dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Pompa do podłogówki, czy koniecznie?

    Przede wszystkim witam Szanownych Forumowiczów, gdyż to mój pierwszy post na forum. Starałem się przeczytać jak najwięcej o podłogówkach na forum, lecz niestety dalej nie wiem do końca jak to powinno wyglądać u mnie.
    Będę przerabiał ogrzewanie u siebie w domu częściowo na podłogówkę. Dom jest nowy - stan deweloperski, ma około 135 mkw powierzchi mieszkalnej na dwóch praktycznie równych poziomach. Piec dwufunkcyjny Valliant Atmotec. Ogrzewanie podłogowe ma być na parterze niecałe 40 mkw oraz na piętrze około 10 mkw, reszta grzejniki które już zresztą są. Na każdym poziomie domu jest rozdzielnia.
    Czy podłogówka zrobiona na zaworach mieszających, bez oddzielnej pompy (tylko pompa z pieca) będzie działać czy też potrzebne są większe przeróbki?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi/podpowiedzi

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    podlogówka to jest drugi obieg grzewczy,
    musisz mieć drugą pompę obiegową,

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Może się jeszcze okazać, że sprzęgło będzie konieczne. czyżbyś miał założony mieszacz bez pompy? Kto to montował - Ty czy instalator?
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    pompa z zaworem termostatycznym powinna wystarczyć ale można zawór mieszający z siłownikiem i pompa bo to drugi obieg CO wtedy wskazane jest sprzęgło

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 28-05-2010 o 23:02

  5. #5

    Domyślnie

    Wyjaśnię dokładnie. Jeszcze nikt tego nie montował, bo to się to dopiero zrobić. chcę to zrobić dobrze. Nie będę tego robił sam ale wolę sprawdzić teorie majstra z pomocą Szanownych Forumowiczów.
    Z tego co zrozumiałem z Waszych postów to podłogówka nie pójdzie na pompie z pieca tylko trzeba jakiś bardziej skomplikowany zestaw zamontować. Przynajmniej skomplikowany dla mnie. Jak to powinno wyglądać przy założeniu że podłogówka będzie zajmowała nie więcej niż 1/3 powierzcni domu - jakie elementy muszą wchodzić w skłąd takiego zestawu? Przepraszam za naiwne pytanie, ale każdy kiedyś zaczynał

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    zawór mieszający trójdrogowy z siłownikiem, pompa CO, czujnik temperatury np. przylgowy, sterownik dla drugiego obiegu z mieszaczem (jesli go nie masz w sterowniku kotła), ja bym jeszcze dał sprzęgło, za nim rozdzielacz na dwa obiegi : podłogówka i grzejniki.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Można też pompa z zaworem termostatycznym bez siłownika, sterownika i sprzęgła - tańsze rozwiązanie ale nie masz kontroli nad nim zadana temperatura jest utrzymywana stale albo jakiś termostacik do wyłączenie pompy.
    Rozwiązanie proponowane przez Grześka jest lepsze bezwzględnie ale droższe.

    Piotr

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13 Zobacz post
    zawór mieszający trójdrogowy z siłownikiem, pompa CO, czujnik temperatury np. przylgowy, sterownik dla drugiego obiegu z mieszaczem (jesli go nie masz w sterowniku kotła), ja bym jeszcze dał sprzęgło, za nim rozdzielacz na dwa obiegi : podłogówka i grzejniki.
    Dziękuję, choć wciąż niewiele rozumiem. Może mi Panowie jescze napiszecie ile muszę liczyć za te "graty". Czy są jakieś kompletne zestawy czy muszę sam dobierać. Patrzyłem np. na pompy i zaczynają się od nieco ponad 100 plnów a kończą na kilku tysiącach i bądź tu człowieku mądry

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o tańsze rozwiązanie czyli zawór termostatyczny i pompa z rozdzielaczem to sa gotowe rozdzielacze podłogowe z pompą zaworem termostatycznym termometrami by- passem np. purmo, kan therm, Wawin i wielu innych prodcentów.

    Zestawy zaworów mieszających z siłownikami itd.wystepują u markowych producentów kotłów jednak kosztują też markowo taniej jest zmontowć wszystko samemu.

    Piotr

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Nie da sie dokładnie mówic o kosztach. Zawór, pompę, sprzęgło, armaturę, czujnik trzeba dobrać do podłogówki. To koszt ok. 1200-1500 zł.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki, w takim razie koszty nie przerażają i podłogówka będzie!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony