dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 15
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 296

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Solary i opłacalność. Obliczenie.

    Poniżej przedstawię opłacalność solarów dla rodziny 2+1 w porównaniu z ponoć
    najdroższą energią elektryczną w II taryfie. Taka energia kosztuje 0,25 zł
    kWh i przejście na 2 taryfy nie kosztuje w lubuskim nic.
    ================================================== ======
    Wg danych http://pl.wikipedia.org/wiki/Oszcz%C4%99dzanie_wody
    Prysznic zużywa 4 razy mniej wody niż kąpiel.
    Mój bojler elektryczny 80l zapewnia 150 litrów zmieszanej wody o
    temperaturze 45 stopni.
    Wg tych danych na zagrzanej w nocy wodzie można wziąć prysznic (zużywając
    statystyczne 50 litrów) trzykrotnie. W dzien są dwie kolejne godziny grzania
    i znowu mamy trzy prysznice. Używając tylko II taryfy i zbiornika 80 litrów
    można w czasie I taryfy, kiedy grzałki nie pracują wziąć prysznic
    sześciokrotnie.

    Kolejne wyliczenie.
    Ile litrów ciepłej wody 38 stopni uzyskam grzejąc prądem w II taryfie za 150
    zł miesięcznie? Tyle wydawał miesięcznie Maniek z usenetu, zanim "zainwestował" w
    solary.
    Moc 2kW daje 1 (10st -> 38st) do 1,2 (14st -> 38st) litra wody na minutę.
    Załóżmy że pesymistycznie jest to 1 litr/min przy 2kW.
    Przez godzinę grzałka 2kW ogrzeje 60 litrów za 50 groszy. Za 150 zł mamy 18
    000 litrów. Licząc średnio 50 litrów na prysznic (można 1/3 mniej) wystarczy
    to na 360 pryszniców miesięcznie czyli 11 dziennie.

    Gdyby Maniek grzał prądem, to w 2 taryfie ma 11 pryszniców/dobę. Gazem to
    około
    13-15/dobę.
    ================================================== ======
    Przeciętny Polak jak potwierdzają zapachy w środkach komunikacji miejskiej
    bierze do 1 prysznica na dobę. Niektórzy dwukrotnie.

    Bierzemy teraz statystyczną rodzinę 2+1. Średnio biorą oni 3 prysznice
    dziennie. No nie oszukujmy się, to czuć w autobusie w upalny dzień. Nie że
    używam komunikacji miejskiej, ale ponoć nie zmieniło się nic w temacie
    odoru.

    Zapotrzebowanie dobowe na CW do kąpieli itp takiej rodziny to 3x50 prysznic
    + 3x15 na inne rzeczy. Razem 200 litrów. Koszt ogrzania 200 litrów wody z 10
    do 38 stopni bojlerem pojemnościowym i prądem w II taryfie to 1,7 zł (1kW *
    6,5 godziny *0,25 zł/kWh G12 IIt). Miesięczny koszt to 51 zł. Do tego
    dochodzą koszty utrzymania CW (straty cieplne) 1kWh/dobę co daje 7,5 zł.
    RAZEM 58,5 zł/ miesiąc. 700 zł / rok

    Koszty inwestycyjne
    Bojler 80l 400-500 zł, katoda do wymiany po paru latach 50 zł.
    Instalacja bojlera 50 zł (pół godziny)
    Razem do 600 zł

    Całkowity koszt CW przez 10 lat
    7600 zł rozłożony po równo, bez dużych inwestycji na poczatku.
    ================================================== ======
    Gaz
    Większe koszty inwestycji i około 20% tańszy koszt kWh.
    ================================================== ======
    Solary
    Trzeba mieć gaz lub bojler elektryczny na czas zimowy i pochmurny.
    Inwestujemy 8000 zł.
    Załóżmy że pogoda jest wyśmienita i przez 7 miesięcy w roku wogóle nie
    używamy gazu ani prądu do ogrzewania wody.
    7 miesięcy w roku nie ponoszę kosztów prądu, co daje mi 58,5*7= 409 zł
    oszczędności rocznie.
    8000 / 409 zł = 20 lat.

    Aby solary się zwróciły muszą pracować 20 lat. Jest mało prawdopodobne aby
    tyle wytrzymały.
    ================================================== ======

    Wniosek jest taki, że instalacja solarna opłaca się dla dużych obiektów,
    rodzin wielodzietnych powyżej 6 osób, żłobków, basenów w ogródku itp. Nie
    opłaca się dla statystycznych rodzin, w przypadku których jest to zwykła
    chęć zrobienia wrażenia na sąsiadach.

    --
    Jan Werbiński O0oo....._[:]) bul, bul, bul
    Prywatna http://www.janwer.com/
    Nasza siec http://www.fredry.net/
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar jersey
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    Warszewo
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Przeciętny Polak jak potwierdzają zapachy w środkach komunikacji miejskiej
    bierze do 1 prysznica na dobę. Niektórzy dwukrotnie.
    Jan Werbiński O0oo....._[:]) bul, bul, bul
    miałeś kolego oczywiście na myśli "1 prysznic tygodniowo", biorąc pod uwagę te zapachy...

    a ad. tematu - moim zdaniem masz rację. a do kosztów solarów - przez te 20 lat, na pewno będzie potrzebna jakaś obsługa, reperacja, której też za darmo nikt nie zrobi. zatem okres zwrotu jeszcze się wydłuży.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Poniżej przedstawię opłacalność solarów dla rodziny 2+1 w porównaniu z ponoć
    najdroższą energią elektryczną w II taryfie. Taka energia kosztuje 0,25 zł
    kWh i przejście na 2 taryfy nie kosztuje w lubuskim nic.
    Całość wyliczenia poprawna, tylko z ceną energii chyba przesadziłeś.
    Do tych 0,25zł/kWh musisz chyba jeszcze dodać koszty dystrybucji.
    U mnie (Energa Słupsk) aktualnie wychodzi w II taryfie 0,30793zł/kWh.
    Mam kolektory słoneczne, ale oszczędzam na nich jeszcze mniej niż wyliczyłeś, bo podstawowym źródłem ciepłej wody jest pompa ciepła.
    Przy jej zastosowaniu dzienny koszt przygotowania ciepłej wody dla 3 osób nie przekracza 0,6zł (ok. 220zł rocznie).
    Więcej w moim Dzienniku budowy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Całość wyliczenia poprawna, tylko z ceną energii chyba przesadziłeś.
    Do tych 0,25zł/kWh musisz chyba jeszcze dodać koszty dystrybucji.
    U mnie (Energa Słupsk) aktualnie wychodzi w II taryfie 0,30793zł/kWh.
    .
    Enea Zielona Góra. Cena ze wszystkimi składowymi, dystrybucją i VAT. W I taryfie jest to 0,6 zł. W G11 jest 0,50 zł.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5

    Domyślnie

    bardzo ciekawe wyliczenia. A czy brał Kolega może pod uwagę mini elektrownię wiatrową taką np do 2KW (uważam że czesciej wieje wiatr niż swieci słonce). Kompletny zestaw do 2kw z grzałką do bojlera widziałem gdzies w necie za ok 2k PLN. Całość z montażem niech kosztuje nawet 3k. Myślę ze to bardziej się opłaca.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał v8zj Zobacz post
    bardzo ciekawe wyliczenia. A czy brał Kolega może pod uwagę mini elektrownię wiatrową taką np do 2KW (uważam że czesciej wieje wiatr niż swieci słonce). Kompletny zestaw do 2kw z grzałką do bojlera widziałem gdzies w necie za ok 2k PLN. Całość z montażem niech kosztuje nawet 3k. Myślę ze to bardziej się opłaca.
    Mieszkam w terenie zabudowanym, drzewa. Wiatr wieje tu rzadko. Myślałem o ogniwach fotowoltaicznych, które mają już moc kilkudziesięciu W. Niestety przy 10-15 letnim okresie planowanego zwrotu z inwestycji koszt prądu z elektrowni jest około trzykrotnie niższy.
    Trzeba czekać na rozwój technologii.
    Z ekologicznych źródeł ciepła, to mam częściowo ogrzewanie klimatyzacją, które działa do -10. Współczynnik mocy pobranej do przepompowanej 4.0
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #7

    Domyślnie

    Podnosząc temat dla 4 osobowej rodziny opłacalność solarów w gminie bez dopłat (z tego co słyszalem w niektórych są dopłaty) jest znikoma, a w zasadzie jej brak. Nawet zakładając, że solary sie nie popsuja to zwrot inwestycji zbiegnie się z koniecznością wymiany elemenów. Chyba nie robię i koniec

  8. #8

    Domyślnie

    lada moment mozliwe dotacje do kredytów 45% w całej Polsce

    Piotr

  9. #9

    Domyślnie

    zwrot inwestycji po 20 latach, a po 10 trzeba wymienić solary...tjaaa

  10. #10

    Domyślnie

    Bez dotacji sprawdza sie niestety tylko wirtualnie
    Czasem trzeba coś robić...

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    ja osobiscie rezygnuje ze solarow. nie w tej cenie nawet z doplata.

    natomiast w garazu mam juz "wejscie" do sieci elektrycznej, dzialka "w polu", zaczynam sie przygladac elektrowniom wiatrowym...
    generalnie wiecej wieje zima i o to chodzi...
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  12. #12

    Domyślnie

    I co tu teraz zrobic?
    Hmmm to tak jak z tymi super zarówkami energoszczednymi

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    E&K

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał voytas80 Zobacz post
    I co tu teraz zrobic?
    Hmmm to tak jak z tymi super zarówkami energoszczednymi
    Ja robię cala instalacje pod ewentualne solary w przyszlości jak technologia będzie dużo tańsza. Robię tylko wypusty pod dodatkowy zbiornik 150L na razie zakładam tylko jeden zbiornik na 150L, bo uwżam że w ciągu nabliższych 10 lat nic się nie zmieni a po 10 latach będzie trzeba zbiornik wymienić oraz wypust pod solary w murze bo solary bedą prawdopodbnie w ogrodku ( za malo miejsca na dachu). Myślę że to rozsądne rozwiazanie. PS ogrzewanie wody na gaz

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    1 - bojler - jak już to porządny,a to koszt ok 1000-1500zł (patrz rubryczkę "stałodobowe straty energii elektrycznej" czyli w skrócie jakość ocieplenia).
    2 - koszt uzytkowania zbliżony do mojego - 4 osoby, bojler viking 120l - ok. 70zł/m-c, a raczej nie śmierdzę - no chyba że o czymś nie wiem...
    3 - kiedy solary pracują to...nie pisz, że nie zużywają energii - automatyka + pompa (ok 50-70W, ale modulowana) potrafi za...ć praktycznie naście godzin na dobę - przy pracy na 50% i czasie 10 godzin masz 250W poboru mocy przez samą pompę
    4 - co pewien czas należy zmienić płyn solarny (5lat), a za darmo tego raczej nikt nie zrobi - zwłaszcza jeśli to w Buderusie czy Viessmannie (ten różowy).
    PS - co to za solary za 8 koła z montażem? Czy cena zawiera również ruraż+otulinę kauczukową, montaż i uchwyty?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Zobacz post
    1 - bojler - jak już to porządny,a to koszt ok 1000-1500zł (patrz rubryczkę "stałodobowe straty energii elektrycznej" czyli w skrócie jakość ocieplenia).
    Dobry bojler elektryczny od złego może się różnić:
    - trwałością, powłokami antykorozyjnymi, katoda,
    - sterowaniem,
    - izolacją.

    To pierwsze i drugie dla bojlerów 80-120 litrów uzyskujemy za kilkaset zł (600 zł mój Siemens 80l sterowany elektronicznie). Izolacja dla mojego bojlera przy _utrzymywaniu_ temperatury 55 stopni zapewnia, że zużywa on 1 kWh na podtrzymanie / dobę. Można tą izolację i oszczędność poprawić owijając go wełną mineralną, opiankowując poliuretanem lub obniżając temperaturę wody (okresowo ogrzewać mocniej przeciw legionelli).

    Nie może się różnić:
    - ilością uzyskanej ciepłej wody z kilowata.

    Te tanie i drogie dają dokładnie tyle samo.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #16

    Domyślnie

    Przy ogrzewaniu gazowym z sieci opłacalność również jest zaniżona przez opłaty stałe dla gazowni - które sa niemałe.

    Czy zuzywasz czy nie płać i płacz.

    Przy wszystkich systemach na paliwa stałe nalezy doliczyć czas i koszty czyszczenia, przygotowania opału, utylizacji popiołu.
    prędzej czy póżniej uzytkownicy kotłów na paliwo stałe przechodza na grzałki elektryczne, a wtedy to się opłaca, jeżeli można to zrobić za tani kredyt hipoteczny czy z dopłatą to naprawdę warto

    Piotr

  17. #17

    Domyślnie

    Ciekawe, co by powiedzieli producenci produkujący te kolektory słoneczne, gdyby się im przedstawiło te obliczenia z pierwszego postu :) Bo rzeczywiście skoro po 10 latach trzeba je wymieniać, a dopiero po 20 ich koszt się zwraca ( nie biorąc pod uwagę dotacji, których uzyskanie jest malo prawdopodobne) to inwestycja raczej nieopłacalna:)

    Co zatem się bardziej opłaca, instalacje solarne, czy energia wiatru? Ktoś to może policzył? Bo może się okazać, że te wszystkie ekologiczne rozwiązania zubożą tylko nasz portfel, podobnie jak ekologiczna żywność :)

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał skarmateusz Zobacz post
    Ciekawe, co by powiedzieli producenci produkujący te kolektory słoneczne, gdyby się im przedstawiło te obliczenia z pierwszego postu Bo rzeczywiście skoro po 10 latach trzeba je wymieniać, a dopiero po 20 ich koszt się zwraca ( nie biorąc pod uwagę dotacji, których uzyskanie jest malo prawdopodobne) to inwestycja raczej nieopłacalna

    Co zatem się bardziej opłaca, instalacje solarne, czy energia wiatru? Ktoś to może policzył? Bo może się okazać, że te wszystkie ekologiczne rozwiązania zubożą tylko nasz portfel, podobnie jak ekologiczna żywność
    Jak nazwa wskazuje rozwiązania ekologiczne są ekologicznymi choć też nie tak do konca bo na produkcję ich też sporo środowisko traci.
    A opłacalność dla nas to inna sprawa i na pewno mało ma wspólnego z ekologią.
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pensjonat Topiło

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Puszcza Białowieska
    Posty
    29

    Domyślnie

    Witam.To w końcu ile kosztuje prąd do obsługi kolektorów(nie solarów)i serwis,roczny czy rzadziej?Ja mam dofinansowanie 70% i będę je zakładał

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Jakie kolektory po 10 latach trzeba wymieniać?? 10 lat to niektóre firmy dają gwarancji.
    Na wsiach, zbiorniki poziome ~400l stojące na powietrzu, bez ciśnieniowe są po 30 lat i jest dobrze.
    Pisałem już kiedyś, że były robione badana instalacji kolektorów płaskich z lat '70 XX wieku i spadek sprawności był bodaj nie większy niż 3%.
    Znam instalację próżniowych kolektorów CPC pracujące ponad 10 lat i kolektorom nic nie dolega.

    Pozdrawiam.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

Strona 1 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony