dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 15
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 296
  1. #121

    Domyślnie

    Ja też jakoś takPrzed lekturą tego forum wydawało mi się że solar to na pewno będzie, po czasie jak się dowiedziałem ile to kosztuje i zacząłem to liczyć to mniej różowo to widziałem a teraz to raczej nie.Mam jeszcze trochę czasu (dopiero odebrałem pozwolenie)na pewne decyzje .W Hiszpanii to pewnie tak...

  2. #122
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tedasss
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał justka&radzio Zobacz post
    Ja też jakoś takPrzed lekturą tego forum wydawało mi się że solar to na pewno będzie, po czasie jak się dowiedziałem ile to kosztuje i zacząłem to liczyć to mniej różowo to widziałem a teraz to raczej nie.Mam jeszcze trochę czasu (dopiero odebrałem pozwolenie)na pewne decyzje .W Hiszpanii to pewnie tak...
    Ja też chciałem, potem nie, potem chciałem, potem nie, a teraz chyba znowu tak. Jeszcze miesiąc i będzie za późno
    Ponawiam pytanko:
    Co myślicie o takim zestawie http://allegro.pl/vitodens-200w-kole...349405135.html do domku 150m2 dla rodziny 4-osobowej?

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dla mnie to dramat. Po świętach na ten temat podyskutujemy.
    Zdrowych i Wesołych
    Pozdrawiam wszystkich

  4. #124
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tedasss
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dla mnie to dramat. Po świętach na ten temat podyskutujemy.
    Zdrowych i Wesołych
    Pozdrawiam wszystkich
    Może jednak w dwóch zdaniach ..........

  5. #125
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jak doliczysz do tego przyłącze to za taka cenę możesz mieć już instalację z pompa ciepła dla takiego domu i rachunki dużo niższe.
    Przy PC mocno orientacyjnie licząc za cały rok 2000zł za CO i CWU
    Przy gazie za samo przesyłowe około 1000zł + gaz(pytanie ile tego gazu na rok)
    Masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło twojego domu więc musisz policzyc ile gazu może iść rocznie.
    Pzdr i Wesołych Świąt

  6. #126
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tedasss
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    242
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jak doliczysz do tego przyłącze to za taka cenę możesz mieć już instalację z pompa ciepła dla takiego domu i rachunki dużo niższe.
    Przy PC mocno orientacyjnie licząc za cały rok 2000zł za CO i CWU
    Przy gazie za samo przesyłowe około 1000zł + gaz(pytanie ile tego gazu na rok)
    Masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło twojego domu więc musisz policzyc ile gazu może iść rocznie.
    Pzdr i Wesołych Świąt
    Ja bardziej chciałem się skoncentrować na modelu kotła i solara a nie nad sensem PC czy nie PC. U mnie PC odpadło więc nie o to pytałem.
    Chciałbym raczej wiedzieć czy zestaw, o którym napisałem mógłby być?

  7. #127
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Bobek, polecasz przy gazie solary???

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał tedasss Zobacz post
    Ja bardziej chciałem się skoncentrować na modelu kotła i solara a nie nad sensem PC czy nie PC. U mnie PC odpadło więc nie o to pytałem.
    Chciałbym raczej wiedzieć czy zestaw, o którym napisałem mógłby być?
    Tu w tym temacie zastanawiamy się raczej nad ich opłacalnością a nie nad parametrami. Dziwne że PC odpadła skoro chcesz tyle pieniędzy wydać na coś co będzie podobne inwestycyjne a droższe w eksploatacji
    Pzdr

  9. #129
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Bobek, ale to nie jest temat o jednej czy drugiej firmie, parametrach tylko o opłacalności tego rozwiązania czyli "Solary i ich opłacalność. Obliczanie"

  10. #130
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    galgan art

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Tu w tym temacie zastanawiamy się raczej nad ich opłacalnością a nie nad parametrami. Dziwne że PC odpadła skoro chcesz tyle pieniędzy wydać na coś co będzie podobne inwestycyjne a droższe w eksploatacji
    Pzdr
    teoretyczne koszta moje zaznaczam jeśli bym podgrzewał gazem 350m3 gazu*2.208 cena=772 rocznie pompa ciepła ok1600kw*0.28=448 rocznie dotego 4cykle prania tylko przez 8 miesięcy =128*0.43=55 rocznie zmywarka codziennie ale tylko 8m=240cykli*0.43=103 dotego pomoc przy c o około 160 rocznie od mniejszego porównam 448+55+103+160 =766 rocznie =1 lat 7660zatyle idzie kupiś kolektory i na 100będom hodziły kolejne 10 lat i to jest zysk niepisze o serwisie bo to nawet kowal naprawi i niby co pompke a wlać glikol toco czeba mieć fakultet no a z pompą ciepła to raczej samemu ni hu hu pozatym pompa lepiej oddaje latem gorzej zimą czeba odczasu doczasu zagrzać żeby bakterie dobić niekarzda w zimie da rade i dogrzewają grzałkom elektryczną noi degradacia żrudła przez co spada sprawność co nieznaczy ze jej bym niechciał tak czy inaczej solary są opłacalną inwestycią jeśli hce się je wpełni eksploatować a konkrety będe podawał jak nimi rusze miesięcznie

  11. #131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ja bym ciepłej wody do pralki i zmywarki nie podłączał. A to dlatego że płukanie tu i tu należy robić zimną wodą. Ja w tym celu wykorzystuję II taryfę i jest ok. Co do legionelli to masz rację, raz w tygodniu w taniej taryfie grzałka przegrzewa z temp. 45 do 60 i tyle.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 23-12-2010 o 21:06

  12. #132
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    galgan art

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja bym ciepłej wody do pralki i zmywarki nie podłączał. A to dlatego że płukanie tu i tu należy robić zimną wodą. Ja w tym celu wykorzystuję II taryfę i jest ok. Co do legionelli to masz rację, raz w tygodniu w taniej taryfie grzałka przegrzewa z temp. 45 do 60 i tyle.
    oczywiście że masz racie że płuka w zimnej producenci sprzedają takie co mają podłącz na zimną i ciepłą i jeśli potrzebuje ciepłej to pobiera ciepłą a dolewa zimną dla zrównowarzeniajeśli trzeba 30 stopni a po 22 to mi się jusz nic niechce a tymbardziej prać

  13. #133
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    galgan art

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    ja tam mam pralke na ciepła wode... zmywarkę tez...aaaa legionella ginie przy 70 st
    bobek ma świętom racie nawet powyrzej 70 stopni potrzeba oile pamiętam ustawodawca przewiduje powyrzej 70 stopni sporadyczną dezynsekcie

  14. #134
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał galgan art Zobacz post
    bobek ma świętom racie nawet powyrzej 70 stopni potrzeba oile pamiętam ustawodawca przewiduje powyrzej 70 stopni sporadyczną dezynsekcie
    Legionella ginie nawet w temp. 60 stopni tylko trwa to dłużej. Gdzieś widziałem piękny wykres, postaram się poszukać.
    Mam tanią taryfę od 21-6 i weekendy.
    Ostatnio edytowane przez Liwko ; 23-12-2010 o 22:07

  15. #135
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    galgan art

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Legionella ginie nawet w temp. 60 stopni tylko trwa to dłużej. Gdzieś widziałem piękny wykres, postaram się poszukać.
    Mam tanią taryfę od 21-6 i weekendy.
    Dz. U. 2009 r., Nr 56, poz.461). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C." w ust. 2a brzmi: " Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C."

  16. #136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To nie to ale proszę bardzo
    http://www.rynekinstalacyjny.com.pl/...1101&Itemid=49
    Czas obumierania legionelli w 60oC=2 minuty

  17. #137
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Automatyka SystaSolar Aqua pobiera max. 2,5W
    Pompa UPS 15-60 Solar max. 80W
    RAZEM 82,5W

    Czas pracy pompy 761h/a.

    Łącznie 62,7825kWh/a

    Cena kWh 50gr.

    RAZEM 31,39PLN

    Spodziewany max. uzysk energii z kolektora próżniowo rurowego CPC o pow. czynnej 4m^2 to 2700kWh/a

    Co daje 1,16gr za 1kWh.

    Kocioł gazowy kondensacyjny przygotuje 1kWh za około 23,75gr.

    Żywotność dobrych kolektorów próżniowo rurowych będzie znacznie wyższa niż 25 lat.

    Zdaje się iż Viessmann badał swoje kolektory płaskie z lat siedemdziesiątych, po 25 latach spadek sprawności był rzędu kilku procent.

    Pozdrawiam Świątecznie
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #138

    Domyślnie

    nie rozumie troche p oco wywazac otwarte drzwi.Jakis czas temuy moja gmina doplacala 50 wartosci solaru ,wiec siadlem przy kompie ,pogooglowalem sporo i stwierdzilem ,iz przy dziesiejszych cenach energi nawet jakby wzrosla o 50% to sie nie oplaca ,nie wspominajac o kaleczeniu domu watpliwej urody solarami.Solary sa NIEOPLACALNE NIEEKONOMICZNIE I NIEKOLOGICZNE i w naszej strefie klimatycznej dotyczy to tez elektrowni wiatrowych.Dlaczego tak jest? Mamy za male naslonecznienie i za slabe wiatry,zas energia zuzyta do wyprodukowania solora lub wiatraka jest duzo wieksza niz w/w urzadzenia wytworza przez caly czas swojej pracy.Doliczajac do tego koszty obslugi,szpetnosc tych urzadzen nie ma zadnego racjonalnego uzasadnienia ani ekonomicznego ani ekologicznego by je stosowac ,nawet korzystajac z dotacji ,no chyba ze dotacja wynosilaby min 70-80% .Jezeli ktos nie wierzy polcam google ,tylko mie strony producentow ,bo tam to wszytko ladnie wyglada ,tylko fora internetowe ,chociazby to forum.Pzdr
    Regulamin forum

  19. #139

    Domyślnie

    gumis107 - poczytaj troszkę publikacji naukowych na temat uzysku kolektorów słonecznych, ale z własnym umysłem.

    Niedawno czytałem ciekawą publikację napisaną przez naukowców. Zamontowali 3 kolektory na domu, zbiornik, resztę instalacji i miernik do liczenia uzysku.
    Przeliczyli zapotrzebowanie domu, zmierzyli co uzyskali i wyciągnęli wnioski. W stosunku do gazu solar zwróci się za 15-20lat.

    Niby instytutowi można wierzyć, ale ostateczne wyliczenie zwaliło mnie z nóg. Od początku wszystko liczyli bardzo dobrze prawie do samusieńkiego końca.
    Nie uwzględnili przy wyliczaniu opłacalności tylko jednego wg mnie najważniejszego - że ceny pozostałych nośników energii co roku drożeją (teraz wyjątek spadek cen gazu o 3 procent po uprzednim podniesieniu o 8%). Licząc uzysk przy dzisiejszych cenach to rzeczywiście zwróci się za 15lat, ale jak z roku na rok będą drożeć ceny to co roku twój uzysk będzie coraz większy. Tak trudno to zrozumieć?

    A teraz dane z muratora ceny paliw w 1999r
    gaz - 0,82zł m3
    węgiel - 350zł t
    drewno kominkowe 70zł m3
    Energia el 0,26zł / kWh
    Ceny w 2010
    gaz 2,00zł
    węgiel 740zł
    drewno 180
    energia 0,49

    Przez ostatnie 11lat wszystkie ceny poszły praktycznie 2 razy do góry. A teraz ręka do góry, kto jest taki naiwny, że za 10lat obecne ceny będą się różnić tylko o 20-30%?
    Więc jak teraz oszczędzam 500zł za wodę to za 10 też tylko 500zł? A może warto poczekać z 10 lat z solarem na lepszy zwrot, tylko za 10lat solary też podrożeją, bo będą podwyżki wszystkiego...

    Zapodajcie te 10tyś na lokatę i zobaczcie ile wam urośnie % po odjęciu podatku belki i stracie na inflacji...

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jednego tylko nie rozumiecie, solary są drogim dodatkiem do czegoś co nam ma ogrzać dom i CWU w pozostałym czasie. Skoro tak to należy je doliczyć do inwestycji CO. I teraz policzcie sami ile ta cała inwestycja w waszym przypadku by kosztowała. Podajcie tu kwoty.

Strona 7 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony