dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie zmiana konstrukcji dachu po uzyskaniu PNB

    Witam serdecznie,
    mam wydaje mi się, nietypowy problem. Otóż uzyskałem juz pozwolenie na budowę - jednak w projekcie, a dokładnie w konstrukcji dachu architekt wstawił mi 3 słupy przestawiając przy okazji trochę ściany (oczywiście bez informowania mnie).
    Chciałbym te słupy usunąć - rozpiętość dachu po ścianach zewnętrznych ma 8,1m. Na dach planuje dachówkę ceramiczną.
    Chciałbym prosić o informację, jak do tego podejść - czy wystarczy ew. wpis kierownika budowy, czy trzeba robić cały projekt zastępczy ?
    Oraz czy ta rozpiętość nie jest zbyt duża na konstrukcję bez słupów, do czego usilnie próbował mnie przekonać architekt...
    Dodam, że wolałbym znaleźć innego projektanta, niż tego co robił mi tą wieźbę. Czy muszę szukać ew. konstruktora czy architekta?
    oraz czy architekt, który wykonywał dla mnie ten projekt musi wyrazić jakieś zgody na zmiany ? (w projekcie chyba czegoś takiego nie mam).
    W załącznikach przesyłam rzuty wieźby.
    z góry dziękuję za informacje
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	85,6 KB
ID:	432336   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	432337  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Uzyskałem również informację, ze lepiej byłoby przy okazji zmienić kąt dachu na 45', co pozwoliłoby na usunięcie górnych jętek - czy to ma sens?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Możesz zmienić konstrukcje dachu ale musi to zaprojektować uprawniony projektant konstrukcji.
    Zmiana kąta pochylenia dachu musi być zgodna z warunkami zabudowy.
    Powinna też być zgoda architekta.
    Zmiana nieistotna a może nawet zamienne pozwolenie na budowę.

    Górna "jętka" nie jest jętką a sama zmiana kąta z 40 na 45 nie zmienia potrzeby występowania tego elementu.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 10-07-2019 o 11:00
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Kiedy traktuje się zmianę konstrukcji jako zmianę istotną a kiedy jako nieistotną? W Warunkach zabudowy mam kat od 35 do 45 stopni.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Projektant o tym decyduje.
    Z punktu widzenia projektu konstrukcji zmiana jest istotna co nie znaczy że jest istotna z punktu widzenia PnB.
    Wysokość kalenicy przy zmianie kąta dachu może być istotna.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Teraz nurtuje mnie, czy zmiana konstrukcji, a dokładnie usunięcie tych słupów jest możliwe i nie będzie stwarzało większych problemów (tj. Czy porostu projektant nie poszedł na łatwiznę). Jeśli tak, to wystarczy że uzyskam pozwolenie od architekta na zmiany, znajdę innego konstruktora i porostu jakoś w dzienniczku się to odnotuje wraz z nowym rysunkiem, tak? (jeśli zachowałbym kat 40 stopni).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Jeżeli nową więźbę dachu przeliczy nowy (a może przeliczy stary) konstruktor to jest ok.
    Ale nowy musi tez sprawdzić jak nowa więźba dachu wpływa na wcześniej zaprojektowany budynek.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wysokość kalenicy przy zmianie kąta dachu może być istotna.
    To jest precyzyjnie uregulowane w Prawie Budowlanym. Zmiana do 2% wysokości budynku jest nieistotna, powyżej 2% - jest istotna.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    To już łatwo można policzyć.
    Jest +7,70m a 2% więcej to 7,854m czyli tylko o 15,4cm wyższy dom.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Czyli zmiana na 45 stopni to już zmiana istotną bo podnosi dom o ok 25cm, z tego co wyliczyłem..

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Pewnie zmiana będzie zmiana istotną bo podnosi kalenicę o 63 cm czyli będzie +8,33m a było 7,70m.
    Może tez przekraczać dopuszczalny poziom / wysokość w kalenicy (jeżeli jest taki zapis).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mruk2

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-473
    Posty
    16

    Domyślnie

    Projektant wstępnie klasyfikuje zmianę, jeśli zapisze że jest nieistotna to powinno to przejść, czyli trochę może naciągnąć ale w granicach przyzwoitości. Urząd to może ewentualnie podważyć i wtedy powinien być projekt zamienny i nowa procedura
    Co do konstrukcji to wg mnie słupy podpierają płatwie mniej więcej w połowie (to jest więźba płatwiowo-kleszczowa, nie jętkowa) i można je przesuwać w linii płatwi, ale raczej nie usuwać, tym bardziej że pewnie płatwie są łączone z 2 odcinków

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    wiem ze to konstrukcja platwiowo kleszczowa, lecz chodzi mi wlasnie o zmiane na krokwiowo-jętkową. czy taka konstrukcja ma szanse wytrzymac obciazenia przy takim rozstawie scian, oraz czy lepiej zostawić kat 40 czy warto go zwiekszyc?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    wjaskiewicz

    - zmiana kąta dachu jest zmianą istotną ! ponieważ zmienia się kubatura obiektu, a to " charakterystyczny parametr obiektu budowlanego "
    - zmiana jw wiąże się z opracowaniem projektu zamiennego

    " czy taka konstrukcja ma szanse wytrzymać obciażenia przy takim rozstawie ścian "
    - to pytanie do projektanta budynku, nie na FM
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał wjaskiewicz Zobacz post
    wiem ze to konstrukcja platwiowo kleszczowa, lecz chodzi mi wlasnie o zmiane na krokwiowo-jętkową. czy taka konstrukcja ma szanse wytrzymac obciazenia przy takim rozstawie scian, oraz czy lepiej zostawić kat 40 czy warto go zwiekszyc?
    Taka więźba dachu zupełnie inaczej "pracuje" - inaczej oddziałuje na konstrukcje budynku.
    Do tego masz ścianki kolankowe które nie są zaprojektowane na taką więźbą dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Czyli jeżeli chciałbym zmienić konstrukcje dachu to rozumiem że ściany kolankowej też są do zmiany? Ile projektant może zainkasowac za taką zmianę, żeby to miało ręce i nogi?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Ściany kolankowe i dalej w dół musi być zaprojektowane do nowego typu więźby dachu.
    Jaki jest obcecny stan budowy?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Jestem świeżo po otrzymaniu PNB, jeszcze nie zacząłem budowy. Także mam czas na ewentualne zmiany, tylko szukam informacji jak to wszystko ugryźć, gdyź obecny architekt nie był zbyt skłonny do pomocy w tym temacie..

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    To powinno być ogarnięte na etapie projektowania budynku.
    Architekt powinien współpracować i dać odpowiedź.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    wjaskiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-300
    Posty
    53

    Domyślnie

    Mówiłem już to na wstępie, po otrzymaniu pozwolenia słupy dalej były. Ściany poprzestawial również bez mojej zgody, tłumacząc że Rozstaw między ścianami jest zbyt duży, dlatego chciałbym znaleźć kogoś innego a tamtego Pana omijać z daleka. Czy jest sens to zmieniać teraz wogóle czy praktycznie cała konstrukcja musiałaby być zmieniona?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony