dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Z jakich drzew wiatrochron?

    Od strony zachodniej na odległości 200m jest otwarta przestrzeń

    jakie drzewa posadzić aby osłaniały tę część dachu przed wichurami?

    W listopadzie 2004 podczas takiej wichury zerwało mi kilkadziesiąt dachówek z części dachu nad garażem.

    Gleba jest 6-tej klasy, piaszczysta poniżej 1m gliniasta.

    Może jesion albo topola?
    Chciałbym aby drzewa szybko urosły.


    Dziękuję z góry za odpowiedzi.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Zasady są takie
    ochrona od wiatru cały rok -> zachód i północ to iglaste (pomijając modrzew)
    ochrona od słońca, głównie latem -> płd, płd zach liściaste

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie Re: Jakie drzewa jako wiatrochron?

    Cytat Napisał thalex
    Gleba jest 6-tej klasy, piaszczysta poniżej 1m gliniasta.
    Może jesion albo topola?
    Jeśli chodzi o te gatunki jako zapore od wiatru to przynajmniej wg mnie jest tak: jesion w obecnaj chwili bardzo choruje w całej Polsce i może nie dorosnąć do czasu ochrony dachu, poza tym wymaga gleb bardzo żyznych, z duża ilością wody. Topole - ech te topole, w większości miast i wzdłuż dróg są wycinane, pomimo ochrony jaką dają, szybkiego przyrostu są to jednak drzewa krótko żyjące i bardzo kruche.
    Na takiej ziemi ja bym spróbował posadzić brzozy - i szybko urośnie, ładnie wygląda a może i kozaka znajdziesz pod spodem. Albo założyć parkan z żywotnika olbrzymiego.
    Pozdrawiam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A może macie jakieś wieści co do prognoz odnośnie jesionów. Wiem, że wszędzie chorują na zasychanie pączków i strasznie nad tym boleję - bo marzyłam o domu w jesionach.... Trzy biedaki w doniczkach czekają na wysadzenie, ale nie wiem, czy tez nie chorują...Czy coś na to wymyślono jak np. na szrotówka?? Czekam na informacje od leśników.
    Natomiast co do iglaków które dość szybko rosną na tak dziadowskiej glebie (bo taka miałam), to jak bym polecała np. jodłę kalifornijską - w odróżnieniu od zwykłej sosny ma cienkie gałęzie - nie ma ryzyka że się np. złamią podczas wiatru czy pod śniegiem. I moim zdaniem można się zastanowić nad leszczynami - nie urosną bardzo wysoko, ale o ile pamiętam pogadanki o opływie powietrza w związku z samochodami np., o mogą wypchnąć wiatr wyżej . Nawet jak nie mają liści to mają gęste gałęzie. I wszędzie urosną.

    A w ogóle weterani Forum: czy to nie powinno byc w Ogrodzie a nie Wymianie Doświadczeń?

  5. #5

    Domyślnie

    ......czy to nie powinno byc w Ogrodzie a nie Wymianie Doświadczeń?
    jako podmiot występuje ochrona dachu a nie uprawa roślin - ja tak to
    widzę.

    (ps abromba; Elita abromba, Elita, "weteran" ma inne znaczenie)

    O jesionie chętnie bym się dowiedział bo takiego jednego symbolicznego chciałbym mieć chociażby aby na niego się wdrapać. i przypomnieć sobie dziciństwo zakładam, że zdąży urosnąć


    Cytat Napisał abromba
    I moim zdaniem można się zastanowić nad leszczynami - nie urosną bardzo wysoko, ale o ile pamiętam pogadanki o opływie powietrza w związku z samochodami np., o mogą wypchnąć wiatr wyżej . Nawet jak nie mają liści to mają gęste gałęzie. I wszędzie urosną.
    lesczyna w początkowej fazie rośnie powoli a wiatry wieją już
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam podobny problem z tymi wiatrami.
    Zaobserwowałam,że tak jak podpowiada Redwald, brzoza szybko rośnie, jest ładnym,wdzięcznym drzewem w naszym krajobrazie. I kozaki nieraz spod własnej brzozy jedliśmy Wszystko prawda.

    Ale w zeszłym roku truchlałam na widok mojej kilkunastoletniej brzozy, która gubiła liście już wczesnym latem ( czyżby z suszy? ). Inna zaś młodsza, stojąca w mokrej , nieprzepuszczalnej glinie po prostu zamarła.
    Chyba i brzozy zaczynają mieć swoje kaprysy.

    Topole są strzeliste, a nie rozłożyste, więc niewiele pomogą, pylą okrutnie- nie posadziłabym.
    cele budzą szacunek

  7. #7

    Domyślnie

    Skad brać brzozę na takie posadzenia. Jak duże samosiejki warto przesadzać ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOTO
    Skad brać brzozę na takie posadzenia. Jak duże samosiejki warto przesadzać ?
    Można ze szkółki leśnej, wytarczy dowiedzieć się czy i gdzie jest jakaś w pobliży i mozna tam pewnie będze zakupić - za grosze . ALbo tak jak sugerujesz z samosiewu - czyli znaleźć gdzieś ugór pod lasem, na którym rosną brzozyznaleźć włąsciciela i wykopać sobie - o ile pozwoli. Ważne jest w przypadku brzozy aby były wykopane przed puszczeniem liści. Brzozę sadzi się jako jedno z pierwszych drzew na wiosnę. A co do wielkości to myślę, że spokojnie przyjmą się nawet takie 1,5 m - byle wczęśnie bez liści i obficie podlewać przed przyjęciem się .

  9. #9

    Domyślnie

    Mam dwie jodły kalifornijskie. gleba 6 klasy niestety rosna b.powoli chyba dla nich potrzebna lepsza gleba. na mojej glebie najlepiej rosna sosna i brzoza. posadzielem lipe, klona rosna powoli mimo ze podsypuje nawozu.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Na piaszczystej glebie szybko i zdrowo będą rosły takie drzewa:
    brzoza
    oliwnik
    topole
    akacja
    a z iglastych jodła kakifornijska
    znacznie wolniej to:
    sosna
    wiele klonów
    czeremcha amerykańska
    jarzębina
    NIe polecam sadzić jesionów gdyż mają dośc duże wymagania . Na kiepskich glebach będą rosły powoli i będą chorowac.

  11. #11

    Domyślnie

    Odradzam topole, właśnie wyciołem (były chore).
    Wytrzymują ok 60 latek.
    Nie zasłaniają bo rosną raczej jako wysokie smukłe drzewa.
    I brudzą Latem śnieg jak to mówią dzieci.
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  12. #12

    Domyślnie

    witajcie a ja z lasu wykopałem brzoze 2 metrową i sie przyjęła BYLE wczesną wiosną!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!i DUZO JĄ PODLEWACCCCCCCCCCCCC

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    grunt to szybka reakcja na pytania
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomiAyomi
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Darłowo
    Posty
    204

    Domyślnie

    polecam sosnę czarną posadziłem u siebie a mieszkam nad morzem, wieje okrutnie
    do obsadzenia miałem 60m na pierwszy ogień poszła sosna czarna a w drugim rzędzie posadziłem świerk srebrny,
    wolniej rośnie ale super to wyglada, sadziłem takie po około 50 cm po dwoch latach sosna ma ponad 120 cm
    oczywiście naworze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony