dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mtsbck

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    3

    Post Biurko DIY - najlepiej krok po kroku.

    Witam serdecznie,

    Na forum trafiłem szukając informacji potrzebnych mi do wykonania biurka wg własnego projektu i nie znalazłem części informacji stąd też temat.

    główne problemy:
    1. Pytaniem jest jakiego materiału użyć do samej konstrukcji i jakiej grubości ma to być materiał?
    2. Kolor docelowy biurka to czarny, jak uzyskam najlepszy efekt ?
    3. W jaki sposób najlepiej rozwiązać sposób mocowania półek/ szuflad oraz półkę pod chłodziarkę (Fagor vt-6) która waży 32 kg (Na szkicu z opisem jest zaznaczone która to półka)

    Chętnie też wysłucham rady osób bardziej doświadczonych jeżeli chodzi o takie konstrukcje. Szczególnie interesują mnie potencjalne trudności, które mogę napotkać, albo ułatwienia z których mogę skorzystać.

    Dodam jeszcze, że jeżeli chodzi o konstrukcje drewniane to jestem totalnie zielony i wszystkie rady na pewno się przydadzą : )

    załączam "szkice" w paincie przed chwilą wykonane (projekt na papierze mm i brak skanera boli)




    Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za wszelką pomoc, Mtsbck
    Ostatnio edytowane przez Mtsbck ; 13-06-2010 o 17:10 Powód: pisownia stylistyka i takie tam

  2. #2

    Domyślnie

    Jak patrzysz na komputer,to z lewej strony jego ścianka jest wentylowana,więc lepiej jak komputer nie przylega tym bokiem do szafki.
    Wysuwana klawiatura i mysz na dłuższą metę działa na nerwy.Zrezygnuj z tego.
    Robisz z płyt laminowanych 18mm łączonych na kołki i klej (vikol).Te wszystkie patenty skręcane wcześniej czy później się rozlatują i całe biurko się rusza.
    Czarny kolor jest oklepany.Jest duży wybór kolorystyki,niekoniecznie drewnopodobnej.
    Naszkicuj to biurko z przesadnie grubymi płytami ,abyś wiedział która płyta na którą zachodzi i zamów gotowe przycięte na wymiar płyty.
    Poszukaj małego sklepu z drewnem i usługą cięcia.Chodzi o ceny.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mtsbck

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czarna płyta laminowana pasuje mi do koncepcji wnętrza ew. Można pokombinować i fronty/brzegi "okleić" jakimś kolorem uzupełniającym żeby konstrukcję "ożywić" np. Czarne biurko z czerwonymi frontami i okleiną. (Pokój docelowo szaro-czarno-czerwony w takich proporcjach kolorystycznych )

    Co do PC to wzięte wszystko pod uwagę i po prostu te rozwiązania mi odpowiadają (realizacja tego projektu zbiegnie się w czasie z wymianą pc na cacko z chłodzeniem wodnym)

    Co do przesadnych płyt muszę poprawić projekt bo projektowałem na papierze mm z 10mm płyt laminowanych, ale wszystkie elementy już są rozrysowane. Przerysuje to do painta i poprawię pamiętając o tych 18 mm .

    Dzięki za odpowiedz i rade : )

    ++ Dalej nie jestem pewien jak rozwiązać półkę na myszkę i dwie szuflady. Tzn czy wykorzystać "stare" już frezowane szuflady i prowadnice z innych mebli i tylko przerobić fronty czy da się to jakoś "sprytniej" rozwiązać.

    EDIT: Nie mam frezarki, stąd też problem. Jeżeli wskażę które elementy mają być nafrezowane to myślicie że taki mały sklep mi je nafrezuje ?
    Ostatnio edytowane przez Mtsbck ; 14-06-2010 o 09:20 Powód: bonusowe pytanko

  4. #4

    Domyślnie

    Patrząc po wymiarach dołączonych do posta. ....

    Coś mi się widzi że półka wysoka na 14 cm i długa na 60 cm będzie nie zbyt komfortowa.. A nie daj boże jak coś wpadnie na sam koniec to w pozycji modlitwenej trzeba szukać i szperać. Uwzględnij przy wymiarowaniu grubości płyt czyli te 18 mm. Poza tym ta część pod monitorem ( ten blat powiedzmy roboczy co ma 120cm ) możliwe że pod ciężarem swoim i osoby pracującej przy biurku zacznie się po jakimś czasie wypaczać, tym bardziej że jest tylko podparta z dwóch stron. Sądząc po postach nie masz zbyt wielkiego pojęcia w temacie jakiej kolwiek budowy mebli. Jeśli już kwestia łączenia ze sobą płyt to radzę na konfirmaty. Klejenie elementów ze sobą przysporzy ci wielki kłopot z uwagi na rozbieżnośći jakie będą powstawać na skutek choćby pół milimetrowych przesunięć otworów pod kołki..... dodatkowo ściski żeby miało to jakoś się ściągnąć i czas schnięcia......... O drewnie raczej zapomnij bo cenowo nie wyrobisz i drewno ładniej wygląda jak jest sklejone a nie skręcane. .
    Trudności?? złe spasowanie prowadnic szuflad co spowoduje krzywo domykajce się fronty, krzywo wywiercone otwory pod wkręty co spowoduje złe spaskowanie elementów ze sobą.
    Po co to biurko takie szerokie?? 60 cm. ( większa powierzchnia do sprzątania )

    półka pod chłodziarkę??

    Najlepiej jakby ona stała na jakimś cokoliku ( zabudowana w tym biurku ) o ile nie musi mieć jakiegoś dostępu świeżego powietrza do prawidłowej pracy.

    A tak na marginesie to daj sobie spokój z tym paintem i ściągnij sobie choćby google sketchup.
    prosty , łatwy , darmowy program w którym możesz sobie zwymiarować proste kształty i przynajmniej masz jakieś rozeznanie.

    pozdrawiam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Mtsbck

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    3

    Domyślnie

    Coś mi się widzi że półka wysoka na 14 cm i długa na 60 cm będzie nie zbyt komfortowa.. A nie daj boże jak coś wpadnie na sam koniec to w pozycji modlitwenej trzeba szukać i szperać
    Błąd na szkicu. Nie zwymiarowałem, że te półeczki mają mieć 30 cm.

    Poza tym ta część pod monitorem ( ten blat powiedzmy roboczy co ma 120cm ) możliwe że pod ciężarem swoim i osoby pracującej przy biurku zacznie się po jakimś czasie wypaczać, tym bardziej że jest tylko podparta z dwóch stron.
    Można chyba rozwiązać podpierając poprzez dodanie tylnej ściany do szafek pod biurkiem prowadzącej aż do ziemi. Powstanie "ukryta" przestrzeń którą jakoś spożytkuję

    Co do painta to ściągnął się właśnie sketch-up. Pobawię się nim trochę i pokażę efekty

    Pozdrawiam i dziękuję za rady : )

  6. #6
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tedii Zobacz post
    Jak patrzysz na komputer,to z lewej strony jego ścianka jest wentylowana,więc lepiej jak komputer nie przylega tym bokiem do szafki.
    Wysuwana klawiatura i mysz na dłuższą metę działa na nerwy.Zrezygnuj z tego.
    Robisz z płyt laminowanych 18mm łączonych na kołki i klej (vikol).Te wszystkie patenty skręcane wcześniej czy później się rozlatują i całe biurko się rusza.
    Czarny kolor jest oklepany.Jest duży wybór kolorystyki,niekoniecznie drewnopodobnej.
    Naszkicuj to biurko z przesadnie grubymi płytami ,abyś wiedział która płyta na którą zachodzi i zamów gotowe przycięte na wymiar płyty.
    Poszukaj małego sklepu z drewnem i usługą cięcia.Chodzi o ceny.






    Widać iż Tedi [przerobił to i owo w swoim życiu więc jak napisał pozostaje Tylko klejenie > Natomiast proponuję system kołkowania domino wraz z mocowaniem mimośrodowym system VB18- 20 - rastek 25 mimosrody 15
    natomiast samo rozwiązanie płyt laminowanych zastosowałbym dwie grubości Korpusy 22 blat 22 resztę płyta laminowana 18mm
    system okuć systema top2000 również wysuwka Quadro > sorki ale u nas na mieście w taki sposób sie to tak przedstawia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ANSEXXX Zobacz post
    Widać iż Tedi [przerobił to i owo w swoim życiu więc jak napisał pozostaje Tylko klejenie >
    To że Tedi przerobił to nie znaczy że Mtsbck podoła.

    może jeszcze domino feestolla??

    Ja rozumiem że narzędzia trzeba mieć i kropka , tylko czy każdy musi przeinwestować zrobienie przykladowo jednego mebla??

    Może i meble latają po łaczeniu na konfirmaty ale nie mając innych możliwości można i zrobić w ten sposób tym bardziej że nie każdy posiada w domu sprzęt do profesjonalnego montażu.

    Jeśli DiY to też nie koniecznie z nudów tylko z braku pewnych funduszy , co by wyszło taniej.

    dodatkowo można kleić ( oczyszczać deski z nadmiaru który wypływa po ściśnięci ) oraz dawać więcej śrub. .

    Kolejnym elementem usztywniającym konstrukcję będzie solidne przybicie pleców , na pewno zwiększy to stabilność.

  8. #8
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    jak napisałeś Dziaracz trzeba mieć narzędzia < Jeżeli chcemy mieć to wykoanane precyzyjnie to na trzy sposoby dać zlecenie osobom które sie tym zajmują zawodowo lub Wykonać to przy wydłużonym czasie samemu : zrobieniem rysunku technicznego dobór odpowiednich grubości płyt n ,Trasując materiał , cięcie materiału , oklejanie materiału < nawiercanie pod kołkowanie pod złącza , pod prowadnice itd > lub dac formatki do pocięcia oklejenia natomiast trasowanei pod nawierty wykonać samemu i do tego wystarczy tylko wiertło fi 8 wiertło do konfirmatów kołki fi 8 wiertło fi 5 wiertło puszkowe fi 15 , wiertarka ,miara ,ołowek , taśma malarska , kątownik

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony