN

    w porównaniu z MCR II to 2112 PLN oszczędności

    Mam nadzieję że nie zaczniesz dyskutować który jast lepszy bo nie o to w dyskusji chodzi

    W każdej firmie kondensat będzie droższy od zwykłego turbo

    Nie dyskutuję czy kondensat jest lepszy czy nie -JEST BEZWAARUNKOWO napisałem to wcześniej, ale jest ponad 2000 PLN droższy porównując u tego samego producenta.

    CZY NIEWIELKIE OSZCZĘDNOŚCI NA GAZIE (nie wykorzystujemy kondensacji) rozłożone na bliżej nieokreślony czas SĄ WARTE dokładania 2000 PLN

    Przy wyższych parametrach pracy nagrzewnic można zastosować mniejsze nagrzewnice to są kolejne oszczędności przy inwestycji.

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 27-05-2010 o 18:35

  13. #13

    Domyślnie

    A czy można pogodzić bez większych problemów kocioł niekondensacyjny z ogrzewaniem podłogowym dla tej części socjalnej, czy lepiej w takim układzie zastosować grzejniki panelowe?Osobiście wolałbym jednak podłogówkę.
    Co do CWU to może jednak zasobnik, bo raczej można będzie określić, kiedy większa ilość tej wody potrzeba będzie najbardziej. Może to być przedział czasowy np.2-3 godzin.
    Podłogówka można bez problemu kwestie wybrania czy zawór mieszający z siłownikiem sterowany pogodowo (droższe) można zastosować pompe z zaworem termostatycznym mieszającym (tańsze) oba rozwiązania skuteczne.

    Jednak przy podłogówce niewskazane śą obniżenie okresowe - długo się rozgrzewa (bezwładność) może grzejniki będą lepsze ?

  14. #14

    Domyślnie

    ale i tak kondensat będzie ekonomiczniejszy i trwalszy
    Będzie - zgadzam się- bo wymiennik kondensacyjny kosztuje kilkakrotnie więcej - logiczne i zrozumiałe

    Piotr G

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie mam zamiaru dyskutować który kocioł lepszy, bo MCR sam się broni,
    chciałem pokazać, że kondensat De Dietricha jest tańszy od kotła z zamkniętą komorą Vaillanta
    natomiast jakość jest taka sama a w lepszych modelach też jest lepsza,

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Muszę wyjaśnić, że dla mnie priorytetem nie jest oszczędność rzędu 2 tys.PLN na kotle, tylko skuteczne, szbkie nagrzewanie (powrót do oczekiwanej temperatury).Bramy garażowe nie będą otwierane na zbyt długi okres czasu, dlatego też kurtyny powietrzne uważam raczej za zbędne, chociaż o takim rozwiązaniu też myślałem.
    Osobiście uważam, że nagrzewnice powinny pracować właśnie na wysokich temperaturach po to, aby jak najszybciej nagrzać pomieszczenie.Temperatury powrotu mogą być zbyt wysokie, aby zachodził efekt kondensacji, więc po co piec kondensacyjny?Owszem, te same nagrzewnice mogą pracować na niższych temperaturach zasilania, tylko wtedy będą musiały dłużej pracować, gdyż ich sprawność będzie niższa.
    Niektóre podobne warianty, jak przedstawione powyżej, w zasadzie przerabiali już moi lokalni instalatorzy, ale dosyć mocno upierali się przy kondensatach.
    A ja pod prąd! Ale może ja się nie znam...
    Proponowano mi nawet dla hali jedną dużą nagrzewnicę, która teoretycznie powinna wystarczyć, jednakże osobiście wolałbym 2 nieco mniejsze, umieszczone w przeciwległych końcach hali (chociaż przesunięte względem siebie), aby bardziej skutecznie "zamieszać" powietrzem w pomieszczeniu.
    Mówiąc szczerze to wolałbym te zaoszczędzone 2 tys. zainwestować w dwie nagrzewnice zamiast jednej lub po prostu 2 nagrzewnice stosunkowo dobrej klasy.
    Bardziej przekonują mnie opinie Piotra G., co nie znaczy, że jestem już teraz zdecydowany na wybór kotła. Do tego etapu mam jeszcze trochę czasu, ale chętnie zapoznam się również z poglądami innych kolegów, myślę nawet, że nie tylko ja...
    Pozdrawiam

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie wiem czy byłeś kiedyś w pomieszczeniu w którym jest ogrzewanie sufirowe,
    dla mniie średnia przyjemność jak z góry grzeje promiennik i nagrzewa czaszkę,
    zbyt wysokie temperatury zasilania wcale nie są dobre,
    promienniki powinny być dobrane przez projektanta,
    natomiast temoratura zasilania jest zależna tylko i wyłącznie od powierzchni promiennika,
    im większy promiennik tym mniejsza temperatura zasilania i tutaj każdy kocioł kondensacyjny się sprawdzi,
    wejdź sobie na stronę Zehndera tam powinno być więcej na ten temat,
    jest to jeden z lepszych i droższych producentów promienników

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    CHX

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    nie wiem czy byłeś kiedyś w pomieszczeniu w którym jest ogrzewanie sufirowe,
    dla mniie średnia przyjemność jak z góry grzeje promiennik i nagrzewa czaszkę,
    zbyt wysokie temperatury zasilania wcale nie są dobre,
    promienniki powinny być dobrane przez projektanta,
    natomiast temoratura zasilania jest zależna tylko i wyłącznie od powierzchni promiennika,
    im większy promiennik tym mniejsza temperatura zasilania i tutaj każdy kocioł kondensacyjny się sprawdzi,
    wejdź sobie na stronę Zehndera tam powinno być więcej na ten temat,
    jest to jeden z lepszych i droższych producentów promienników
    Masz na myśli promienniki gazowe czy nagrzewnice wodne?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nagrzewnice wodne,

  20. #20

    Domyślnie

    Z tego co ja wiem to promienniki są elektryczne bąź gazowe wodne raczej nie. Nagrzewnica wodna z dużą wydajnością wentylatora na wysokich parametrach najszybciej pozwoli uzyskać temp. w pomieszczeniu.
    Promienniki faktycznie nie dają komfortu.

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 27-05-2010 o 22:29

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony