dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rescue1

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Question Wymiana kotła z węglowego na gazowy. Stare bud. 50m2

    Witam

    Mam taki problem. Moja matka mieszka w mieszkaniu w starym budownictwie. Cegła. Nieocieplone. Drewniane stare okna. Pierwsze pietro. Nad nią jest już strych. Powierzchnia mieszkania to 50m2. Dwa pokoje z kuchnią i łazienką. Założone tam jest centralne ogrzewanie zasilane piecem węglowym umieszczonym w kuchni. W każdym pokoju po dwa grzejniki (stare zeliwne) 8 żeberek kazdy. Kuchnia i łazienka po jednym grzejniku czterożeberkowym. Na strychu jest coś co sie nazywa chyba zbiornikiem wyrównawczym.

    Niedawno zmarł ojciec i powstał problem. Matka ma juz swoje lata i nie bedzie biegać na pierwsze piętro z wiadrami z węglem. Chcę jej wymienić ten piec węglowy na kocioł gazowy. Ów kocioł ma być tylko do ogrzewania pomieszczeń, bo do ciepłej wody użytkowej jest w łazience przepływowy piecyk gazowy.

    Teraz pytania.

    1. Znajomi polecaja piec: Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C czy to dobry wybór ?
    2. Komin do którego jest podłaczony obecnie piec węglowy jest bez zadnego wkładu. Same cegły. Czyli trzeba będzie tam wstawić wkład koncentryczny tak ?
    3. Jaki rząd wielkości mogą wynieść koszty przystosowania komina i wmontowania kotła gazowego w miejsce węglowego ? (nie pytam o dokładne sumy, tylko o rząd wielkości)
    4. Ile metrów sześciennych na miesiąc może wynieść zuzycie gazu przy założeniu, ze w pokoju ma być w zimie w dzień 20 stopni a w nocy 15 ?
    5. Czy do tego pieca mam dokupić jeszcze jakiś sterownik ? Czytałem o jakichs sterownikach pogodowych/pokojowych....

    Jeśli napisałem jakies herezje to przepraszam, ale o grzejnictwie to ja pojecia nie mam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    @4. Podaj zużycie węgla, przeliczymy Ci to na zużycie gazu.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rescue1

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Na cały sezon grzewczy rodzice zużywali około 2 tony węgla.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    No to wyszłoby tak pi*drzwi z 1 000 m^3 gazu na sezon.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rescue1

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki. To zachęcający wynik. Wiem, że jest w dosć dużych widełkach ale mam teraz jaki taki pogląd.

    A ktoś może sie wypowiedzieć co do pozostałych punktów ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rescue1 Zobacz post
    Witam.... Chcę jej wymienić ten piec węglowy na kocioł gazowy. Ów kocioł ma być tylko do ogrzewania pomieszczeń, bo do ciepłej wody użytkowej jest w łazience przepływowy piecyk gazowy. ... Teraz pytania. 1. Znajomi polecaja piec: Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C czy to dobry wybór ? .
    Na wszystkie pytania odpowie zaproszony instalator, jeden może dwóch? Przygotują kosztorys i zakres działań, wyliczenia, kilku producentów kotłów, a nie tylko Junkers Cerapur. A pokrótce można powiedzieć tak: Kocioł kondensacyjny wymaga nowej, niskotemperaturowej instalacji, zamkniętej, a obecnie przy piecu węglowym jest otwarta. Wkład kominowy musi być szczelny ze stali nierdzewnej itp. Najlepiej wszystko wywalić i robić porządek od zera. Jeśli da radę to podłogówkę lub grzejniki z głowicami termostatycznymi i regulator - sterowanie pokojowe. Myślę że koszty inwestycji powyżej 10.000 PLN lub cuś blisko...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony