dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mea
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Rybnik, Poland
    Dzielnica
    Boguszowice Stare
    Posty
    4.903
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie Wentylacja nawiewno-wywiewna - jak to zrobic zeby dzialalo ??

    Witam mam dosc nietypowa sprawe ... chcialabym zrobic wentylacje nawiewno - wywiewna w naszym domu ale:
    1. mamy w planach ogrzewac dom kotlem na ekogroszek
    2. w kuchni bedzie kuchenka gazowa ale z butla na propan-butan ...
    3. W NASZYM DOMU NIE BEDZIE KOMINKA!!! - to raczej ulatwienie
    4. chcemy zrobic GWC
    no i na koniec
    5. nie wiem czy wystarczy nam kasy na zakup rekuperatora - czy wystarczylby na poczatek zakup samej centralki wentylacyjnej a w przyszlosci jak bedzie kaska to bedzie i rekuperator !!

    i teraz pytanie
    a. czy to ma sens ?? najpierw instalacja z centralka a potem rekuperator ?? /koszty/
    b. co z kominami ?? do kotla musi byc ... ale ile ma miec kanalow ?? co z kominem wentylacyjnym w drugiej czesci domu ??
    c. co z kuchenka gazowa ?? do czego podpinac okap ??
    Budowe mozna zasadniczo uznac za zakonczona ... dziennik zostanie ale powiedzmy dla tych ktorym ja bede chciala go pokazac ... w koncu po cholere ogladac ten moj kicz ...

    start 14 sierpnia 2010 ...

    mieszkamy od 19 listopada 2011

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pavent

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Sprawa raczej bardziej typowa niż się wydaje :)
    Wentylacja mechaniczna to standard, nie luksus...

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    a. czy to ma sens ?? najpierw instalacja z centralka a potem rekuperator ?? /koszty/
    oczywista oczywistość:
    1. najtaniej wykonać kanały wentylacyjne na etapie budowy - jeśli nie teraz, to później będzie drożej;
    2. do działania wentylacji mech. potrzebujemy: 2 wentylatorów - nawiewnego + wywiewnego oraz jakiegoś sterowania (oczywiście również energia elektryczna potrzebna jest);
    3. rekuperator nie jest wymagany do prawidłowego działania wentylacji mechanicznej - jest to tylko dodatek obniżający koszty ogrzewania.

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    b. co z kominami ?? do kotla musi byc ... ale ile ma miec kanalow ?? co z kominem wentylacyjnym w drugiej czesci domu ??
    W kotłowni z piecem gazowym, wentylacja grawitacyjna musi być. Piec spaliny musi usuwać. Czyli potrzebujemy komina z jednym kanałem dymowym i jednym kanałem wentylacyjnym. Ale... Nie zbiedniejemy jak zrobimy komin w układzie: 1 kanał dymowy + 2 wentylacyjne - będzie wtedy jeden kanał nadmiarowy (np. do wykorzystania do wyrzucania powietrza z naszego układu wentylacji).
    Jeśli nie ma kominka, to każdy inny komin można uznać za zbędny.

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    c. co z kuchenka gazowa ?? do czego podpinac okap ??
    Kuchnia gazowa musi być w pomieszczeniu z oknem i z wentylacją zapewniającą wymianę powietrza na poziomie min. 70m3/h. Przy założeniu, że mamy wentylację mechaniczną, można zrezygnować z kominowych kanałów wentylacyjnych, a okap może wyrzucać powietrze przez dziurę w ścianie.
    dobry klimat w Twoim domu
    pavent.pl

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mea
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Rybnik, Poland
    Dzielnica
    Boguszowice Stare
    Posty
    4.903
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    skoro wentylacja mechaniczna to standard czy moglbys mi pomoc zaprojektowac i oszacowac taka instalacje ?? bo szczerze powiem nie wiem z jakimi kosztami mamy tu doczynienia ... ?
    Budowe mozna zasadniczo uznac za zakonczona ... dziennik zostanie ale powiedzmy dla tych ktorym ja bede chciala go pokazac ... w koncu po cholere ogladac ten moj kicz ...

    start 14 sierpnia 2010 ...

    mieszkamy od 19 listopada 2011

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    skoro wentylacja mechaniczna to standard czy moglbys mi pomoc zaprojektowac i oszacowac taka instalacje ?? bo szczerze powiem nie wiem z jakimi kosztami mamy tu doczynienia ... ?
    W tej sytuacji jest tylko jedna rada.
    Ucz się sama lub płać i płacz.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pavent

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    skoro wentylacja mechaniczna to standard czy moglbys mi pomoc zaprojektowac i oszacowac taka instalacje ?? bo szczerze powiem nie wiem z jakimi kosztami mamy tu doczynienia ... ?
    jak zwykle bywa oszacowanie kosztów jest przyjemne, realne wydatki już nie

    proponuje założyć, że metr instalacji to 50 PLN, robocizna 30%, długość kanałów went. to 2/3 powierzchni budynku (parter-poddasze), rekuperator - od 3000 PLN do...
    więcej szczegółów - zapraszam na priv...
    dobry klimat w Twoim domu
    pavent.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mea Zobacz post
    Witam mam dosc nietypowa sprawe ... chcialabym zrobic wentylacje nawiewno - wywiewna w naszym domu ale:
    1. mamy w planach ogrzewac dom kotlem na ekogroszek
    2. w kuchni bedzie kuchenka gazowa ale z butla na propan-butan ...
    3. W NASZYM DOMU NIE BEDZIE KOMINKA!!! - to raczej ulatwienie
    4. chcemy zrobic GWC
    no i na koniec
    5. nie wiem czy wystarczy nam kasy na zakup rekuperatora - czy wystarczylby na poczatek zakup samej centralki wentylacyjnej a w przyszlosci jak bedzie kaska to bedzie i rekuperator !!

    i teraz pytanie
    a. czy to ma sens ?? najpierw instalacja z centralka a potem rekuperator ?? /koszty/
    b. co z kominami ?? do kotla musi byc ... ale ile ma miec kanalow ?? co z kominem wentylacyjnym w drugiej czesci domu ??
    c. co z kuchenka gazowa ?? do czego podpinac okap ??

    Witam!

    Co do rekuperacji: wg badań przeprowadzonych w Niemczech dom z rekuperatorem przeciwprądowym dobrej klasy i prawidłowo wykonaną instalacją ma o ponad 50% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż dom z działająca wentylacją grawitacyjną. Resztę łatwo przeliczyć.
    decydując się na rekuperator należy:
    - zlikwidować kominy wentylacyjne (są zbędne i zgodnie z przepisami nie wolno z nich korzystać, więc po co płacić?)
    - DOBRZE docieplic dom (zalecam minimum 12-15cm izolacji na ścianach i 35-40 cm izolacji dachu plus szczelne okna i drzwi)
    - dobrze USZCZELNIC dom (każda nieszczelność obniży parametry pracy instalacji z rekuperatorem)
    - wykonać PRAWIDŁOWO instalacje wentylacyjną (odpowiednio dobrane przewody, izolacja,. ułożenie, typ przewodów itp.)
    - zainstalować DOBRY rekuperator (uwaga: jakieś dobre urządzenie a nie składaka robionego w garażu...)

    Efekt: w moim przypadku w ten sposób przeprowadzona termoizolacja budynku "pogierkowskiego", 140m2 + piwnica. Koszty ogrzewania gazem ziemnym zmalały z 8900 do 1200 PLN rocznie.
    Jeśli dom jest nieszczelny lub ma kiepską izolację - rekuperator za wiele nie pomoże. Jest to rozwiązanie przeznaczone do wentylacji nowoczesnych,. energooszczędnych i szczelnych budynków.
    Według mnie wydawanie pieniędzy na zestaw wentylatory + sterowanie to wyrzucenie ich w błoto. Proponowałbym raczej zakup najtańszej centrali z rekuperatorem, a za 2-3 lata sprzedanie jej np. na allegro i zamontowanie lepszej - w zależności od możliwości finansowych. Brak jakiejkolwiek wentylacji to z kolei grzyb i problemy zdrowotne, a takie będą, jeśli założy się same przewody wentylacyjne bez centrali...
    Co do wątpliwości dotyczących kuchenki, kominka itp - wszystko jest do rozwiązania, polecam zamówić po prostu projekt u projektanta z doświadczeniem. Wtedy on daje na to gwarancję, odpowiada też za zgodność z przepisami.
    A najnowsze przepisy nie wykluczają stosowania rekuperacji przy gazie, kominku itp:
    paragraf 150 (fragment) "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." z 12.04.2002 z późniejszymi zmianami:

    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

    Wniosek jest prosty: NIE WOLNO robić wentylacji wywiewnej. Wszystkie pozostałe typy są dozwolone, o ile rzeczywiście działają (z mojego doświadczenia: wentylacja grawitacyjna, szczególnie latem, nie działa wcale, więc nawet najgorszy rekuperator będzie lepszy niż najlepszy komin...)

    Pozdrawiam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    W Niemczech to może i wychodzić te 50%, w Polsce -- nie przypuszczam. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy w Polsce raczej kiepskie parametry ścian i okien, więc zdecydowana większość ciepła nam ucieka właśnie tędy, a nie przez wentylację.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pavent

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał AMSEL Zobacz post
    Witam!

    Efekt: w moim przypadku w ten sposób przeprowadzona termoizolacja budynku "pogierkowskiego", 140m2 + piwnica. Koszty ogrzewania gazem ziemnym zmalały z 8900 do 1200 PLN rocznie.
    hmmmm.... ogrzewanie 140 m2 za 1200 rocznie to naprawdę doskonały wynik. Tylko pogratulować... Wychodzi taniej niż grzanie ciepłej wody (kondensatem) dla 4 osobowej rodziny
    dobry klimat w Twoim domu
    pavent.pl

  9. #9

    Domyślnie

    POWIETRZE ZNAD KUCHENKI CZĘSTO MA 60-80stC jak można to zmarnować wyrzucając przez dziurę w ścianie!!!!!!!

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    POWIETRZE ZNAD KUCHENKI CZĘSTO MA 60-80stC jak można to zmarnować wyrzucając przez dziurę w ścianie!!!!!!!
    Ponad to jest mocno wilgotne więc niesie ze sobą sporo energii !

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał AMSEL Zobacz post
    Witam!

    (...)
    A najnowsze przepisy nie wykluczają stosowania rekuperacji przy gazie, kominku itp:
    paragraf 150 (fragment) "Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie." z 12.04.2002 z późniejszymi zmianami:

    9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.
    10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

    Wniosek jest prosty: NIE WOLNO robić wentylacji wywiewnej. Wszystkie pozostałe typy są dozwolone, o ile rzeczywiście działają (z mojego doświadczenia: wentylacja grawitacyjna, szczególnie latem, nie działa wcale, więc nawet najgorszy rekuperator będzie lepszy niż najlepszy komin...) (...)
    Nie chcę zaczynać nowego tematu więc zapytam tutaj: Jaki konkretnie przepis prawa ZAKAZUJE stosowania w kuchni wentylacji mechanicznej wywiewnej jeżeli mam w kuchni płytę gazową czteropalnikową??? Kominiarz upiera się, że jest taki przepis, ale poproszony o podanie podstawy prawnej nie mógł znaleźć konkretnego zapisu. Określę sytuację precyzyjnie: zamieszkałem w kamiennicy i świadom tego, że nie ma i nie będzie tam żadnej wentylacji wiedziałem, że kominiarz nakaże mi zbudować kanał wentylacyjny dla łazienki gdzie znajdować się będzie piec z zamkniętą komorą spalania podłączony na SPS (gdzie mogę zastosować wentylację mechaniczną) oraz dodatkowo nakazał mi zainstalować wentylację w kuchni ze względu na płytę gazową czteropalnikową, ale tylko i wyłącznie mogę tam zainstalować - jak twierdzi kominiarz - kanał wentylacyjny grawitacyjny. Więc suma sumarum dochodzi do małego paradoksu bo w łazience mam zgodę na mechaniczną wentylację wywiewną, ale w kuchni (sąsiadującej z łazienką) tylko na grawitacyjną, w momencie działania wentylacji mechanicznej w łazience kanał grawitacyjny w kuchni stanie się czerpnią powietrza, a nie wentylacją.
    Według mnie zacytowany przez Ciebie fragment rozporządzenia ust.9 mówi o przypadku kiedy mamy urządzenie gazowe z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia, dla mnie kuchenka gazowa z mechaniczną wentylacją w kuchni jest skuteczniejsza od grawitacyjnej i żaden przepis nie zakazuje takiego rozwiązania. Ja chcę zastosować wspólny kanał wentylacji mechanicznej dla łazienki i kuchni, a kominiarz mi zabrania. Kto ma rację???
    Ostatnio edytowane przez ryhu82 ; 18-06-2010 o 06:38
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    W Niemczech to może i wychodzić te 50%, w Polsce -- nie przypuszczam. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy w Polsce raczej kiepskie parametry ścian i okien, więc zdecydowana większość ciepła nam ucieka właśnie tędy, a nie przez wentylację.
    Fakt.
    Polskie przepisy dotyczące parametrów energetycznych budynku dopuszczają budowę domów o zapotrzebowaniu na E ponad 140kW/m2/rok. Standard niemiecki mówi o 70 kW/m2/rok. o ile dobrze pamiętam po 2020 ma to być 25kW/m2/rok.

    Robiłem kiedyś proste wyliczenie: aby spełnić normę dla domu energooszczędnego dom o powierzchni 150m może zużyć rocznie do celów grzewczych nie więcej niż ok. 1170m3 gazu ziemnego lub ok. 1000l oleju opałowego. I wbrew pozorom nie jest to straszny problem, koszt wykonania takiego domu jest bardzo zblizony do standardowo budowanych. Wiem to na pewno - mieszkam w takim.

    A wiecie, jaka to przyjemność mieć świadomość, że po nalaniu 500l oleju opałowego w styczniu kolejne tankowanie będzie w lipcu lub sierpniu i też 500-litrowe?

    fajnie, nie?

    pozdrawiam!

  13. #13
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryhu82 Zobacz post
    więc zapytam tutaj: Jaki konkretnie przepis prawa ZAKAZUJE stosowania w kuchni wentylacji mechanicznej wywiewnej jeżeli mam w kuchni płytę gazową czteropalnikową???
    Poczytaj Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r. (jest w Internecie). Są tam zapisy dokładnie odnoszące się do poruszanych przez ciebie tematów. Jest tam też przepis, że nie wolno mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną (czyli nie mogą występować jednocześnie w jednym mieszkaniu/domku). I pamiętaj też o ważnej sprawie - wentylacja grawitacyjna działa ZAWSZE (o ile jest poprawnie wykonana), a wentylator tylko wtedy, gdy jest prąd w sieci. I stąd wymóg wentylacji grawitacyjnej wszędzie tam, gdzie występują urządzenia emitujące spaliny.

  14. #14

    Domyślnie

    >> I pamiętaj też o ważnej sprawie - wentylacja grawitacyjna działa ZAWSZE (o ile jest poprawnie wykonana)

    działa zawsze pod warunkiem różnicy temperatur. na dole cieplej na górze zimniej. czyli upraszczając zimą działa za dobrze, latem ....
    desmear

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Poczytaj Rozporządzenie Min. Infrastruktury z 2002 r. (jest w Internecie). Są tam zapisy dokładnie odnoszące się do poruszanych przez ciebie tematów. Jest tam też przepis, że nie wolno mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną (czyli nie mogą występować jednocześnie w jednym mieszkaniu/domku). I pamiętaj też o ważnej sprawie - wentylacja grawitacyjna działa ZAWSZE (o ile jest poprawnie wykonana), a wentylator tylko wtedy, gdy jest prąd w sieci. I stąd wymóg wentylacji grawitacyjnej wszędzie tam, gdzie występują urządzenia emitujące spaliny.
    To rozporządzenie było już cytowane tu w wątku, a dokładniej tutaj.

    W mojej opinii te zapisy w żaden sposób nie zabraniają posiadania wentylacji mechanicznej wywiewnej dla kuchni gazowej.

    Jeśli uważasz inaczej, podaj proszę konkretny zapis w rozporządzeniu i jego interpretację.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  16. #16

    Domyślnie

    Sprawa się wyjaśniła, kominiarz zgodził się na wywiewną mechaniczną, ale powiedział, że dla kuchni i łazienki musi być osobny kanał wyprowadzony ponad dach i nie może to być kanał zbiorczy dla tych dwóch pomieszczeń, a takiego ograniczenia też nigdzie nie znalazłem.
    Wszytko można zrobić samodzielnie, tylko trzeba wiedzieć jak...

  17. #17
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    W mojej opinii te zapisy w żaden sposób nie zabraniają posiadania wentylacji mechanicznej wywiewnej dla kuchni gazowej.
    Jeśli uważasz inaczej, podaj proszę konkretny zapis w rozporządzeniu i jego interpretację.
    To nie ja uważam inaczej, tylko to Rozporządzenie:
    Rozdz. 5 (Przewody kominowe) par. 141.3 "zabrania się stosowania indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych".
    Warunki, w których dopuszcza się wentylację mechaniczną (okap nadkuchenny) podaje par. 93 p.3
    A dodatkowo nadmienię, że nie jesteśmy uprawnieni do własnych interpretacji obowiązujących przepisów.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Czy w kuchni, w której znajduje się kuchenka gazowa są jakieś wloty do przewodów spalinowych?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  19. #19
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    >> I pamiętaj też o ważnej sprawie - wentylacja grawitacyjna działa ZAWSZE (o ile jest poprawnie wykonana)

    działa zawsze pod warunkiem różnicy temperatur. na dole cieplej na górze zimniej. czyli upraszczając zimą działa za dobrze, latem ....
    Nie zmienia to faktu, że AKTUALNIE OBOWIĄZUJĄCE przepisy tego wymagają. Bo jak dotąd nikt bardziej niezawodnej wentylacji nie wymyślił.

  20. #20
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Czy w kuchni, w której znajduje się kuchenka gazowa są jakieś wloty do przewodów spalinowych?
    No...faktycznie. Przyjechałem zmęczony po pracy na działce i myśląc o kotle gazowym pisałem w sprawie dotyczącej kuchenki gazowej. A tam rzeczywiście można zastosować np. okap nadkuchenny pod warunkiem istnienia dodatkowego kanału wentylacji grawitacyjnej.
    Zwracam honor!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony