dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 188 z 331
Pokaż wyniki od 3.741 do 3.760 z 6614

Temat: montaz w warstwie ocieplenia - jak to zrobic dobrze?

  1. #3741

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaspis2 Zobacz post
    chciałem poruszyć kwestię rozszerzalności temperaturowej profili okiennych a montaż na kotwach - w tym konkretnym przypadku jb-d.
    Zaleceniem przy montażu "standardowym" czyli w płaszczyźnie muru jest pozostawienie luzu dylatacyjnego pomiędzy ramą okna a światłem otworu. Luz ten jest później wypełniany pianą i pozwala na "pracę" profili okna pod wpływem zmian temperatury. W przypadku montażu na kotwy okno jest zamocowane na sztywno i nie ma tutaj miejsca na "pracę" profila - jak wtedy mogą rozkładać się naprężenia występujące w profilach zwłaszcza w ciemnych okleinach i dużych przeszkleniach ?
    Nie sądzę aby to działało zero-jedynkowo, choć rzeczywiście trudno (mi) znaleźć analogie do zestawu tradycyjnego: blachy & klocki. Może należałoby dawać bokami i górą np. te "słabsze" JBD (1,5mm) z wyjątkiem miejsc "klockowych" - tam te grubsze (2,5mm)...? Ale ja się nie znam (amator). Manual jest raczej skromny.

  2. #3742
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Witam, staram się przejrzeć tą całą bazę doświadczeń na temat montażu okien w ociepleniu, tylko nie wiem czy w moim przypadku taki montaż ma sens więc zapytam doświadczonych - czy jest sens montować okna w ociepleniu, jeśli nie planuję rekuperatora tylko wentylację grawitacyjną, buduję z silki 24 cm plus 20 cm styro ocieplenia. Chodzi mi o to, czy przy takich założeniach jest sens inwestować w energooszczędny montaż, skoro reszta parametrów domu nie do końca będzie spełniać wymogi energooszczędności. Może to głupie pytanie, ale liczę na waszą dobrą radę )

  3. #3743

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    ...czy jest sens montować okna w ociepleniu, jeśli nie planuję rekuperatora tylko wentylację grawitacyjną, buduję z silki 24 cm plus 20 cm styro ocieplenia (...), czy przy takich założeniach jest sens inwestować w energooszczędny montaż, skoro reszta parametrów domu nie do końca będzie spełniać wymogi energooszczędności. Może to głupie pytanie, ale liczę na waszą dobrą radę )
    Pytanie nie głupie, szczególnie że moim zdaniem powszechne "zwyczaje" są podobne do Twoich przypuszczeń. Otóż uważam że bardziej jak standard innych przegród, istotny jest sposób ogrzewania. Jak planujesz tanie grzanie (np. ekogroszki czy PCi) to inwestycja w ciepły montaż ma mniejszy (żaden?) sens niż jak grzejesz np. czystym prądem. W tym drugim przypadku montaż w warstwie ocieplenia na konsolach może się zwróci przed wymianą stolarki (więc jak budżet nie ciśnie to możesz się szarpnąć) inaczej szedł bym w solidny montaż wastwowy (szczególne że nie planujesz went. mechanicznej). Zważ jeszcze ew. wartość względów estetyczno-użytkowych. Analogicznie podszedł bym do standardu samych okien, ale znów - niekórzy lubią gadżety więc i dobre okno pasywne (modne słowo) może takim być Przyzwoity producent (nie profil!) zawsze wskazany. Ale co ja się tam znam...

  4. #3744
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zbynek001
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Konin
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    PROSZĘ o poradę jaką zastosować taśmę rozprężną na ramę okna. Węgarek ze styro będzie około 4 cm na ramie. Czy taśma z Soudala 20/2 spełni swoją rolę - szerokość 20mm , a grubość przed rozprężeniem 2mm ?
    http://www.soudal.pl/images/stories/...band_acryl.pdf

  5. #3745
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Pytanie nie głupie, szczególnie że moim zdaniem powszechne "zwyczaje" są podobne do Twoich przypuszczeń. Otóż uważam że bardziej jak standard innych przegród, istotny jest sposób ogrzewania. Jak planujesz tanie grzanie (np. ekogroszki czy PCi) to inwestycja w ciepły montaż ma mniejszy (żaden?) sens niż jak grzejesz np. czystym prądem. W tym drugim przypadku montaż w warstwie ocieplenia na konsolach może się zwróci przed wymianą stolarki (więc jak budżet nie ciśnie to możesz się szarpnąć) inaczej szedł bym w solidny montaż wastwowy (szczególne że nie planujesz went. mechanicznej). Zważ jeszcze ew. wartość względów estetyczno-użytkowych. Analogicznie podszedł bym do standardu samych okien, ale znów - niekórzy lubią gadżety więc i dobre okno pasywne (modne słowo) może takim być Przyzwoity producent (nie profil!) zawsze wskazany. Ale co ja się tam znam...
    No będzie ekogroszek, jakby był gaz ziemny to bym jeszcze rozważał, ale nie ma więc stanęło na eko. W kwestii wartości Uw okien i rzucanych haseł typu "pasywne" staram się być ostrożnym, bo co z tego jak okno będzie super jak mi montaż spier..ą i ciepło będzie wkoło okna uciekać. Dlatego pytam o sensowność montażu w ociepleniu w stosunku do reszty parametrów domu. A jakie okna wybrać to temat trudny do ogarnięcia zwłaszcza dla laika, siedzę obecnie na dwóch wątkach - tym oto oraz wątku "szukam dobrych okien". Jareko polecił mi w swojej ofercie okna pcv Hekaplastu na profilu schuco. Ale nie o tym ten wątek, więc nie rozwijam.

  6. #3746
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    W mojej opinii to oś szyby zespolonej powinna licować z osią ocieplenia - izotermy okna i ocieplenia układają w jednej linii co może być tylko pozytywem dla bilansu cieplnego. Jest to idealny układ, który dotyczy też drzwi zewnętrznych i np. ocieplonej bramy garażowej.
    Taki układ można wymusić tylko montażem w strefie ocieplenia.
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  7. #3747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    W mojej opinii to oś szyby zespolonej powinna licować z osią ocieplenia - izotermy okna i ocieplenia układają w jednej linii co może być tylko pozytywem dla bilansu cieplnego. Jest to idealny układ, który dotyczy też drzwi zewnętrznych i np. ocieplonej bramy garażowej.
    Taki układ można wymusić tylko montażem w strefie ocieplenia.
    W pełni się zgadzam, a powiem więcej: od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego. Obecnie trwają w ministerstwie ostatnie prace nad wdrożeniem odpowiedniego rozporządzenia. pzdr

  8. #3748

    Domyślnie

    Cytat Napisał blokno Zobacz post
    od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego.
    Już widzę te konstrukcje po 200-300 kg montowane poprawnie w warstwie ocieplenia przez wszystkie firmy, przecież ustawodawca nakazuje podczas gdy dziś listwa podparapetowa i poprawne podparcie klinami to nieczęsty widok, o balkonach zwisających na cegiełkach nie wspomnę. A klienci z pokorą zapłacą za JB-D czu inne patenty. A jakie pole do popisu dla majstrów-Heniów i patentów na tani montaż.
    Kto to będzie sprawdzał i egzekwował? Jakie sankcje? Ustawodawca równie dobrze może nakazać miłość, radość i powszechną szczęśliwość.

  9. #3749
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    IVO - właśnie dzięki takim a nie innym postawom "majstrów" tacy jak Ty, Jareko, Finlandia Witek czy inni mają pole do popisu.
    Stara zasada mówi - tanio budujesz za chwilę remontujesz .

    Ja popieram Normy, Certyfikaty etc., one właśnie porządkując szambo nadają właściwy kierunek budownictwu. A kompetentny Inwestor powinien na nich opierać odbiór jakościowy swojej inwestycji.

    Pozdrawiam
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  10. #3750
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Pod tym linkami można obejrzeć elementy montażu w strefie ocieplenia - JAREKO masz świetną dokumentację

    http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/04.jpg

    http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/08.jpg

    http://jareko.pl/2010_rok/Pod_Opolem/01.jpg
    Ostatnio edytowane przez Charlie ; 08-11-2012 o 10:09
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  11. #3751

    Domyślnie

    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    IVO - właśnie dzięki takim a nie innym postawom "majstrów" tacy jak Ty, Jareko, Finlandia Witek czy inni mają pole do popisu.
    Stara zasada mówi - tanio budujesz za chwilę remontujesz .

    Ja popieram Normy, Certyfikaty etc., one właśnie porządkując szambo nadają właściwy kierunek budownictwu. A kompetentny Inwestor powinien na nich opierać odbiór jakościowy swojej inwestycji.

    Pozdrawiam
    Ja nie neguję zalet poprawnego montażu warstwowego w ociepleniu, to ideał którego jeśli się nie osiągnie zawsze choć można dążyć. Śmieszy mnie jedynie ustawowy nakaz takiego montowania. Klasyczny montaż kusi wielu do skrótów typu mniej kotew. Co jeśli zaczną oszczędzać na ilości dużo droższych kotem typu JB-D? Normy? Certyfikaty? Kwestia kasy dla prawnika (jeśli dojdzie do sporu) aby wykazać że totalna lipa jest z nimi zgodna. Dziś rozmawiałem ze znajomym który zareklamował białą farbę emulsyjną która po 3 malowaniach kryła gorzej niż Śnieżka po jednym. Wiesz co mu odpisał producent? Że farba jest zgodna z normami właśnie.

  12. #3752
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał IVO333 Zobacz post
    Dziś rozmawiałem ze znajomym który zareklamował białą farbę emulsyjną która po 3 malowaniach kryła gorzej niż Śnieżka po jednym. Wiesz co mu odpisał producent? Że farba jest zgodna z normami właśnie.
    trzeba jeszcze zapytać znajomego ILE zapłacił za tę farbę ?

    co do tego aby "dobrze" montować i wymusić od wykonawców takie a nie inne działania to niestety jeszcze bardzo dużo wody upłynie zanim zaczniemy wykonywać swoją pracę tak jak należy brak jednak jakichkolwiek uwarunkowań prawnych czy zaleceń spowoduje jeszcze większy bałagan, punk odniesienie musi być.

    Ja osobiście czekam co wyjdzie z ITB, które pracuje nad odpowiednim zaleceniem odnośnie montażu.

    Pozdrawiam

  13. #3753
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kajwroclaw
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Łukaszowice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    128
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał blokno Zobacz post
    W pełni się zgadzam, a powiem więcej: od przyszłego roku montaż szczelny w warstwie ocieplenia będzie wymagany zapisami prawa budowlanego. Obecnie trwają w ministerstwie ostatnie prace nad wdrożeniem odpowiedniego rozporządzenia. pzdr
    Nie wiem czy sobie dyskutujecie czy odpowiadacie dyskutując na moje zapytanie rozumiem, że warto w ociepleniu mimo pozostałych spraw, które wymieniłem (np. brak went. mechanicznej). I jeszcze jedno - zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.

  14. #3754

    Domyślnie

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    (...) zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.
    Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?

  15. #3755
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał zbynek001 Zobacz post
    PROSZĘ o poradę jaką zastosować taśmę rozprężną na ramę okna. Węgarek ze styro będzie około 4 cm na ramie. Czy taśma z Soudala 20/2 spełni swoją rolę - szerokość 20mm , a grubość przed rozprężeniem 2mm ?
    http://www.soudal.pl/images/stories/...band_acryl.pdf
    Ile styropian najdzie na ramę to kwestia drugorzędna i istotna jedynie przy doborze szerokości taśmy, ważna jest odległość węgarka od profilu - jeżeli będzie ona wynosić do 10mm to taśma musi posiadać maksymalną rozprężność 20mm.
    Zasada jest taka, że taśma o całkowitej rozprężności X może być zastosowana do szczeliny X/2 lub mniejszej aby zachować jej parametry.

    Pozdrawiam

  16. #3756
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał kajwroclaw Zobacz post
    Nie wiem czy sobie dyskutujecie czy odpowiadacie dyskutując na moje zapytanie rozumiem, że warto w ociepleniu mimo pozostałych spraw, które wymieniłem (np. brak went. mechanicznej). I jeszcze jedno - zastanawiam się czy taki montaż prawidłowo zrobiony jest trwały - czy na przykład po paru latach coś się z tymi kotwami dziać nie zacznie. W Polsce pewnie mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek mógłby się wypowiedzieć np. po 10 latach użytkowania tak montowanych okien.
    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?
    na te pytania będziemy znali odpowiedz za 10-20 lat, teraz niestety musimy zaufać badaniom, testom itp certyfikatom, które posiadają dostępne rozwiązania technologiczne.

    Pozdrawiam

  17. #3757
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelpiwowarczyk Zobacz post
    Właśnie. Zastanawiałem się, jak zachowają się po latach bloczki, pod oknem, do których przytwierdzone są kotwy? Szczególnie, kiedy są murowane na klej. Działa na nie bardzo niekorzystny rozkład sił, który "wyrywa" je. Czy nie należałoby, pod oknem, drzwiami, zamiast warstwy bloczków wylać blok z betonu?
    Proponuję ci rozłączyć takie bloczki po 24 godz. Ręczę ci że prędzej bloczek pęknie na pół niż coś się stanie w warstwie kleju. No chyba że klej był badziewiasty.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #3758

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post


    trzeba jeszcze zapytać znajomego ILE zapłacił za tę farbę ?

    co do tego aby "dobrze" montować i wymusić od wykonawców takie a nie inne działania to niestety jeszcze bardzo dużo wody upłynie zanim zaczniemy wykonywać swoją pracę tak jak należy brak jednak jakichkolwiek uwarunkowań prawnych czy zaleceń spowoduje jeszcze większy bałagan, punk odniesienie musi być.

    Ja osobiście czekam co wyjdzie z ITB, które pracuje nad odpowiednim zaleceniem odnośnie montażu.

    Pozdrawiam
    Farba była tania, uzasadnienie odrzucenia reklamacji mi się w kontekście naszej dyskusji spodobało.
    Co do norm i instrukcji to ich istnienie to jedno, stosowanie, egzekwowanie i ewentualne sankcje to drugie. Soviecki Sojuz miał wspaniałą Konstytucję a jak z prawami człowieka było to nie ma co pisać. ITB? Przestrzeganie aktualnej instrukcji jest dość proste a nagminnie olewane, zresztą ilu montażystów ją zna? Niech stworzą coś o czym pisze blokno (montaż w warstwie ocieplenia)czyli wymagającą dużo większej wiedzy , umiejętności , wyobraźni, myślenia i dobrych chęci od montujących. Gdyby ktoś (urząd jakiś) skutecznie egzekwował jej przestrzeganie byłby zajebisty odsiew partaczy z rynku, armagedon wręcz. Ale tak nie będzie, co najwyżej rozpowszechnią się patenty na potanienie usługi co dopiero opłakane przyniesie skutki, głównie klientom.

    P.S. Żeby nie było że taki czarnowidz jestem to jest dobra strona. Kolega TEST zaczął by opływać w luksusy, niczym pączek w maśle
    Ostatnio edytowane przez IVO333 ; 08-11-2012 o 20:36

  19. #3759
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał IVO333 Zobacz post
    Niech stworzą coś o czym pisze blokno (montaż w warstwie ocieplenia)czyli wymagającą dużo większej wiedzy , umiejętności , wyobraźni, myślenia i dobrych chęci od montujących.
    Tworzą.

    Cytat Napisał IVO333 Zobacz post
    Żeby nie było że taki czarnowidz jestem to jest dobra strona. Kolega TEST zaczął by opływać w luksusy, niczym pączek w maśle
    Jeśli to o mojej stronie, to dzięki. Jeśli o luksusach, to przesada, bo indywidualni u mnie od lat już nie płacą. Szkoda mi na kasę fiskalną wydawać.
    PRO QUALITY

  20. #3760
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Co to za strona ? jakiś link poproszę
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

Strona 188 z 331

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony