dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 23
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 454
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mymysteryy
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Posty
    101

    Domyślnie odwierty pionowe - ile i jakie długie?

    Po rozmowie z kilkoma firmami oferującymi pompy ciepła zdecydowaliśmy się na dolne źródło z pionowymi odwiertami. Ustalono, że potrzebne będzie ok. 240m takich odwiertów (pompa 12 kW), z tym, że jedna firma proponuje np. 6 x 40 m, a inna 3x 80m.
    Jakie są za i przeciw pierwszego bądź drugiego rozwiązania?
    Z góry dzięki za opinie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jedno i drugie rozwiązanie ma wadę. Trzeba mieć zezwolenie. Ale... wiadomo. Drugie powinno być ciut lepsze ale dla twojej kieszeni prawie niezauważalne. Ale może się mylę. Jednak ja wybrałbym to drugie.

  3. #3

    Domyślnie

    ...zdecydowanie drugie lepsze....
    przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach) więc w pierwszej opcji masz ok 180 m efektywnej długości kolektora a w drugim 210 m .....
    ...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ...zdecydowanie drugie lepsze....
    przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach)
    Gdyby takie założenie było prawdziwe, to nie miałyby racji bytu poziome wymienniki dolnego źródła PCi.

  5. #5

    Domyślnie

    ...cyt..."...Trzeba pamiętać o tym, że górna część kolektora w zasadzie nie pracuje, ocenia się, że jest to jakieś 10 metrów..." "Jak dobierać dolne źródła pomp ciepła" Marek Żelkowski 2010.03.08

    kolektor poziomy ma o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła i dlatego działa na takich małych głębokościach, chociaż na pewno słyszałeś o przypadkach "zamarznięcia" kolektora poziomego co potwierdza niestabilność temperatury gruntu na małych głębokościach.....
    ...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach)
    Też się z tym nie zgodzę, bo np. klimaw ma odwierty o głębokości 10m i kolektor bardzo dobrze mu działa. Dodatkowo dużo kolektorów pionowych jest za krótkich (oj ta cena) i pracuje na wręcz ujemnych temperaturach - dla nich nawet to +1 wiosną na 2m to bardzo dużo. Wtedy teorie o wysokich temperaturach pracy kolektorów pionowych można między bajki włożyć. Co do zamarzania to zamarzaja kolektory za krótkie, obojętnie poziome czy pionowe. Jednak wracając do tematu wybrałbym albo odwierty nie wymagające papierologii może 30m ?, albo tańsze, albo wreszcie jeśli cena jest taka sama to głębsze. 3x80 da większe opory przepływu i będą wymagały rury pe40. Kolektory 40m można zrobić na rurach PE32, które są tańsze i mniej glikolu zmieszczą
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7

    Domyślnie

    fajnie, że powstał taki temat. Zadzwonił do mnie pewien instalator (autoryzowany przez Grundfosa) i przedstawił ofertę......całkiem sensowną. Sensowna była zwłaszcza cena odwiertu bo za 300m ze studzienką/rozdzielaczem/tym lepszym glikolem/kolektorami) 22tys pln!!!! Taniocha

    ale do rzeczy:
    Na wstępie powiedział, że dysponuje specjalistyczną wiertnicą do PC i robi odwierty po 30m (czyli u mnie 10!!!). Mówił, że takie odwierty szybciej się regenerują od słońca i jakichś płynących źródeł wody. Na pytanie skąd wie, że takie źródło nie zniknie za 5lat usłyszałem, ze to niemożliwe bo są zawsze (mniejsze/większe ale są). Coś mówił, że Jego firma jako jedna z nielicznych ma wiedzę o tego typu odwiertach itd.


    Robi mnie w konia bo nie ma konkretnej wiertnicy (np. 100m) czy faktycznie jest to możliwe ??
    Gość jest na stronie Grundfosa jako autoryzowany instalator (pewnie po szkoleniu za 2tys każdy może)
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  8. #8

    Domyślnie

    Trochę ściemniał, ale nie do końca. Rzeczywiście od słońca, a w zasadzie płytkich wód gruntowych może się to szybciej regenerować. Któż to wie... Gorzej jak masz suchy piach do tych 10-ciu metrów. Sprawdź grunt, może będzie to dobre rozwiązanie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9

    Domyślnie

    jeszcze jedno pytanie wt. odwiertów. Będzie mi je robił kumpel zgodnie z moim życzeniem więc mam wolną rękę

    co wiem
    - 4x 100m
    - sondy gotowe "na wymiar" Aspol
    - droższy glikol (jakiś tam....nie pamiętam nazwy)
    - studzienka, rozdzielacze z rotametrami .....poza budynkiem
    - odcinek studzienka-kotłownia izolowany termicznie



    czego nie wiem
    - grubość ścianek sondy.....3mm czy 3.7mm
    - czym i czy w ogóle wypełniać przestrzeń wokół sondy. Jedni mówią, że bentonit (czy jakoś tak) jest dobry a inni, że tego się nie robi bo tamuje on przepływ wód regenerujących glebę wokoło kolektora


    gdybyście mieli jakieś propozycje to będę wdzięczny za wszelkie uwagi
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  10. #10

    Domyślnie

    droższy glikol - glikole są dwa: 1) propylenowy - nie trujący o gorszych parametrach - bardziej lepki i 2) etylenowy jak do chłodnic samoichodowych - trujący - ale za to daje mniejsze opory w niskich temperaturach. Wybieraj nie ten lepszy bo droższy, tyko biorąc pod uwagę parametry i szkodliwość
    studzienka, rozdzielacze z rotametrami .....poza budynkiem - jesteś pewien ? Będziesz tam zaglądał, czy nie cieknie i czy są dobre przepływy ? Czy rury i rotametry dają małe opory przy wymaganym przepływie ? Przy sekcjach 200m PE40 ?
    odcinek studzienka-kotłownia izolowany termicznie - po co ? Czy jest w pobliżu jakichś budowli którym mógłby zaszkodzić ? Jeśli nie, to nie ma sensu izolować.
    Co do reszty, to niestety też nie wiem
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11

    Domyślnie

    odwierty gotowe. Trzeba przyznać, że ciężka to była robota. Z planowanych 4 jednakowych otworów po 85mb zrobiły się 4 ....... każdy inny (75-95m) Nie ma to dla mnie znaczenia bo i tak będzie studnia z rozdzielaczami i rotametrami ale teraz rozumiem czemu to taka kasa. Spędzili u mnie cały tydzień i stracili jeden nowiutki gryzer.

    Ekipa "bezobsługowa"......pokazałem chłopakom miejsca na dziury i tyle. Co ciekawsze jednego dnia wpadłem po ich pracy na budowę i zobaczyłem, że lekko zachlapali mi dachówkę!!! Rano przyjechałem zwrócić im uwagę ale wiertacze już siedzieli na dachu z wiadrem wody i szczotką (widział ktoś wiertcza na dachu??)

    Jednym słowem odwierty mam a umowy na pompę jeszcze nie :/
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tadekx

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,

    mi do domu 200 m2 wykonawca zaproponował 4 odwierty po ok. 55 metrów, przy czym zaznaczył, że te bliżej studzienki postarają się zrobić trochę dłuższe, a te bardziej oddalone nieco krótsze tak, żeby długość sondy w każdym przypadku była w miarę jednakowa.

    czy rotametry przy rozdzielaczach są potrzebne? Wykonawca zapewniał mnie, że przy niedużych różnicach długości odwiertów to dodatkowy niepotrzebny wydatek.

    a co do izolacji na odcinku studzienka - dom, to tak sobie myślę, że celowe jest wykonanie izolacji tylko przy domu tak, żeby nie przemrozić fundamentów.


    czy ktokolwiek z Was bawił się w załatwianie pozwoleń na odwierty? Czy warto zawracać sobie tym głowę?
    (znajomy nie załatwiał, a PC u niego działa już 5 lat i na razie nikt się nie czepia...)

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tadekx Zobacz post
    Witam,

    mi do domu 200 m2 wykonawca zaproponował 4 odwierty po ok. 55 metrów
    ...a powinien Ci zaproponować długość kolektorów dobraną do mocy pompy a nie powierzchni budynku.....
    ...

  14. #14

    Domyślnie

    ciekawi mnie to "przemarzanie" fundamentów. Jaka jest temperatura wokoło kolektora PIONOWEGO? 0st....-2.....może -5. Chyba marne szanse aby coklwiek przemarzło. No chyba, że ktoś ma DZ poziome i nieocieplone fundamenty oplecione rurami
    DIMPLEX Si14TE.....mój nowy pożeracz czasu

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tadekx

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławek... Zobacz post
    ...a powinien Ci zaproponować długość kolektorów dobraną do mocy pompy a nie powierzchni budynku.....
    ufam, że pośrednio tak właśnie się stało, bo moc PC została dobrana do powierzchni budynku (oczywiście z uwzględnieniem średniego zapotrzebowania na ciepło na 1 m2 i szacowanego zapotrzebowania na CWU)

    //oczywiście nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale tak sobie myślę, że dobieranie długości odwiertów w zależności wyłącznie od PC, to chyba nie jest zbyt dobra strategia?
    bo ciepło "dostępne" w DZ powinno odpowiadać mniej więcej zapotrzebowaniu na ciepło w domu, a zadaniem PC jest tylko przekazać to ciepło z jednego miejsca do drugiego.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tadekx

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    z tym przemarzaniem to wydaje mi się, że jeśli umieścimy fundamenty odpowiednio głęboko (ok.1 m pod ziemią) to ich temperatura będzie wynosiła średnio ok. 5 - 8 C. Jeśli przepuścimy w jednym miejscu nie zaizolowaną rurę w której temperatura wynosiła będzie ok. -2 C , to może mam te fundamenty w tym miejscu wysadzić, a ewentualne efekty zobaczymy na ścianie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał krolik2002 Zobacz post
    ciekawi mnie to "przemarzanie" fundamentów. Jaka jest temperatura wokoło kolektora PIONOWEGO?
    Poszukaj w archiwum. Bywało i -6 (tak, słownie minus sześć). U mnie przy poziomym minimum w tym roku to -0.5 po zimnej stronie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MN68

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    "tadekx" Napisał



    "a co do izolacji na odcinku studzienka - dom, to tak sobie myślę, że celowe jest wykonanie izolacji tylko przy domu tak, żeby nie przemrozić fundamentów."


    Ja własnie wałkuje ten temat....Rok temu "profesjonalna " firma mi tego nie zrobiła.Dzis wyczytałęm ,że powinno sie to zrobić na conajmniej 1 lub 2 m od fundamentu. To info ze strony hubomag i http://www.aspol.com.pl/index.php?op...mid=56&lang=pl
    Ja teraz zaizolowałbym cały odcinek pomiędzy studzienką a fundamentem i dokładnie zaizolował wejście do budynku
    Ostatnio edytowane przez MN68 ; 28-08-2010 o 22:46

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar sitognar
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach) więc w pierwszej opcji masz ok 180 m efektywnej długości kolektora a w drugim 210 m

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał sitognar Zobacz post
    przyjmuje się, że pierwsze 10 m odwiertu jest mało efektywne (powinno być pominięte w obliczeniach) więc w pierwszej opcji masz ok 180 m efektywnej długości kolektora a w drugim 210 m
    A wiesz dlaczego tak się przyjmuje i czy na pewno w każdym przypadku?
    Czy 18 odwiertów po 10m każdy wg Ciebie będzie miało zerową wydajność ?

Strona 1 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony