dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Dom blizej niz 1,5m od granicy

    Witam, jestem w posiadaniu waskiej dzialki (14m szerokosci). Czy wolno mi posadowic dom parterowy z uzytkowym poddaszem (sciana bez okien) w odleglosci mniejszej niz 1,5m od granicy? Dom sasiada stoi dokladnie 1m od granicy, moj bylby w jego "cieniu". Jakich formalnosci musialbym dokonac, aby uzyskac zgode np na odleglosc 1m od granicy? Bede wdzieczny za konkretna porade.

  2. #2

    Domyślnie

    można udaj się do urzędu wszystko Ci powiedzą. Kiedyś jak ja się starałem o zbliżenie potrzebowałem zgody sąsiada, czy teraz trzeba nie wiem.

  3. #3

    Domyślnie

    ale czy to zalezy od dobrej woli urzednika, czy sa na to jakies przepisy?

  4. #4

    Domyślnie

    Wszystko zależy od dobrej woli urzędnika i od tego jak on interpretuje przepisy. Wiec szukaj odpowiedzi w urzędzie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Wszystko zależy od dobrej woli urzędnika i od tego jak on interpretuje przepisy. Wiec szukaj odpowiedzi w urzędzie.
    bzdura!
    3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:
    1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m,

    Co oznacza, że możesz wybudować dom przy granicy lub 1,5m od niej (jeśli oczywiście spełnisz również podane w tekście przepisy)
    Jeśli chcesz wybudować dom niezgodnie z tymi warunkami (czyli np 1m), musisz wystąpić do UM, aby to UM wystąpił w twoim imieniu do ministerstwa o odstępstwo od warunków technicznych. Trzeba wtedy przygotować porządne uzasadnienie, może też przydać się zgoda sąsiada (nie jest obligatoryjna)
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  6. #6

    Domyślnie

    Dlaczego sądzisz że piszę bzdury masz doświadczenie w tej sprawie czy tylko tak sadzisz. Pięć lat temu sam to przechodziłem wiec wiem co piszę, dom mój stoi w odległości 1.2m od granicy i to z oknami, nie spełniam żadnych powyższych warunków. Wiec jak pisałem wcześniej takie informacje tylko w urzędzie, a nie na forum! Przepisy swoja drogą a wola urzędników swoją. W moim przypadku urząd nie wstąpił o żadne odstępstwa do ministerstwa tylko załatwił to na jakimś swoim zgromadzeniu. Wiec jak widać zależy to od dobrej woli urzędników zgoda sąsiada u mnie była wymagana i bez niej bym nic nie wskórał.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Bzdurą jest pisanie, że wszystko zależy wyłącznie od urzędnika i nie ma na to przepisów.
    5 lat temu przepis, który przytoczyłem jeszcze nie istniał.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  8. #8

    Domyślnie

    Jezeli komus udalo sie postawic dom w odleglosci ponizej 1,5m od granicy dzialki, juz po wejsciu nowych przepisow, bardzo prosilbym o wpis jak tego dokonal

  9. #9

    Domyślnie

    Bzdura jest pisanie że nie zależy. Nie napisałem ze nie ma na to przepisów. Zacznij budowę domu to się przekonasz jak czasem niektórzy urzędnicy potrafią coś zinterpretować.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    No i po co to boksowanie?
    Budowę domu zacząłem. Ze względu na praktykę zawodową doświadczenie z uzyskiwaniem pozwoleń mam z pewnością większe niż Ty. Różne interpretowanie przepisów przez urzędników też znam. Istniejący przepis nie pozwala jednak na dowolną interpretację.
    Usytuowanie Twojego domu jest niezgodne także z poprzednimi przepisami (jeśli masz ścianę z oknami w odl. 1,2m od działki budowlanej). Jeśli dostałeś takie pozwolenie mogło być ono spokojnie zaskarżone.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  11. #11

    Domyślnie

    Ja się wcale nie boksuje tylko pokazałem na swoim przykładzie że urzędnik i urząd dużo może mimo że przepisy stanowią inaczej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony