Cytat Napisał ronin
Po pierwsze styropian nie jest materiałem niepalnym, wręcz przeciwnie. Zgodnie z Euroklasami, które będa nas równiez obowiązaywać po 1 maja, mamy 7 nowych klas palności od A1, A2 do F. Wełna jest zaliczona do klasy A1 czyli niepalna. Styropian bedzie w klasie E, czyli wyrób palny, bioracy bartdzo duży udział w pożarze, stwarzający zagrożenie pożarowe. ponadto, jesli styropian bedzie położony na suficie, będzie odpadał i kapał pod wpływem ognia. Z punktu widzenia strażaka gaszącego pożar w takim pomieszczeniu jest to bardzo istotny problem. Z punktu widzenia własciciela też. Tak strażak wejdzie w maskach do pomieszczenia. Jesli na głowę (hełm) i ubranie beda mu spadały gorące krople o temp. 400 C sam sobie odpowiedz czy tam wejdzie strażak, czy będzie gasił pożar z bezpieczniejszej odległości. Ma to bezposrednie przełożenie na tzw. starty pośrednie popożarowe, czyli bezsensowne gaszenie przez zalanie, którego zawsze staramy się uniknąć, ale jak przedstawiłem powyżej nie zawsze się da.
Nie będe pisał o innych własciwościach styropianu, ale dla mnie zakładanie go na poddaszu jest po prostu głupotą. Sorry jesli kogoś uraziłem. Strażak - nie sprzedawca wełny .
Ronin--nie bardzo rozumiem--to głównym problemem jest ochrona hełmów i ubrań strażaków podczas gaszenia pożaru?Ja myślę że jak będzie to gasił strażak nie-patriota to nie będzie sie przejmował zniszczeniem hełmu i ubrania.Chyba że w ten ekwipunek strażacy muszą sie sami zaopatrywać i stąd taka troska o jego niezniszczenie.
Pozdrawiam służby mundurowe